Potpisan na današnji dan: Kako je Dejtonski sporazum okončao rat u Bosni i Hercegovini
Opšti okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini, poznat kao Dejtonski sporazum, zvanično je potpisan pre 29 godina - 14. decembra 1995. godine u Jelisejskoj palati u Parizu.
Sporazum, koji je 21. novembra 1995. godine parafiran u Dejtonu, po okončanju pregovora, potpisali su Alija Izetbegović, Franjo Tuđman i Slobodan Milošević, kao predstavnici BiH, Hrvatske i SR Jugoslavije.
Dan Republike, 29. novembar u SFRJ obeležavao je godišnjicu Drugog zasedanja AVNOJ, kada je u Jajcu donesena odluka o federalnom ustrojstvu države, a godinama je bio povod za druženje, neradne dane, školske priredbe, crvene marame prvaka.
Vukovar je 1991. godine bio poprište jednog od najsurovijih sukoba u ratu u bivšoj Jugoslaviji, gde su snage Jugoslovenske narodne armije (JNA) i srpskih formacija mesecima okruživale grad, njegove stanovnike i hrvatske snage.
Među potpisnicima bili su i predstavnici takozvane Kontakt grupe - predsednik Sjedinjenih Američkih Država Bil Klinton, predsednik Francuske Žak Širak, premijer Ujedinjenog Kraljevstva Džon Mejdžor, predsednik Vlade Rusije Viktor Černomirdin i nemački kancelar Helmut Kol.
U ime Evropske unije potpisnik je bio Felipe Gonzales.
Federacija BiH i Republika Srpska
Iako se uobičajeno naziva Dejtonski sporazum, po gradu Dejtonu u okrugu Montgomeri, u Ohaju u SAD, gde su u vazduhoplovnoj vojnoj bazi Rajt Peterson vođeni tronedeljni pregovori, zvanični naziv je Opšti okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini.
Ovim sporazumom napokon je okončan troipogodišnji rat u Bosni i Hercegovini, započet aprila 1992. godine.
Foto: AP/John Gaps III
Pregovorima u Dejtonu prethodilo je usaglašavanje principa u Ženevi i Njujorku, tokom septembra 1995. godine.
Tokom mučnih pregovora u Dejtonu, koji su trajali počev od prvog dana novembra do 21. tog meseca, određeno je da će se Bosna i Hercegovina nadalje sastojati od dva entiteta - Federacije BiH, za koju je određeno da će pokrivati 51 procenat površine, i Republike Srpske, kojoj je ostalo 49 procenata ukupne površine BiH.
Postojanje Federacije BiH je inače usaglašeno tokom pregovora, 10. novembra.
Pregovore u bazi Rajt Paterson usmeravali su Voren Kristofer, tadašnji državni sekretar, odnosno ministar spoljnih poslova SAD, i Ričard Holbruk, američki diplomata, uz pomoć generala Veslija Klarka.
Prisutni su bili i posebni predstavnik EU Karl Bilt i zastupnik Rusije Igor Ivanov.
Foto: AP/Joe Marquette
Međunarodnim autoritetima uspelo je da tokom pregovora usaglase stavove predsednika Hrvatske Franje Tuđmana, predsedavajućeg Predsedništva BiH Alije Izetbegovića, i predsednika Srbije Slobodana Miloševića, koji je predvodio zajedničku delegaciju SR Jugoslavije i Repubilke Srpske.
Uz njega, članovi zajedničke delegacije bili su i Momir Bulatović, u to vreme predsednik Crne Gore, tadašnji ministar spoljnih poslova SR Jugoslavije Milan Milutinović, predsednik Skupštine RS Momčilo Krajišnik, Nikola Koljević kao njegov zamenik, kao i Aleksa Buha, tada u svojstvu ministra inostranih dela RS.
Brčko distrikt
Prostor RS je kasnije umanjen obrazovanjem Brčko distrikta.
U Dejtonu su precizirana razgraničenja. Tako je usaglašavan status Brčkog, pri čemu je predviđeno da će odgovarajuća komisija tokom narednih godinu dana precizirati njegov status.
Taj status zamalo je doveo do propasti pregovora, jer su predstavnici Sarajeva zatezali oko koridora gotovo do samog parafiranja.
Grbavica, Ilidža, Ilijaš, Rajlovac Hadžići, Vogošća izašli su iz sastava Rebublike Srpske, čime je Federacija BiH zaokružila prostor Sarajeva.
Određen je i koridor za Goražde, takođe u korist Federacije.
Foto: AP/Rikard Larma
Republici Srpskoj vraćen je prostor Šipova, Mrkonjić grada i Istočnog Drvara.
Bilo je, takođe, brojnih ispravki linija razgraničenja na nizu pozicija, kao na zapadu, kod Ključa, u Posavini, oko Goražda, u Hercegovini.
