Spomen-ploča poginulim srpskim borcima i ubijenim civilima kod Kladnja u BiH ponovo oskrnavljena
Spomen-ploča u Jelačićima kod Kladnja podignuta u znak sećanja na srpske civile i borce iz tog sela koje su muslimani ubili 14. januara 1994. godine, na Mali Božić, ponovo je oskrnavljena, rekao je predsednik Odbora za zaštitu prava Srba u Bosni i Hercegovini Đorđe Radanović.
Radanović je istakao da je spomenik do sada rušen više puta, a poslednji put pre dva meseca.
"Velikobošnjačka politika čiji je cilj da u tom mestu više ne bude Srba reflektuje se na lomljenje grobova i rušenje spomenika", rekao je Radanović.
Prema njegovim rečima, ovo je poruka Srbima iz Jelačića da se ne vraćaju, da ne obnavljaju svoje kuće i imanja, da ne dolaze ni za Zadušnice da zapale sveće za svoje pokojne.
Advokatska komora Crne Gore pozvala je sve svoje članove advokate da za vreme obustave rada advokata u Srbiji obustave rad na teritoriji Srbije, dok su podršku advokatima u Srbiji pružile i advokatske komore Bosne i Hercegovine i Republike Srpske.
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je, reagujući na najnovije uvrede ministra odbrane BiH Zukana Heleza na račun srpskog naroda u toj zemlji, ali i na račun Srbije i njenog predsednika Aleksandra Vučića, da očekuje jasnu reakciju i kaznene mere međunarodne zajednice.
"Sve se to najbolje oslikava na lomljenju spomenika", dodao je Radanović.
Bošnjaci iz Kladnja napali su selo Jelačiće 14. januara 1994. godine u ranim jutarnjim časovima i ubili 24 vojnika i civila, od kojih je najstariji imao 90 godina.
Spomen-ploča za stradale srpske vojnike i civile podignuta je 2011. godine i do sada je više puta oskrnavljena, a počinioci nikad nisu pronađeni.
Jelačići su jedno od 18 srpskih sela u opštini Kladanj koja su u proteklom ratu sravnjena sa zemljom.
Od predratnih 300 stanovnika, u Jelačiće se niko nije vratio, a u opštinu Kladanj tek desetak starijih Srba.
Tate koje ne žele da se "razvedu" od svoje dece, ispovesti dvojice očeva o ovoj temi. Gosti: advokatica Marija Sara Jovanović i psiholog Vladimir Zujović.
specijal
08:00
OTVORI OČI
Poljska podigla borbene avione i sprema priručnike za rat. Da li je strah od Rusije opravdan? Vlast demantuje dolazak 100 hiljada radnika iz Gane. Šta stranci rade u Srbiji? Kakvi su rezultati Vlade Srbije u mandatu premijera Đure Macuta u prvih sto dana?
jutarnji program
10:00
STAV DANA (R)
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PROZORI BALKANA (R)
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
11:00
PULS PLANETE (R)
Iskusni palestinski novinar Walid Batrawi otkriva humanitarnu katastrofu koja zahvata Gazu, gde svakodnevno granatiranje civilnih infrastruktura briše svaki oporavak od uništenja, zdravstveni sistem se urušava, a krici civila, posebno dece, odzvanjaju glasnije nego ikad. Shen Shiwei, viši ekonomski urednik i novinar kineskog CGTN razlaže Trumpov eskalirajući carinski rat s Kinom, sukob visokih uloga s trgovinskim udarima, ograničenjima retkih zemnih minerala i geopolitičkom šahovskom partijom koja bi mogla preoblikovati globalne lance snabdevanja. Koliko će se daleko Peking suprotstaviti? Bivša članica škotskog parlamenta Linda Fabiani pridružuje nam se da ispriča o nesigurnoj budućnosti Škotske zarobljenoj između snova o nezavisnosti, ekonomskih oluja i SNP uzdrmanog skandalom. Može li Škotska stajati samostalno ili će joj globalna nestabilnost srezati krila? Sagledavamo sve strane debate koja je stara više od 300 godina.
specijal
12:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo i da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Muškarac iz sela Obajgora kod Bajine Bašte usmrtio je u noći između nedelje i ponedeljka bivšu suprugu, a potom i sedmogodišnjeg sina, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz Policijske uprave Užice.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Nišu, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su M. R. (75) iz ovog grada, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo ubistvo.
Požari koji su početkom jula buktali na teritoriji Srbije napravili su ogromnu štetu. Dobrovoljno vatrogasno drštvo iz Stapara, blizu Sombora, upućeno je za vreme požara u 400 kilometara udaljeno Prokuplje. Dobrovoljni vatrogasac Milisav Galić podelio je za Newsmax Balkans iskustvo iz Prokuplja.
Zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo zloupotreba službenog položaja u pomaganju, uhapšeni su bivši direktor privrednog društva "Rembas trans" i dva rukovodioca u rudniku "Rembas" iz Resavice.
Zdravstveno stanje tinejdžera iz Herceg Novog, kog su nožem izboli sedamnaestogodišnjaci iz Srbije, nepromenjeno je, rekla je za portal RTCG dečakova majka Elmaza Međedović. Pojasnila je da se njen sin star 16 godina nalazi na respiratoru, i da je uspavan.
Sukob škaljarskog i kavačkog klana i dalje predstavlja ozbiljnu pretnju bezbednosti građana i stabilnosti institucija u Crnoj Gori. Dok se brutalni obračuni nastavljaju, pravosuđe pokušava da odgovori kroz specijalizovana odeljenja i međunarodnu saradnju, ali često bez vidljivih rezultata.
Podgoričanin Nikola Petrović uhapšen je zbog sumnje da je ubio Ivana Milačića, u pucnjavi do koje je došlo 20. jula u Podgorici. On je slobode lišen u Sutmoru, i biće priveden na dalju nadležnost Višem državnom tužiocu u Podgorici.
Najviša temperatura u Evropi u podne izmerena je u turskom gradu Ajdinu - 43,7 stepeni, prema podacima stranice Ogimet koja skuplja podatke sa interneta o vremenu iz celog sveta.
U Crnoj Gori prema poslednjim podacima boravi oko 130.000 turista. Turistički radnici se žale da je poseta slabija nego prošle godine, a nadležni očekuju više turista do kraja avgusta.
Komentari (0)