Engleska rekla "zbogom" struji na ugalj: Posle 142 godine, ugašena elektrana Tomasa Edisona
Elektrana Tomasa Edisona, izgrađena pre 142 godine u kojoj se koristilo čvrsto fosilno gorivo - ugalj, prva je u svetu koja je napravljena, a poslednja koja je u Engleskoj ugašena.
Gašenje poslednje termoelektrane je korak napred prema zelenoj energiji i smanjenju emisije štetnih gasova.
Ujedinjeno Kraljevstvo je najbliže prilagođavanju klimatskim promenama prema dogovoru G7 da se do 2050. godine sve članice ove grupe prebace stoprocentno na zelenu energiju. No sama procedura gašenja termoelektrane, povlači druga pitanja.
Sam proces zahteva vreme, jer postoji niz akcija koje je potrebno sprovesti za ovaj poduhvat. Redakcija Newsmax Balkans je tim povodom kontaktirala sa šefom politike životne sredine Majklom Nikolsonom, koji radi na Institutu za evropsku politiku životne sredine, kako bi pojasnio detalje ovog poduhvata Engleza.
"Poslednja pošiljka uglja primljena je vozom krajem juna. Kako ja razumem, prestanak rada će potrajati dosta vremena (otprilike dve godine), uključujući uklanjanje opasnih materijala kao što su ulja, hemikalije i gasovi", navodi Nikolson.
Zgrade i tornjevi biće srušeni
Kako kaže, ima 170 zaposlenih, a možda je taj broj i veći, ukoliko se uračunaju izvođači radova. Neki od njih, dodaje, odlaze u penziju, neki se premeštaju na druge lokacije Unipera, a neki postaju višak.
"Tačna kombinacija toga je nejasna i pretpostavljam da će trebati vremena", kaže.
Zgrade i tornjevi biće srušeni.
"Lokalne vlasti su izdale Nalog za lokalni razvoj da bi se dozvolio novi razvoj na lokaciji nakon što se ona očisti. Lokalni razvojni nalog, navodi da se to mesto može koristiti za industrijske, proizvodne i operacije sa podacima sa visokim zahtevima za energijom, niskougljeničnu i zelenu proizvodnju energije, skladištenje energije, naprednu proizvodnju, logistiku istraživanja i objekte za obuku i ostale komplementarne upotrebe. Ne mislim da je doneta je konačna, tačna odluka ili konfiguracija za šta će se koristiti. Pretpostavlja se da Uniper sada radi na tome. Međutim, postoji peticija lokalnih i zainteresovanih ljudi da pokušaju da sačuvaju deo lokacije za potrebe nasleđa, posebno rashladne tornjeve", navodi naš sagovornik.
Velika Britanija je postala prva G7 država koja je prekinula proizvodnju električne energije na ugalj. Na naše pitanje kada bi druge zemlje mogle da dostignu taj cilj, Nikolson kaže da su sve zemlje G7 su potpisale Net Zero (nula emitovanja) cilj do 2050. godine i da je najvažnije da je u aprilu 2024. na sastanku G7 u Italiji postignut dogovor da će te zemlje postepeno ukinuti proizvodnju električne energije iz uglja u prvoj polovini 2030-ih, a najkasnije do 2035. godine.
"Dokaz toga je u konkretnim akcijama i moraćemo da sačekamo da vidimo da li će ove reči biti sprovedene u delo. Prema Povering Past Coal Alliance, oko 75 odsto elektrana na ugalj u razvijenijim zemljama treba da se penzionišu do 2030. godine, što je pozitivan znak. Međutim, postoji veliki broj elektrana na ugalj u Indiji i Kini i ne postoji posebna obaveza zatvaranja za njih", objašnjava.
Najbogatije države sveta i dalje nemaju konkretno rešenja kako bi se zelena tranzicija odvijala u siromašnim zemljama koje nemaju sredstva za tako brze promene ni ulaganja, a svakako nisu u mogućnosti da svoje stanovnike stave pod stakleno zvono.
Uzimajući u obzir činjenicu da je tranzicija tu, ali da postoje i ozbiljni problemi koji su veliki izazov za najbogatije zemlje sveta, ostaje samo da vreme pokaže kako će se zelena agenda realizovati u bliskoj budućnosti.
Severni pol se pomera i to 50 kilometara godišnje, što je zvanično potvrdila i Evropska svemirska agencija. Jedna jedina studija koju je uradio privatni istraživač Adrian Kerton iz Ujedinjenog Kraljevstva pokazuje da su klimatske promene u direktnoj korelaciji sa pomeranjem Severnog pola.
Politiku ne zanima kultura, to joj ne treba jer razvija kritičko mišljenje koje traži odgovore na pitanja. Kultura u Srbiji nikoga ne zanima, istakao je u emisiji Sinteza predsednik Udruženja književnika Srbije Miloš Janković.
Na Starom savskom mostu počelo je uklanjanje tramvajskih šina, a prisutan je kordon policije. Postavljene su i betonske barikade kojima su zatvorene obe strane mosta. Pokret Kreni-promeni je objavio da su privedeni lider tog pokreta Savo Manojlović i njihov gradski odbornik Aleksandar Jovanović.
Srbija se jasno kreće ka Zapadu i želim da verujem da se SAD i Srbija dobro razumeju, da radimo zajedno na pitanjima, ne samo između dveju zemalja, već i sa drugim državama, istakao je u emisiji Portal ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil.
Poslanici republičkog i pokrajinskog parlamenta blokirali su dva ulaza zgrade suda i Tužilaštva u Novom Sadu, u znak protesta što se ne hapse odgovorni za smrt 15 osoba u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici. Za četvrtak je najavljeno novo ukupljanje ispred suda.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, koja je po profesiji lekar, ukazala je prvu pomoć putniku na letu kompanije Sviser iz Ciriha za Brisel.
Rusija je lansirala interkontinentalnu balističku raketu Kinžal iz svoje južne oblasti Astrahan i sedam krstarećih raketa na Ukrajinu, saopštila je ukrajinska vojska.
Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova upozorila je da bi slanje NATO snaga u Ukrajinu dovelo do katastrofalnih posledica po ceo svet i označilo ulazak Alijanse u rat protiv Rusije.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da će Krim, poluostrvo koje je Rusija pripojila 2014. godine, morati da bude vraćen Ukrajini diplomatskim putem, a ne vojnom silom.
Kandidatkinja za visoku predstavnicu EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku i izvršnu potpredsednicu Evropske komisije Kaja Kalas dobila je u sredu zeleno svetlo za obavljanje te funkcije, nakon saslušanja u Evropskom parlamentu, saopštila je politička grupacija Obnovimo Evropu.
Predsednik Predstavničkog doma američkog Kongresa Majkl Džonson izjavio je da će svi ženski i muški toaleti na Kapitolu biti korišćeni samo za pol za koji su namenjeni.
Slovačka planira da raspiše tender za izgradnju nove nuklearne elektrane sredinom 2025. godine da bi zadovoljila rastuću potrošnju električne energije, saopštilo je slovačko ministarstvo ekonomije.
Palestinci u delovima severa Gaze nisu dobili humanitarnu pomoć 40 dana i suočeni su sa sve težim uslovima za opstanak, upozorile su Ujedinjene nacije (UN).
Komentari (0)