Potpisan na današnji dan: Kako je Dejtonski sporazum okončao rat u Bosni i Hercegovini
Opšti okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini, poznat kao Dejtonski sporazum, zvanično je potpisan pre 29 godina - 14. decembra 1995. godine u Jelisejskoj palati u Parizu.
Sporazum, koji je 21. novembra 1995. godine parafiran u Dejtonu, po okončanju pregovora, potpisali su Alija Izetbegović, Franjo Tuđman i Slobodan Milošević, kao predstavnici BiH, Hrvatske i SR Jugoslavije.
Dan Republike, 29. novembar u SFRJ obeležavao je godišnjicu Drugog zasedanja AVNOJ, kada je u Jajcu donesena odluka o federalnom ustrojstvu države, a godinama je bio povod za druženje, neradne dane, školske priredbe, crvene marame prvaka.
Vukovar je 1991. godine bio poprište jednog od najsurovijih sukoba u ratu u bivšoj Jugoslaviji, gde su snage Jugoslovenske narodne armije (JNA) i srpskih formacija mesecima okruživale grad, njegove stanovnike i hrvatske snage.
Među potpisnicima bili su i predstavnici takozvane Kontakt grupe - predsednik Sjedinjenih Američkih Država Bil Klinton, predsednik Francuske Žak Širak, premijer Ujedinjenog Kraljevstva Džon Mejdžor, predsednik Vlade Rusije Viktor Černomirdin i nemački kancelar Helmut Kol.
U ime Evropske unije potpisnik je bio Felipe Gonzales.
Federacija BiH i Republika Srpska
Iako se uobičajeno naziva Dejtonski sporazum, po gradu Dejtonu u okrugu Montgomeri, u Ohaju u SAD, gde su u vazduhoplovnoj vojnoj bazi Rajt Peterson vođeni tronedeljni pregovori, zvanični naziv je Opšti okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini.
Ovim sporazumom napokon je okončan troipogodišnji rat u Bosni i Hercegovini, započet aprila 1992. godine.
Foto: AP/John Gaps III
Pregovorima u Dejtonu prethodilo je usaglašavanje principa u Ženevi i Njujorku, tokom septembra 1995. godine.
Tokom mučnih pregovora u Dejtonu, koji su trajali počev od prvog dana novembra do 21. tog meseca, određeno je da će se Bosna i Hercegovina nadalje sastojati od dva entiteta - Federacije BiH, za koju je određeno da će pokrivati 51 procenat površine, i Republike Srpske, kojoj je ostalo 49 procenata ukupne površine BiH.
Postojanje Federacije BiH je inače usaglašeno tokom pregovora, 10. novembra.
Pregovore u bazi Rajt Paterson usmeravali su Voren Kristofer, tadašnji državni sekretar, odnosno ministar spoljnih poslova SAD, i Ričard Holbruk, američki diplomata, uz pomoć generala Veslija Klarka.
Prisutni su bili i posebni predstavnik EU Karl Bilt i zastupnik Rusije Igor Ivanov.
Foto: AP/Joe Marquette
Međunarodnim autoritetima uspelo je da tokom pregovora usaglase stavove predsednika Hrvatske Franje Tuđmana, predsedavajućeg Predsedništva BiH Alije Izetbegovića, i predsednika Srbije Slobodana Miloševića, koji je predvodio zajedničku delegaciju SR Jugoslavije i Repubilke Srpske.
Uz njega, članovi zajedničke delegacije bili su i Momir Bulatović, u to vreme predsednik Crne Gore, tadašnji ministar spoljnih poslova SR Jugoslavije Milan Milutinović, predsednik Skupštine RS Momčilo Krajišnik, Nikola Koljević kao njegov zamenik, kao i Aleksa Buha, tada u svojstvu ministra inostranih dela RS.
Brčko distrikt
Prostor RS je kasnije umanjen obrazovanjem Brčko distrikta.
U Dejtonu su precizirana razgraničenja. Tako je usaglašavan status Brčkog, pri čemu je predviđeno da će odgovarajuća komisija tokom narednih godinu dana precizirati njegov status.
Taj status zamalo je doveo do propasti pregovora, jer su predstavnici Sarajeva zatezali oko koridora gotovo do samog parafiranja.
Grbavica, Ilidža, Ilijaš, Rajlovac Hadžići, Vogošća izašli su iz sastava Rebublike Srpske, čime je Federacija BiH zaokružila prostor Sarajeva.
Određen je i koridor za Goražde, takođe u korist Federacije.
Foto: AP/Rikard Larma
Republici Srpskoj vraćen je prostor Šipova, Mrkonjić grada i Istočnog Drvara.
Bilo je, takođe, brojnih ispravki linija razgraničenja na nizu pozicija, kao na zapadu, kod Ključa, u Posavini, oko Goražda, u Hercegovini.
Osim niza vojnih pitanja, tehnologije demiltarizacije, kao i stranog, vojno policijskog i civilnog prisustva, kao i brojnih opštih načela na temu ljudskih prava, Aneksom 4 određeni su ustavni principi funkcionisanja centralnih tela BiH.
Principi odnosa sa susedima
Aneks 1 je predviđao vojni domen sporazuma, a razrada je dalje predviđala sporazume suseda, odnosno Hrvatske i Savezne Republike Jugoslavije, sa NATO, vezane za implementaciju mirovnog sporazuma, odnosno regionalnu stabilnost.
Razrađena su i brojna pitanja vezana za život građana, počev od izbornog procesa, međuetničkih odnosa, izbeglih, raseljenih i prognanih lica, sve do problematike spomeničkog nasleđa i funkcionisanja javnih preduzeća.
