(INFOGRAFIKA) Koliko goriva možemo da natočimo za platu: Prosečne zarade i cene benzina i dizela u državama bivše SFRJ
Cene goriva u državama bivše Jugoslavije drastično variraju. Na osnovu najnovijih cena goriva i zvaničnih podataka o prosečnim neto zaradama, izračunali smo koliko litara benzina i dizela vozači mogu da kupe za jednu prosečnu platu u svojoj državi.
Slovenac sa prosečnom mesečnom zaradom u svojoj državi može da kupi 1.049 litara benzina ili 1.030 litara dizela. U Hrvatskoj, za prosečnu platu može da se pazari 947 litara benzina ili 1.024 litra dizela.
Na trećem mestu po ekonomskoj snazi su Crnogorci, koji mogu svakog meseca da natoče 681 litar benzina ili 737 litara dizela.
Foto: Newsmax Balkans
Iako imaju manje plate od stanovnika Srbije, žitelji Bosne i Hercegovine (Federacija BiH i Republika Srpska) mogu da kupe više naftnih derivata, jer su cene dizela i benzina značajno niže nego u Srbiji. U Federaciji BiH, za prosečnu platu može da se kupi 639 litara benzina, a u Republici Srpskoj 648. Kada je reč o dizelu, u Federaciji BiH za prosečnu platu može da se kupi 644 litra, a u Republici Srpskoj 648.
Maksimalna maloprodajna cena dizela u Srbiji biće niža za dva dinara u narednih sedam dana i litar će koštati 195 dinara, dok će cena benzina (BMB95) ostati na istom nivou od 181 dinar, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu unutrašnje i spoljne trgovine.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da četvrtak, 27. februar, kada bi trebalo da stupe na snagu američke sankcije Naftnoj industriji Srbije, nije nikakav "dan D" i da građani nemaju razloga da brinu i mogu da toče gorivo kao i do sada.
U Srbiji je gorivo najskuplje u državama bivše Jugoslavije. Za prosečnu platu može da se kupi gorivo za oko desetak rezervoara, odnosno 602 litra benzina ili 568 litara dizela.
Stanovnici Severne Makedonije imaju među najnižim platama u regionu. Za 700 evra, oni na benzinskoj pumpi mogu da kupe 583 litra benzina ili 673 litra dizela - gotovo 105 litara više nego što mogu stanovnici Srbije.
Foto: Newsmax Balkans
Prosečne plate u regionu
Najvišu prosečnu neto platu u prvom kvartalu 2025. godine ima Slovenija, gde zaposleni mesečno zarađuju u proseku 1.569 evra. Sledi Hrvatska sa 1.392 evra, a zatim Crna Gora sa 1.002 evra.
Srbija je u sredini regionalne lestvice sa prosečnom platom od 915 evra, dok Bosna i Hercegovina beleži razliku između entiteta: u Federaciji BiH prosečna plata iznosi 779,72 evra, a u Republici Srpskoj nešto manje – 771 evro.
Na začelju se nalazi Severna Makedonija, gde prosečna neto zarada iznosi 700,1 evro.
Iako su u nekim zemljama cene goriva blago korigovane (u Srbiji dizel jeftiniji za 3 dinara, benzin za 1 dinar), to ne menja bitno ukupan odnos između plata i troškova goriva. U većini država gorivo i dalje čini značajan deo mesečnih izdataka, posebno za one koji svakodnevno koriste automobil.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
20:00
PORTAL
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
20:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
21:00
GradjaНИН
GradjaНИН sa Aleksandrom Timofejevim je emisija informativnog karaktera u kojoj autor, inače glavni i odgovorni urednik NIN-a, razgovara sa kolegama i gostima o aktuelnim temama kojim se već punih 90 godina bavi ugledni NIN, najstariji nedeljnik na Balkanu i šesti po „krštenici“ u Evropi. Gosti dolaze iz različitih sfera interesovanja publike i autora. Nema tabu tema i što je možda najvažnije u ovim vremenima velike podeljenosti u Srbiji, emisija prati uredjivačku politiku NIN-a, a to je da ima sagovornike sa svih strana kako iz politike tako i svega ostalog iz zemlje, regiona i sveta važnog za život gradjana Srbije. GradjaНИН је еmisija koja prati život, postavlja pitanja, dobronamerno kritikuje i trudi se da nam svako danas bude bar malo bolje nego juče, a svako sutra bolje nego danas.
Beli dim iz dimnjaka Sikstinske kapele označio je da je Rimokatolička crkva ovog popodneva dobila novog papu. Reč je o američkom kardinalu Robertu Fransisu Prevostu, koji je uzeo ime Lav XIV
Evropski parlament usvojio je izveštaj o Srbiji izvestioca Tonina Picule. Za usvajanje rezolucije je glasalo 419 evroposlanika, 113 je bilo protiv, dok je 88 njih ostalo uzdržano.
Policija u Smederevu uhapsila je Z. G. (41) iz Osipaonice kod Smedereva zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
Pravnica Jelena Krivokapić Nikolić, članica Romskog glasa za pravdu, rekla je da su napadači na porodicu Gaši pušteni na slobodu, navodeći da su žrtve napada uplašene jer dobijaju pretnje.
Vrednost građevinskih radova od januara do marta ove godine opala je za 1,4 odsto u tekućim cenama i 5,6 odsto u stalnim cenama u odnosu na isti period prethodne godine, saopštio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Rok za podnošenje poreske prijave za godišnji porez na dohodak građana za 2024. godinu i uplatu poreza ističe u četvrtak, 15. maja, saopštila je Poreska uprava.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da je tačno 100 zemalja zasad potvrdilo učešće na Međunarodnoj specijalizovanoj izložbi EXPO 2027 u Beogradu.
Podaci govore o manjinskom udelu žena u preduzetništvu i preprekama sa kojima se suočavaju zbog pola, ali se to menja. Zašto žena ne bi bila bagerista, ako za taj posao ima potencijal, izjavila je predsednica Udruženja poslovnih žena Srbije Sanja Popović Pantić.
Ko su žene koje preduzetništvo ne vide kao priliku za bogaćenje, već kao sredstvo za samostalnost i promenu zajednice? Zašto su i dalje nedovoljno vidljive u finansijskim tokovima, a dominantne u rezultatima?
Ministarstvo građevinarstva saopštilo je da je 25. decembra prošle godine izdalo građevinsku dozvolu investitoru, ali da je građevinski inspektor 29. aprila naredio investitoru obustavu daljeg izvođenja radova dok ne sprovede naložene bezbednosne mere na koje su ukazali stanari susednih zgrada.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da napreduju radovi na izgradnji podstrojenja za odsumporavanje dimnih gasova u Termoelektrani "Nikola Tesla B" (TENT B), navodeći da je završeno više od 96 odsto građevinskih radova i da je ugrađena kompletna krupna opreme.
Komentari (0)