(VIDEO) Zašto EU i Rusija uvode pravila za digitalne gigante
Evropska unija šalje jasnu poruku velikim tehnološkim kompanijama - evropski zakoni važe za sve, bez obzira na sedište. O promenama na digitalnom tržištu za Newsmax Balkans Marko Todorović iz Centra za evropske politike.
Digitalni akt o tržištima i digitalni akt o uslugama stupili su na snagu, a njihova primena podrazumeva stroge obaveze za tehnološke gigante poput Mete, TikToka, Epla i X-a (ex Tvitter).
Iz Rusije stiže vest da je tamošnji sud proglasio Gugl krivim zbog objave identiteta ruskih vojnika poginulih u Ukrajini. Dva različita sistema, dve različite poruke, ali čini se - isti cilj: kontrola sadržaja i uticaja digitalnih platformi.
Printscreen: Newsmax Balkans
Prema Todorivećvim rečima, ovi akti Evropske komisije menjaju način na koji se platforme ponašaju prema građanima i tržištu.
"Akt o digitalnim tržištima reguliše konkurenciju između samih giganata, dok akt o digitalnim uslugama donosi konkretne promene za korisnike - od transparentnijih algoritama do zaštite od nelegalnih sadržaja", objašnjava za Newsmax Balkans Marko Todorović iz Centra za evropske politike.
Evropska unija je odlučna da primeni svoj pun digitalni pravilnik bez obzira na to ko je vlasnik kompanija kao što su Iks, Meta, Epl (Apple) i Tiktok ili u kojoj zemlji se nalaze, izjavila je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
Predsednica Meksika Klaudija Šejnbaum pozvala je kompaniju Gugl da preispita svoju odluku u preimenovanju Meksičkog zaliva u "Zaliv Amerike" za korisnike u SAD, dodajući da će zemlja ako to bude potrebno, podneti tužbu protiv te kompanije.
Prema njegovim rečima, jedan od važnijih iskoraka jeste mogućnost korisnika da biraju između personalizovanog i nepersonalizovanog sadržaja. Platforme će biti obavezne da brže reaguju na prijave korisnika, obrazlože odluke o uklanjanju sadržaja i omoguće pravo žalbe.
"Evropska unija pokušava da sprovede digitalnu regulaciju, a ne da uspostavi digitalni suverenitet, kao što to rade autoritarni režimi. Razlika je ogromna - u Kini, na primer, ne postoji pristup istorijskim činjenicama poput događaja na Trgu Tjenanmen, dok u EU govorimo o zaštiti građana, a ne o cenzuri istine", kaže Todorović.
"Evropsko tržište je veliko, bogato i privlačno"
Evropska pravila odnose se na sve kompanije koje posluju na njenoj teritoriji, bez obzira da li im je sedište u SAD ili Kini.
"Evropsko tržište je veliko, bogato i privlačno. Ursula fon der Lajen je jasno rekla, ako želite da poslujete ovde morate da poštujete pravila Unije", poručuje Todorović.
Upitan kako će se obezbediti primena ovih pravila, naš sagovornik kaže da će se nadzor sprovoditi kroz pravne mehanizme i žalbene procese, ali i kroz simbolične poteze koji šalju snažne poruke, poput velikih novčanih kazni.
"Nije realno da će sve biti odmah pokriveno, ali velike kazne mogu pokrenuti i svest građana i promene u kompanijama", navodi naš sagovornik.
Kazna za Gugl
Za razliku od evropskog pristupa, Rusija je dodatno zaoštrila svoju politiku prema stranim digitalnim kompanijama. Sud u Moskvi nedavno je kaznio Google sa 42.000 evra zbog objave identiteta poginulih ruskih vojnika u Ukrajini. Todorović ocenjuje da je reč o političkoj odluci, a ne o tržišnoj sankciji:
"U Rusiji se zabranjuje nazivanje rata ratom, izražavanje žaljenja za ukrajinskim žrtvama, pa čak i pozivi na mir. To je cenzura u punom smislu. Za razliku od toga, u EU govorimo o normativnim okvirima koji su u skladu sa demokratskim vrednostima", navodi Todorović.
Iako Srbija još nije članica EU, Todorović ističe da će njeni građani u budućnosti osetiti efekte ovih promena.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
Osnivač i vlasnik Newsmaxa Kristofer Rudi istakao je, tokom posete Beogradu, da je impresioniran onim što je Newsmax Balkans za kratko vreme postigao. Rudi, koji je blizak saradnik predsednika SAD Donalda Trampa, poručio je i da su ljudima u demokratiji potrebne tačne informacije da donesu odluke.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kragujevcu, uhapsili su B. R. (38) iz Kragujevca, zbog sumnje da je nožem ubio svoju bivšu suprugu B. S. (41).
Na zagrebačkom stadionu Maksimir, na današnji dan, 13. maja 1990. godine, dogodili su se neredi za koje mnogi smatraju da su bili uvod u raspad SFR Jugoslavije. Neodigrana fudbalska utakmica između Dinama iz Zagreba i Crvene zvezde najavila je krvavi rat na prostorima bivše Jugoslavije.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da se pažljivo prate svi procesi i radovi na gradilištu u Surčinu i naglasio da je počelo postavljanje prve čelične rešetke krovne konstrukcije na EXPO 2027.
Američki ministar finansija Skot Besent izjavio je da je ostvaren značajan napredak u razgovorima njegovog i tima kineskog vicepremijera He Lifenga u Ženevi o smirivanju trgovinskog rata između dve najveće svetske ekonomije.
Mraz i vremenske nepogode ozbiljno su ugrozili ovogodišnji rod voća u Srbiji. Najviše su pogođene kajsije, šljive i maline, dok se i za višnju očekuje upola manji prinos.
Za nagradnu igru "Uzmi račun i pobedi" do 14 časova je, prema podacima sa sajta Poreske uprave, registrovan 230.201 nalog, a poslato je 11.049.703 računa.
Vrednost građevinskih radova od januara do marta ove godine opala je za 1,4 odsto u tekućim cenama i 5,6 odsto u stalnim cenama u odnosu na isti period prethodne godine, saopštio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Rok za podnošenje poreske prijave za godišnji porez na dohodak građana za 2024. godinu i uplatu poreza ističe u četvrtak, 15. maja, saopštila je Poreska uprava.
Komentari (0)