Tužilaštvo BiH traži zatvor za Dodika i 10 godina zabrane bavljenja javnim poslom, a advokat oslobađajuću
Tužilaštvo BiH je tokom iznošenja završne reči zatražilo zatvorsku kaznu za predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, bliže maksimalnoj, koja za ovo krivično delo iznosi pet godina i 10 godina zabrane bavljenja javnim poslom, dok je njegov branilac tražio oslobađajuću presudu.
Tužilaštvo je i za v.d. direktora Službenog lista Miloša Lukića zatražilo istu kaznu.
Tužilac Nedim Ćosić rekao je tokom iznošenja završnih reči da su oni krivi jer nisu poštovali odluke nelegitimnog visokog predstavnika Kristijana Šmita.
On je dodao da je "Milorad Dodik to i sam priznao" kada je tokom davanja iskaza rekao da Šmitove odluke nije poštovao jer je postupao u skladu sa Ustavom Republike Srpske.
"Nema olakšavajućih okolnosti. Dela su počinjena sa umišljajem, svesni posledica. To što ranije nisu osuđivana, podrazumeva se, i to se ne može tretirati kao olakšavajuća okolnost", rekao Ćosić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da se nada da će biti dovoljno mudrosti u Bosni i Hercegovini i da neće biti nastavljen pravni progon predsednika Republike Srpske Milorada Dodika i njegovih saradnika. Dodik je izjavio da RS ne traži ništa osim poštovanja slova Dejtona i Ustava.
Predsednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik izjavio je da se proces protiv njega pred Sudom BiH za neizvršavanje odluka visokog predstavnika neće završiti presudom, već da će taj proces predodrediti sudbinu Bosne i Hercegovine (BiH).
Osvrnuvši se na teze odbrane, Tužilaštvo je navelo "da su neutemeljene teze o nelegitimnosti Šmita", kao i one teze da "Šmit nema ovlašćenja da menja zakone u BiH".
On je naveo koje dve odluke nisu ispoštovali, a to je da su predsednik Republike Srpske i v.d direktora "Službenog glasnika", svesno i znajući da je Šmit doneo odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimenjivanju odluka Ustavnog suda BiH, preduzimali službene radnje radi nastavka zakonodavnog postupka.
Dodik i Lukić optuženi su za "nepoštovanje odluke" Kristijana Šmita, koji u Republici Srpskoj nije priznat za visokog predstavnika, jer nije imenovan u Savetu bezbednosti Un kako je to predviđeno Aneksom 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Nakon završne reči Tužilaštva BiH njegov advokat Goran Bubić, koji je rekao da je uveren da će Sud ovaj predmet vratiti tamo odakle je i počeo, a to je u politiku. Tokom iznošenja završnih reči, Bubić je rekao da Kristijan Šmit ne može tumačiti legitimnost svog postavljenja za visokog predstavnika već da o tome mora postojati akt.
Pojasnio je da u Aneksu jedan Dejtonskog sporazuma piše da je BiH članica UN, što isključuje starateljstvo, a to znači da niko sa strane ne može donositi zakone. On je ponovio da visokog predstavnika potvrđuje Savet bezbednosti UN, te da se ovde može reći da je došlo do uzurpacije nadležnosti. Bubić je u završnoj reči predstavio i izjave ranijih visokih predstavnika nakon što su završili mandate u BiH.
"Mislim da su to njihove najiskrenije izjave. Kad ovde završe mandat odu i pišu knjige i članke", rekao je Bubić.
Osvrćući se na legitimnost Šmita, Bubić je istakao da niko razuman nije i neće staviti pečat i potpis u vezi Šmitovog imenovanja. Bubić je završio iznošenje završnih reči nakon više od četiri časa izlaganja, a iznošenje završnih reči započeo je Dodik koji je ranije najavio da će mu za to biti potrebna dva sata.
GradjaНИН sa Aleksandrom Timofejevim je emisija informativnog karaktera u kojoj autor, inače glavni i odgovorni urednik NIN-a, razgovara sa kolegama i gostima o aktuelnim temama kojim se već punih 90 godina bavi ugledni NIN, najstariji nedeljnik na Balkanu i šesti po „krštenici“ u Evropi. Gosti dolaze iz različitih sfera interesovanja publike i autora. Nema tabu tema i što je možda najvažnije u ovim vremenima velike podeljenosti u Srbiji, emisija prati uredjivačku politiku NIN-a, a to je da ima sagovornike sa svih strana kako iz politike tako i svega ostalog iz zemlje, regiona i sveta važnog za život gradjana Srbije. GradjaНИН је еmisija koja prati život, postavlja pitanja, dobronamerno kritikuje i trudi se da nam svako danas bude bar malo bolje nego juče, a svako sutra bolje nego danas.
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
Osnivač i vlasnik Newsmaxa Kristofer Rudi istakao je, tokom posete Beogradu, da je impresioniran onim što je Newsmax Balkans za kratko vreme postigao. Rudi, koji je blizak saradnik predsednika SAD Donalda Trampa, poručio je i da su ljudima u demokratiji potrebne tačne informacije da donesu odluke.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Godinu dana niko nije smeo ni hteo da usvoji ili bar udomi malu devojčicu Leptiru koja boluje od retke genetske bolesti zbog koje joj je koža ekstremno osetljiva. A onda se pojavila Tatjana Obradović iz Čačka, čijem velikom srcu se divi cela Srbija.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kragujevcu, uhapsili su B. R. (38) iz Kragujevca, zbog sumnje da je nožem ubio svoju bivšu suprugu B. S. (41).
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa tako traumatičnim iskustvom.
Opasna zarazna bolest bruceloza, otkrivena je na farmi ovaca kod Podgorice u Crnoj Gori, a kako prenosi portal RTCG, Institut za javno zdravlje Crne Gore utvrdio je da je bolest prešla i na čoveka, pa su proizvodi sa tog gazdinstva zabranjeni.
Irska se suočava s nizom dubokih kriza: rastuće nejednakosti uprkos snažnom ekonomskom rastu, sve ozbiljnijoj stambenoj krizi i javnim servisima pod pritiskom, uključujući zdravstvo, obrazovanje i tretman ovisnosti.
Generalni sekretarijat Interpola u Lionu javno je objavio crvenu poternicu za Radojem Zvicerom (42), crnogorskim državljaninom, saopštila je Uprava policije Crne Gore.
Hrvatska je u martu zabeležila za 19,2 odsto manje dolazaka i za 24,2 manje noćenja turista nego u istom mesecu prošle godine, pre svega zbog slabijeg interesovanja turista iz inostranstva, objavio je tamošnji Državni zavod za statistiku (DZS).
Komentari (0)