(VIDEO) Ko profitira od genocida: Zašto se moćnici boje Frančeske Albaneze, specijalne izvestiteljke Ujedinjenih nacija

U ekskluzivnom intervjuu za Newsmax Balkans Frančeska Albaneze, specijalna izvestiteljka Ujedinjenih nacija za palestinske teritorije, govori o opstrukcijama velikih sila protiv njenog pro-bono rada o zločinima koje Izrael čini u Gazi.

19.07.2025. 20:14

(VIDEO) Ko profitira od genocida: Zašto se moćnici boje Frančeske Albaneze, specijalne izvestiteljke Ujedinjenih nacija

U svom najnovijem izvještaju, specijalna izvjestiteljka Ujedinjenih nacija za okupiranu palestinsku teritoriju bacila je svjetlo na mračnu stranu globalnog poslovanja, razotkrivajući kako brojne korporacije profitiraju od izraelske okupacije i, kako navodi u izvještaju, planskog genocida nad Palestincima. 

Ovaj izvještaj, pod naslovom "Od ekonomije okupacije do ekonomije genocida", predstavljen je na konferenciji za novinare u Ženevi 3. jula 2025. godine, a u njemu se navodi 48 korporacija, uključujući američke tehnološke gigante poput Microsofta, Alphabet Inc. (Googleova matična kompanija) i Amazona, kao i kompanije iz drugih zemalja, od Kine do Meksika.

Francesca Albanese tvrdi da ove kompanije ne samo da podupiru izraelsku okupaciju, već su duboko uključene u ono što ona naziva "ekonomijom genocida", profitirajući od sistematskog raseljavanja i uništavanja palestinskog stanovništva.

Albanese ne samo da razotkriva ekonomsku mašineriju koja omogućava izraelsku agresiju, već i poziva na hitnu akciju, od sankcija i embarga na oružje do potpune odgovornosti korporacija i njihovih rukovodilaca.

Ekonomija genocida: Profit na račun ljudskih života

Prema Albaneseinom izvještaju, izraelska "vječna okupacija" postala je idealno polje za testiranje oružja i tehnologija, uz minimalan nadzor i nultu odgovornost.

Ovaj dokument, koji se temelji na više od 200 podnesaka i bazi podataka od preko 1.000 korporativnih entiteta, pokazuje kako je izraelski vojni i ekonomski sistem duboko isprepleten s globalnim korporacijama koje omogućavaju i profitiraju od nasilja nad Palestincima.

Izvještaj ističe da je od početka rata u Gazi u oktobru 2023. godine berza u Tel Avivu porasla za nevjerovatnih 179 odsto, dodajući 157,9 milijardi dolara tržišne vrijednosti.

Dok su palestinski gradovi i sela uništavani, a preko 57.000 ljudi ubijeno, uključujući ogroman broj žena i djece, određene korporacije bilježe rekordne profite.

Albanese tvrdi da ovo nije slučajnost, već posljedica sistema koji koristi kolonijalnu logiku raseljavanja i zamjene, gdje se Palestinci sistematski uklanjaju s njihove zemlje kako bi se omogućila ekspanzija Izraela.

Vojna industrija - oružje za masovno uništenje

Jedan od ključnih sektora koji Albanese izdvaja je vojna industrija.

Izraelova nabavka borbenih aviona F-35 dio je najvećeg svjetskog programa nabavke oružja, koji uključuje preko 1.600 kompanija iz osam zemalja, a predvodi ga američki gigant Lockheed Martin.

Albanese o Sarajevu: Snažne emocije

U ekskluzivnom razgovoru u Sarajevu, Francesca Albanese, specijalna izvestiteljka Ujedinjenih nacija za okupiranu palestinsku teritoriju, podelila je svoje duboke utiske o poseti Bosni i Hercegovini, ali i svoja razmišljanja o globalnoj borbi za pravdu, odgovornosti i zaustavljanju zločina protiv Palestinaca.

Njen dolazak u Sarajevo, grad opterećen složenom istorijom, izazvao je snažne emocije, ali i osećaj nade u snagu zajedništva i otpora.

Na pitanje kako se oseća u Sarajevu, Albanese je priznala da su njeni utisci složeni. 

"Za ljude moje generacije, ovo je kao zatvaranje kruga. Uvek sam imala strah od dolaska u ovaj dio Balkana zbog historije i osećaja srama", rekla je, prisećajući se svojih 18 godina tokom rata u Bosni.

Ipak, toplina i ljepota koju je osjetila u Sarajevu nadmašile su njena očekivanja.

"Mnogo sam plakala, ali mislim da je to dio procesa", dodala je, naglašavajući snagu ljudskog duha koji je doživjela u ovom gradu.

Printscreen: Newsmax Balkans

Zašto se svijet plaši glasa pravde?

Kao specijalna izvjestiteljka UN, Francesca Albanese postala je simbol otpora sistemu koji, prema njenim rečima, profitira od patnje Palestinaca.

"Ono što se meni dešava, dešava se svima koji izazivaju sistem, koji osuđuju genocid, koji traže kraj vječne okupacije i aparthejda", odgovorila je na pitanje zašto veliki globalni igrači pokušavaju da je ušutkaju.

Njen rad, zasnovan na dokumentovanju zločina od maja 2022. godine, izazvao je pažnju zbog svoje temeljnosti i hrabrosti da pruži širu sliku sukoba.

Albanese ističe da njen glas postaje sve neprijatniji jer jasno govori o genocidu, etničkom čišćenju i profitu koji stoji iza nastavka nasilja. 

"Genocid nije zaustavljen jer je unosan", tvrdi ona, potvrđujući da je vrijednost berze u Tel Avivu utrostručena od oktobra 2023. godine, dok velike korporacije, posebno u industriji oružja i tehnologije nadzora, ostvaruju ogromne profite.

Hrabrost u suočavanju s pretnjama

Printscreen: Newsmax Balkans

Uprkos pokušajima da se ušutka, uključujući optužbe za antisemitizam, Albanese ostaje nepokolebljiva. „Genocid. Ne smemo da šutimo“, kaže ona, naglašavajući da su palestinska i izraelska djeca ista kao i njena.

Sankcije SAD protiv Albanese

Administracija Donalda Trumpa je 10. jula uvela sankcije protiv Francesce Albanese zbog njene oštre kritike izraelske vojne ofanzive u Gazi.

Državni sekretar Marco Rubio povezao je ovu odluku s Albaneseinom podrškom Međunarodnom krivičnom sudu (ICC), koji istražuje potencijalne zločine američkih i izraelskih državljana.

Rubio je optužio Albanese da je "neprikladna" za ulogu izvjestiteljke, tvrdeći da njen rad ugrožava interese SAD i Izraela.

Sankcije će Albanese vjerovatno spriječiti da putuje u SAD i zamrznuti svu njenu imovinu u toj zemlji, što može imati šire finansijske posljedice. Albanese, pro-bono pravnica, od 2022. neumorno dokumentuje izraelske akcije, nazivajući ih genocidom i upozoravajući na etničko čišćenje Palestinaca. 

Ova odluka, donesena tokom posjete Benjamina Netanyahua Washingtonu, izazvala je kritike zbog ugrožavanja nezavisnosti UN-ovih eksperata.

Albanese ostaje nepokolebljiva, pozivajući na pravdu i odgovornost za zločine u Gazi, dok njeni kritičari nastavljaju pokušaje da ušutkaju njen glas.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)