(VIDEO) Ekonomista za Newsmax Balkans o Trampovom uvođenju carina: To je uvek znak slabosti privrede, a koristi nema
"Američki predsednik Donald Tramp koristi carine za svoje geopolitičke ciljeve ne bi li izvukao šta hoće od Rusije i ostatka sveta. Nadam se da će on svoje političke ciljeve postići što pre kako bi ova igranka sa carinama prestala što pre", rekao je za Newsmax Balkans ekonomista Vladimir Đukanović.
Tramp je najavio uvođenje recipročnih carina koje će obuhvatiti "sve zemlje" i taj poduhvat nazvao je "danom oslobođenja", koji bi trebalo da stupi na snagu ove srede, 2. aprila, a mogao bi ozbiljno da uzdrma svetska tržišta.
O tome je za emisiju "Otvori oči" govorio ekonomista Vladimir Đukanović.
"Po mom mišljenju, Tramp u ovom svom mandatu želi da što pre odradi teške poslove. Objasniti svetu da moraš da uvedeš carine je težak posao i ne nailazi na mnogo razumevanja. Carine su uvek znak slabosti. Njih uvodiš kada nemaš konkurentnu privredu. Mislim da Tramp koristi ove carine za svoje geopolitičke ciljeve ne bi li izvukao šta hoće od Rusije i ostatka sveta. Nadam se da će on svoje političke ciljeve postići što pre kako bi ova igranka sa carinama prestala što pre", uveren je Đukanović.
Printscreen: Newsmax Balkans
On je naveo da carine povećavaju cene i podsetio na vreme kad je 20-ih godina prošlog veka Amerika poslednji put to uradila, da su te mere, kako je istakao, gurnule ceo svet u duboku ekonomsku depresiju.
"Populizam na delu"
"Ovo su Trampovi populistički potezi, ali sve je to džabe kad neko drugi na svetu pravi jeftiniji i kvalitetniji proizvod. Amerika i Zapad su 40 godina prebacivali proizvodnju van granica, štedeli i zarađivali više para i sada kad su se konačno probudili, naročito za vreme kovida, shvatili su da im se dosta industrijske proizvodnje nalazi napolju. To se posebno u vreme vanrednog stanja pokazalo riskantnim, jer je, na primer, američka fabrika lekova u Kini i dok je mirnodopsko vreme sve je u redu, ali u vreme krize i vanrednog stanja svaka zemlja onda kaže 'ovi lekovi su sada naši'. Uvek je to tako kada se u svetu zatežu geopolitički potezi. Cena svega toga je inflacija i svi ćemo živeti gore zbog ovih poteza", objašnjava ekonomista.
Američki predsednik Donald Tramp rekao je da bi veće carine mogle da budu uvedene Evropskoj uniji i Kanadi ako budu radile zajedno "da bi nanele ekonomsku štetu SAD".
Evropska unija priprema spisak ustupaka administraciji Donalda Trampa kako bi obezbedila delimično ukidanje američkih carina koje su već počele da pogađaju evropski izvoz.
Đukanović kaže da će se ovi Trampovi potezi oko carina neminovno reflektovati i na našu zemlju.
"Svaka država većinu novca koji ubira kroz takse se protraći. Kada se iz privatnog sektora prebaci još više u neefikasni sistem, građanima se podiže cena i taj novac se ubaci u trezor i veliki deo njega nestane, ode na korupciju. Jednostavno, to je dodavanje benzina na vatru", dodao je on.
"Protekcionizam je iluzija"
Tramp u objašnjenju uvođenja carina kaže da time štiti domaću privredu od nelojalne globalne konkurencije, pa je pravo pitanje da li i šta konkretno SAD dobijaju ovakvom politikom.
"Ne postoji nikakva korist od ovakve politike. Protekcionizam je iluzorna stvar i nema ama baš nikakvog efekta. Žito i suncokret su, na primer, strateški elementi, jer se mora preživeti u kriznim vremenima, ali je i u tim momentima upitno koliki imaju efekat. To jesu ekstremni slučajevi kada možeš da razmišljaš, ne ekonomski, nego strateški. Za sve druge proizvode plati građanin. Tramp neće nauditi Kinezima, oni će u Americi samo prodati manje automobila, ali će ih prodati negde drugde. Američki potrošač će taj automobil da plati 60.000 dolara, umesto 30.000. I šta je tu dobro? Ne mora se biti ekonomista da se vidi da tu nema ništa dobro", poručio je sagovornik Newsmax Balkans, dodavši da politička klasa uvek priča kako će ovakvim potezima zaštititi građanina, a reč je samo o političkim koruptivnim dilovima u velikoj industriji.
Gostovanje ekonomiste Đukanovića možete pogledati u videu:
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
01:00
PRESEK 3 ( R )
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
02:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
02:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
03:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
Osam godina nakon eksplozije u fabrici "Milan Blagojević – Namenska" u kojoj su poginula dva radnika, pravosuđe je donelo novu odluku. U ponovljenom postupku, Vladimir Lončarević je oslobođen, dok je Tomu Stojiću kazna smanjena na dve godine zatvora.
Advokat Dragoslav Ljubičanović rekao je za Newsmax Balkans da u Advokatskoj komori Srbije (AKS), kao i u svim ostalim komorama, funkcije se vrše po časničkom principu, zato, kako je naveo, niko od advokata ne želi svoj lični ugled da dovede u pitanje zbog nesporazuma.
Sud pravde Evropske unije poništio je odluku Evropske komisije da odbije zahtev Njujork tajmsa za pristup SMS porukama između predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen i direktora kompanije Fajzer Alberta Burle. O pozadini te afere za emisiju Presek govori dr Branimir Nestorović.
Dok EU poručuje da su reforme ključ pristupanja, u Srbiji se i dalje otvara pitanje izbornih uslova. O njihovom unapređenju, preporukama ODIHR i mogućoj kandidaturi studenata govore pravnik i aktivista za ljudska prava Milan Antonijević i narodni poslanik Demokratske stranke Filip Tatalović.
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka privrede Adrijana Mesarović održala je sastanke sa privrednicima iz opštine Kosjerić i tom prilikom istakla da će u naredom periodu u saradnji sa tom opštinom predstaviti poseban program za podsticanje poslovanja mladih.
U Srbiji je u prva tri meseca ove godine otkriven 2.361 komad falsifikovanih novčanica, od kojih 450 komada čine dinari a 1.911 strane valute, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).
Države u regionu beleže mahom lošije rezultate u odnosu na prvi kvartal 2024. godine. Do pada broja turista u Srbiji došlo je zbog političke krize i ekonomske neizvesnosti u svetu izazvane uvođenjem američkih tarifa, ocenio je za Newsmax Balkans direktor HORES Georgi Genov.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da se pažljivo prate svi procesi i radovi na gradilištu u Surčinu i naglasio da je počelo postavljanje prve čelične rešetke krovne konstrukcije na EXPO 2027.
Američki ministar finansija Skot Besent izjavio je da je ostvaren značajan napredak u razgovorima njegovog i tima kineskog vicepremijera He Lifenga u Ženevi o smirivanju trgovinskog rata između dve najveće svetske ekonomije.
Mraz i vremenske nepogode ozbiljno su ugrozili ovogodišnji rod voća u Srbiji. Najviše su pogođene kajsije, šljive i maline, dok se i za višnju očekuje upola manji prinos.
Za nagradnu igru "Uzmi račun i pobedi" do 14 časova je, prema podacima sa sajta Poreske uprave, registrovan 230.201 nalog, a poslato je 11.049.703 računa.
Komentari (0)