Vladimir Lučić o rekordnim prihodima Telekoma Srbije: Rast veći od 20 odsto, velika likvidnost za projekte
Generalni direktor Telekoma Srbije Vladimir Lučić izjavio je da je 2024. bila rekordna godina za Telekom, jer su prihodi kompanije porasli za više od 20 odsto i izarazio očekivanje da će u 2025. prihodi na nivou grupe biti još veći i značajno premašiti dve milijarde evra.
Lučić je rekao za Tanjug da kompanija ulazi u novu godinu veoma likvidna, sa 140 milona evra na računu i 600 miliona evra odobrenih a nepovučenih sredstava, što omogućacha snažne investicije u 2025. Takođe, očekuje u drugoj polovini ove godine uvođenje 5G mreže u Srbiji, kao i da Telekom u 2025. dobije licencu koja bi mu omogućila rad na celoj teritoriji Kosova i Metohije.
Najavio je da će Telekom Srbije posle izbora na KiM 9. februaru krenuti u dodatnu inicijativu za dobijanju treće licence na Kosovo.
Telekom Srbije planira ove godine i otvaranje poslovnice u SAD, a nakon uspeha sa emitovanjem korporativnih evroobveznica u 2024, možda će, u oktobru, ponovo izaći sa novom emisijom na međunarodnoj berzi.
"Što se tiče prihoda, još se prikupljaju podaci za 2024. godinu. Ono što mogu da kažem je da je 2024. bila rekordna na više nivoa. Pre svega prihodi od prodaje, govorim sad za Telekom Srbije, iako je to simptomatično za čitavu grupu, biće veći više od 20 odsto u odnosu na prošlu godinu koja je takođe bila rekordna. Iako je u Evropi trend da taj prihod pada, mi smo ga potpuno obrnuli i sad imamo rasta od preko 20 odsto, koji će se nastaviti i u 2025. godini", rekao je Lučić.
Tradicionalna novogodišnja donacija knjiga, koju kompanija Telekom Srbija sprovodi desetu godinu zaredom, obradovaće osnovce u još deset škola širom Srbije, a više od 1.000 naslova, popularnih među mladim generacijama, pronaći će put do polica školskih biblioteka, saopštili su iz Telekom Srbija.
Telekom Srbija će tokom sledeće godine otvoriti mesta za 50 inženjera koji će se baviti veštačkom inteligencijom, najavio je generalni direktor Vladimir Lučić.
Kako je naveo, taj nivo rasta je veći i od rasta prihoda u "zlatno vreme" telekomunikacija, kada nije bilo društvenih i drugih mreža.
Lučić navodi da je veliki rast prihoda ostvaren i zbog velikog broja korisnika, s obzirom da ih je na nivou grupe bilo više od 12,5 miliona.
"Drugo je izuzetna likvidnost kompanije koja može da se pohvali da nikada u istoriji nije bila toliko likvidna, kao što je sad, jer Telekom sad na računu ima, iako smo isplatili dividende 24. decembra, preko 140 miliona evra i što je najbolje imamo odobrenih a ne povučenih preko 600 miliona evra. Znači, radi se o jednoj izuzetno visokoj likvidnosti i sposobnosti kompanije da snažno ulaže u razvoj i u 2025", naglasio je Lučič.
Napominje da je prošla godina bila specifična po, kako je rekao, novom "šahovskom potezu" Telekoma, time što je počeo snažno da razvija, pored poslovanja u Austriji, Švajcarskoj i Nemačkoj, veze i sa zemljama u kojima nema svoju mrežu, što nije tipično za klasične telekomunikacione operatore.
"I taj prihod 2024. godine će biti osam odsto ukupnog prihoda s tendencijom izuzetnog rasta. Znači nama ta strategija, koju smo definisali pre nekoliko godina, da ćemo imati rast i kao klasični telekomunikacioni operator, ali smo uzeli delove strategije Amazona i drugih digitalnih platformi, daje rezultat, tako da će nama 2024. osam odsto ukupnog prihoda doneti zemlje u kojima mi u stvari nemamo izgrađenu našu mrežu, ali imamo servise koji pre svega targetuju naše ljude, iz ovog regiona, koji tamo žive i rade, pre svega za televiziju, ali i mobilne telefone", naveo je Lučić.
