Ekonomista Savić za Newsmax Balkans: Neminovno je da će biti problema zbog sankcija NIS-u, ali ne i "crnog scenarija"
Ekonomista Ljubodrag Savić izjavio je za Newsmax Balkans da ne isključuje mogućnost da sankcije SAD Naftnoj industriji Srbije (NIS) budu odložene u poslednjem trenutku, ali da nije veliki optimista s tim u vezi.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da četvrtak, 27. februar, kada bi trebalo da stupe na snagu američke sankcije Naftnoj industriji Srbije, nije nikakav "dan D" i da građani nemaju razloga da brinu i mogu da toče gorivo kao i do sada.
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović rekao je nedavno da su nastavljeni razgovori advokatskih kancelarija Naftne industrije Srbije i američke Kancelarije za upravljanje imovinom u inostranstvu, ali da će odluka biti doneta u ''u pet do 12''.
Savić je u emisiji "Otvori oči" ocenio da Srbija ima rezervi za nekoliko meseci, ali da nije optimista da će odluka o sankcijama biti promenjena u poslednjem trenutku.
"Amerika je velika zemlja koja ne menja lako svoje odluke. Ne mislim da će se desiti nešto strašno, ali da će biti nekih problema, biće. Zamislite jednu kompaniju koja je najveći snabdevač srpskog tržišta derivatima nafte i benzina i ona prestane da postoji. Imate neke rezerve, ali kad ih potrošiti onda se postavi pitanje ko to može da nadomesti", rekao je Savić.
"Nije kao odlazak kod zubara, biće bolnije"
"Budimo realni, to nije kao kad odeš da vadiš zub pa ti daju dobru anesteziju, boleće te kad to posle prođe... Ne, biće mnogo bolnije", ocenio je Savić.
Savić dodaje da ukoliko odluka o sankcijama ostane, ne može da bude sve isto kao što neki uveravaju, ali da neće biti ni "crnog scenarija".
"Mi smo se i u mnogo težum uslovima snalazili, ali su bile visoke cene, neredovno snabdevanje, loši derivati...", ističe naš sagovornik.
Naglašava da je reč o prevashodno političkom, pa onda i ekonomskom pritisku, te da bi eventualno odlaganje odluke o sankcijama na 90 dana bilo odlično rešenje.
"Kad bi u toku dana zasedala vlada i uvela sankcije Rusiji, verovatno ne bi bilo sankcija NIS-u. Ali to Srbija ne može da uradi. Kao zemlja imamo jedan težak zadatak, kada imate jedan očigledan pritisak, kada imaju snažno oružje u svojim rukama, kada mi praktično nemamo odgovor na to što oni od nas hoće, a u njihovim rukama je i nož i pogača", navodi Savić.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da četvrtak, 27. februar, kada bi trebalo da stupe na snagu američke sankcije Naftnoj industriji Srbije, nije nikakav "dan D" i da građani nemaju razloga da brinu i mogu da toče gorivo kao i do sada.
Situacija oko uvođenja sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS) postaje sve napetija, rok za njihovo uvođenje je 27. februar, a krajnje rešenje se ni ne nazire.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je sa ambasadorom Rusije Aleksandrom Bocan-Harčenkom o aktuelnim međunarodnim dešavanjima, između ostalog i o urgentnim pitanjima.
On ističe da nije pitanje samo uvoza nafte, već i pitanje plaćanja - u dinarima.
"Teško da možemo naći neku zemlju, neko preduzeće koje će trgovati za naše dinare", naglasio je on.
Prema njegovoj oceni, Vlada Srbije je dobro razumela problem, ali ističe da rešenje nije u našem dvorištu i da je cena tog rešenja neprihvatljiva za Srbiju. S tim u vezi, Savić ocenjuje kao pozitivna poslednja dešavanja na relaciji Rusija - SAD, odnosno dva predsednika Donalda Trampa i Vladimira Putina.
Pogledajte celo gostovanje Ljubodraga Savića u emisiji "Otvori oči":
Kako starenje populacije menja društvo u Srbiji do 2040? Kroz razgovore sa stručnjacima, otkrivamo koje mere treba preduzeti kako bi stariji građani imali kvalitetniji život. Sagovornici u emisiji su Mr Nadežda Satarić iz Udruženja Amity, sociolog Dragan Marković, ekonomista Marina Jovanović i stručnjak za digitalnu inkluziju Ana Petrović, koji govore o različitim aspektima ovog složenog problema.