Postavljeni su principi statusa i funkcionisanja Mostara, kao i Sarajeva.
Savet za sprovođenje mira
Pošto su pregovori u Dejtonu okončani 21. novembra, 8. i 9. decembra 1995. godine na zasedanju Konferencije za sprovođenje mira, u Londonu, odlučeno je da se oformi Savet za sprovođenje mira.
Njegovu Upravu sačinjavali su predstavnici SAD, Britanije, Francuske, Nemačke, Italije, Rusije, Japana, Predsedništva EU i Evropske komisije, kao i Organizacije islamske konferencije koju zastupa Turska.
Upravnim odborom predsedava Visoki predstavnik za BiH.
Dve godine potom, decembra 1997. godine, na bonskom sastanku Saveta za sprovođenje mira precizirani su detalji vezani za delatnost Visokog predstavnika za BiH.
GradjaНИН sa Aleksandrom Timofejevim je emisija informativnog karaktera u kojoj autor, inače glavni i odgovorni urednik NIN-a, razgovara sa kolegama i gostima o aktuelnim temama kojim se već punih 90 godina bavi ugledni NIN, najstariji nedeljnik na Balkanu i šesti po „krštenici“ u Evropi. Gosti dolaze iz različitih sfera interesovanja publike i autora. Nema tabu tema i što je možda najvažnije u ovim vremenima velike podeljenosti u Srbiji, emisija prati uredjivačku politiku NIN-a, a to je da ima sagovornike sa svih strana kako iz politike tako i svega ostalog iz zemlje, regiona i sveta važnog za život gradjana Srbije. GradjaНИН је еmisija koja prati život, postavlja pitanja, dobronamerno kritikuje i trudi se da nam svako danas bude bar malo bolje nego juče, a svako sutra bolje nego danas.
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-ZASTAVA FILM
Filmovi « Zastava filma » obuhvataju teme koje su najvećim delom vezane za događaje u kojima je vojska, kroz motiv odbrane zemlje, požrtvovanosti i hrabrosti, simbol jedne države i njenog istorijskog nasleđa. U tom pogledu dokumentarni filmovi obrađuju kako događaje pre Drugog svetskog rata, tako najvećim delom one priče koji su vezani za posledice ratnih godina ili i za same životne sudbine onih koji su bili deo njih. Svojim izborom tema filmovi « Zastava filma » su ceo svoj serijal posvetili i istoriji Jugoslovenske narodne armije koju su činili građani na odsluženju vojnog roka, njihovim pričama i dogodovštinama, ali i onim temama koje su deo razvoja moderne srpske vojske, a posebno njenom zadatku odbrane državnih granica. Duga filmska tradicija « Zastave filma » tako doprinosi rasvetljavanju jedne od najvažnijih tema za opstanak jednog društva i otvara brojne teme i dileme vezane za uspon i očuvanje teritorijalnih vrednosti srpske države
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Rektor Univerziteta u Beogradu prof. dr Vladan Đokić izašao je posle skoro dva i po sata iz Uprave kriminalističke policije, gde je bio pozvan u svojstvu građanina radi prikupljanja obaveštenja u predistražnom postupku zbog krivičnog dela zloupotreba službenog položaja.
"Izjave pojedinaca da je 15. marta zvučni top prekinuo tišinu na protestu u Beogradu su ne samo zlonamerne, nego smatram da treba ispitati odgovornost lica koja su to izjavila", rekao je za Newsmax Balkans profesor Miroslav Bjegović, stručnjak za bezbednost.
Dečak Marek iz Bačkog Petrovca četvrtu godinu zaredom pred Vaskrs, uz pomoć mame i bake, organizuje humanitarnu akciju prodaje kolača. Ove godine prikupljeni novac doniraće Teodori povređenoj u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine.
Cene goriva u državama bivše Jugoslavije drastično variraju. Na osnovu najnovijih cena goriva i zvaničnih podataka o prosečnim neto zaradama, izračunali smo koliko litara benzina i dizela vozači mogu da kupe za jednu prosečnu platu u svojoj državi.
Dušan Radenković, kreator serijala "Avantura Balkan", uskoro šalje nekoga na put oko sveta. U subotu od 11h na kanalu Newsmax Balkans počinje trka tri ekipe. Crvena, plava i bela, takmiče se po celom Balkanu.
Najveći deo pritvorenika u Istražnom zatvoru u Spužu prekinulo je štrajk glađu, nakon pregovora sa predsednikom Višeg suda u Podgorici Zoranom Radovićem.
Stojanče Stefanov iz Kočana (24) je 62. žrtva katastrofalnog požara u diskoteci Puls, koja se dogodila 16. marta, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja Severne Makedonije.
Dvoje dece, uzrasta osam i 10 godina, i vozač smrtno su stradali, dok su dve osobe povređene u teškoj saobraćajnoj nesreći kod Đakova, saopštila je osiječko-baranjska policija.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da nikome ne bi preporučio da pokuša da ga uhapsi jer ga štite policija Republike Srpske i dobro obučeni specijalci.
Desetak korisnika Doma za stare i nemoćne osobe u mestu Rupa, u opštini Matulji u Hrvatskoj, ostalo je u između utorka i srede zaključano i napušteno, dok su vlasnici doma nestali, a policija za sada ne objavljuje informacije o slučaju.
Telo muške osobe pronađeno jutros pretragom terena u i oko reke Jale u Tuzlanskom kantonu pripada civilu E.G. (27) iz Tuzle, koji je nestao u nabujaloj reci bežeći od policije.
Komentari (0)