EU pozdravlja trgovinski dogovor sa SAD uprkos kritikama nemačkih industrijalaca
EU pristala je na trgovinski dogovor s američkim predsednikom Donaldom Trampom kojim se uvodi carina od 15 odsto na većinu evropskog izvoza u SAD, zvanični Brisel je podržao sporazum, ali reakcije u ključnim državama članicama bile su podeljene, a industrija u Nemačkoj otvoreno izražava zabrinutost.
"Dogovor sa SAD pruža predvidivost i stabilnost za preduzeća i potrošače, ne treba zaboraviti odakle smo krenuli - Tramp je ranije pominjao i tarife od 50 odsto", izjavila je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen nakon sastanka s Trampom.
Nemački kancelar Fridrih Merc ocenjuje da je ovim dogovorom "izbegnut trgovinski sukob koji bi teško pogodio izvozno orijentisanu nemačku privredu", ali industrijalci iz njegove zemlje smatraju da će i dogovorena niža carina od 15 odsto imati ozbiljne posledice.
Sjedinjene Američke Države i Evropska unija postigle su trgovinski sporazum u Škotskoj, po kome će, između ostalog, proizvodi iz EU u Americi biti ocarinjeni sa 15 odsto, javlja Rojters.
Predsednica Evropske komisije (EK) Ursula fon der Lajen izjavila je danas da EK "neprestano" radi na pronalaženju sporazuma o tarifama sa Sjedinjenim Američkim Državama, ali da bi odnosi između EU i SAD mogli zauvek da se promene zbog politika koje je usvojila administracija Donalda Trampa.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen upozorila je, u govoru povodom 100 dana od preuzimanja drugog mandata, da su evropske vrednosti poput demokratije i vladavine prava ugrožene u transakcionom svetu.
Volfgang Nidermark iz nemačke industrijske federacije BDI ocenio je dogovor kao "nedovoljno izbalansiran kompromis koji šalje katastrofalan signal".
On upozorava da evropske kompanije sada ulaze u neravnopravan položaj u odnosu na američku konkurenciju, naročito u automobilskoj industriji. Francuski zvaničnici, koji su tokom pregovora zastupali oštriji ton, ističu da je dogovor potreban, ali traže aktivaciju tzv. "instrumenta protiv prinude", koji bi omogućio ciljanje američkih tehnoloških kompanija i njihovo isključenje iz javnih tendera u Evropi.
foto: Tanjug/AP Photo/Jacquelyn Martin
"Sjedinjene Američke Države su odbacile principe slobodne trgovine i primenile ekonomsku prisilu", poručio je ministar za evropska pitanja Francuske Benžamin Adad na platformi Iks (ranije Tviter).
U Briselu se naglašava da su pregovori bili kratki i netipični za trgovinske sporazume koji inače traju godinama i obuhvataju hiljade stranica. Sada se očekuje period nesigurnosti u vezi s tumačenjem i primenom dogovora, posebno zbog činjenice da nije objavljen nijedan zvanični dokument.
Tramp: EU će kupiti 750 milijardi dolara američkih energetskih proizvoda
Američki predsednik Tramp je u međuvremenu objavio da će EU kupiti 750 milijardi dolara američkih energetskih proizvoda, investirati 600 milijardi u Sjedinjene Američke Države i otvoriti tržišta za vojnu opremu i farmaceutiku iz Amerike.
Direktor minhenskog IFO instituta Klemens Fust ocenio je sporazum kao "poniženje" za Evropsku uniju.
"Evropa mora da se probudi i poveća svoju ekonomsku i tehnološku snagu ako želi da ponovo pregovara ravnopravno", poručio je Fust.
Francuski premijer Fransoa Bajru otišao je i korak dalje:
"Tužan je dan kada savez slobodnih naroda odluči da se povinuje."
Uprkos žestokim kritikama iz industrije i pojedinih prestonica, evropske berze su pozitivno reagovale, a američki fjučersi su takođe u plusu, što sugeriše da su tržišta sa olakšanjem dočekala okvirni dogovor Brisela i Vašingtona, dodaje njujorška agencija.
Da li se nazire kraj političkoj krizi i da li zbog toga trpi srpska privreda? Šta i nama i Evropi donosi tornado iz Vašingtona? Može li bunt potrošača da snizi visoke cene hrane, goriva i usluga? Odgovore smo potražili od novinara "Nedeljnika" Miše Brkića.
