(FOTO/VIDEO) "To su oni što pucaju za Božić" - prvi i najstariji Srbi u Americi
Kad ulazite u gradić Džekson (Jackson) na severu Kalifornije imate taj neodoljiv utisak kao da ste upravo upali na snimanje TV serije "Twin Peaks" Dejvida Linča.
Scenografija je već postavljena i svi samo na Vas čekaju... Jednospratne kućice pastelnih boja se ređaju se u nizu, sa zvučnika lokalnog radija odzvanja neka melanholična muzika, a kitnjasti kaubojski fontovi krase radnjice u glavnoj ulici.
Svaka druga nudi zlato - glavni lokalni proizvod još od polovine 19. veka, kada su grad osnovali kopači sjajne rude koji su se ovde sjatili iz celog sveta.
A na svakoj trećoj okačena visi - srpska zastava!
U Džeksonu žive prvi i najstariji američki Srbi, oni sa dna kace, zapravo njihovi potomci, koji broje unazad već petu, šestu generaciju lokalaca čija prezimena završavaju na "ić", zapravo na "ich", po američki.
Njihove askurđele i čukundedove je vest o američkoj Zlatnoj groznici zatekla po vrletima Crne Gore i Hercegovine, odakle su u platnene zavežljaje skupili ono malo jada što su imali u trošnim kamenim kućama i krenuli na dalek put koji se činio kao da je bez kraja.
Mnogi ga nisu preživeli, skapali su na brodovima od skorbuta i groznice. One koji su se dokopali severa Kalifornije dočekao je mučan i težak život.
Stradali su prvo pod otvorenim nebom, od bandi pljačkaša koje su im otimale blistave kamenčiće koje su uspevali da skupe po obližnjim brdima i potocima. Zlata je bilo mnogo, pa su mu lihvari/nakupci stalno obarali cenu. Kad bi razmenili svoju muku za dolare, nije ostajalo za Bog-zna kakav život. Više ubogo preživljavanje…
A onda je zlato od avanture preraslo u biznis, pojavile su se kompanije, otvoreni su rudnici, bolje reći paklene jame, u kojima su svoje kosti često ostavljali i naši zemljaci. Ko bi preživeo jame, umirao bi na površini, od trovanja prašinom i isparenjima. Prosečan životni vek je bio jedva nešto više od 20 godina.
Na surov način su shvatili suštinu one izreke koja im je ostala u ušima još iz starog kraja... Nije zlato sve što sja!
U jednom trenutku postali su svesni da ih je jurnjava za zlatom i dolarima obezljudila, da su postali lutajuće duše bez korena i smisla, pa su mladom svešteniku koji je došao iz San Francuska da krsti dete jednome od njih predložili da naprave crkvu.
Baš na brdu koje je gledalo na dva rudnika u kome su te duše gubili.
Sveštenik je prihvatio predlog, preselio se u Džekson i sa njima zajedno sagradio crkvu na brdu. Posvetio je Svetom Savi Nemanjićkom. I ostao da u njoj služi, da sa njima deli dobro i zlo.
Godina je bila 1893, a sveštenik se zvao Sevastijan Dabović, koga danas slavimo i spominjemo kao Svetog Sevastijana, prvog srpskog sveca koji je rođen daleko od rodne grude, van granica Srbije i bivše Jugoslavije (kanonizovan 2007. godine).
Sevastijan je nastavio da bodri i blagosilja svoje parohijane sve do pred samu smrt (upokojio se 1940. u manastiru Žiča). Bio je tu i kada je 1922. godine 11 srpskih rudara ostalo živo zakopano u u najvećoj rudarskoj nesreći u Americi do tog doba (47 poginulih), u rudniku Argonaut, čije okno gleda na crkvenu portu.
I nije dozvolio da tela rudara zauvek ostanu pod zemljom, što se često dešavalo u to doba, jer kompanije nisu želele da gube vreme i troše novac na iskopavanje, nego je zahtevao od rudnika da se tela nesrećnika izvuku i dostojno sahrane.
Rudnici su odavno zatvoreni, ali su u Džeksonu ostali da žive ponosni naslednici tih nekadašnjih Srba rudara, koji možda ne govore najbolje srpski, ali odlično pamte ko su i odakle su ovde došli njihovi preci.
A svakog 7. januara, na pravoslavni Božić, potrude se da za njih i njihovo poreklo čuje cela Amerika i još pola sveta.
Tada izađu u centar Džeksona i pripucaju iz svog lakog naružanja koje im se zatekne u kući. Da se zna kad Srbi slave!
I to, za divno čudo, nikome u ovom gradu ne smeta. Jer svi vole Srbe, i jedva čekaju da posle rafala počne njihovo slavlje, po rečima sugrađana najveće i najbolje koje postoji u Džeksonu.
Što je najbolje objasnio jedan čikica sa kaubojskim šeširom koga smo sreli ispred pekare Srbina Nemanje Živanovića, rečima: "Kad Srbi slave, svi su dobrodošli. Malo zapušiš uši dok ne prođe, a posle svi idemo da pijemo rakiju!"
E, baš o tim Srbima iz Džeksona govori ova reportaža.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Vozač automobila "ford fokus" beogradskih registarskih oznaka udario je vozilom studentkinju Pravnog fakulteta koja je stajala na trotoaru za vreme protesta na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, nakon čega je pobegao, ali je ubrzo priveden.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
Primirje u Pojasu Gaze stupiće na snagu u nedelju u 8.30 sati po lokalnom vremenu (6.30 GMT), saopštio je portparol katarskog Ministarstva spoljnih poslova Madžed Al Ansari.
Opozvani predsednik Južne Koreje Jun Suk Jeol prisustvovao je sudskom ročištu da bi izneo stavove protiv zahteva istražitelja da mu se produži pritvor zbog optužbi za pobunu, izjavio je Junov advokat SeokDong-Hyeon. Ispred suda se nalaziile hiljade njegovih pristalica, policija je intervenisala.
Viši kasacioni sud u Bukureštu odbacio je žalbu nezavisnog kandidata na izborima za predsednika Rumunije Kalina Đorđeskua u vezi sa poništenjem izbora, preneli su rumunski mediji.
Bolivijski sud izdao je nalog za hapšenje bivšeg predsednika te zemlje Eva Moralesa nakon što se nije pojavio na sudu zbog navodne veze s maloletnicom.
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp objavio je da će se njegova inauguracija u ponedeljak, zbog očekivanih vrlo niskih temperatura, biti održati u zatvorenom prostoru američkog Kapitola, a ne na otvorenom.
Izrael je odredio 95 palestinskih zatvorenika koji će biti oslobođeni iz izraelskih zatvora u prvoj fazi sporazuma o oslobađanja talaca u zamenu za tri žene koje drži palestinska militantna grupa Hamas, objavio je izraelski sajt Inet.
Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država potvrdio je Zakon kojim se brani poslovanje kineske kompanije Tik-tok, a zabrana bi trebalo da stupi na snagu već u nedelju.
Šef vatrogasne službe u okrugu Orindž u Kaliforniiji Brajan Fenesi spasao je od požara dve kuće u naselju Iton kod Los Anđelesa uz pomoć piva i mleka, prenose američki mediji.
Britanski premijer Kir Starmer izjavio je da želi da sklopi trgovinski sporazum sa novoizabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom ubrzo pošto on bude preuzeo dužnost u Beloj kući.
Komentari (0)