Zašto se ponovo ratuje u Siriji: Ko je na strani pobunjenika koji osvajaju grad za gradom, a na čiju podršku računa Asad
Džihadisti su odlučni da sruše režim Bašara al Asada, sirijski predsednik nalazi se u nezavidnoj situaciji, ali može da računa na pomoć velikih sila. Nemački portal DW analizira nekoliko faktora od kojih zavisi dalji razvoj sistuacije u toj zemlji.
Sirijski predsednik nalazi se u nezavidnoj situaciji, ali može da računa na pomoć. Prema navodima aktivista, šiitske milicije iz Iraka ušle su u istočnu Siriju kako bi se borile zajedno sa vladinim trupama protiv pobunjenika. Oni su prošle nedelje započeli ofanzivu na grad Alepo, potisnuli sirijsku vojsku i zauzeli grad. Granicu je navodno prešlo oko 200 proiranskih boraca iz Iraka.
Palestinska vlast i Hamas potpisali su dokument kojim su se složili da formiraju zajednički komitet koji će upravljati posleratnim Pojasom Gaze, navedeno je u izveštaju, objavio je portal Al-Arabi Al-Džaded.
Novoizabrani predsednik SAD Država Donald Tramp izjavio je da će na Bliskom istoku platili "paklenu cenu" ako taoci koje Hamas drži u Pojasu Gaze ne budu pušteni pre njegove inauguracije, 20. januara.
Rusko vazduhoplovstvo i sirijske vazduhoplovne snage već su tokom vikenda izvele napade na džihadističku miliciju Hajat Tahrir al Šam (HTS).
HTS deluje u sprezi s takozvanom Sirijskom nacionalnom armijom (SNA), koalicijom sirijskih opozicionih grupa povezanih s Turskom.
Činjenica da je HTS uspela da tako silovito napreduje, verovatno nije samo rezultat pogodnog trenutka za napad, kaže Andre Bank, stručnjak za Siriju sa hamburškog Instituta za globalne i prostorne studije (GIGA).
Svi Asadovi najbliži partneri su oslabljeni, dodaje Bank za DW: Iran i Hezbolah zbog rata s Izraelom, a Rusija kroz agresorski rat protiv Ukrajine.
Napredak HTS tako je silovit prvenstveno zato što je ta organizacija uspela da se etablira kao najjača sila u zapadnoj Siriji, kaže Andre Bank.
Foto: Tanjug/AP/Ghaith Alsayed
"HTS ne sledi globalni džihad, ona se fokusira isključivo na Siriju, gde se uspostavila kao samoproglašena vlada ’spasa’ ili preporoda. U isto vreme, grupa se oporavila od masovnih napada na nju poslednjih godina", objašnjava Bank.
To takođe, kako kaže, znači i da su mogli ponovo da se naoružaju.
"Oni u međuvremenu koriste nove bespilotne letelice i raketne sisteme. Može se pretpostaviti da su isporučeni preko Turske", smatra Bank.
Jedna država, četiri teritorije
Napredovanje džihadista prvenstveno je usmereno protiv Asadovog režima, kaže u intervjuu za DW londonski novinar i analitičar Manhal Bariš.
Sirija je trenutno podeljena na četiri različite teritorije.
Veći deo zemlje – oko 60 odsto – kontroliše Bašar al Asad. Mali deo na severozapadu pod je upravom HTS. Na severu Sirije Turska pod svojom kontrolom drži dva područja koja se direktno graniče s njenom teritorijom. Severoistokom, pak, većinom vladaju kurdske snage.
Turski interesi
Turska drži veća područja pod svojom kontrolom još od svoje prve intervencije 2016. Tamo se prvenstveno bori protiv kurdskih snaga, koje se u Ankari smatraju terorističkim organizacijama.
Činjenica da sada podupire napredovanje pobunjenika verovatno se može objasniti time što želi da proširi svoj uticaj i na sirijski severoistok i tamošnja područja pod kontrolom Kurda.
Osim toga, kaže Andre Bank, vlada Erdoganove stranke AKP zabrinuta je zbog stvaranja još veće tampon-zone širom severa. Ona bi tamo želela da preseli što je moguće više od oko 3,5 miliona sirijskih izbeglica, koje trenutno žive u Turskoj, a većina ne želi da se vrati u područja pod kontrolom Asada zbog straha od represalija.
Asadova vladavina: pod pritiskom, ali još nije ugrožena
Trenutno nije jasno u kojoj je meri Rusija voljna i sposobna da ponovo pomogne svom štićeniku Asadu. Moskva, međutim, takođe verovatno ima veliki sopstveni interes u održavanju sirijskog diktatora na vlasti, jer samo to je garant za rusku pomorsku bazu kod Tartusa i vazduhoplovnu bazu Hmejmin. Obe su smeštene na obali Sredozemnog mora.
