Vanredni parlamentarni izbori u Nemačkoj: Tek četvrti put, 59 miliona građana bira 630 poslanika Bundestaga

U Nemačkoj su u osam časova otvorena birališta za vanredne parlamentarne izbore, na kojima će više od 59 miliona građana s pravom glasa birati 630 poslanika za novi saziv Bundestaga, koji će imati mandat od četiri godine i zadatak da izaberu novog kancelara i vladu.

Izvor: Tanjug   |  

23.02.2025. 08:21

Vanredni parlamentarni izbori u Nemačkoj: Tek četvrti put, 59 miliona građana bira 630 poslanika Bundestaga

Glasačka mesta biće otvorena do 18 časova, a odmah po zatvaranju biće objavljeni rezultati izlaznih anketa urađenih na biralištima, dok se prve zvanične projekcije rezultata očekuju tokom izborne noći.

Među 59 miliona birača sa pravom glasa u Nemačkoj, oko 2,3 miliona su mladi koji biraju prvi put, navodi "Bild".

Ovo je tek četvrti put u novijoj istoriji posle Drugog svetskog rata da se u Nemačkoj održavaju vanredni parlamentarni izbori. 

Na izborima za novi saziv Bundestaga učestvuje 29 stranaka, ali će samo 10 imati kandidata u svih 16 nemačkih saveznih pokrajina.

Najzastupljenija je Hrišćansko demokratska unija (CDU) koja učestvuje u 15 pokrajina, sem u Bavarskoj gde je predstavlja sestrinska stranka Hrišćansko socijalna unija (CSU).

Najviše stranaka učestvuje u Berlinu  i pokrajini Severna Rajna - Vestfalija - po 18 lista, dok ih je u Bavarskoj 17, a mnoge stranke nastupaju u samo po jednoj pokrajini.

Mnogi Nemci sopstveni glas uveliko su već poslali jer je moguće prijaviti se za glasanje poštom, čak i ako ste na dan izbora kod kuće.
Glas u koverti jedini je izbor i za Nemce koji nisu u Nemačkoj - glasanje u ambasadama i konzulatima nije moguće.

Opoziciona Hrišćansko-demokratska unija Nemačke (CDU) i njihova bavarska sestrinska stranka Hrišćansko-socijalna unija (CSU) vode u anketama širom zemlje više od dve godine i prema posledniim anketama imaju 30 odsto podrške birača.

Krajnje desničarska Alternativa za Nemačku (AfD) Alis Vajdel i Tina Krupala nalazi se na drugom mestu sa 20 procenata podrške, potom Socijaldemokrate (SPD) Olafa Šolca sa 15 odsto, koji su pali na treće mesto sa prvog mesta koje su osvojili na izborima 2021. godine. 

Zeleni imaju podršku 13 odsto birača, Levica pet odsto, a i Slobodne demokrate (FDP) i levičarski savez Sara Vagenkneht (BSW) četiri procenta, pa je neizvesno da li će preći cenzus od pet odsto da bi ušli u parlament.

Sve predizborne ankete ubedljivu prednost daju koaliciji CDU i CSU, a prema pojedinim prognozama, konzervativci mogu da osvoje do trećinu glasova i tako ostvare inicijativu u pregovorima o vladi i kancelarsko mesto za Fridriha Merca.

Merc je izričit da sa desničarima ne želi buduću koaliciju, što AfD ponovo ostavlja u opoziciji.

CDU će partnere najverovatnije tražiti u socijaldemokratama ili zelenima.

SPD i CDU/CSU su već četiri puta zajedno vladali od Drugog svetskog rata, od čega tri puta pod vođstvom bivše konzervativne kancelarke Angele Merkel.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)