Neposredno nakon pobede na predsedničkim izborima novi-stari predsednik Sjedinjenih Država Donald Tramp počeo je sa zapaljivim izjavama o tome kako bi Kanada trebalo da postane 51. američka savezna država. Naime, Trudo je otišao na sastanak sa Trampom na kojem su razgovarali o najavljivanim američkim carinama prema Kanadi i Meksiku primarno jer ove dve države ne čine dovoljno kako bi zaustavile masovne migracije ka SAD. Trudo je na ove komentare na sastanku odgovorio da Kanada neće izdržati te carine zbog čega je Tramp predložio da Kanada ne bi trebalo da postoji kao nezavisna država s obzirom da nije u stanju da vodi ekonomsku i bezbednosnu politiku bez iskorišćavanja Amerike.
Novi američki predsednik počeo je nakon sastanka da ismeva Džastina Trudoa nazivajući ga "Guvernerom 51. savezne države Kanade". Ove izjave i generalno politička i ekonomska kriza u kojoj se zemlja već neko vreme nalazi, ali i ministarske ostavke dovele su do toga da Džastin Trudo konačno posle 10 godina na vlasti podnese ostavku na mesto premijera i time pokrene unutarstranačke izbore u Liberalnoj stranci. Važno je napomenuti da se u tom trenutku Liberalna stranka nalazila na ivici ambisa kada je reč o rejtingu jer je uživala podršku od svega 22 odsto i prema prognozama završila bi možda čak i na trećem mestu.
Sve je delovalo kao da će sledeći premijer zasigurno doći iz redova konzervativaca koji već punih godinu dana uživaju podršku javnosti od preko 40 odsto. Međutim, Trampovi konstantni napadi na Kanadu izazvali su jako puno uznemirenosti kod javnosti zbog čega je počela da raste podrška liberalima, tome je naravno doprinela i činjenica da je jako nepopularni Trudo konačno podneo ostavku, a na njegovo mesto došao njegov ekonomski savetnik i biznismen Mark Karni koji je ubrzo raspisao izbore želeći da trenutni momentum koji liberali uživaju iskoristi da obezbedi svojoj stranci opstanak na vlasti.
Konzervativci u Kanadi nikada nisu bili u naročito povoljnoj poziciji jer su svi vodeći mediji liberalni, a opšta populacija jako progresivna zbog čega je uvek bilo teško ostvariti potrebnu većinu poslanika za formiranje vlade. Naime, konzervativci u Kanadi su uvek dolazili na vlast kada je desnica bila ujedinjena, platforma jaka, a lider stranke popularan. Iako trenutno deluje kao da su liberali za nekoliko procenata ispred konzervativaca na nacionalnom nivou, a da su ostale partije potisnute treba biti oprezan kada je reč o istraživanjima. Ovako nagli skokovi nisu karakteristični i može biti da se radi o tome da istraživači precenjuju podršku Liberalne stranke na uštrb konzervativaca i druhih stranaka.
Ukoliko Narodna stranka Kanade ne bude ostvarila jak rezultat kao što je to bio slučaj 2021. godine kada je uzela pet odsto glasova i time uskratila konzervativce za desetak mandata, može se desiti da Konzervativna stranka osvoji najveći broj poslanika i formira novu vladu s obzirom da su Pjer Polijev i njegova platforma jako popularani među desnim biračima.
Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:
Pratite nas na društvenim mrežama:
Komentari (0)