(VIDEO) Ekonomista za Newsmax Balkans o Trampovom uvođenju carina: To je uvek znak slabosti privrede, a koristi nema
"Američki predsednik Donald Tramp koristi carine za svoje geopolitičke ciljeve ne bi li izvukao šta hoće od Rusije i ostatka sveta. Nadam se da će on svoje političke ciljeve postići što pre kako bi ova igranka sa carinama prestala što pre", rekao je za Newsmax Balkans ekonomista Vladimir Đukanović.
Tramp je najavio uvođenje recipročnih carina koje će obuhvatiti "sve zemlje" i taj poduhvat nazvao je "danom oslobođenja", koji bi trebalo da stupi na snagu ove srede, 2. aprila, a mogao bi ozbiljno da uzdrma svetska tržišta.
O tome je za emisiju "Otvori oči" govorio ekonomista Vladimir Đukanović.
"Po mom mišljenju, Tramp u ovom svom mandatu želi da što pre odradi teške poslove. Objasniti svetu da moraš da uvedeš carine je težak posao i ne nailazi na mnogo razumevanja. Carine su uvek znak slabosti. Njih uvodiš kada nemaš konkurentnu privredu. Mislim da Tramp koristi ove carine za svoje geopolitičke ciljeve ne bi li izvukao šta hoće od Rusije i ostatka sveta. Nadam se da će on svoje političke ciljeve postići što pre kako bi ova igranka sa carinama prestala što pre", uveren je Đukanović.
Printscreen: Newsmax Balkans
On je naveo da carine povećavaju cene i podsetio na vreme kad je 20-ih godina prošlog veka Amerika poslednji put to uradila, da su te mere, kako je istakao, gurnule ceo svet u duboku ekonomsku depresiju.
"Populizam na delu"
"Ovo su Trampovi populistički potezi, ali sve je to džabe kad neko drugi na svetu pravi jeftiniji i kvalitetniji proizvod. Amerika i Zapad su 40 godina prebacivali proizvodnju van granica, štedeli i zarađivali više para i sada kad su se konačno probudili, naročito za vreme kovida, shvatili su da im se dosta industrijske proizvodnje nalazi napolju. To se posebno u vreme vanrednog stanja pokazalo riskantnim, jer je, na primer, američka fabrika lekova u Kini i dok je mirnodopsko vreme sve je u redu, ali u vreme krize i vanrednog stanja svaka zemlja onda kaže 'ovi lekovi su sada naši'. Uvek je to tako kada se u svetu zatežu geopolitički potezi. Cena svega toga je inflacija i svi ćemo živeti gore zbog ovih poteza", objašnjava ekonomista.
Američki predsednik Donald Tramp rekao je da bi veće carine mogle da budu uvedene Evropskoj uniji i Kanadi ako budu radile zajedno "da bi nanele ekonomsku štetu SAD".
Evropska unija priprema spisak ustupaka administraciji Donalda Trampa kako bi obezbedila delimično ukidanje američkih carina koje su već počele da pogađaju evropski izvoz.
Đukanović kaže da će se ovi Trampovi potezi oko carina neminovno reflektovati i na našu zemlju.
"Svaka država većinu novca koji ubira kroz takse se protraći. Kada se iz privatnog sektora prebaci još više u neefikasni sistem, građanima se podiže cena i taj novac se ubaci u trezor i veliki deo njega nestane, ode na korupciju. Jednostavno, to je dodavanje benzina na vatru", dodao je on.
"Protekcionizam je iluzija"
Tramp u objašnjenju uvođenja carina kaže da time štiti domaću privredu od nelojalne globalne konkurencije, pa je pravo pitanje da li i šta konkretno SAD dobijaju ovakvom politikom.
"Ne postoji nikakva korist od ovakve politike. Protekcionizam je iluzorna stvar i nema ama baš nikakvog efekta. Žito i suncokret su, na primer, strateški elementi, jer se mora preživeti u kriznim vremenima, ali je i u tim momentima upitno koliki imaju efekat. To jesu ekstremni slučajevi kada možeš da razmišljaš, ne ekonomski, nego strateški. Za sve druge proizvode plati građanin. Tramp neće nauditi Kinezima, oni će u Americi samo prodati manje automobila, ali će ih prodati negde drugde. Američki potrošač će taj automobil da plati 60.000 dolara, umesto 30.000. I šta je tu dobro? Ne mora se biti ekonomista da se vidi da tu nema ništa dobro", poručio je sagovornik Newsmax Balkans, dodavši da politička klasa uvek priča kako će ovakvim potezima zaštititi građanina, a reč je samo o političkim koruptivnim dilovima u velikoj industriji.
