Đedović Handanović: Stigla i pismena potvrda da su sankcije kompaniji NIS odložene do 28. aprila
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je od SAD stigla i pismena potvrda o odlaganju sankcija Naftnoj industriji Srbije do 28. aprila
"Kao što je predsednik Vučić juče najavio, a jutros rano je stigla i pismena potvrda da su sankcije odložene, odnosno da NIS dobija licencu za rad do 28. aprila ove godine", rekla je Đedović Handanović za RTS.
Napomenula je da je novina da su ovom licencom obuhvaćene i američke kompanije, američke finansijske institucije i američki državljani.
"Znači da je donekle licenca kompletnija u smislu da nema više izuzeća prema američkim kompanijama ili državljanima. I u tom smislu NIS će moći da nastavi da snabdeva tržište, da posluje i da svoje aktivnosti vrši u skladu sa svojim planovima", navela je ministarka.
Ako sankcije Naftnoj industriji Srbije ipak budu uvedene, situacija će biti ozbiljna, ali ne i katastrofalna. Građani treba da znaju da imamo rezerve. Procenjujem da smo do 200 dana apsolutno bezbrižni, izjavio je analitičar Nebojša Obrknežev za Newsmax Balkans.
Dodala je da su se sankcije već donekle osetile, da su određeni kupci iz predostrožnosti prešli na druge dobavljače.
"Mi smo naravno u komunikaciji sa svima njima da vidimo kako da te procese iskoordiniramo u smislu da ne bude pritiska ni na tržište ni na cene. Do sada smo to uspevali ali, kažem, zajedničkim naporima zaista i od strane Vlade Republike Srbije, predsednika, uspeli smo da dođemo do dodatnog vremena i do dodatnog olakšanja", istakla je Đedović Handanović.
Ministarka ukazuje da Gaspromnjeft nije više većinski vlasnik u NIS-u time što je Gasprom preuzeo 5,15 odsto akcija i dodaje da Gasprom nije na američkoj listi sankcija.
Navodeći da je bitno da se ovih 30 dana iskoristi za kupovinu i dopremanje novih količina derivata, ministarka kaže da su u komunikaciji sa drugim naftnim kompanijama koje su povećale uvoz i dopremanje naftnih derivata.
"Državni organi su uvezani da obezbedimo što veću logistiku, da poboljšamo naše logističke kapacitete i železničke terminale, pre svega za primanje karga kada su u pitanju nafta i naftni derivati, ali i da se omogući kompanijama da mogu i više da uvoze, pre svega završetkom određenih njihovih projekata, izdavanjem upotrebnih dozvola tako da ćemo i nastaviti da radimo tim putem i da pre svega podižemo naše rezerve. Naše rezerve su u poslednjih dve i po godine podignute za više od 50 odsto", ukazala je Đedović Handanović.
"Rezerve nam daju dodatnu sigurnost"
Istakla je da nam rezerve daju dodatnu sigurnost, Đedović Handanović kaže da se radi na tome da ih bude još više i dodaje da su komercijalne obavezne operativne robne rezerve na negde 100 dana prosečne potrošnje u ovom momentu.
"Međutim, očekujemo i povećanu prodaju. Poljoprivredna sezona je počela i u toku je i nastaviće se u narednim mesecima, tako da moramo i nastavićemo da nadgledamo tržište, a i da završavamo projekte kao što je izgradnja šest rezervoara u Smederevu za 100.000 tona naftnih derivata, koja je pri kraju i u završnoj fazi i biće gotova brzo, onda ti rezervoari mogu i da se napune u narednom periodu. I to će nam sve davati dodatnu sigurnost", navela je ministarka.
"Primaran cilj ukidanje sankcija"
Na pitanje da li se može očekivati da se rok za odlaganje sankcija dodatno produži ili da se sankcije ukinu, Đedović Handanović kaže da može, da je ukidanje sankcija primaran cilj i dodaje da će Srbija nastaviti na tome da radi.
Međutim, kako dodaje, ukidanje sankcija je dug proces i poprilično složen.
Prema njenim rečima,prvi u liniji naftne industrije i većinski vlasnici su pre svega ruske kompanije, a svedoci smo i da Rusija i Amerika na jednom drugačijem nivou razgovaraju od dolaska Trampove administracije u odnosu na period kada su sankcije uvedene za vreme administracije Džo Bajdena.
