(FOTO/VIDEO) "To su oni što pucaju za Božić" - prvi i najstariji Srbi u Americi
Kad ulazite u gradić Džekson (Jackson) na severu Kalifornije imate taj neodoljiv utisak kao da ste upravo upali na snimanje TV serije "Twin Peaks" Dejvida Linča.
Scenografija je već postavljena i svi samo na Vas čekaju... Jednospratne kućice pastelnih boja se ređaju se u nizu, sa zvučnika lokalnog radija odzvanja neka melanholična muzika, a kitnjasti kaubojski fontovi krase radnjice u glavnoj ulici.
Svaka druga nudi zlato - glavni lokalni proizvod još od polovine 19. veka, kada su grad osnovali kopači sjajne rude koji su se ovde sjatili iz celog sveta.
A na svakoj trećoj okačena visi - srpska zastava!
U Džeksonu žive prvi i najstariji američki Srbi, oni sa dna kace, zapravo njihovi potomci, koji broje unazad već petu, šestu generaciju lokalaca čija prezimena završavaju na "ić", zapravo na "ich", po američki.
Foto: Antonije KovačevićBo Gilman
Njihove askurđele i čukundedove je vest o američkoj Zlatnoj groznici zatekla po vrletima Crne Gore i Hercegovine, odakle su u platnene zavežljaje skupili ono malo jada što su imali u trošnim kamenim kućama i krenuli na dalek put koji se činio kao da je bez kraja.
Mnogi ga nisu preživeli, skapali su na brodovima od skorbuta i groznice. One koji su se dokopali severa Kalifornije dočekao je mučan i težak život.
Stradali su prvo pod otvorenim nebom, od bandi pljačkaša koje su im otimale blistave kamenčiće koje su uspevali da skupe po obližnjim brdima i potocima. Zlata je bilo mnogo, pa su mu lihvari/nakupci stalno obarali cenu. Kad bi razmenili svoju muku za dolare, nije ostajalo za Bog-zna kakav život. Više ubogo preživljavanje…
Foto: Antonije KovačevićNemanja Živanović
A onda je zlato od avanture preraslo u biznis, pojavile su se kompanije, otvoreni su rudnici, bolje reći paklene jame, u kojima su svoje kosti često ostavljali i naši zemljaci. Ko bi preživeo jame, umirao bi na površini, od trovanja prašinom i isparenjima. Prosečan životni vek je bio jedva nešto više od 20 godina.
Na surov način su shvatili suštinu one izreke koja im je ostala u ušima još iz starog kraja... Nije zlato sve što sja!
Foto: Antonije KovačevićOtac Marko Bojović
U jednom trenutku postali su svesni da ih je jurnjava za zlatom i dolarima obezljudila, da su postali lutajuće duše bez korena i smisla, pa su mladom svešteniku koji je došao iz San Francuska da krsti dete jednome od njih predložili da naprave crkvu.
Baš na brdu koje je gledalo na dva rudnika u kome su te duše gubili.
Foto: Antonije KovačevićSećanje na stradale rudare
Sveštenik je prihvatio predlog, preselio se u Džekson i sa njima zajedno sagradio crkvu na brdu. Posvetio je Svetom Savi Nemanjićkom. I ostao da u njoj služi, da sa njima deli dobro i zlo.
Godina je bila 1893, a sveštenik se zvao Sevastijan Dabović, koga danas slavimo i spominjemo kao Svetog Sevastijana, prvog srpskog sveca koji je rođen daleko od rodne grude, van granica Srbije i bivše Jugoslavije (kanonizovan 2007. godine).
Sevastijan je nastavio da bodri i blagosilja svoje parohijane sve do pred samu smrt (upokojio se 1940. u manastiru Žiča). Bio je tu i kada je 1922. godine 11 srpskih rudara ostalo živo zakopano u u najvećoj rudarskoj nesreći u Americi do tog doba (47 poginulih), u rudniku Argonaut, čije okno gleda na crkvenu portu.
Foto: Antonije KovačevićOtac Marko Bojović pokazuje ikonu Svetog Sevastijana
I nije dozvolio da tela rudara zauvek ostanu pod zemljom, što se često dešavalo u to doba, jer kompanije nisu želele da gube vreme i troše novac na iskopavanje, nego je zahtevao od rudnika da se tela nesrećnika izvuku i dostojno sahrane.
Rudnici su odavno zatvoreni, ali su u Džeksonu ostali da žive ponosni naslednici tih nekadašnjih Srba rudara, koji možda ne govore najbolje srpski, ali odlično pamte ko su i odakle su ovde došli njihovi preci.
Foto: Antonije KovačevićBo Gilman sa šljivovicom
A svakog 7. januara, na pravoslavni Božić, potrude se da za njih i njihovo poreklo čuje cela Amerika i još pola sveta.
Tada izađu u centar Džeksona i pripucaju iz svog lakog naružanja koje im se zatekne u kući. Da se zna kad Srbi slave!
