Peter Stano za Newsmax Balkans: Rusija će i dalje pokušavati da podriva evropske ambicije Moldavije

Dok je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen u obilasku zemalja Zapadnog Balkana radi osnaživanja ekonomija država regiona, ali i proširenja Evropske unije, građani Moldavije su doneli odluku o pridruživanju referendumom.

Autor:  

Saša Dobrijević

|  

25.10.2024. 19:00

Peter Stano za Newsmax Balkans: Rusija će i dalje pokušavati da podriva evropske ambicije Moldavije
Printscreen: Newsmax Balkans

Borba  je bila izuzetno tesna između onih koji su zaokružili "da" (50,46 odsto) i onih koji su protiv evropske intergracije (49,54 odsto).

Mišljenje stanovnika Moldavije je podeljeno na pola. Proevropska strana je prevagnula pa će politika države da se vodi u tom smeru, ali se postavlja pitanje kakvu politiku moldavske vlasti treba da vode jer je druga polovina stanovništva protiv ulaska u Evropsku uniju.

Foto: AP/Vadim Ghirda

Redakcija Newsmax Balkans je kontaktirala glavnog portarola Evropske komisije za spoljnu politiku i bezbednost Petera Stanu kako bi dobila dodatne informacije o samom procesu pridruživanja nakon ove odluke građana Moldavije.

Peter Stano je potvrdio da su koraci samog procesa pristupanja Evropskoj uniji na neki način tehnički proces, gde je potrebno usklađivanje sa evropskim zakonodavstvom.

"Sledeći koraci su veoma jednostavni, na moldavskim vlastima je, naravno, da održe konsenzus društva o ovoj evropskoj ambiciji i što je još važnije, da rade na svim neophodnim reformama i ispune sve neophodne kriterijume", istakao  je.

Stano je naglasio da su prednosti za moldavski narod velike i da sve zemlje koje su potpisale Sporazum o pridruživanju dobijaju finansijsku pomoć i pre nego što postanu članice.

Ono što vidi kao izazov jeste politika Vlade Moldavije koja treba da uskladi obe - podeljene strane stanovništva, one proevropske i one proruske.

"Deo zadatka za vlasti u svakoj zemlji koja je kandidat, jeste da radi na konsenzusu u društvu, da to bude zajednički cilj, jer na kraju se radi o građanima, radi se o njihovoj budućnosti, tako da svakako Vlada ne može da uradi nešto protiv želja stanovništva. Evropska unija nije tako zamišljena, ona je tu za građane i oni su pokretačka sila EU, kao i integracije. Zato je volja građana veoma važna. Međutim, svako ima svoju ulogu: vlasti da objasne šta znači biti član Evropske unije, šta znači proći kroz ovaj proces pristupnih pregovora, zašto su reforme neophodne, jer reforme i promene u društvu i ekonomiji, nisu prisutne da zadovolje Brisel, one su tu da poboljšaju funkcionisanje privrede, državnih struktura i da donesu dobrobit ljudima", ističe Stano.

Prema onome što je dodao kao važan faktor u ovoj situacije jeste uticaj Rusije na stanovnike, ali na manipulativni način. Petar Stano smatra da je to jedan od većih izazova kako bi se izbegla politička podela građana.

"Rusija će sigurno nastaviti da pokušava da podriva demokratski sistem u Moldaviji, a takođe i evropske ambicije Moldavije. To smo videli ne samo uoči ovih glasova nedavno na referendumu i prvom krugu predsedničkih izbora, već Rusija to već duže vreme pokušava da uradi raznim sredstvima", kaže Stano.

Glavni portparol Evropske komisije je pojasnio da se svaki oblik demokratskog izražavanja stavova poštuje, pa će tako biti i u slučaju podeljenog naroda Moldavije.

Evropska komisija je pozdravila volju koja je izražena referendumom, a države koje su u procesu pridruživanja tek treba da donesu promene i konkretne odluke.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)