(VIDEO) Hoće li građani podržati petodnevni bojkot: "U Srbiji cene najviše u regionu, opomena trgovcima da ih snize"

Nakon jednodnevnog bojkota velikih trgovinskih lanaca, udruženja potrošača građane ponovo pozivaju na bojkot. Ovog puta, na pet dana, od 10. do 14. februara. Prethodni bojkot doneo je manji promet za 4,5 miliona evra, odnosno 37 odsto - podaci su Poreske uprave.

Autor:  

Ana Đurašković

|  

07.02.2025. 19:06

(VIDEO) Hoće li građani podržati petodnevni bojkot: "U Srbiji cene najviše u regionu, opomena trgovcima da ih snize"

Od ponedeljka kreće bojkot na duže staze, a ukoliko ni posle njega ne bude konkretne reakcije, iz Udruženja potrošača poručuju da će, zajedno sa potrošačima, odlučiti o bojkotu pojedinačnih trgovaca na još duži period.

Cilj je, kažu u Udruženju, da trgovce nateraju da snize cene, jer su neki čak i povećali cene pojedinih artikala, posle prvog bojkota. Očekivanja su, ipak, optimistična.

"Očekujem da će ovo biti opomena koja bi trebalo da uslovi snižavanje cena odlukama samih trgovinskih lanaca, ali ne samo ovih koji su dokazano je, od strane Komisije za konkurenciju, da su se ogrešili o Zakonu o konkurenciji. U manjim trgovinskim radnjama nalaze se kvalitetni proizvodi, posebno malih proizvođača, i ono što je moj savet potrošačima je da upravo podržavaju male trgovce i male proizvođače, jer oni obezbeđuju stabilnost cena", istakao je za Newsmax Balkans Petar Bogosavljević iz Pokreta za zaštitu potrošača.

U Crnoj Gori 56 odsto manje prometa 

Trgovci nisu odmah reagovali, ali ovaj duži štrajk ih možda ipak natera na smanjenje cena, kažu za našu televiziju iz Republičke unije potrošača i osvrću se na primere iz regiona. 

Naime, u Hrvatskoj, gde je održan prvi bojkot, ukupan broj izdatih računa u maloprodaji na dan bojkota 24. januara bio je za 44 odsto manji nego istog dana u nedelji pre toga. 

Pet najvećih trgovačkih lanaca u Crnoj Gori imalo je 56 odsto manje prometa 31. januara nego prethodnog petka, 24. januara, objavila je Poreska uprava Crne Gore.

Potrošači pokazali da imaju snagu da utiču

"Trgovci neće odmah priznati da jesu naduvali cene i da ih sad odjednom spuštaju zbog jednodnevnog bojkota, ali ide se u tom pravcu jer su potrošači ovom prilikom pokazali da imaju snagu da utiču na ekonomske promene, da naprave neki boljitak. Udružili su se, dobro je da smo se priključili pokretu koji je počeo u Hrvatskoj, pa se proširio i na Severnu Makedoniju, i na Bosnu, i na Crnu Goru, čak i na Sloveniju. Najviše smo ugroženi sa cenama, činjenica je da su u Srbiji cene najviše u celom regionu, i morali smo takođe da uđemo u ovu akciju i pokrenemo bojkot, koji je sigurno i podržan od velikog broja potrošača", rekla je za Newsmax Balkans Vesna Perinčić iz Republičke unije potrošača.  

Ogromne marže

Popusti koje daju pojedini trgovinski lanci za proizvode koji su potrošačima neophodni i dalje ne predstavljaju pravu cenu sa sniženjem jer je ona i dalje za naš standard previsoka, kažu iz Udruženja potrošača "Efektiva".

"Stekne utisak da, kada vidimo neki proizvod na popustu od 50 odsto, dakle duplo manja cena, da je to zapravo neka realna cena i brojni primeri to pokazuju. Na primer, nađete proizvod duplo skuplji u velikim trgovinskim lancima nego u malim lokalnim radnjama. To odražava zapravo kolike su te marže trgovaca i kolike su zapravo te razlike u cenama", naveo je za Newsmax Balkans Dejan Gavrilović.

Podsećamo, prema podacima Poreske uprave Srbije u petak, 31. januara broj izdatih fiskalnih računa iznosio je 865.758, što je za 37 odsto manje u odnosu na dan pre. 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)