(FOTO) Poslovni forum Srbija-Italija: Više od 500 privrednika, Koridor 10 i luka u Trstu neke od tema
Poslovni forum Srbija-Italija je četvrti forum koji dve zemlje organizuju za manje od godinu i po dana, rekao je na otvaranju predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež i naveo da forumu prisustvuje više od 500 privrednika - 350 iz Italije i 200 iz Srbije.
"Kada govorimo o ekonomskim vezama dve zemlje ne govorimo samo o brojevima, već o ljudima, o inovacijama, o zajedničkoj budućnosti. Forum je mesto gde se ideje pretvaraju u partnerstvo. Ovde smo da razgovaramo kako da zajedno pravimo fabrike, povežemo IT industriju, postanemo lideri u zelenoj tranziciji", rekao je Čadež.
Dodao je da su ovo teme o kojima će danas privrednici iz dve zemlje razgovarati. Prema njegovim rečima, Koridor 10, kao i nova luka u Trstu, su takođe neke od tema današnjih susreta privrednika.
Naveo je da će biti održan i poseban panel posvećen finansijskim instrumentima za podršku internacionalizaciji poslovanja, na kome će se obratiti ministar finansija u Vladi Srbije Siniša Mali.
"Ovde su i predstavnici naših i italijanskih vodećih agencija koji će vam objasniti kako da obezbedite pristup finansijama za ono što se danas dogovorite. Najvažnije je da u razgovorima jedan na jedan dođemo do prvih konkretnih rešenja", rekao je Čadež.
Zahvalio je predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i potpredsedniku Saveta ministara i ministru spoljnih poslova i međunarodne saradnje Italije Antoniju Tajaniju što prisustvuju skupu i istakao da to privrednicima daje političku podršku za saradnju.
Poslovni forum Srbija - Italija organizovala je Privredna komora Srbije uz podršku Ambasade Italije i italijanske Agencije za trgovinu (ITA).
Vučić: Podrška Italije za organizaciju Ekspa 2027
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je iznos spoljnotrgovinske razmene sa Italijom premašio pet milijardi evra, pri čemu Srbija čini jednu trećinu robne razmene Italije sa Zapadnim Balkanom, ali da je cilj naše zemlje da taj udeo bude veći.
Vučić je istakao da 1.200 italijanskih kompanija zapošljava 24.000 radnika u Srbiji i zahvalio ministru spoljnih poslova Italija Antoniu Tajaniju na podršci Srbiji na evropskom putu.
"Italija nikada nije tražila dovoljan razlog da pronađe zamerku Srbiji, već je uvek istinski pružala podršku i to je ono što Srbija treba da pamti", rekao je Vučić.
Vučić je istakao da je tokom Svetskog ekonomskog foruma u Davosu najpre razgovarao sa predstavncima italijanskih kompanija, koje su zainteresovane za rad u različitim sferama.
"Mi sada moramo da stavimo novi fokus na najinovativnije tehnologije, najmodernije inovacije, naučnu saradnju, energetsku tranziciju, cirkularnu ekonomiju, pametnu poljoprivredu, fizičku i digitalnu infrastrukturu. Današnji poslovni forum pokazuje koliki je interes kako domaćih, tako i inostranih kompanija. Što se tiče Srbije, ona je apsolutno zainteresovana za svaku vrstu paketa, podsticaja za italijanske kompanije ukoliko žele da ulaže u našu zemlju i sa, rekao bih, i dalje značajno nižim cenama energenata nego što je to slučaj na evropskom nivou", rekao je Vučić.
Prema njegovim rečima, podrška Italije za organizaciju Ekspa 2027, od izuzetnog je zanačaja za našu zemlju.
"Za nas je Ekspo više od specijalizovane izložbe, sporta, omladine, muzike. Za nas je Ekspo pokazivanje i čuvanje mira i stabilnosti u regionu, ali i pokazivanje našeg sveukupnog napretka", rekao je Vučić i podsetio da će u decembru 2026. biti predati ključevi organizatorima te manifestacije.
Vučić je istakao da je za Srbiju važno da što više koristi sedmu najveću evropsku luku Trst zbog bliskosti sa Trstom i zbog logističkih pogodnosti koje postoje.
"Mi za vas imamo posebne timove. Vas čekaju dobro obučeni timovi koji predstavljaju Vladu Srbije, ali i našu razvojnu agenciju i privrednu komoru, sve one koji mogu da vam pomognu da ubrzaju sve procese, da na najbrži mogući način saznate sve o poslovanju u Srbiju, da rešavate sve probleme, da uložite u ovu zemlju i da, takođe, zaradite novac", rekao je Vučić.
On je istakao da veruje da će srpske kompanije imati dobar ambijent za ulaganje i otvaranje novih radnih mesta na teritoriji Italije.
Tajani: Prisustvo italijanskih preduzeća u Srbiji poruka prijateljstva
Potpredsednik Saveta ministara i ministar spoljnih poslova Italije Antonio Tajani izjavio je da se prijateljstvo Italije i Srbije odražava na svim poljima, posebno u privredi, ističući da je Italija treći trgovinski partner Srbije, kao i da je Italija uvek na prvoj liniji zemalja koje podržavaju ulazak Srbije u EU.
Tajani je rekao da je trgovinska razmena između dve zemlje u 2024. godini dostigla četiri milijarde evra, a da podaci pokazuju da će u ovoj godini premašiti taj iznos.
