Dobar početak Kineskog međunarodnog sajma investicija i trgovine: Izvozićemo rakiju i tartufe u Kinu
Ministarka privrede Adrijana Mesarović ocenila je u Sjamenu da je Kineski međunarodni sajam investicija i trgovine (CIFIT) velika prilika i velika šansa za Srbiju, i naglasila da to potvrđuju i već potpisani sporazumi vredni pola miliona evra.
"Do kraja nedelje ćemo imati puno sastanaka i van sajma i očekujem dosta konkretnih dogovora", rekla je novinarima Mesarović koja je sa čelnicima provincije Fuđien i zvaničnicima Ministarstva trgovine svečano otvorila Nacionalni paviljon Srbije na CIFIT, prestižnog sajamskoj manifestaciji.
"Danas su potpisani prvi ugovori između srpskih i kineskih kompanija, to je svakako srećan početak. Ugovori su vredni pola miliona evra. Reč je o tri pojedinačna ugovora za izvoz rakija, tartufa i drugih proizvoda. Kompanija Yumis iz Niša, će izvoziti i supe, i to svakako govori koliko su naši kineski partneri raspoloženi da sarađuju sa Srbijom i koliko je ovo dobar početak", rekla je ministarka.
Naglasila je da zaista očekuje da ćemo na sajmu uspeti da postignemo niz konkretnih dogovora, koji će i dalje podizati našu privrednu aktivnost zahvaljujući rezultatima utemeljenim i na ličnom odnosu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i kineskog predsednika Si Đinpinga.
Dodale je da je Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom velika dodatna šansa za investicije i privrednu saradnju.
Imamo veliku šansu i veliku priliku da na ovom sajmu predstavimo privredne potencijale, privredu prehrambenu industriju, poljoprivredu, turizam i sve druge segmente koje čine našu posebnost na ovom jednom od najvećih i najprestižnijih sajmova u svetu, sajmova investicija i trgovine, kazala je ona.
Dodala je da ćemo se na sajmu predstaviti u konkurenciji - odnosno zajedno sa drugih 120 zemalja, zastupljenih na više od 5.000 paviljona.
To, kako je ocenila, svakako govori o veličini i značaju CIFIT-a.
"Mi smo prošle godine bili počasni gosti, osvojil smo i nagradu za najbolji paviljon na ovom sajmu i to nam svakako stvara i donosi novu obavezu, da se potrudimo i budemo jednako dobri ili među najboljima", navela je ona.
Naglasila je da ćemo u najboljem svetlu prikazati šta nam sporazum slobodnoj trgovini omogućava, a to je slobodna trgovina, odnosno izvoz preko 10.000 srpskih proizvoda u Kinu i izvoz 9.000 kineskih u Srbiju.
U Sjamenu je počeo 24. Kineski Međunarodni sajam investicija i trgovine, na kojem će se predstaviti učesnici iz 120 zemalja. CIFIT, čiji je Srbija prethodne dve godine bila zemlja počasni gost, poseti i više od 120.000 ljudi.
Nacionalni štand Srbije prošle godine proglašen je za najbolji.
Sjamen moderni grad, grad ostrvo, sa visokim ekološkim standardima, zelena oaza i velika luka koji ima više od pet miliona stanovnika.
Nalazi se u provinciji Fuđien - najrazvijenijoj provinciji u Kini, sa godišnjim rastom BDP od oko 10 odsto.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
Mišljenja prosvetnih sindikata su podeljena, jedni smatraju da je generalni štrajk protivzakonit i da prosvetni radnici nemaju pravo na to, te da je dogovorom sve rešeno, dok deo sindikalnog članstva štrajk vidi kao legitiman i dogovor sa Vladom ne priznaje.
Na sednici Vlade Srbije usvojen je predlog zakona o podršci mladima za kupovinu prve nekretnine, koji je od izuzetne važnosti za budućnost naših mladih i koji će odmah biti poslat u skupštinsku proceduru, izjavio je prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali.
Kako da ostanemo interesantni stranim investitorima i da li će dinar izdržati potrese na tržištu? Hoće li sankcije kompaniji NIS uticati na celokupnu srpsku ekonomiju i šta država planira da održi privredni rast? Odgovore tražimo od ekonomiste Nebojše Savića, profesora FEFA fakulteta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da su započeti razgovori sa američkom Kancelarijom za kontrolu strane imovine, da će biti nastavljeni u četvrtak i poručio da Srbija neće učestvovati u otimanju ruske imovine i nacionalizovati Naftnu industriju Srbije, iako ima pravo da to uradi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić imaće brojne konsultacije i sastanke o funkcionisanju NIS nakon što su SAD uvele sankcije toj kompaniji i dobro je da se razgovara i sa američkom i ruskom stranom, rekao je za Newsmax Balkans urednik spoljne politike u nedeljniku NIN Nenad Zafirović.
Beogradska berza donela je Odluku o privremenoj obustavi trgovanja akcijama Naftne industrije Srbije na prajm listingu (Prime Listing - NIS a.d, Novi Sad - NIS).
Ruska Federacija je u stalnom kontaktu sa Srbijom i zatražila je hitne konsultacije u vezi sa situacijom nakon američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije, kojima se traži povlačenje ruskog kapitala iz NIS, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović predsedavala je u Vladi Srbije prvim sastankom Radne grupe za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD, Kancelarije za kontrolu strane imovine, u vezi sa potencijalnnim uvođenjem sankcija Naftnoj industriji Srbije.
Komentari (0)