(VIDEO) Ekonomista za Newsmax Balkans o Trampovom uvođenju carina: To je uvek znak slabosti privrede, a koristi nema

"Američki predsednik Donald Tramp koristi carine za svoje geopolitičke ciljeve ne bi li izvukao šta hoće od Rusije i ostatka sveta. Nadam se da će on svoje političke ciljeve postići što pre kako bi ova igranka sa carinama prestala što pre", rekao je za Newsmax Balkans ekonomista Vladimir Đukanović.

Autor:  

G. M.

|  

01.04.2025. 13:14

(VIDEO) Ekonomista za Newsmax Balkans o Trampovom uvođenju carina: To je uvek znak slabosti privrede, a koristi nema

Tramp je najavio uvođenje recipročnih carina koje će obuhvatiti "sve zemlje" i taj poduhvat nazvao je "danom oslobođenja", koji bi trebalo da stupi na snagu ove srede, 2. aprila, a mogao bi ozbiljno da uzdrma svetska tržišta.

O tome je za emisiju "Otvori oči" govorio ekonomista Vladimir Đukanović.

"Po mom mišljenju, Tramp u ovom svom mandatu želi da što pre odradi teške poslove. Objasniti svetu da moraš da uvedeš carine je težak posao i ne nailazi na mnogo razumevanja. Carine su uvek znak slabosti. Njih uvodiš kada nemaš konkurentnu privredu. Mislim da Tramp koristi ove carine za svoje geopolitičke ciljeve ne bi li izvukao šta hoće od Rusije i ostatka sveta. Nadam se da će on svoje političke ciljeve postići što pre kako bi ova igranka sa carinama prestala što pre", uveren je Đukanović.

Printscreen: Newsmax Balkans

On je naveo da carine povećavaju cene i podsetio na vreme kad je 20-ih godina prošlog veka Amerika poslednji put to uradila, da su te mere, kako je istakao, gurnule ceo svet u duboku ekonomsku depresiju.

"Populizam na delu"

"Ovo su Trampovi populistički potezi, ali sve je to džabe kad neko drugi na svetu pravi jeftiniji i kvalitetniji proizvod. Amerika i Zapad su 40 godina prebacivali proizvodnju van granica, štedeli i zarađivali više para i sada kad su se konačno probudili, naročito za vreme kovida, shvatili su da im se dosta industrijske proizvodnje nalazi napolju. To se posebno u vreme vanrednog stanja pokazalo riskantnim, jer je, na primer, američka fabrika lekova u Kini i dok je mirnodopsko vreme sve je u redu, ali u vreme krize i vanrednog stanja svaka zemlja onda kaže 'ovi lekovi su sada naši'. Uvek je to tako kada se u svetu zatežu geopolitički potezi. Cena svega toga je inflacija i svi ćemo živeti gore zbog ovih poteza", objašnjava ekonomista.

Đukanović kaže da će se ovi Trampovi potezi oko carina neminovno reflektovati i na našu zemlju.

"Svaka država većinu novca koji ubira kroz takse se protraći. Kada se iz privatnog sektora prebaci još više u neefikasni sistem, građanima se podiže cena i taj novac se ubaci u trezor i veliki deo njega nestane, ode na korupciju. Jednostavno, to je dodavanje benzina na vatru", dodao je on.

"Protekcionizam je iluzija"

Tramp u objašnjenju uvođenja carina kaže da time štiti domaću privredu od nelojalne globalne konkurencije, pa je pravo pitanje da li i šta konkretno SAD dobijaju ovakvom politikom.

"Ne postoji nikakva korist od ovakve politike. Protekcionizam je iluzorna stvar i nema ama baš nikakvog efekta. Žito i suncokret su, na primer, strateški elementi, jer se mora preživeti u kriznim vremenima, ali je i u tim momentima upitno koliki imaju efekat. To jesu ekstremni slučajevi kada možeš da razmišljaš, ne ekonomski, nego strateški. Za sve druge proizvode plati građanin. Tramp neće nauditi Kinezima, oni će u Americi samo prodati manje automobila, ali će ih prodati negde drugde. Američki potrošač će taj automobil da plati 60.000 dolara, umesto 30.000. I šta je tu dobro? Ne mora se biti ekonomista da se vidi da tu nema ništa dobro", poručio je sagovornik Newsmax Balkans, dodavši da politička klasa uvek priča kako će ovakvim potezima zaštititi građanina, a reč je samo o političkim koruptivnim dilovima u velikoj industriji.

Gostovanje ekonomiste Đukanovića možete pogledati u videu:

 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)