Sankcije NIS odložene za mesec dana: "SAD i Rusija na liniji toplijih odnosa, možda priča bude završena posle 30 dana"
Američke sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) odložene su za mesec dana. Embargo je trebalo da stupi na snagu 27. februara u šest časova, ali se to nije desilo - rok za uvođenje sankcija je produžen.
Prethodno je kompanija NIS, uz podršku Vlade Srbije i Vlade Mađarske, uputila zahtev američkoj Kancelariji za upravljanje imovinom u inostranstvu (OFAK) za produženje roka za primenu sankcija od 90 dana, a NIS je dobio mesec dana.
"Rok od 30 dana nije neki veliki manevarski prostor, ali postoji tendencija da se prate globalnija geopolitička dešavanja. Ono što možemo trenutno da vidimo jeste da su Amerika i Rusija, rekao bih, na liniji toplijih odnosa nego što je ranije, a ovo može da bude deo šireg paketa mera koji se donosi. Uslovni sam optimista, da možda posle tih 30 dana priča o sankcijama bude stavljena ad acta", naveo je profesor Ekonomskog fakulteta Veljko Miljušković.
Kako je dodao, prerano je o tome govoriti, ali je važno da se u međuperiodu sa naše strane naprave koliko je moguće alternativne varijante i scenariji šta raditi.
Gaspromnjeft je, podsetimo, smanjio svoj deo vlasništva u NIS dok je Gasprom povećao svoj deo vlasništva.
Većinski vlasnik Gasprom protiv kog nisu uvedene sankcije
Komentarišući to što je Gaspromnjeft smanjio svoj vlasnički udeo u NIS sa 50 odsto na 44,84 odsto, dok se Gasprom paralelno s tim povećao svoj udeo sa 6,15 odsto na 11,3 odsto, Jelica Putniković, glavna urednica portala Energija Balkana rekla je za Newsmax Balkans da promena ove strukture vlasništva znači da sada Gaspromnjeft više nije većinski vlasnik, već Gasprom protiv kog nisu uvedene ni jedne međunarodne sankcije i koji se bavi trgovinom gasa bez kog svet ne bi mogao.
Ona smatra da promena ove strukture u vlasništvu NIS ruska strana predstavlja određeni signal prema američkom ministarstvu koje donosi odluke o tome kako će sutra da se odnosi prema sankcijama koje su usmerene protiv NIS-a.
"Nadam se da će jedna od tema pregovora Rusije i SAD biti i obustavljanje sankcija prema ruskom naftnom sektoru, što znači i prema Gaspromnjeftu. Naravno da se te sankcije nikada ne zaustave za jedan dan. Ovo je priprema terena za buduće pregovore da se NIS-u na neki način progleda kroz prste dok se sankcije totalno ne ukinu", ocenila je Putnikovićeva.
Pitanje političke interpretacije
Profesor Miljušković naveo je da je ovde igra uslovno rečeno jednostavna jer je došlo do promene u strukturi, a sankcije Gaspromu ne mogu da se uvedu, budući da snabdeva glavnim energentom gasom najveći deo Evropske unije.
"U tom smislu gledano, on je povećao svoje učešće, odnosno udeo vlasništva u kompaniji, dok firma koja je pod sankcijama, a to je Gaspromnjeft, to je smanjila. Ostavlja se pitanje političke interpretacije ovakve odluke, što će reći da li ovo odgovara zahtevima američke administracije. Znači, da li smo sada došli na nivo ispod 50 odsto vlasništva kompanije koja je sada prihvatljiva da upravlja ovim naftnim gigantom u Srbiji", naveo je profesor.
Dodao je da je optimista i da se nada da će se situacija rešila u najboljem mogućem smislu.
