(VIDEO) Srbija ima najrazvijeniju vojnu industriju u našem delu Evrope: Kome prodajemo oružje, a kako je u regionu?

Vojna industrija u regionu - sektor između ekonomije i politike. Srbija ima najrazvijeniju vojnu industriju u našem delu Evrope. Kome Srbija prodaje oružje, ko određuje kome će prodati, a koliko će ostati za sopstvene potrebe?

07.07.2025. 20:16

(VIDEO) Srbija ima najrazvijeniju vojnu industriju u našem delu Evrope: Kome prodajemo oružje, a kako je u regionu?

Kada je reč o Srbiji, Evropska unija (EU) ne nameće direktne zabrane, ali poručuje da trgovina oružjem mora da bude u skladu sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom.

I to je jedan od prioriteta EU u narednom periodu, s obzirom na to da je najavila do sada istorijski maksimum od 800 milijardi evra, od čega je za sada već izdvojeno 150 milijardi.

Urednik portala Tango six Petar Vojinović govorio je za Newsmax Balkans o tome kako će ta odluka uticati na vojnu industriju naše zemlje.

"Ta evropska shema pojačanog finansiranja zbog rata u Ukrajini će možda naterati Srbiju da još više sama troši. Budući da smo još mnogo godina ranije došli u taj princip državne i vojne neutralnosti u vojnom smislu. To iziskuje velika ulaganja", naglasio je Vojinović.

"Nastavljamo da ulažemo u sopstvenu vojnu industriju"

Dodao je da taj evropski program predviđa i izdvajanja za zemlje koje nisu u Evropskoj uniji.

Printscreen: Newsmax Balkans

"Nisu samo u razmatranju konkretna sredstva već i sposobnosti, gde mogu dve države da podele neku sposobnost. Mi smo najverovatnije, iako još nemamo neko zvanično određivanje države po tom pitanju, zapravo odlučili da i dalje nastavljamo da ulažemo u sopstvenu vojnu industriju kako bismo tu i vojnu nezavisnost održali, što je, nažalost, ekstremno skupo. Jedna stvar je trošiti novac radi određenih sposobnosti, odnosno kupovati sredstva, drugi je taj operativno-strategijski deo, koji znači da nismo u NATO i da smo fizički određeni NATO zemljama", ukazao je sagovornik Newsmax Balkans.

"EU zemlje ne kupuju zaokružene proizvode"

Vojinović je naglasio da zemlje Evropske unije ne kupuju srpski kompleksni hardver, odnosno zaokružene proizvode kao što su avioni, brodovi, tenkovi.

"Ništa od toga ne proizvodimo. Ono što Srbija izvozi je municija, komponente koje idu u municiju, to su ogromne pare, posebno sada kada je u pitanju rat u Ukrajini i u Izraelu", izjavio je naš sagovornik.

Dodao je da više nije problem cena, već sposobnost da količinski proizvedete u jedinici vremena i to izvezete.

"Nažalost, nemamo industrijski kapacitet proizvodnje, gotovo bilo čega, osim imamo u poslednjih nekoliko nedelja, to smo i izveštavali, tu su možda državne i privatne firme koje proizvode dronove, tu su neka raketna artiljerijska oruđa, samohodne artiljerije koje su zaista interesantni projekti, ali ih proizvodimo u malom broju. Imamo mali broj kupaca koje sami tražimo pre svega po nekim starijim i drugim diplomatsko-vojnim odnosima. Evropske zemlje će pre da kupuju od svojih kompanija, jer je to i jedan začarani krug finansiranja i sopstvene industrije", ukazao je naš sagovornik.

"Vojska Srbije konkretno ne kupuje toliko municije"

Vojinović je govorio i o pooštravanju same procedure za izvoz oružja kod nas.

"To je pre svega politička odluka, dakle izazvana političkim razmatranjem da je u ovom trenutku to loše iz bilo kojih razloga, te kompanije su zaista u poslednjoj godini, ne fiskalno, ali poslednjoj godini imale enormna povećanja. To se može videti i po njihovim poslovnim izveštajima, što se tiče konkretno komponenti za proizvodnju municije. Gotovo su sve te kompanije državne, one su u prošloj godini stekle sposobnost da to zaista proizvodu u većim količinama i izvezu", naglasio je on.

Dodao je da Vojska Srbije ne kupuje toliko municije, iako je postojala odluka državnog vrha da ograniči izvoz zbog dopunjavanja i osiguravanja sopstvenih zaliha.

"Mislim da je to nedvosmisleno, da se to uvek može postići, a nažalost, sigurno će imati posledice", napomenuo je Vojinović.

Severna Makedonija ima resurse, u Crnoj Gori fabrika dronova

Srbija, Crna Gora i Severna Makedonija imaju različite pristupe vojnoj proizvodnji i saradnji sa NATO. 

Kako je istakla naša dopisnica iz Skoplja, Severna Makedonija ima resurse, ali oni zavise od investitora.

Printscreen: Newsmax Balkans

Postoje najmanje dva faktora koja idu naruku Severnoj Makedoniji. Jedan je da je Evropa donela investicioni ciklus za restart svetskog vojnog kompleksa od 800 milijardi evra. Činjenica je da NATO to oduzima svim ovim zemljama kroz izdvajanje od pet odsto BDP.

Makedonija može to mnogo da iskoristi ako mudro i pažljivo razmisli šta može da ponudi u odnosu na ono što će se desiti na tržištu.

Prema rečima dopisnika iz Crne Gore, u toj zemlji bi trebalo da se napravi fabrika za proizvodnju dronova uz podršku SAD koje sve to i finansiraju.

Prva serija dronova trebalo bi da bude donirana Ukrajini.

Ideja je da se opet pokrene vojna industrija u Crnoj Gori.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)