(FOTO/VIDEO) "To su oni što pucaju za Božić" - prvi i najstariji Srbi u Americi
Kad ulazite u gradić Džekson (Jackson) na severu Kalifornije imate taj neodoljiv utisak kao da ste upravo upali na snimanje TV serije "Twin Peaks" Dejvida Linča.
Scenografija je već postavljena i svi samo na Vas čekaju... Jednospratne kućice pastelnih boja se ređaju se u nizu, sa zvučnika lokalnog radija odzvanja neka melanholična muzika, a kitnjasti kaubojski fontovi krase radnjice u glavnoj ulici.
Svaka druga nudi zlato - glavni lokalni proizvod još od polovine 19. veka, kada su grad osnovali kopači sjajne rude koji su se ovde sjatili iz celog sveta.
A na svakoj trećoj okačena visi - srpska zastava!
U Džeksonu žive prvi i najstariji američki Srbi, oni sa dna kace, zapravo njihovi potomci, koji broje unazad već petu, šestu generaciju lokalaca čija prezimena završavaju na "ić", zapravo na "ich", po američki.
Foto: Antonije KovačevićBo Gilman
Njihove askurđele i čukundedove je vest o američkoj Zlatnoj groznici zatekla po vrletima Crne Gore i Hercegovine, odakle su u platnene zavežljaje skupili ono malo jada što su imali u trošnim kamenim kućama i krenuli na dalek put koji se činio kao da je bez kraja.
Mnogi ga nisu preživeli, skapali su na brodovima od skorbuta i groznice. One koji su se dokopali severa Kalifornije dočekao je mučan i težak život.
Stradali su prvo pod otvorenim nebom, od bandi pljačkaša koje su im otimale blistave kamenčiće koje su uspevali da skupe po obližnjim brdima i potocima. Zlata je bilo mnogo, pa su mu lihvari/nakupci stalno obarali cenu. Kad bi razmenili svoju muku za dolare, nije ostajalo za Bog-zna kakav život. Više ubogo preživljavanje…
Foto: Antonije KovačevićNemanja Živanović
A onda je zlato od avanture preraslo u biznis, pojavile su se kompanije, otvoreni su rudnici, bolje reći paklene jame, u kojima su svoje kosti često ostavljali i naši zemljaci. Ko bi preživeo jame, umirao bi na površini, od trovanja prašinom i isparenjima. Prosečan životni vek je bio jedva nešto više od 20 godina.
Na surov način su shvatili suštinu one izreke koja im je ostala u ušima još iz starog kraja... Nije zlato sve što sja!
Foto: Antonije KovačevićOtac Marko Bojović
U jednom trenutku postali su svesni da ih je jurnjava za zlatom i dolarima obezljudila, da su postali lutajuće duše bez korena i smisla, pa su mladom svešteniku koji je došao iz San Francuska da krsti dete jednome od njih predložili da naprave crkvu.
Baš na brdu koje je gledalo na dva rudnika u kome su te duše gubili.
Foto: Antonije KovačevićSećanje na stradale rudare
Sveštenik je prihvatio predlog, preselio se u Džekson i sa njima zajedno sagradio crkvu na brdu. Posvetio je Svetom Savi Nemanjićkom. I ostao da u njoj služi, da sa njima deli dobro i zlo.
Godina je bila 1893, a sveštenik se zvao Sevastijan Dabović, koga danas slavimo i spominjemo kao Svetog Sevastijana, prvog srpskog sveca koji je rođen daleko od rodne grude, van granica Srbije i bivše Jugoslavije (kanonizovan 2007. godine).
Sevastijan je nastavio da bodri i blagosilja svoje parohijane sve do pred samu smrt (upokojio se 1940. u manastiru Žiča). Bio je tu i kada je 1922. godine 11 srpskih rudara ostalo živo zakopano u u najvećoj rudarskoj nesreći u Americi do tog doba (47 poginulih), u rudniku Argonaut, čije okno gleda na crkvenu portu.
Foto: Antonije KovačevićOtac Marko Bojović pokazuje ikonu Svetog Sevastijana
I nije dozvolio da tela rudara zauvek ostanu pod zemljom, što se često dešavalo u to doba, jer kompanije nisu želele da gube vreme i troše novac na iskopavanje, nego je zahtevao od rudnika da se tela nesrećnika izvuku i dostojno sahrane.
Rudnici su odavno zatvoreni, ali su u Džeksonu ostali da žive ponosni naslednici tih nekadašnjih Srba rudara, koji možda ne govore najbolje srpski, ali odlično pamte ko su i odakle su ovde došli njihovi preci.