"U 2025. godini prihodi veći od dve milijarde evra"
Kako je rekao, u 2025. će prihodi kao grupe biti značajno veći od dve milijarde evra. Dodao je da je i sad operativna dobit veća od milijardu evra.
"Najbitnije je da taj potencijal novih prihoda, pre svega u dijaspori, izuzetno raste. Dako da će prihod Telekoma Srbije za pet godina preći tri milijarde evra", naglasio je Lučić i dodao da Telekom, na primer, 2018. jedva imao prihod od milijardu evra.
"U fokusu korisnik"
Telekomu će u 2025. u fokusu biti korisnik, jer ima skoro 60 odsto tržišta u internetu i televiziji.
"Ulagaćemo u optičku infrastrukturu, ulagaćemo u 5G mrežu. Vrlo brzo ćemo, posle dodeljivanja dozvole koja će doći u prvoj polovini godine, pokriti sve gradove u Srbiji kvalitetnom 5G mrežom", rekao je Lučić Tanjugu.
Očekuje da će 5G mreža u našoj zemlji biti uvedena u drugoj polovini 2025. i navodi da su sva tri operatera za to spremna. Naglasio je da je kvalitet 4G mreže u Srbiji na visokom evropskom proseku, jer ima kod sva tri operatera ima dosta repetitora baznih stanica, tako da će se brzo uvesti 5G, pošto će se postavljati na postojeće stanice.
"Telekom će biti spreman da razvije 5G servis"
Na pitanje da li će Telekom biti spreman i razvijati i 5G servise, rekao je:
"Bićemo spremni, pokrićemo velike gradove sa Vodafonom, radimo na tim servisima, kako bi korisnici odmah videli benefite. Sada je razvoj tih servisa, generalno u svetu, za rezidencijalne, obične korisnike još na početku. Velike benefite mogu da vide već sada firme, jer primenom 5G, AI, robotizacije mogu mnogo da automatizuju i robotizuju svoje poslove".
Telekom je u 2024. prvi put nastupio na međunarodnoj berzi i emitovao euroobveznice i postao prva kompanija u regionu koja je imala uspešan plasman korporativnih međunarodnih obveznica i prikupio 900 miliona dolara po povoljnim uslovima, a potražnja je iznosila čak 5,5 milijardi.
Lučić ističe da je to bio značajan korak za Telekom Srbije.
"Stvarno mi je drago što smo bili prva kompanija koja je to uradila. Inače, to je odličan korak za velike kompanije. Pre svega zato što zahteva od njih disciplinu, jer mi sad imamo osim revizorskog izveštaja, svake godine i izveštaj minimum dve velike kreditne agencije koje prate naš kreditni rejting, kako se ponašamo i poslujemo. Veliko interesovanje za Telekomovim obveznicama pokazuje da ti strani investitori veruju u Telekom Srbije. Sve ta sredstva smo iskoristili zato što je bio povoljan trend kamata i mi smo dobili tad dobru kamatu za refinansiranje postojećih kredita", naveo je Lučić.
Kako je rekao, Telekom je sa povoljnom kamatom uspeo da sledeće dve godine dosta relaksira obaveze iz kredita, zbog čega i ima izuzetno velika sredstva za investicije.
"Ako se bude nastavio trend pada kamata i ako sve ove predikcije o poslovanju uspemo da uradimo, što sam potpuno siguran da hoćemo, što nas možda dovede do dobijanja još boljeg kreditnog rejtinga, do dodatnog sniženja kamata. Onda ćemo opet, verovatno, u oktobru izaći na berzu, izdati novu emisiju korporativnih obveznica i sa još boljom kamatom otplatiti ostatak nekih kredita koje smo imali o nepovoljnim uslovima", naglasio je on.
Lučić je rekao da će novi izlazak na berzu biti lakši, jer sad Telekom ima takozvanu knjigu investitora.