"Sada ima dijaloga. On se tiče i ekonomskih tema, tiče se i energetskih pitanja. Međutim, kojom će brzinom to ići, ostaje da vidimo", dodaje. Đedović Handanović kaže da je moguće da dođe i do novih odlaganja i ističe da je za Srbiju od velike važnosti da NIS nastavi da funkcioniše, da snabdeva tržište, da rafinerija u Pančevu radi. "To je za nas apsolutno prioritet", zaključuje Đedović Handanović.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-STROGO POVERLJIVO
Strogo poverljivo nudi dubinski prikaz jedne od najintrigantnijih faza regionalne istorije, pružajući uvid u prošlost koja i dalje ima snažan uticaj na savremeno društvo.
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Veliki šumski požar koji je izbio u sredu uveče u šumovitom području Glikadija na severnom egejskom ostrvu Tasos nastavio je da gori i u četvrtak, a situacija, prema izveštajima, opisana kao teška.
Dopisnik Newsmax Balkans iz Amerike Antonije Kovačević istakao je da je Teksas u žalosti, da zvone zvona na crkvama svako veče i podsećaju ljude na one koje su izgubili u proteklim danima. Broj stradalih popeo se, kako je naveo, na 111 i još se traga za nestalima.
Hitler i kukasti krst u nekim delovima Evrope više nisu tabu tema ili nečija provokacija. Nemačke vlasti, na primer, posebno na istoku zemlje, posebno su zabrinute jer se sve više mladih ljudi radikalizuje.
Sedmorici privedenih nakon protesta u Užicu, koji se sumnjiče za napad na službeno lice, određen je pritvor do 30 dana, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz tamošnjeg Osnovnog suda.
Železnička stanica Beograd Centar u Prokopu bezbedna je za korišćenje i funkcionisanje železničkog saobraćaja, a planirani radovi na ojačanju peronskih greda odnose se na grede koje su izgrađene 1997. godine, saopštila je Infrastruktura železnice Srbije.
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto, kao i da na nepromenjenim nivoima zadrži kamatne stope na depozitne olakšice od 4,5 odsto i kreditne olakšice od sedam odsto, objavila je centralna banka.
Velika potražnja za sezonskim radnicima u Beogradu, ali i u domaćim planinskim centrima i banjama, uticala je i na povećano rentiranje smeštaja. Cena kirije po osobi najviše zavisi od lokacije i broja stanara u jednom prostoru.
Aerodrom "Nikola Tesla" ulazi u letnju sezonu sa rekordnom ponudom i znatno unapređenom infrastrukturom, spreman da putnicima pruži bržu, bezbedniju i udobniju uslugu.
Od 1. avgusta SAD uvodi nove carinske stope za više od 10 država, a među njima se nalazi i Srbija. Samo direktnom diplomatijom tarife mogu da se koriguju, navodi profesor Miloš Laban, dok profesor Ekonomskog fakulteta Dejan Šoškić kaže da će tarife negativno uticati na izvoz srpskih privrednika.
Gruzija je zvanično potvrdila učešće na Specijalizovanoj izložbi EXPO 2027 Beograd, koja će se održati od 15. maja do 15. avgusta 2027. godine pod temom "Igra(j) za čovečanstvo: sport i muzika za sve".
Na osnovu izmena i dopuna Javnobeležničke tarife, koje je doneo ministar pravde Nenad Vujić, došlo je do promena u nagradama i troškovima koje stranke plaćaju javnim beležnicima za njihove usluge. To znači da naknade poskupljuju u proseku za 20 odsto, a pojedine i više nego dvostruko.
Ministarka unutrašnje i spoljne trgovine Jagoda Lazarević izjavila je da pomeranje roka za uvođenje američkih carina na uvoz u SAD na 1. avgust daje Srbiji dodatni prostor za nastavak pregovora i drugih aktivnosti po tom pitanju.
Vojna industrija u regionu - sektor između ekonomije i politike. Srbija ima najrazvijeniju vojnu industriju u našem delu Evrope. Kome Srbija prodaje oružje, ko određuje kome će prodati, a koliko će ostati za sopstvene potrebe?
Komentari (0)