Osim niza vojnih pitanja, tehnologije demiltarizacije, kao i stranog, vojno policijskog i civilnog prisustva, kao i brojnih opštih načela na temu ljudskih prava, Aneksom 4 određeni su ustavni principi funkcionisanja centralnih tela BiH.
Principi odnosa sa susedima
Aneks 1 je predviđao vojni domen sporazuma, a razrada je dalje predviđala sporazume suseda, odnosno Hrvatske i Savezne Republike Jugoslavije, sa NATO, vezane za implementaciju mirovnog sporazuma, odnosno regionalnu stabilnost.
Razrađena su i brojna pitanja vezana za život građana, počev od izbornog procesa, međuetničkih odnosa, izbeglih, raseljenih i prognanih lica, sve do problematike spomeničkog nasleđa i funkcionisanja javnih preduzeća.
Postavljeni su principi statusa i funkcionisanja Mostara, kao i Sarajeva.
Savet za sprovođenje mira
Pošto su pregovori u Dejtonu okončani 21. novembra, 8. i 9. decembra 1995. godine na zasedanju Konferencije za sprovođenje mira, u Londonu, odlučeno je da se oformi Savet za sprovođenje mira.
Njegovu Upravu sačinjavali su predstavnici SAD, Britanije, Francuske, Nemačke, Italije, Rusije, Japana, Predsedništva EU i Evropske komisije, kao i Organizacije islamske konferencije koju zastupa Turska.
Upravnim odborom predsedava Visoki predstavnik za BiH.
Dve godine potom, decembra 1997. godine, na bonskom sastanku Saveta za sprovođenje mira precizirani su detalji vezani za delatnost Visokog predstavnika za BiH.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
11:00
DIJAGNOZA ( R )
Emisija Dijagnoza sa Borislavom Višnjićem tražiće odgovore na ključna pitanja od kojih zavisi dalji razvoj Crne Gore i regiona. Glavne teme koje će biti otvarane u emisiji su implikacije koje ključna dešavanja u međunarodnoj politici imaju na Crnu Goru i region. Takođe, bavićemo se i ključnim ekonomskim projektima koji bi doveli do bržeg razvoja naših zemalja ali i koliko na sve procese i neophodne reforme utiče korupcija.
dokumentarni
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
Oko pet časova ujutru došlo je do saobraćajne nesreće u mestu Vranovo kod Smedereva, prilikom čega je jedna osoba poginula, potvrđeno je iz MUP Srbije za Newsmax Balkans.
Beli dim iz dimnjaka Sikstinske kapele označio je da je Rimokatolička crkva ovog popodneva dobila novog papu. Reč je o američkom kardinalu Robertu Fransisu Prevostu, koji je uzeo ime Lav XIV
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić doputovao je u Moskvu, gde ga je na aerodromu Vnukovo sačekao zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Aleksandar Gruško.
Evropski parlament usvojio je izveštaj o Srbiji izvestioca Tonina Picule. Za usvajanje rezolucije je glasalo 419 evroposlanika, 113 je bilo protiv, dok je 88 njih ostalo uzdržano.
Policija u Smederevu uhapsila je Z. G. (41) iz Osipaonice kod Smedereva zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
Nemanja Pantelić (28) iz Šapca, koji je uhapšen zbog sumnje da je sa Novakom Pećancem (19) iz Beograda, planirao ubistvo u Budvi, biće sproveden sudiji za istragu Višeg suda u Podgorici u cilju određivanja ekstradicionog pritvora.
U akciji crnogorske policije su uhapšena dva državljanina Srbije koja su ilegalno ušla u Crnu Goru, kao i jedan član organizovane kriminalne grupe iz Budve.
Predsednik Crne Gore Jakov Milatović saopštio je da mišljenje Evropske komisije o Sporazumu između Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) potvrđuje ono na šta je od početka ukazivao, da je sadržina spornog Sporazuma takva da njegovo sprovođenje ne bi bilo u skladu sa pravom EU.
Policijska uprava Istočno Sarajavo, podnela je prijavu o počinjenom krivičnom delu Republičkom javnom tužilaštvu Republike Srpske protiv sedam policijskih službenika Agencije za istrage i zaštite (SIPA) BiH.
Predsednik Hrvatske Zoran Milanović izjavio je tokom posete Doma za starije i nemoćne u Bratskom Docu kraj Primoštena da mu je žao što za izgradnju nisu koristili evropski novac za koji, kako je naveo, ne treba posebno zahvaljivati, već ga samo treba uzeti.
Viši sud u Podgorici potvrdio je optužnicu protiv Petra Lazovića, službenika Agencije za nacionalnu bezbednost (ANB), zbog otmice i mučenja Gorana Brajovića nakon što je 2020. godine uhapšen.
Gotovo 200 uhapšenih navijača i 20 povređenih policajaca epilog je masovne tuče i sukoba sa policijom koji je izbio nakon najvećeg derbija u hrvatskom fudbalu u subotu između Dinama i Hajduka u Splitu.
Komentari (0)