"Imamo investitore koji su nam tad ponudili 5,5 milijardi evra, imamo sad direktan odnos. Kada izlazite na takvu berzu, minimalan iznos treba da bude 500 miliona, jer time postajete atraktivni za sve, pa i one najveće investitore, kao što su BlackRock i ovi koji tamo imaju po 10 milijardi dolara, koje plasiraju preko tih berzi", naveo je Lučić.
"Očekujem da će Telekom dobiti licencu na Kosovu"
Kada je reč o poslovanju na Kosovu u 2025, Lučić očekuje da će Telekom dobiti licencu da može da radi na celoj teritoriji KiM.
"Ja sam siguran na kraju da ćemo biti jedini. I posle ovih izbora, dodatno ćemo krenuti u tu inicijativu da dobijemo tu treću licencu i da konačno rešimo problem nefunkcionisanja naše kompanije na čitavoj teritoriji KiM. Ali vrlo je bitno što smo mi opstali u srpskim enklavama, što pružamo servis 30.000 domaćinstava, pored toga što je Kurtijeva administracija više puta probala da nas napadne, a jednom čak i da nas ugasi", naveo je.
Ističe da je veoma važno što Telekom Srbije u enklavama srpskim porodicama obezbeđuje internet, televiziju i sve srpske kanale, kao i našu mobilnu telefoniju.
"Sigurno ćemo insistirati na tom i da konačno ostvarimo i ono što jeste u Briselskom sporazumu jasno definisano, a što se Kurti i njegova administracija prave ludi i pokušavaju da zaobiđu", rekao je Lučić.
Naglasio je da je bolje vlastima u Prištini da puste Telekom da izgradi 5G mrežu, nego da subvencionišu već propalog operatera. Lučić je napomenuo da je njihov glavni operator, koji je nastao otimanjem opreme Telekoma Srbije, u toliko lošoj finansijskoj situaciji, sa računima u blokadi da su mu potrebne subvencije, dok je Telekom Srbije glavni igrač u regionu.
"Uradili bismo optiku i 5G na čitavoj teritoriji KiM. I to što mi pričamo veoma dobro se razume i u zapadnim ambasadama. Tako da sam potpuno siguran da ćemo i tu pobediti", naglasio je Lučić.
Govoreći o drugim planovima kompanije, Lučić je rekao da će Telekom Srbija nastaviti da ulaže u razvoj digitalnih servisa, kao i u AI i uskoro će preko svog Venčer fonda finansirati 15 startapa i napraviti dogovore sa još dva. Većina njih se, dodaje, bavi primenom veštačke inteligencije.
Najavio je da će Telekom ove godine zaposliti šest novih radnika u Telekomu, ali i još 50 u ćerki firmi MTS sistemi koji će isključivo baviti veštačkom inteligencijom.
"Jer mi veštačku inteligenciju vidimo kao veliku šansu i želimo na veoma ozbiljan znači tome da pristupimo. Ako postoje strane kompanije koje već sad zapošljavaju nekoliko stotina mladih inženjera koji se bave veštačkom inteligencijom, zašto ne bismo mi ušli u tu trku i privukli možda i najbolje inženjere trenutno na tržištu", rekao je Lučić.
Što se tiče multimedijalnog sadržaja, ističe da Telekom svake godine izdvaja od 25 do 30 miliona evra za produkciju filmskog i serijskog sadržaja.
"Sada je normalno da vidite našu seriju na HBO i koliko su kvalitet i standard produkcije se razvili. Mi ćemo nastaviti da ulažemo u produkciju, jer osim toga što jačamo poziciju ovde u Srbiji, stvaramo sadržaj koji je interesantan svim našim ljudima širom sveta i time dodajemo vrednost".
"Telekom će otvoriti poslovnicu i u SAD"
Na pitanje da li će Telekom 2025. otvoriti poslovnicu i u SAD, naveo je da hoće.
"Hoćemo, mi smo otvorili firmu, sad imamo oko 5.000 korisnika, sad prodajemo televiziju i negde do juna ćemo to uraditi, ipak, preko AT&T. Ja mislim da ćemo i ranije, ali do juna ćemo pustiti mobilnu. Amerika je malo specifičnije tržište za razliku od Nemačke, gde ćemo imati 30 poslovnica".
