(VIDEO) Zašto EU i Rusija uvode pravila za digitalne gigante
Evropska unija šalje jasnu poruku velikim tehnološkim kompanijama - evropski zakoni važe za sve, bez obzira na sedište. O promenama na digitalnom tržištu za Newsmax Balkans Marko Todorović iz Centra za evropske politike.
Digitalni akt o tržištima i digitalni akt o uslugama stupili su na snagu, a njihova primena podrazumeva stroge obaveze za tehnološke gigante poput Mete, TikToka, Epla i X-a (ex Tvitter).
Iz Rusije stiže vest da je tamošnji sud proglasio Gugl krivim zbog objave identiteta ruskih vojnika poginulih u Ukrajini. Dva različita sistema, dve različite poruke, ali čini se - isti cilj: kontrola sadržaja i uticaja digitalnih platformi.
Printscreen: Newsmax Balkans
Prema Todorivećvim rečima, ovi akti Evropske komisije menjaju način na koji se platforme ponašaju prema građanima i tržištu.
"Akt o digitalnim tržištima reguliše konkurenciju između samih giganata, dok akt o digitalnim uslugama donosi konkretne promene za korisnike - od transparentnijih algoritama do zaštite od nelegalnih sadržaja", objašnjava za Newsmax Balkans Marko Todorović iz Centra za evropske politike.
Evropska unija je odlučna da primeni svoj pun digitalni pravilnik bez obzira na to ko je vlasnik kompanija kao što su Iks, Meta, Epl (Apple) i Tiktok ili u kojoj zemlji se nalaze, izjavila je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
Predsednica Meksika Klaudija Šejnbaum pozvala je kompaniju Gugl da preispita svoju odluku u preimenovanju Meksičkog zaliva u "Zaliv Amerike" za korisnike u SAD, dodajući da će zemlja ako to bude potrebno, podneti tužbu protiv te kompanije.
Prema njegovim rečima, jedan od važnijih iskoraka jeste mogućnost korisnika da biraju između personalizovanog i nepersonalizovanog sadržaja. Platforme će biti obavezne da brže reaguju na prijave korisnika, obrazlože odluke o uklanjanju sadržaja i omoguće pravo žalbe.
"Evropska unija pokušava da sprovede digitalnu regulaciju, a ne da uspostavi digitalni suverenitet, kao što to rade autoritarni režimi. Razlika je ogromna - u Kini, na primer, ne postoji pristup istorijskim činjenicama poput događaja na Trgu Tjenanmen, dok u EU govorimo o zaštiti građana, a ne o cenzuri istine", kaže Todorović.
"Evropsko tržište je veliko, bogato i privlačno"
Evropska pravila odnose se na sve kompanije koje posluju na njenoj teritoriji, bez obzira da li im je sedište u SAD ili Kini.
"Evropsko tržište je veliko, bogato i privlačno. Ursula fon der Lajen je jasno rekla, ako želite da poslujete ovde morate da poštujete pravila Unije", poručuje Todorović.
Upitan kako će se obezbediti primena ovih pravila, naš sagovornik kaže da će se nadzor sprovoditi kroz pravne mehanizme i žalbene procese, ali i kroz simbolične poteze koji šalju snažne poruke, poput velikih novčanih kazni.
"Nije realno da će sve biti odmah pokriveno, ali velike kazne mogu pokrenuti i svest građana i promene u kompanijama", navodi naš sagovornik.
Kazna za Gugl
Za razliku od evropskog pristupa, Rusija je dodatno zaoštrila svoju politiku prema stranim digitalnim kompanijama. Sud u Moskvi nedavno je kaznio Google sa 42.000 evra zbog objave identiteta poginulih ruskih vojnika u Ukrajini. Todorović ocenjuje da je reč o političkoj odluci, a ne o tržišnoj sankciji:
"U Rusiji se zabranjuje nazivanje rata ratom, izražavanje žaljenja za ukrajinskim žrtvama, pa čak i pozivi na mir. To je cenzura u punom smislu. Za razliku od toga, u EU govorimo o normativnim okvirima koji su u skladu sa demokratskim vrednostima", navodi Todorović.
Iako Srbija još nije članica EU, Todorović ističe da će njeni građani u budućnosti osetiti efekte ovih promena.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
01:00
PRESEK 3 ( R )
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
02:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
02:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
03:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Republički hidrometeorološki zavod upozorio je da će Srbiju zahvatiti obimne padavine ovog popodneva, a jak grad pao je kod Lajkovca, bujica oštetila deo auto-puta kod Smedereva-
Narodni poslanik Milovan Drecun očekuje od administracije u Vašingtonu da "pogura stvari napred" oko kosovskog pitanja i polaže nade u predsednika SAD Donalda Trampa da će ponuditi "neka nova rešenja".
Pokrajinska inspekcija za zaštitu životne sredine postupala je po saznanjima da je u ponedeljak došlo do izlivanja evrodizela sa barže kompanije Naftahem iz Sremske Mitrovice, u luci Rafinerije nafte Pančevo, saopšteno je iz Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine.
Javno preduzeće "Srbijagas" najavilo je da će zbog radova na gasnim objektima preduzeća "Transportgas Srbija" deo Beograda biti od srede do petka bez isporuke prirodnog gasa.
Koliko MMF i Svetska banka mogu da utiču na globalne tokove i kakve posledice, zbog carinskog rata, po ekonomije poput srpske mogu da uslede, u emisiji "Otvori oko" govorio je profesor ekonomije u penziji i bivši generalni sekretar Udruženja banaka Srbije, Veroljub Dugalić.
Poslodavci u Srbiji su u martu, prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) tražili 17.472 radnika, a ubedljivo najtraženiji su bili programeri za koje je oglašeno 1.517 slobodnih radnih mesta.
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Prodaja novih hibridnih i električnih automobila u Srbiji je u porastu. Prošle godine, njihov broj činio je skoro trećinu svih prodatih automobila. Međutim, kada se radi o polovnim automobilima, hibridni i električni automobili čine tek nešto više od tri odsto od ukupnog broja prodatih polovnjaka.
Neradni dani povodom Uskrsa za mnoge su prilika za kraći odmor i putovanje. Dok jedni biraju destinacije u inostranstvu, sve je više onih koji praznike provode u Srbiji, a takođe i veliki broj stranih turista je odlučio da poseti našu prestonicu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić posetio je gradilište EXPO i poručio da uprkos svim izazovima Srbiju niko neće da zaustavi i da je na Veliku subotu odlučio građanima da pokaže šta je to što se radi.
Komentari (0)