(VIDEO) Zašto EU i Rusija uvode pravila za digitalne gigante

Evropska unija šalje jasnu poruku velikim tehnološkim kompanijama - evropski zakoni važe za sve, bez obzira na sedište. O promenama na digitalnom tržištu za Newsmax Balkans Marko Todorović iz Centra za evropske politike.

Autor:  

M. K.

|  

22.04.2025. 21:01

(VIDEO) Zašto EU i Rusija uvode pravila za digitalne gigante

Digitalni akt o tržištima i digitalni akt o uslugama stupili su na snagu, a njihova primena podrazumeva stroge obaveze za tehnološke gigante poput Mete, TikToka, Epla i X-a (ex Tvitter).

Iz Rusije stiže vest da je tamošnji sud proglasio Gugl krivim zbog objave identiteta ruskih vojnika poginulih u Ukrajini. Dva različita sistema, dve različite poruke, ali čini se - isti cilj: kontrola sadržaja i uticaja digitalnih platformi.

Printscreen: Newsmax Balkans

Prema Todorivećvim rečima, ovi akti Evropske komisije menjaju način na koji se platforme ponašaju prema građanima i tržištu.

"Akt o digitalnim tržištima reguliše konkurenciju između samih giganata, dok akt o digitalnim uslugama donosi konkretne promene za korisnike - od transparentnijih algoritama do zaštite od nelegalnih sadržaja", objašnjava za Newsmax Balkans Marko Todorović iz Centra za evropske politike.

Prema njegovim rečima, jedan od važnijih iskoraka jeste mogućnost korisnika da biraju između personalizovanog i nepersonalizovanog sadržaja. Platforme će biti obavezne da brže reaguju na prijave korisnika, obrazlože odluke o uklanjanju sadržaja i omoguće pravo žalbe.

"Evropska unija pokušava da sprovede digitalnu regulaciju, a ne da uspostavi digitalni suverenitet, kao što to rade autoritarni režimi. Razlika je ogromna - u Kini, na primer, ne postoji pristup istorijskim činjenicama poput događaja na Trgu Tjenanmen, dok u EU govorimo o zaštiti građana, a ne o cenzuri istine", kaže Todorović.

"Evropsko tržište je veliko, bogato i privlačno"

Evropska pravila odnose se na sve kompanije koje posluju na njenoj teritoriji, bez obzira da li im je sedište u SAD ili Kini.

"Evropsko tržište je veliko, bogato i privlačno. Ursula fon der Lajen je jasno rekla, ako želite da poslujete ovde morate da poštujete pravila Unije", poručuje Todorović.

Upitan kako će se obezbediti primena ovih pravila, naš sagovornik kaže da će se nadzor sprovoditi kroz pravne mehanizme i žalbene procese, ali i kroz simbolične poteze koji šalju snažne poruke, poput velikih novčanih kazni.

"Nije realno da će sve biti odmah pokriveno, ali velike kazne mogu pokrenuti i svest građana i promene u kompanijama", navodi naš sagovornik.

Kazna za Gugl

Za razliku od evropskog pristupa, Rusija je dodatno zaoštrila svoju politiku prema stranim digitalnim kompanijama. Sud u Moskvi nedavno je kaznio Google sa 42.000 evra zbog objave identiteta poginulih ruskih vojnika u Ukrajini. Todorović ocenjuje da je reč o političkoj odluci, a ne o tržišnoj sankciji:

"U Rusiji se zabranjuje nazivanje rata ratom, izražavanje žaljenja za ukrajinskim žrtvama, pa čak i pozivi na mir. To je cenzura u punom smislu. Za razliku od toga, u EU govorimo o normativnim okvirima koji su u skladu sa demokratskim vrednostima", navodi Todorović.

Iako Srbija još nije članica EU, Todorović ističe da će njeni građani u budućnosti osetiti efekte ovih promena.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)