(VIDEO) Infektolog Delić: Svake godine se jave slučajevi leptospiroze, viđali smo pojedinačne, ali nije bilo epidemije

Leptospiri odgovara da pH bude do 7,9, a temperatura vode od 20 do 32 stepena. Temperatura od 40 stepeni je ubija. Zato tu bolest najčešće vidimo tokom leta i rane jeseni. Ovo što se desilo u BiH nešto je pre vremena koje mi očekujemo za leptospiru, izjavio je infektolog Dragan Delić.

Autor:

N. B.

25.05.2025. 13:34

(VIDEO) Infektolog Delić: Svake godine se jave slučajevi leptospiroze, viđali smo pojedinačne, ali nije bilo epidemije

Epidemija leptospiroze proglašena je u petak u kantonu Sarajevo.

Do sada je potvrđeno 17 slučajeva zaraze, a nekoliko pacijenata je hospitalizovano.

Simptomi leptospiroze su groznica, povraćanje, glavobolja, bolovi u mišićima i žutica.

Najčešće se prenosi kontaktom sa vodom, zemljom ili hranom kontaminiranom urinom zaraženih životinja, posebno glodara.

Printscreen: Newsmax Balkans

Profesor Medicinskog fakulteta i infektolog doktor Dragan Delić pojasnio je za Newsmax Balkans da je leptospiroza oboljenje svih organa i tkiva.

"Primarno je to oboljenje životinja, kako domaćih, tako i divljih, koje može da se prenese i na čoveka prilikom direktnog ili indirektnog kontakta sa zaraženom životinjom. Gotovo da nema životinje kod koje nije dokazana ta infekcija. Kod životinja najčešće ta infekcija traje doživotno i asimptomatska je. One samo putem mokraće u spoljašnju sredinu izlučuju leptospiru i kontaminiraju sredinu, pre svega stajaće vode", objasnio je Delić.

Leptospiru ubija temperatura od 40 stepeni

Dodao je da su za opstanak leptospira neophodni specifični uslovi.

"Leptospiri odgovara da pH bude do 7,9, a temperatura vode od 20 do 32 stepena. Temperatura od 40 stepeni je ubija. Zato tu bolest najčešće vidimo tokom leta i rane jeseni. Ovo što se desilo u BiH nešto je pre vremena koje mi očekujemo za leptospiru. Viđali smo pojedinačne slučajeve tokom leta i rane jeseni, to nije bilo eksplozivno i nije bila epidemija. Nema interhumanog prenosa, bolesnik ne može drugom da prenese", naglasio je infektolog.

Dodao je da se svake godine jave slučajevi leptospiroze.

"Ona je dokazana 1915. godine, to su japanski autori dokazali, a 1936. godine profesor Kosta Todorović, osnivač Infektivne klinike, dokazuje prvi put leptospiru i u našoj sredini", naglasio je Delić.

"Leptospira može da prođe i kroz zdravu kožu"

Kada je reč o ulasku infekcije u telo, doktor je naglasio da je to najčešće oštećena koža.

"Međutim, može da prođe čak i kroz zdravu kožu. Leptospira luči jedan enzim koji joj omogućava da prođe kroz zdravu kožu", naglasio je.

Kako kaže naš sagovornik, bolest naglo počinje.

"Počinje iz punog zdravlja, javljaju se bolovi u mišićima, listovima najčešće . Može da se javi i preosetljivost kože, oštećenje jetre i bubrega, povraćanje, proliv, povećana temperatura i ospa. Karakteristično za leptospirozu je krvarenje u konjuktivama. Bolest ima dve faze, u drugoj može da se javi meningitis. Dijagnoza se lako postavlja, samo treba misliti na tu bolest. Laboratorija može da nam ukaže da se radi o tome. Podaci gde ste boravili su bitni.

"Neophodno odmah se javiti lekaru"

Dodao je da ipak u 40 odsto slučajeva bolest prođe i bez simptoma.

"Može da prođe kao grip, upala pluća, miokarditis. Klinička slika je dosta šarenolika. Leptospiroza se lako leči, ali postoji i najteža forma Vajlova bolest. Tu je smrtnost od 5-10 odsto. Zato je neophodno da se javite odmah lekaru", ukazao je sagovornik.

"Najbolja prevencija su vakcine"

Komentarišući majmunske boginje koje su se pojavile u Severnoj Makedoniji, infektolog je rekao da pripadaju novoj grupi virusa.

"Prvi put je u Kongu opisana. U našoj zemlji prvi put opisana 2022. godine. Od 5.000 virusa u humanoj medicini, 3.500 virusa došlo iz životinskog sveta. Živimo u svetu mikroorganizama, koji su otporni na spoljne uslove. Najbolja prevencija su vakcine, ako postoje", zaključio je doktor.

Gostovanje dr Dragan Delić pogledajte u videu:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)