Foto: AP Photo/Matt Smith
Ipak, Asad će morati da se oslanja na sopstvene snage više nego do sada, kaže Andre Bank. Pobuna se trenutno širi, recimo i na delove Hama, grada koji se nalazi na oko 125 kilometara južno od Alepa. Ali, da bi zaista predstavljao pretnju Asadu, ustanak bi morao da se proširi mnogo dalje, recimo u region Dara na samom jugu Sirije. Tamo je 2011. i počela pobuna. U mnogim delovima zemlje vlada nezadovoljstvo režimom.
"Ako bi se to razvilo u ustanak, moglo bi da bude opasno za Asadov režim. Ali, to još nije slučaj", kaže Bank.
Uz to, kako dodaje, džihadisti su gotovo potpuno međunarodno izolovani – za razliku od Asadovog režima. Pobuna bi predstavljala ozbiljnu pretnju režimu samo ako bi otpala međunarodna podrška Asadu.
"To je potpuno otvoreno pitanje. Za vikend je iranski ministar spoljnih poslova otputovao u Damask na razgovore. Moramo pričekati da vidimo rezultate", kaže Bank.
"Pobuna je opasna po život"
Osim toga, iako džihadisti nisu dobro prihvaćeni među velikim delovima stanovništva, mnogi Sirijci iapk su se preselili na područje koje džihadisti kontrolišu, jer od njih očekuju manje represalija nego od Asadovog režima.
Stručnjak za Siriju Karsten Vajland nedavno je u intervjuu za DW rekao da su radikalni islamisti „donekle ublažili“ svoju ideologiju.
"Naravno, njima je i dalje važno da imaju kontrolu i to što je najvažnije – nad ženama, čija su prava rigorozno ograničena", kaže Vajland.
Stručnjak ukazuje da su ugroženi i ljudi koji misle drugačije: "Pobuna je i dalje opasna po život".
“Presek plus” je nova emisija na kanalu NewsMax Balkans televizije koja se emituje petkom od 21 čas. U 45 minuta “spakovali smo” najvažnije i najatraktivnije sadržaje iz naše produkcije Informativnog programa koji su obeležili nedelju za nama. Podsećamo, analiziramo, pojašnjavamo društvene, političke i ekonomske fenomene koji znaju da budu itekako komplikovani. “Presek plus” donosi i priliku da upoznate i druge naše kolege koji rade na “pravim vestima za prave ljude”, a nisu svakodnevno ispred TV kamera.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
14:00
NAŠA PRIČA 1. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Godinu dana niko nije smeo ni hteo da usvoji ili bar udomi malu devojčicu Leptiru koja boluje od retke genetske bolesti zbog koje joj je koža ekstremno osetljiva. A onda se pojavila Tatjana Obradović iz Čačka, čijem velikom srcu se divi cela Srbija.
Američki predsednik Donald Tramp saopštio je da su se Indija i Pakistan složili oko "potpunog i trenutnog prekida vatre". Agencija AP javlja da su obe zemlje potvrdile dogovor.
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa tako traumatičnim iskustvom.
Prva istraživanja o prisustvu mikroplastike u pijaćim vodama u Srbiji ulaze u drugu godinu. Istraživanja se baziraju na analizi 1.000 litara vode u kojoj se može naći nekoliko komada mikroplastike, ali ono što treba imati u vidu jeste da se ona ne nalazi samo u pijaćim vodama, već svuda oko nas.
Povlače li se Sjedinjene Američke Države iz mirovnih pregovora između Rusije i Ukrajine? Da li bivši predsednik Donald Tramp gubi strpljenje i da li mu njegova administracija već priprema izlaznu strategiju? Odgovore tražimo od Gorana Sandića sa Fakulteta političkih nauka.
Sjedinjene Američke Države i Kina su se dogovorile da međusobno smanje za 115 odsto carinske tarife na proizvode koje uvoze, tokom 90 dana, izjavio je danas američki ministar finansija Skot Besent u Ženevi.
Socijalistička partija albanskog premijera Edija Rame ubedljivo vodi na parlamentarnim izborima, nakon otvaranja prvih glasačkih kutija, javlja "Albanian post", pozivajući se na podatke koje je objavila Centralna izborna komisija, a koji se odnose na prvih 1.038 glasačkih kutija od ukupno 5.225.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da predstavnici Demokratske stranke u toj zemlji žele da se skupo plati avion koji bi SAD trebalo da dobiju na poklon od Katara.
Mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto je u videu objavljenom na društvenim mrežama, snažno osudio mešanje stranih sila u mađarsku unutrašnju politiku.
Izrael je napao luku Hodejda u Jemenu nakon što je izraelska vojska prethodno danas upozorila stanovnike tri luke pod kontrolom jemenskih pobunjenika Huta da se evakuišu, saopštilo je ministarstvo unutrašnjih poslova Huta.
Katar je saopštio da su u toku razgovori sa Sjedinjenim Američkim Državama o "mogućem transferu" superluksuznog ''boinga 747-8'', koji bi se privremeno koristio kao avion predsednika SAD Donalda Trampa, ali je negirao da se avion "poklanja" ili da je doneta konačna odluka.
Albanski državni izborni komesar Ilirjan Čelibaši saopštio je da će prvi preliminarni rezultati glasanja u Albaniji biti poznati najkasnije do utorka popodne.
Komentari (0)