Gostovanje ekonomiste Đukanovića možete pogledati u videu:
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
01:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 3 ( R )
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo i da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
02:00
STAV DANA (R)
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
02:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
03:00
TRAŽIM REČ (R)
Uvek aktuelna tema muško-ženski odnosi, brak i ravnopravnost. Gosti: književnica Minja Marđonović, pedagoškinja i psihoterapeutkinja Biljana Ćulafić, predsednik Centra za zaštitu prava muškaraca Bojan Vujović iRadmila Gujaničić iz Ženskog centra.
specijal
04:00
SINTEZA (R)
U najnovijoj emisiji "Sinteza" na Newsmax Balkans, gost Nikola Tomić, novinar i medijski konsultant, pruža detaljnu analizu aktuelne političke scene u Srbiji, sa posebnim fokusom na nedavno održane lokalne izbore. Nikola Tomić: SNS ne mora svuda da nastupa kao buldožer, studentski pokret odavno nije to, konstatovao je Tomić, osvrćući se na strategije vlasti i opozicije u Kosjeriću i Zaječaru. On je izneo svoje viđenje značaja ovih izbora kao prvog testa nakon perioda krize, te analizirao ponašanje i rezultate Srpske napredne stranke i opozicionih aktera.
Muškarac iz sela Obajgora kod Bajine Bašte usmrtio je u noći između nedelje i ponedeljka bivšu suprugu, a potom i sedmogodišnjeg sina, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz Policijske uprave Užice.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Nišu, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su M. R. (75) iz ovog grada, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo ubistvo.
Cene sezonskog voća ne prestaju da rastu. Građani su iznenađeni cenom trešanja, koje na nekim mestima koštaju i iznad 1.000 dinara, a zbog skupoće kajsija i bresaka mnoge domaćice odustaju od pravljenja džema. Zašto je domaće voće postalo luksuz?
Posle požara koji se dogodio 6. jula, meštani su blokirali sve putne pravce koji vode ka deponiji Golo brdo kod Novog Pazara i na taj način onemogućili dalje odlaganje otpada iz nekoliko okolnih opština. Kažu da ne žele da im nesanitarna deponija više bude u okruženju.
Poreska uprava Srbije primila je 1.431 prijavu građana Niša, Pirota, Vranja, Leskovca i Prokuplja koji su u 2024. godini ostvarili dohodak veći od skoro 4,9 miliona dinara za 12 meseci. Po broju milionera Niš je četvrti u Srbiji i prijavljeno ih je 978, što je "pad" od 700 prijava u odnosu na 2023.
Kapitalni projekti, poput izložbe EXPO 2027, imaju višestruk značaj za razvoj Srbije, rekao je za Newsmax Balkans profesor Veljko Mijušković sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Otkrite deset činjenica koje govore o veličini, važnosti i dugoročnom značaju Specijalizovane izložbe EXPO 2027 Beograd – globalnog događaja kakav nikada do sada nije održan na prostoru Zapadnog Balkana.
Dečji plavi kačket Pepco Baby boy povučen je sa tržišta Srbije zbog rizika od gušenja, objavilo je Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine na sajtu NEPRO putem koga distribuira informacije o opasnim proizvodima koji predstavljaju rizik po zdravlje i bezbednost potrošača.
Cene sezonskog voća ne prestaju da rastu. Građani su iznenađeni cenom trešanja, koje na nekim mestima koštaju i iznad 1.000 dinara, a zbog skupoće kajsija i bresaka mnoge domaćice odustaju od pravljenja džema. Zašto je domaće voće postalo luksuz?
Posle više od 13 godina od početka procesa vraćanja imovine vlasnicima kojima je oduzeta nakon Drugog svetskog rata, restitucija u Srbiji ulazi u završnu fazu. Direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić govorio je u kom vremenskom periodu se očekuje kompletan završetak procesa restitucije.
Profesor Rudarsko-geološkog fakulteta u penziji dr Dinko Knežević rekao je da će litijum za koju godinu steći svoju pravu cenu, pa će se tek onda videti da li vredi kao zlato. Stručnjak za energetiku Miodrag Kapor je dodao da postoji ogromna potreba za litijumom i da ona neće prestati.
Komentari (0)