Dodao je da je Amerika veliko tržište, uglavnom online, i da će se Telekom uglavnom baviti online prodajom za naše ljude u dijaspori. "Imaćemo tamo manji broj poslovnica nego u Evropi, ali sigurno ćemo u ova tri, četiri velika grada gde ima najviše naših ljudi, imati naše poslovnice", rekao je Lučić.
Čestitao je svim korisnicima Novu godinu i božićne praznike, zahvalio na poverenju i poručio da će Telekom u 2025. biti još bolji sa mnogo novih servisa.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
NAŠA PRIČA 1. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
14:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Telekom Srbija grupa postigla sporazum o kupovini NetTV Plus, DTH u Srbiji i Severnoj Makedoniji i licenci za prava na Sport klub za Zapadni Balkan od Junajted grupe.
Predsednik opštine Obrenovac Milorad Grčić uhapšen je po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu zbog sumnje da je u vreme dok je bio v.d direktora JP EPS sa saradnicima oštetio to javno preduzeće. Uhapšen je i biznismen Aleksandar Papić, kao i još 10 osoba.
Srpsko društvo je u vrlo teškoj situaciji jer ni sa jedne strane ne postoji želja za kompromisom. Ako ne dobijemo bolje društvo i ne unapredimo sistem vlasti u zemlji, završićemo u diktaturi, izjavio je za Newsmax Balkans ekspert za odnose sa javnošću Borislav Miljanović.
Prosvetna ispekcija je u Vazduhoplovnoj akademiji utvrdila niz nepravilnosti zbog čega će Ministarstvu prosvete predložiti razrešenje vršioca dužnosti direktora ove škole, Miroslava Lepira, navodi se u Zapisniku o vanrednom inspekcijskom nadzoru, u koji je Newsmax Balkans imao uvid.
Telekomunikaciona firma e& PPF Telekom Grupa potpisala je obavezujući ugovor s Junajted Grupom o preuzimanju 100 odsto vlasništva u kompaniji SBB, vrednost transakcije je 825 miliona evra. Junajted grupa saopštila je da zadržava svoje medijske kompanije, uključujući informativni program N1 i Nova S.
Telekom Srbija grupa postigla sporazum o kupovini NetTV Plus, DTH u Srbiji i Severnoj Makedoniji i licenci za prava na Sport klub za Zapadni Balkan od Junajted grupe.
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je da od američke kancelarije OFAK, sa kojom Naftna industrija Srbije (NIS) ulazi u četvrti krug razmene papira, zavisi da li ćemo dobiti još 90 dana ili će sve morati da bude gotovo do 27. februara.
Komisija za zaštitu konkurencije podsetila je da je još početkom 2023. započela sektorsku analizu stanja konkurencije tržišta izabranih prehrambenih proizvoda, jer je uočila da je došlo do rasta cena pre svega osnovnih prehrambenih namirnica iz potrošačke korpe.
Elektroprivreda Srbije (EPS) obaveštava kupce da će se počev od računa za januar 2025. godine svakog meseca menjati poziv na broj za uplatu obaveza za utrošenu električnu energiju.
Odlazeći predsednik Vlade Miloš Vučević izjavio je da Srbiju ekonomski mnogo košta svaki dan nerada, blokada, štrajkova i zaustavljanja saobraćaja koji se dešavaju u zemlji i da to, kako je naveo, nije dobra pozivnica za investitore koji žele da investiraju u Srbiju.
Kompanija Meta počela je da obaveštava zaposlene u Sjedinjenim Američkim Državama o otkazima, što bi do kraja meseca trebalo da dovede do gašenja hiljada radnih mesta.
Predsednik Udruženja potrošača "Efektiva" Dejan Gavrilović rekao je za Newsmax Balkans da, ako petodnevni bojkot trgovinskih lanaca uspe da smanji promet za trećinu, postoji mogućnost da se uradi nešto konkretno, u cilju trajnog smanjenja cena.
Komentari (0)