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-PROCES-KAKO NASTAJU SLATKI KREMOVI, ŠEŠIRI I PLASTIČNI PROIZVODI? (R)
U ovoj epizodi emisije "Proces" povešćemo vas u prostorije jednog savremenog konditorskog pogona i pokazati kako se proizvodi krem pomoću tehnologija poslednje generacije. Pridružite nam se i u razgovoru sa šeširdžijom čiji zanat ne jenjava decenijama. Obići ćemo i modernu fabriku plastičnih proizvoda. Od sirovina do gotovog proizvoda – kako nastaju slatki kremovi, šeširi i plastični predmeti koje koristimo svakodnevno? U novoj epizodi emisije Proces otkrivamo detalje o tri potpuno različite industrije i metodama njihove proizvodnje. Proizvodnja slatkog krema – Od pažljivo kontrolisanih sirovina do visokotehnološke obrade i pakovanja. Kako se odvija proces homogenizacije, zašto je važna granulacija i kako nastaju različite vrste krema – saznajte u poseti savremenom konditorskom pogonu. Ručna izrada šešira – Tradicionalni zanat koji i danas opstaje. Majstor šeširđija vodi nas kroz proces izrade, od odabira materijala do finalnog oblikovanja i ukrašavanja. Industrijska proizvodnja plastike – Kako od granula nastaju svakodnevni predmeti? Posmatramo proces oblikovanja plastičnih proizvoda – od topljenja sirovine, ubrizgavanja u kalupe, hlađenja i završne montaže. Otkrijte kako funkcionišu različiti procesi proizvodnje, koliko su precizni tehnološki postupci, ali i kako se tradicija zanata uklapa u moderno tržište.
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava i najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča i najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Šumski požari koji nedeljama besne u Turskoj zapretili su da ugroze Bursu, četvrti najveći grad u zemlji, zbog čega je više od 1.500 ljudi napustilo svoje domove, prenosi AP. U Albaniji kritično u primorskom letovalištu Borš na obali Jonskog mora, plamen se proširio ka kućma i hotelima.
Na celoj teritoriji Vranja, uključujući i Vranjsku Banju, proglašena je vanredna situacija zbog velikog broja požara na otvorenom, a odluka o tome doneta je na vanrednoj sednici Gradskog štaba, navedeno je na zvaničnoj stranici Grada Vranja.
Građani, studenti, bajkeri i ratni veterani su u Rumi održali protestnu šetnju, odali poštu stradalima u padu nadstrešnice i potom se okupili ispred prostorija Srpske napredne stranke.
Osam osoba uhapšeno je tokom velike akcije razbijanja mreže krijumčarenja migranata i prevara sa dokumentima sa sedištem u Atini, saopštila je evropska policijska služba Evropol.
Islamska država (IS) preuzela je odgovornost za napad na katoličku crkvu na severoistoku Demokratske Republike Kongo u kojem je u nedelju ubijeno 38 ljudi.
Jedna osoba je poginula, a više stotina je evakuisano kada su jake padavine, snažan vetar i bujice pogodile Rumuniju, saopštio je rumunski Generalni inspektorat za vanredne situacije (IGSU).
Američki predsednik Donald Tramp pojačava pritisak na Rusiju da okonča rat u Ukrajini, pošto je rekao da će postaviti novi rok Moskvi od 10 do 12 dana da postigne napredak ka okončanju sukoba.
Desetine ministara spoljnih poslova okupiće se u Ujedinjenim nacijama na konferenciji posvećenoj rešenju po modelu dve države za sukob Izraela i Palestine, ali Sjedinjene Američke Države i Izrael bojkotovaće ovaj skup, preneli su američki mediji.
Muškarac (41) je na letu iz Lutona prema Glazgovu uzvikivao da ima bombu, "smrt Americi" i "Alahu Akbar". Dva putnika ga zatim obaraju i drže prikovanog za pod aviona. Policija Škotske je saopštila da snimak procenjuju pripadnici jedinice za borbu protiv terorizma, piše BBC.
Na poznatoj pijaci Or Tor Kor u Bangkoku u četvrtak je u masovnoj pucnjavi ubijeno šest osoba, među kojima su četiri pripadnika obezbeđenja i jedna prodavačica. Napadač je potom izvršio samoubistvo.
Grčka je i dalje u četvrtom stepenu opasnosti, ali vetar je slabiji, temperature su niže i nadamo se da se dramatični snimci prethodnih dana neće ponoviti, rekla je novinarka Jasmina Stamenić u emisiji "Otvori oči", opisujući stanje u zemlji pogođenoj velikim požarima.
Komentari (0)