Srbija uskoro u sistemu plaćanja u evrima, mišljenje Evropske komisije početkom decembra
Generalni direktor Sektora za platni sistem NBS Nenad Petrović izjavio je da će se Srbija uskoro pridružiti SEPA sistemu, što će dovesti do efikasnijeg platnog prometa za građane i privredu, a u Centralnoj banci očekuju da će Evropska komisije potvrdu o spremnosti Srbije dostaviti početkom decembra
SEPA sistem je zajednički evropski sistem i jedinstvena zona plaćanja u evrima.
Prema rečima generalnog direktora Sektora za platni sistem NBS, poenta i cilj celog ovog procesa je da građani dobiju bolji servis nego što je trenutno slučaj u bankama.
Petrović je naveo i da su se sistemu SEPA do sada priključile Albanija i Crna Gora, dok su ostale ekonomije regiona u nekoj fazi pristupanja.
"Mi smo sa naše strane odradili sve što je u ovoj fazi bilo neophodno za priključenje. Sada čekamo Evropsku komisiju da nam dostavi mišljenje, nakon čega će sam proces formalnog podnošenja aplikacije i priključivanja biti u vrlo kratnom roku", rekao je Petrović.
Platni sistem u Srbiji najrazvijeniji u regionu
Takođe je naveo da su spremnost Srbije za ulazak u SEPA sistem potvrdili i eksperti Svetske banke koji godinama unazad ističu Srbiju kao zemlju regiona sa najrazvijenijim platnim sistemom, a i pre nekoliko meseci su dali mišljenje da je naš nacrt aplikacije najdetaljniji i najkompletniji koji su do tada imali prilike da vide.
"NBS u poslednjih nekoliko godina intenzivno radi na usklađivanju se standardima EU tako da su naši propisi u okviru oblasti platnih usluga, bankarskog poslovanja, kao i sprečavanja pranja novca u potpunosti usklađeni sa relevantnim propisima EU koji su uslov za SEPA sistem", istakao je Petrović i dodao da je sve to dostavljeno Evropskoj komisiji i Evropskom platnom savetu na mišljenje.
Kako je rekao, Srbija je radila i na tome da se mišljenje za pristup ovom sistemu dobije ranije, međutim u EK zbog nedostatka kapaciteta nisu bili u mogućnosti da ubrzaju sam proces davanja mišljenja, jer je skoro istovremeno podneto nekoliko aplikacija za priključenje.
Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković izjavila je da NBS podržava Predlog zakona o budžetu za 2025. godinu koji je predložila Vlada Srbije i da očekuje da će sledeće godine inlacija u Srbiji biti 3,7 odsto.
Narodna banka Srbije (NBS) saopštila je da su u platnom sistemu za instant plaćanja, IPS NBS sistemu, u petak, 15. novembra realizovana 444.994 plaćanja u iznosu većem od 5,79 milijardi dinara, što predstavlja novi rekordni dnevni broj realizovanih transakcija od početka rada ovog sistema.
"Mi smo još i dodatno imali zahtev od EK, a koji nije postao u slučaju drugih ekonomija regiona, da uz nacrt aplikacije dostavimo i usvojene tekstove propisa od strane parlamenta Srbije i NBS, što je sam moment podnošenja aplikacije odložilo za neko vreme", objasnio je Petrović. Ističe i da se u međuvremenu ne gubi vreme i da se na našu inicijativu, a u saranji sa Evropskom centralnom bankom (ECB) radi na tehničkom povezivanju sistema za instant plaćanja Srbije sa sistemom za instant plaćanje ECB, a sa ciljem da se građanima i privredi kod obavljanja platnog prometa sa inostranstvom obezbedi isti nivo servisa koji postoji u domaćem platnom pometu već šest godina od kada je uveden sistem za instant plaćanja NBS.
"Povezivanjem ova dva sistema, rokovi za realizaciju međunarodnog plaćanja će se skratiti i biće nekoliko sekundi, a ne kao što je to danas slučaj gde se transfer sredstava obavlja u roku najkasnije istog ili narednog poslovnog dana u zavisnosti kada je korisnik doneo platni nalog u banku", izneo je generalni direktor Sektora za platni sistem NBS.
Faze priključenja SEPA sistemu
Formalno priključenje neke zemlje SEPA sistemu je samo prva faza, nakon koje sledi druga koja je značajno izazovnija u tehničkom smislu i koja podrazumeva priključenje pojedinačnih banaka u evropski platni sistem putem kojih će se realizovati SEPA plaćanje.
"Crna Gora koja je prošle nedelje pristupila SEPA području, uradila je tu prvu fazu, ali prema informacijama koje su javno objavljene, banke u toj zemlji neće moći da podnose zahteve za priključenje u SEPA pre aprila naredne godine, dok će sama realizacija plaćanja biti moguća tek od oktobra 2025. naravno uz uslov da i same banke obezbede te tehničke pripreme u svojim informacionim i sistemima", objasnio je. Petrović je naveo i da veruje da će nakon pristupanja Srbije SEPA području ova druga faza za naše banke biti značajno kraća, zbog kako objašnjava učešća u sistemu za instant plaćanje NBS .
"Banke u Srbiji su već u velikoj meri u tehničkom smislu spremne za primenu SEPA standarda i da koriste formate poruka koje se koriste u okviru tog područja", rekao je.
