(FOTO/VIDEO) Palata Jena: Spoj umetnosti i demokratije, Savet u kome francuski građani učestvuju u zakonodavnim odlukama
Palata Jena otvorena je za posete građana besplatno, u cilju obilaska arhitektonskog remek-dela Ogista Perea, ali i upoznavanja sa radom Ekonomskog, socijalnog i ekološkog veća, Treće skupštine Republike Francuske.
Istorijat i funkciju Palate Jena za Newsmax Balkans objašnjavao je političko-ekonomski analitičar Bertran Kluzel.
Ekonomski, socijalni i ekološki savet Francuske (CESE), predstavlja organizaciju civilnog društva i uključuje građane u demokratski život. To je Treća ustavna skupština Francuske. Zgrada je otvorena 1939. godine. Sama skupština je postavljena od strane generala De Gola 1958. godine.
Ogist Pere, virtuozni majstor betona, arhitekta je ovog impozantnog zdanja. Zgrada je izuzetno prestižna, i originalna. To je moderna palata, ali koja poštuje klasičnu tradiciju arhitekture Grka, Egipćana i Rimljana. Napravljena je samo od betona u težnji da imitira palatu ili hram.
"Prvobitno je bila zgrada Muzeja javnih radova. Kada je postala Ekonomski i socijalni savet, zaista je postala hram demokratije, i to je ono što je arhitekta želeo", objašnjava Kluzel.
U ovoj palati, možemo videti ljude koji rade. To je mesto gde se nalaze predstavnici participativne demokratije, predstavnici ekonomskih, socijalnih i civilnih snaga Francuske.
"Ovde su prisutne sve organizacije, sindikati, profesionalne organizacije, koje okupljaju poslovne lidere. Prisutan je zaštitnik životne sredine, ali i predstavnici gejeva i lezbejki. Na sličan način, tu su predstavnici penzionera, ali i udruženja studenata, kao i Nacionalna unija porodica. Svi slojevi populacije su predstavljeni ovde", navodi Kluzel.
Zato je, dodaje on, ova skupština postala skupština prvog glasa, francuskih građana.
"Nema nikakve veze sa zakonodavnim izborima. Nema nikakve veze sa izborima poput onih za Senat, gde se izbori vrše suštinski unutar i od strane teritorijalnih kolektivnosti. Ovde je reč o imenovanju predstavnika živih snaga zemlje. Organizacija poput ove je postavljena ne samo u Francuskoj, već i u više od 70 drugih zemalja", objašnjava naš sagovornik.
Misija ove skupštine je prilično originalna, jer se radi o savetovanju i vlade i parlamenta o najboljim mogućim predlozima zakonodavnih tekstova koji se podnose na glasanje skupštinama. Takođe, preuzimanje odgovornosti za peticije je jedan od bitnih zadataka ovog tela.
U Francuskoj, da bi se održao referendum, potrebno je skoro pet miliona ljudi da bi se sama ideja referenduma usvojila. Sa peticijom od 150.000 ljudi, sa 50.000 potpisa, Ekonomski, socijalni i ekološki savet, preuzima odgovornost za predlog građana. Dakle, daje vladi i parlamentu ideju o tome šta populacija misli i šta želi.
"Vlada može tražiti od Saveta da poradi na nekoj temi i to bi mogao biti tekst zakona koji je već napisan ili budući predlog zakona. Kao i Vlada, Narodna skupština i Senat mogu tražiti mišljenje Saveta o određenoj temi. CESE može smatrati da se određeni problem u društvu mora proučiti i da mora biti predmet posebne pažnje javnih vlasti. Tada može samostalno preduzeti akciju", navodi Kluzel.
Konvencija građana, je treća moguća akcija, koja se organizuje nezavisno od peticija i predloga vladi. Postoje grupe građana koje razmišljaju o transversalnim temama. Poslednja konvencija građana bila je o dostojansenom kraju života.
"Umreti s dostojanstvom je stvarna tema. Ova tema je izuzetno kompleksna i predstavlja saradnju svih religija, rad sa duhovnicima, sa lekarima i porodicama. Zakonski tekst koji će uskoro biti usvojen i koji će duboko transformisati stav i ponašanje Francuza u vezi sa smrću, kada želimo da je administriramo dobrovoljno", izjavio je Kluzel i zaključio da je uloga i misija Ekonomskog, socijalnog i ekološkog saveta da se omogući svakom građaninu da učestvuje u donošenju odluka.
Studenti koji su pozvali na blokadu Autokomande, najavljujući da će trajati 24 sata, okupili su se u 10 časova kada je zaustavljen saobraćaj u tom delu grada. Prema planu, održano je 15 minuta tišine za žrtve u Novom Sadu, a na blokadi dežuraju lekari Hitne pomoći i pripadnici policije.
Na Obrenovačkom putu kod Umke došlo je do sudara dva autobusa, usled čega su dve osobe poginule, dok je 56 povređeno, nezvanično saznaje Newsmax Balkans.
Brojni Novosađani, od kojih su mnogi došli sa svojim kućnim ljubimcima, okupili su se u 11 časova na Trgu slobode, ispred Gradske kuće, kako bi odali počast psu Doni koja je pregažena na protestu u petak, a potom su u 11.52 časova stajali 16 minuta u tišini, minut duže za Donu.
Evropska unija produžila je ekonomske sankcije Rusiji za još šest meseci, a sankcije su uperene protiv, između ostalog, sektora trgovine, finansija, energenata, tehnologije i robe dvostruke namene, transporta, luksuznih dobara i drugog.
Ministarka spoljnih i evropskih poslova Slovenije Tanja Fajon izjavila je da će ministri država članica EU podržati izbor danskog diplomate Petera Sorensena za novog specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine i poručila da će ovaj dijalog biti visoko na dnevnom redu EU.
Sjedinjene Američke Države neće uvesti sankcije i carine Kolumbiji, nakon što je ova južnoamerička zemlja pristala da prihvati migrante deportovane iz SAD, saopštila je Bela kuća.
Preliminarni izveštaj istrage o udesu aviona koji se dogodio u Južnoj Koreji prošlog meseca potvrdio je da je jato ptica naletelo na avionske motore, iako zvaničnici nisu još tačno utvrdili uzrok nesreće u kojoj je poginulo 179 osoba, a dve su preživele.
U napadu na jedinu funkcionalnu bolnicu u opkoljenom gradu El Fašer u Sudanu ubijeno je oko 70 ljudi, saopštio je šef Svetske zdravstvene organizacije, javlja AP.
Američki predsednik Donald Tramp najavio je da će SAD uvesti spektar sankcija i carine Kolumbiji nakon što je lider ove zemlje odbio da prihvati američke vojne avione koji prevoze deportovane migrante.
Komentari (0)