"Imamo izuzetne oblasti u kojima sarađujemo, tekstilnu industriju, poljoprivrednu, sektor odbrane, finansija… Prisustvo italijanskih preduzeća u Srbiji nije samo privredna ekonomska poruka, već je i to poruka prijateljstva prema zemlji za koju je Italija vezana vekovima", rekao je Tajani na forumu u Palati Srbija.
Naveo je da je važno da se jačaju veze između Beograda i Trsta koji, kako kaže, predstavlja geografski najbliži grad Srbiji i evropsku luku koja je najbliža balkanskoj regiji.
Tajani je zahvalio predsedniku Vučiću na pažnji koju posvećuje jačanju privrednih odnosa između Italije i Srbije i dodao da odnosi dve zemlje sežu daleko u istoriju i dodao da su u vreme Prvog svetskog rat italijanski vojnici dobili veliku pomoć od strane srpske vojske nakon bitke za Kaporeto.
Naglasio je da je Italija uvek na prvoj liniji zemalja koje podržavaju ulazak Srbije u zajednicu evropskih naroda i dodao da je to političko zalaganje na kome Italija dugo radi.
Izrazio je nadu da se u okviru internog tržišta EU može postići što je moguće pre prisustvo srpskih preduzeća ističući da je tržište EU najbogatije.
Zahvalio je i ambasadi Italije u Beogradu i drugim italijanskim institicijama koje su prisutne u Srbiji i podsetio da u Srbiji posluju italijanske banke Inteza i Unikredit koje, kako je rekao, čine važan element finansijskog sistema Srbije i olakšavaju italijanske investicije.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
07:00
TRAŽIM REČ ( R )
Ume li telo da pošalje poziv za pomoć? Umemo li da prepoznamo kvalitet u moru kozmetike? Šta nam telo poručuje – da je nega potreba ili smo u fazi preterivanja? Da li je trajna šminka prijatelj svake žene? Za emisiju „Tražim reč“ govore : Olgica Samoilović, pokretač prirodne kozmetičke linije „Hedera Vita“, edukator za trajnu šminku Nina Mišković i specijalista dermatovenerologije, estetske i laserske medicine dr Jasmina Kozarev.
specijal
08:00
JUTARNJI PROGRAM-OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV NEDELJE ( R )
Klasična forma intervjua sa ključnim akterima iz sveta politike, biznisa i društva. Otkrivamo manje poznate aspekte aktuelnih događaja i donosimo dublji uvid u najvažnije izazove i prilike današnjice. “Stav nedelje” postavlja prava pitanja i insistira na odgovorima koje nećete čuti nigde drugde.
specijal
10:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Cene sezonskog voća ne prestaju da rastu. Građani su iznenađeni cenom trešanja, koje na nekim mestima koštaju i iznad 1.000 dinara, a zbog skupoće kajsija i bresaka mnoge domaćice odustaju od pravljenja džema. Zašto je domaće voće postalo luksuz?
Najavljene izmene pravilnika o izgledu policajaca u Srbiji pokrenule su raspravu o granici između ličnog izražavanja i profesionalnog identiteta. Ministarstvo unutrašnjih poslova formira radnu grupu, dok sindikat podržava promene, ali uz očuvanje ugleda i discipline službe.
Posle više od 13 godina od početka procesa vraćanja imovine vlasnicima kojima je oduzeta nakon Drugog svetskog rata, restitucija u Srbiji ulazi u završnu fazu. Direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić govorio je u kom vremenskom periodu se očekuje kompletan završetak procesa restitucije.
Kapitalni projekti, poput izložbe EXPO 2027, imaju višestruk značaj za razvoj Srbije, rekao je za Newsmax Balkans profesor Veljko Mijušković sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Otkrite deset činjenica koje govore o veličini, važnosti i dugoročnom značaju Specijalizovane izložbe EXPO 2027 Beograd – globalnog događaja kakav nikada do sada nije održan na prostoru Zapadnog Balkana.
Dečji plavi kačket Pepco Baby boy povučen je sa tržišta Srbije zbog rizika od gušenja, objavilo je Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine na sajtu NEPRO putem koga distribuira informacije o opasnim proizvodima koji predstavljaju rizik po zdravlje i bezbednost potrošača.
Cene sezonskog voća ne prestaju da rastu. Građani su iznenađeni cenom trešanja, koje na nekim mestima koštaju i iznad 1.000 dinara, a zbog skupoće kajsija i bresaka mnoge domaćice odustaju od pravljenja džema. Zašto je domaće voće postalo luksuz?
Posle više od 13 godina od početka procesa vraćanja imovine vlasnicima kojima je oduzeta nakon Drugog svetskog rata, restitucija u Srbiji ulazi u završnu fazu. Direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić govorio je u kom vremenskom periodu se očekuje kompletan završetak procesa restitucije.
Profesor Rudarsko-geološkog fakulteta u penziji dr Dinko Knežević rekao je da će litijum za koju godinu steći svoju pravu cenu, pa će se tek onda videti da li vredi kao zlato. Stručnjak za energetiku Miodrag Kapor je dodao da postoji ogromna potreba za litijumom i da ona neće prestati.
Naftna industrija Srbije (NIS) podnela je Ministarstvu finansija SAD novi zahtev za izdavanje posebne licence kojom se odlaže puna primena sankcija i omogućava nastavak operativnog rada kompanije i posle 29. jula, odnosno nakon isteka roka predviđenog prethodnom licencom izdatom 26. juna.
Aerodrom "Nikola Tesla" u Beogradu imao je u drugom kvartalu 2025. više od 2,3 miliona putnika, što je za devet odsto više u odnosu na isti period prošle godine, objavila je kompanija.
Komentari (0)