Povezivanje sa sistemom za instant plaćanje ECB
Kako je naglasio, namera Centralne banke Srbije je da sistem za instant plaćanje NBS direktno poveže sa sistemom za instant plaćanje ECB, a ne da se svaka banka pojedinačno priključuje u taj sistem, što će troškovi, tehničkog prilagođavanja banaka u Srbiji dodatno sniziti, a što je ujedno i uslov da provizije za korisnike, građane i privredu budu niže.
"Mi vodimo računa o tome da ceo proces priključenja ne prouzrukuje ogromne troškove za banke, pa da onda ne dobijemo efekte kroz smanjenje provizija za građana i privrede. Znači gledamo u svakom momentu da ti troškovi prilagođavanja budu što niži da bi banke mogle da ponude i niže provizije za krajnje koristnike", istakao je Petrović.
Prema njegovim rečima, niže provizije zbog efikasnijeg procesa realizacije plaćanja očekuju građane kod slanja novca u inostranstvo ili kad primaju novac po osnovu doznaka od svojih rođaka iz dijaspore, dok privredu očekuju niži troškovi kod obavljanja poslova sa svojim inopartnerima, kupcima i dobavljačima.
"Prema nekim analizama koje je sprovela Svetska banka u prethodnom periodu, naša mikro, mala i srednja preduzeća plaćaju gotovo šest puta veće provizije nego njihovi pandani unutar EU. Njihova procena u toj analizi je bila i da ukoliko se troškovi doznaka snize za tri procenta, da će se ostvariti uštede od blizu pola milijarde evra, što nije zanemarljivo. To govorimo za region Zapadnog Balkana", zaključio je Petrović.
GradjaНИН sa Aleksandrom Timofejevim je emisija informativnog karaktera u kojoj autor, inače glavni i odgovorni urednik NIN-a, razgovara sa kolegama i gostima o aktuelnim temama kojim se već punih 90 godina bavi ugledni NIN, najstariji nedeljnik na Balkanu i šesti po „krštenici“ u Evropi. Gosti dolaze iz različitih sfera interesovanja publike i autora. Nema tabu tema i što je možda najvažnije u ovim vremenima velike podeljenosti u Srbiji, emisija prati uredjivačku politiku NIN-a, a to je da ima sagovornike sa svih strana kako iz politike tako i svega ostalog iz zemlje, regiona i sveta važnog za život gradjana Srbije. GradjaНИН је еmisija koja prati život, postavlja pitanja, dobronamerno kritikuje i trudi se da nam svako danas bude bar malo bolje nego juče, a svako sutra bolje nego danas.
specijal
17:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
Stradalo lice izvučeno je na bezbedan način iz kamenoloma kod Kraljeva od strane spasilačkog Tima za spasavanje iz ruševina iz Kragujevca, uz ispomoć vatrogasaca-spasilaca iz VSJ Kraljevo.
Grupa studenata koji blokiraju Pravni fakultet u Novom Sadu i građana koji ih podržavaju, okupili su se oko sedam časova ispred oba ulaza u Novosadski sajam, navodeći da im je cilj da spreče održavanje ispitnog roka za Pravni fakultet koji je predviđen u prostorijama Sajma.
Muškarac star 33 godine utopio se tokom spusta na Drinskoj regati. Okolnosti pod kojima je došlo do tragedije se utvrđuju, sumnja se da je pao sa čamca, zbog čega užička policija po nalogu Višeg javnog tužilaštva prikuplja obaveštenja o nesreći.
Na glavnom tgu u Uživu održana je 16-minutna tišina za poginule u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine i ponovljen je zahtev za oslobađanje aktivistia uhapšenih na prethodnim protestima u tom gradu, a nakon toga i održanih govora okupljeni su blokirali magistalu.
Bitkoin (bitcoin) je prvi put premašio vrednost od 120.000 američkih dolara, što je prekretnica za najveću svetsku kriptovalutu u trenutku kada se ove sedmice investitori klade na političke pobede u tom sektoru, javlja Rojters.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović pustila je u Kostolcu u probni rad solarnu elektranu "Petka", snage 10 megavata, ističući da se sada na mestu starog rudarskog odlagališta proizvodi čista i zelena energija.
Dok Srbija polako, ali oprezno ulazi u razgovor o mogućoj gradnji svoje prve nuklearne elektrane, postavlja se niz pitanja - od bezbednosti i ekonomske opravdanosti, do stručnih kapaciteta i političke volje.
U Palati Srbija počela je javna rasprava o leks specijalisu prezentacijom Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o posebnim postupcima radi realizacije međunarodne specijalizovane izložbe EXPO Beograd 2027. kao i rasprava o tekstu Nacrta zakona.
Novo poskupljenje struje očekuje domaćinstva u Srbiji do kraja septembra, a to je samo jedna od obaveza koje je Vlada Srbije preuzela prema Međunarodnom monetarnom fondu (MMF).
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA) Aleksandar Seničić izjavio je da su grčka ostrva Mikonos i Santorini uveli jednokratne takse od 20 evra zbog prekomernog broja turista koji utiču na svakodnevni život stanovništva.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je obraćajući se građanima tokom obilaska radova na izgradnji mosta preko Dunava kod Petrovaradina koji je deo Fruškogorskog koridora, da je most 70 odsto već fizički završen i najavio da će biti otvoren pre kraja 2026. godine.
Cene proizvoda i usluga lične potrošnje u junu 2025. godine, u poređenju sa istim mesecom prošle godine, povećane su za 4,6 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Vrednost bitkoina je u petak porasla na više od 118.000 dolara i oborila novi istorijski rekord, pre svega zbog većeg interesovanja investitora i povoljne političke klime za sektor kriptovaluta u Sjedinjenim Američkim Državama.
Komentari (0)