(VIDEO) Stručnjak za Newsmax Balkans: Zašto pojeftinjenje nafte ne znači i jeftinije gorivo u Srbiji
Iako cene sirove nafte na svetskim berzama padaju, vozači u Srbiji pojeftinjenje ne osećaju. Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije za Newsmax Balkans objašnjava zašto je tako i koliko ulogu igraju akcize, državne uredbe i stare zalihe goriva.
"Pad cena sirove nafte na svetskom tržištu, koji je rezultat najava o mogućem povećanju proizvodnje i rastu zaliha, ne odražava se direktno na cenu goriva na srpskim pumpama. Razlog za to je složena struktura formiranja cene", objašnjava za Newsmax Balkans Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije.
"Cena sirove nafte utiče na tržište, ali ne dominantno. Više od 58 odsto maloprodajne cene goriva u Srbiji čine državne dažbine - akcize, naknade i PDV. Na taj deo promene cene sirove nafte nemaju nikakav uticaj", kaže Mićović.
Država u Srbiji svakog petka određuje maksimalne cene goriva, što Mićović ocenjuje kao lošu praksu, jer narušava tržišne mehanizme i obeshrabruje investicije.
"Ova uredba je uvedena kao privremena mera u kriznim okolnostima, ali traje više od tri godine. Takvo stanje blokira razvoj tržišne konkurencije", ističe sagovornik emisije "Otvori oči".
Na pumpama u Srbiji evrodizel će i tokom naredne nedelje koštati 187 dinara, dok je benzin u sledećih sedam dana skuplji za dva dinara i koštaće 178 dinara po litru.
Cene goriva u državama bivše Jugoslavije drastično variraju. Na osnovu najnovijih cena goriva i zvaničnih podataka o prosečnim neto zaradama, izračunali smo koliko litara benzina i dizela vozači mogu da kupe za jednu prosečnu platu u svojoj državi.
Na cenu goriva utiču i kursne razlike (nafta se obračunava u dolarima), transportni troškovi i zalihe kupljene po ranijim, višim cenama. Srbija, kao kopnena zemlja bez izlaza na more, ima dodatne troškove u logistici, što automatski podiže cenu.
"Kada cene nafte padaju, a distributeri imaju velike zalihe kupljene po višim cenama - kao što je sada slučaj - to direktno utiče na njihove gubitke. Ali da nije bilo tih zaliha, mogli smo imati nestašice, što se nije desilo. Pumpe su uvek snabdevene", dodaje Mićović.
Poredeći Srbiju sa zemljama regiona, Mićović navodi da su državne dažbine ključni razlog razlike u ceni.
"U BiH su državne dažbine oko 50 evrocenti po litru, a kod nas oko 90. Kada se na osnovnu cenu doda ta razlika, dobijamo skupu maloprodajnu cenu, iako je bazna cena često niža nego u regionu".
Foto: Milena Đorđević
Na pitanje zašto cene ne padaju brzinom kojom rastu, Mićović odgovara da je to globalna tržišna logika:
"Svi primećuju kada cena raste za dinar, a retko ko kada pada za 10. To nije specifičnost Srbije, već univerzalno tržišno ponašanje".
Geopolitičke tenzije, poput sukoba u Ukrajini ili potencijalnih sukoba na Bliskom istoku, značajno utiču na promenu cena nafte. Ipak, za sada, tržište ostaje stabilno.
"Ukoliko ne dođe do većih sukoba, cena sirove nafte bi mogla ostati u rasponu od 60 do 70 dolara po barelu u ovoj godini", procenjuje Mićović.
S obzirom na američke sankcije prema Naftnoj industriji Srbije, koje su uticale na dominantnog snabdevača, država i privatni distributeri su povećali rezerve.
"Zalihe su visoke, logistika je osnažena, iako to trenutno znači poslovanje sa gubitkom. Ali snabdevanje nije dovedeno u pitanje", kaže Mićović.
Kao rešenje za dugoročnu stabilnost, Mićović vidi u vraćanju tržišnih uslova i racionalizaciji državnih nameta.
"Država mora formirati obavezne rezerve, ali i preispitati sve naknade koje opterećuju cenu. Potrebna je ozbiljna reforma pristupa tržištu energenata", zaključuje gost Jutarnjeg programa.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
07:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
08:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
Urbanističke inspektorke izvršile su inspekcijski nadzor i utvrdile nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola za gradilište u Ulici kneza Miloša broj 42, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Veliki šumski požar koji je izbio u sredu uveče u šumovitom području Glikadija na severnom egejskom ostrvu Tasos nastavio je da gori i u četvrtak, a situacija, prema izveštajima, opisana kao teška.
Iza protesta u Srbiji stoji Evropska unija. Iz njihovih centara se finansira sve što se dešava. Cilj je destabilizacija Srbije čime se pod kontrolu stavljaju i ostali srpski prostori. Destabilizacija u BiH je koordinisana usko sa svim što se dešava kod nas, izjavio je advokat Goran Petronijević.
U Užicu je održan protest ispred Gradske uprave zbog određivanja jednomesečnog pritvora za sedmoro građana koji su osumnjičeni za napad na pripadnike policije tokom blokade saobraćajnica, nakon čega je ponovo blokiran magistralni put Užice-Zlatibor.
Vatra je opustošila nekoliko sela u Topličkom okrugu, na jugu Srbije. Izgorele su kuće, traktori, stoka, a mnogi meštani ovih sela ostali su bez ičega. U suzama su za Newsmax Balkans ispričali da je u trenu nestalo sve što su godinama i decenijama stvarali.
Cene proizvoda i usluga lične potrošnje u junu 2025. godine, u poređenju sa istim mesecom prošle godine, povećane su za 4,6 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Vrednost bitkoina je u petak porasla na više od 118.000 dolara i oborila novi istorijski rekord, pre svega zbog većeg interesovanja investitora i povoljne političke klime za sektor kriptovaluta u Sjedinjenim Američkim Državama.
Ugostiteljske usluge su u Srbiji u junu ove godine, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku bile skuplje za 9,2 odsto nego u junu 2024. godine, pokazuju podaci koje je objavio Republički zavod za statistiku (RZS).
Železnička stanica Beograd Centar u Prokopu bezbedna je za korišćenje i funkcionisanje železničkog saobraćaja, a planirani radovi na ojačanju peronskih greda odnose se na grede koje su izgrađene 1997. godine, saopštila je Infrastruktura železnice Srbije.
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto, kao i da na nepromenjenim nivoima zadrži kamatne stope na depozitne olakšice od 4,5 odsto i kreditne olakšice od sedam odsto, objavila je centralna banka.
Velika potražnja za sezonskim radnicima u Beogradu, ali i u domaćim planinskim centrima i banjama, uticala je i na povećano rentiranje smeštaja. Cena kirije po osobi najviše zavisi od lokacije i broja stanara u jednom prostoru.
Aerodrom "Nikola Tesla" ulazi u letnju sezonu sa rekordnom ponudom i znatno unapređenom infrastrukturom, spreman da putnicima pruži bržu, bezbedniju i udobniju uslugu.
Od 1. avgusta SAD uvodi nove carinske stope za više od 10 država, a među njima se nalazi i Srbija. Samo direktnom diplomatijom tarife mogu da se koriguju, navodi profesor Miloš Laban, dok profesor Ekonomskog fakulteta Dejan Šoškić kaže da će tarife negativno uticati na izvoz srpskih privrednika.
Komentari (0)