Foto: Antonije KovačevićBo Gilman sa šljivovicom
A svakog 7. januara, na pravoslavni Božić, potrude se da za njih i njihovo poreklo čuje cela Amerika i još pola sveta.
Tada izađu u centar Džeksona i pripucaju iz svog lakog naružanja koje im se zatekne u kući. Da se zna kad Srbi slave!
Foto: Antonije KovačevićNemanja Živanović kraj fotografije jedne od Božićnih proslava u Džeksonu
I to, za divno čudo, nikome u ovom gradu ne smeta. Jer svi vole Srbe, i jedva čekaju da posle rafala počne njihovo slavlje, po rečima sugrađana najveće i najbolje koje postoji u Džeksonu.
Što je najbolje objasnio jedan čikica sa kaubojskim šeširom koga smo sreli ispred pekare Srbina Nemanje Živanovića, rečima: "Kad Srbi slave, svi su dobrodošli. Malo zapušiš uši dok ne prođe, a posle svi idemo da pijemo rakiju!"
E, baš o tim Srbima iz Džeksona govori ova reportaža.
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Poslanica "Saveza Sara Vagenkneht" u nemačkom Bundestagu Žaklin Nastić optužila je Alternativu za Nemačku (AfD) da "patnju i nepravdu koja je učinjena Srbiji" zloupotrebljava u jeftine predizborne svrhe kako bi dobila glasove Srba iz dijaspore.
Pripadnici MUP, Odeljenja za borbu protiv korupcije Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su četiri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršile krivično delo zloupotreba službenog položaja.
Za Arenu Sport počinje novo doba, biće prisutna kod svih kablovskih operatera. Sa televizijama Euronews i Newsmax Balkans imamo velike ambicije, izjavio je u emisiji Stav dana direktor Telekoma Vladimir Lučić.
Uprava kriminalističke policije je po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Nišu počela sa pretresima i privođenjima osumnjičenih na više lokacija u Nišu u nastavku akcije borbe protiv korupcije. Bivša gradonačelnica Dragana Sotirovski privedena je na graničnom prelazu Preševo.
Srbija je odavno zrela za reforme i studentski pokret je otvorio nadu za to. Studentski protesti su energija za reformu koja Srbiji zaista treba, podsetili su nas na patriotizam, solidarnost, jednakost, izjavio je predsednik Foruma za etničke odnose Dušan Janjić.
Zdravstveno stanje pape Franje, koji je hospitalizovan zbog obostrane upale pluća, pogoršalo se nakon produžene respiratorne krize nalik astmi, saopšteno je iz Vatikana.
Najmanje jedna osoba je ubijena, dok je nekoliko njih ranjeno u napadu nožem u gradu Miluzu u istočnoj Francuskoj. Tokom napada počinilac je uzvikivao "Alahu akbar", javljaju francuski mediji.
Tim kineskih istraživača otkrio je novu vrstu korona virusa kod slepih miševa koji nosi rizik od prenošenja sa životinje na čoveka, jer koristi isti ljudski receptor kao i virus koji izaziva kovid-19, preneo je Saut čajna morning post.
Bugarska policija sukobila se sa nacionalističkim demonstrantima U Sofiji koji su zahtevali da bugarska vlada odustane od planova za uvođenje zemlje u evrozonu.
Ukrajinska Služba za vanredne situacije saopštila je da se već osmi dan otklanjaju posledice udara ruskog drona na kupolu zatvorenog četvrtog bloka nuklearne elektrane u Černobilju, gde je utvrđeno da u jednom delu postoji izvor požara koji i dalje "tinja".
Palestinska grupa Hamas oslobodila je još šest izraelskih talaca, što je poslednje planirano oslobađanje živih talaca u okviru trenutne faze primirja sa Izraelom, tokom koje je oslobođeno ukupno 33 taoca, uključujući osam koji su preminuli ili ubijeni dok su bili u zarobljeništvu.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da šef Odeljenja za efikasnost vlade (DOGE) Ilon Mask radi odličan posao, ali da bi želeo da on to čini "agresivnije".
U Nemačkoj vlada nestašica jaja, jer je veliki broj živine uništen zbog ptičjeg gripa, a za obnavljanje živinarskih farmi potrebno je najmanje sedam do osam meseci, piše "Bild".
Još trojica oslobođenih talaca, Omer Šem Tov, Elija Koen i Omer Venkert, stigla su na teritoriju Izraela posle 505 dana provedenih u zatočeništvu palestinske militantne grupe Hamas, nakon što su prethodno jutros oslobođena dva taoca, saopštila je izraelska vojska.
Komentari (0)