Foto: Antonije KovačevićNemanja Živanović kraj fotografije jedne od Božićnih proslava u Džeksonu
I to, za divno čudo, nikome u ovom gradu ne smeta. Jer svi vole Srbe, i jedva čekaju da posle rafala počne njihovo slavlje, po rečima sugrađana najveće i najbolje koje postoji u Džeksonu.
Što je najbolje objasnio jedan čikica sa kaubojskim šeširom koga smo sreli ispred pekare Srbina Nemanje Živanovića, rečima: "Kad Srbi slave, svi su dobrodošli. Malo zapušiš uši dok ne prođe, a posle svi idemo da pijemo rakiju!"
E, baš o tim Srbima iz Džeksona govori ova reportaža.
Serijal osvetljava ključne trenutke koji su ostavili dubok trag na generacije i nudi sveobuhvatan pogled na period socijalizma, kulturnog razvoja i političkih previranja.
dokumentarni
21:00
DIJAGNOZA
Emisija Dijagnoza sa Borislavom Višnjićem tražiće odgovore na ključna pitanja od kojih zavisi dalji razvoj Crne Gore i regiona. Glavne teme koje će biti otvarane u emisiji su implikacije koje ključna dešavanja u međunarodnoj politici imaju na Crnu Goru i region. Takođe, bavićemo se i ključnim ekonomskim projektima koji bi doveli do bržeg razvoja naših zemalja ali i koliko na sve procese i neophodne reforme utiče korupcija.
dokumentarni
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-ZASTAVA FILM ( R )
Filmovi « Zastava filma » obuhvataju teme koje su najvećim delom vezane za događaje u kojima je vojska, kroz motiv odbrane zemlje, požrtvovanosti i hrabrosti, simbol jedne države i njenog istorijskog nasleđa. U tom pogledu dokumentarni filmovi obrađuju kako događaje pre Drugog svetskog rata, tako najvećim delom one priče koji su vezani za posledice ratnih godina ili i za same životne sudbine onih koji su bili deo njih. Svojim izborom tema filmovi « Zastava filma » su ceo svoj serijal posvetili i istoriji Jugoslovenske narodne armije koju su činili građani na odsluženju vojnog roka, njihovim pričama i dogodovštinama, ali i onim temama koje su deo razvoja moderne srpske vojske, a posebno njenom zadatku odbrane državnih granica. Duga filmska tradicija « Zastave filma » tako doprinosi rasvetljavanju jedne od najvažnijih tema za opstanak jednog društva i otvara brojne teme i dileme vezane za uspon i očuvanje teritorijalnih vrednosti srpske države
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Kad bi se hipotetički izbori raspisali za 45 dana, studenti misle da mogu da pobede i u lošim izbornim uslovima, a iluzija je da će Aleksandar Vučić dati dobre uslove. Mora da se pobedi u lošim uslovima i da se brani pobeda, izjavio je za Newsmax Balkans novinar Zoran Panović.
Godinu dana niko nije smeo ni hteo da usvoji ili bar udomi malu devojčicu Leptiru koja boluje od retke genetske bolesti zbog koje joj je koža ekstremno osetljiva. A onda se pojavila Tatjana Obradović iz Čačka, čijem velikom srcu se divi cela Srbija.
Sagovornici Newsmax Balkans govorili su oprečno o posledicama kojima bi Evropska unija eventualno mogla da pribegne zbog prisustva predsednika Srbije Aleksandra Vučića na proslavi Dana pobede u Rusiji, gde se sastao sa predsednikom Vladimirom Putinom.
Američki predsednik Donald Tramp saopštio je da su se Indija i Pakistan složili oko "potpunog i trenutnog prekida vatre". Agencija AP javlja da su obe zemlje potvrdile dogovor.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pristao je na razgovore u Turskoj u četvrtak, 15. maja, ali samo lično sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Američki predsednik Donald Tramp poručio je da bi Ukrajina trebalo da se složi sa predlogom ruskog predsednika Vladimira Putina i odmah pristane na pregovore sa Rusijom u četvrtak o mogućem okončanju rata.
Talibanska vlada je dodala šah na spisak zabranjenih aktivnosti u Avganistanu, a kao razlog za to naveli su moguću povezanost te igre kockanjem, koje je zabranjeno prema zakonima o moralu u toj zemlji, piše Frans 24.
Oružane snage Indije oborile su nekoliko pakistanskih aviona, sprečivši ih da uđu u vazdušni prostor zemlje, izjavio je danas maršal indijske ratne avijacije Avadeš Kumar Bharti.
Iran i Sjedinjene Američke Države održali su danas četvrtu rundu pregovora o naprednom iranskom nuklearnom programu u omanskom gradu Maskatu, uz posredovanje omanskih zvaničnika, a jedan američki i jedan iranski zvaničnik opisali su ih slično - kao ohrabrujuće razgovore, prenosi AP.
Specijalni izaslanik predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa za Ukrajinu Kit Kelog ocenio je da bi prvo trebalo postići prekid vatre, a zatim preći na mirovne pregovore između Rusije i Ukrajine.
Više od 100 ljudi stradalo je u poplavama koje su pogodile selo u blizini obala jezera Tanganjika u istočnom delu Demokratske Republike Kongo, saopštio je lokalni zvaničnik.
Komentari (0)