Celo gostovanje profesora Miljuškovića pogledajte u videu ispod:
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
19:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-IZA BIOGRAFIJE
Umesto standardnog prikaza postignuća i titula, ovaj serijal pruža dubinski uvid u njihove životne puteve, izazove, unutrašnje borbe i trenutke koji su oblikovali njihov karakter.
dokumentarni
20:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-DEKADE
Serijal osvetljava ključne trenutke koji su ostavili dubok trag na generacije i nudi sveobuhvatan pogled na period socijalizma, kulturnog razvoja i političkih previranja.
dokumentarni
21:00
DIJAGNOZA
Emisija Dijagnoza sa Borislavom Višnjićem tražiće odgovore na ključna pitanja od kojih zavisi dalji razvoj Crne Gore i regiona. Glavne teme koje će biti otvarane u emisiji su implikacije koje ključna dešavanja u međunarodnoj politici imaju na Crnu Goru i region. Takođe, bavićemo se i ključnim ekonomskim projektima koji bi doveli do bržeg razvoja naših zemalja ali i koliko na sve procese i neophodne reforme utiče korupcija.
dokumentarni
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-ZASTAVA FILM ( R )
Filmovi « Zastava filma » obuhvataju teme koje su najvećim delom vezane za događaje u kojima je vojska, kroz motiv odbrane zemlje, požrtvovanosti i hrabrosti, simbol jedne države i njenog istorijskog nasleđa. U tom pogledu dokumentarni filmovi obrađuju kako događaje pre Drugog svetskog rata, tako najvećim delom one priče koji su vezani za posledice ratnih godina ili i za same životne sudbine onih koji su bili deo njih. Svojim izborom tema filmovi « Zastava filma » su ceo svoj serijal posvetili i istoriji Jugoslovenske narodne armije koju su činili građani na odsluženju vojnog roka, njihovim pričama i dogodovštinama, ali i onim temama koje su deo razvoja moderne srpske vojske, a posebno njenom zadatku odbrane državnih granica. Duga filmska tradicija « Zastave filma » tako doprinosi rasvetljavanju jedne od najvažnijih tema za opstanak jednog društva i otvara brojne teme i dileme vezane za uspon i očuvanje teritorijalnih vrednosti srpske države
Stefan Drljača (37) zasadio je, pre deset godina, šumu u selu Dučalovići kod Čačka, podno planina Ovčar i Kablar. Drljača je za Newsmax Balkans govorio o motivima svog poduhvata, dosadašnjem napretku i novim idejama kojima planira da unapredi biodiverzitet i ekosistem.
Kad bi se hipotetički izbori raspisali za 45 dana, studenti misle da mogu da pobede i u lošim izbornim uslovima, a iluzija je da će Aleksandar Vučić dati dobre uslove. Mora da se pobedi u lošim uslovima i da se brani pobeda, izjavio je za Newsmax Balkans novinar Zoran Panović.
Godinu dana niko nije smeo ni hteo da usvoji ili bar udomi malu devojčicu Leptiru koja boluje od retke genetske bolesti zbog koje joj je koža ekstremno osetljiva. A onda se pojavila Tatjana Obradović iz Čačka, čijem velikom srcu se divi cela Srbija.
Sagovornici Newsmax Balkans govorili su oprečno o posledicama kojima bi Evropska unija eventualno mogla da pribegne zbog prisustva predsednika Srbije Aleksandra Vučića na proslavi Dana pobede u Rusiji, gde se sastao sa predsednikom Vladimirom Putinom.
Za nagradnu igru "Uzmi račun i pobedi" do 14 časova je, prema podacima sa sajta Poreske uprave, registrovan 230.201 nalog, a poslato je 11.049.703 računa.
Vrednost građevinskih radova od januara do marta ove godine opala je za 1,4 odsto u tekućim cenama i 5,6 odsto u stalnim cenama u odnosu na isti period prethodne godine, saopštio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Rok za podnošenje poreske prijave za godišnji porez na dohodak građana za 2024. godinu i uplatu poreza ističe u četvrtak, 15. maja, saopštila je Poreska uprava.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da je tačno 100 zemalja zasad potvrdilo učešće na Međunarodnoj specijalizovanoj izložbi EXPO 2027 u Beogradu.
Podaci govore o manjinskom udelu žena u preduzetništvu i preprekama sa kojima se suočavaju zbog pola, ali se to menja. Zašto žena ne bi bila bagerista, ako za taj posao ima potencijal, izjavila je predsednica Udruženja poslovnih žena Srbije Sanja Popović Pantić.
Ko su žene koje preduzetništvo ne vide kao priliku za bogaćenje, već kao sredstvo za samostalnost i promenu zajednice? Zašto su i dalje nedovoljno vidljive u finansijskim tokovima, a dominantne u rezultatima?
Komentari (0)