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-FILMSKE NOVOSTI PRIKAZUJU
Arhivski snimci, važni događaji i retki filmovi biće predstavljeni u posebnom segmentu programa, pružajući autentičan prikaz istorije na filmskom platnu.
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Đorđe Jović (49) je, zbog povrede vratne kičme, od svoje 17. godine u invallidskim kolicima. Za Newsmax Balkans podelio je svoja iskustva i inovativna rešenja koja je razvio u okviru života sa kvadriplegijom.
Partnerstvo Srbije i Sjedinjenih Američkih Država u oblasti odbrane traje decenijama. U njegovoj osnovi ne nalaze se samo strateški dokumenti, protokoli ili vojni kursevi - već ljudi.
I ove letnje sezone očekuje se da provale u stanove i kuće budu česta pojava. Tim povodom gost Newsmax Balkans bio je nekadašnji funkcioner MUP Dejan Radenković, koji je govorio o svim mogućim načinima zaštite imovine tokom godišnjeg odmora.
Cene stanova u Beogradu i Novom Sadu dosegle su istorijski maksimum i ne nazire se pad. Kako kaže Dušan Mirkulovski u razgovoru za Newsmax Balkans, gotovo 80 odsto kupoprodaja obavljaju domaći građani, a ne strani investitori, dok mladi najčešće do prve nekretnine dolaze uz pomoć porodice.
Požar koji je izbio na otvorenom prostoru u Batajnici, zahvativši travu i nisko rastinje, lokalizovan je oko 13.35 sati, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
U eri digitalnog plaćanja, prevaranti nisu odustali da prave lažni novac. U Srbiji je tokom prve polovine 2025. godine otkriveno ukupno 3.119 komada falsifikovanih novčanica, pokazuje najnoviji izveštaj Narodne banke Srbije (NBS).
Ministarka za brigu o porodici Jelena Žarić Kovačević izjavila je da je Vlada Srbije za Alimentacioni fond za početak izdvojila 500 miliona dinara, a da će maksimalna visina alimentacije koja se isplaćuje deci iz tog fonda biti 25.000 dinara.
Ministarstvo finansija oštro demantuje navode da se Zakon o posebnim postupcima radi realizacije međunarodne specijalizovane izložbe EXPO Beograd 2027. odnosi na sve projekte iz programa "Skok u budućnost - Srbija 2027".
Evropska komisija je nadležna za monitoring primene Briselskog sporazuma i uopšte vladavine prava na Kosovu i Metohiji, i zbog toga ima obavezu da zaštiti kompaniju Telekom Srbija od diskriminatornih poteza Kurtijeve administracije, poručio je generalni direktor Telekom Srbije Vladimir Lučić.
Guvernerka Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković izjavila je da zlatne rezerve Srbije iznose 50,5 tona, u vrednosti u deviznim rezervama od 16,6 procenata, kao i da je Srbija u ovom trenutku neto kupac deviza.
Srbija je u prvih pet meseci ove godine bila među deset zemalja koje su najviše kupovale zlato za potrebe rezervi, pokazuju novi podaci Svetskog saveta za zlato. Kupljeno je 1,7 tona zlata, te se tako Srbija kotirala u top deset na svetskoj listi.
Brzo, jednostavno i iz fotelje. Nekada rezervisana samo za hrabre i informatički pismene, danas je onlajn kupovina svakodnevica za sve veći broj građana Srbije. Zahvaljujući tehnološkom napretku, zakonskoj zaštiti i konkurentnim cenama, broj internet transakcija dostiže rekorde.
Litijum nije samo sirovina za baterije, već i pitanje geopolitičke moći. Nedavno su ruske snage preuzele kontrolu nad nalazištem litijuma Ševčenko u Donjeckoj oblasti, koje se smatra jednim od najperspektivnijih u Ukrajini.
Evropska centralna banka (ECB) pokrenula je zvaničan javni konkurs za novi dizajn evro novčanica, a takmičenje je otvoreno za grafičke dizajnere sa prebivalištem u Evropskoj uniji koji mogu da se prijave do 18. avgusta putem zvanične platforme ECB.
Komentari (0)