(VIDEO) Izazovi Srbije u procesu energetske tranzicije: Proizvodnja struje iz uglja najisplativija, ali najštetnija
Najveći deo električne energije u zemlji dolazi iz termoelektrana na ugalj, koje proizvode oko 65 odsto struje, ali istovremeno predstavljaju i najveće zagađivače. Kako uspešno poslovati, a što manje negativno uticati na životnu sredinu.
Srbija je u procesu energetske tranzicije suočena s izazovima održivog razvoja.
Stručnjaci upozoravaju da se emisija gasova sa efektom staklene bašte, kao i štetnih materija poput azotnih oksida, sumpornih oksida i ugljen-monoksida, mora smanjiti u skladu sa evropskim i globalnim standardima zaštite životne sredine.
Proizvodnja iz uglja najisplativija, ali najštetnija
Termoelektrane na ugalj emituju ogromne količine zagađujućih materija.
"Najeftinija proizvodnja trenutno je iz uglja, ali se emituje velika količina gasova sa efektom staklene bašte, pored toga imamo i emisiju zagađujućih materija kao što su praškaste materije, azotni oksidi, sumporni oksidi, ugljen monoksid u vazduh i od svih ovih energenata najveća emsija je iz uglja", izjavio je za Newsmax Balkans dr Milić Erić iz Laboratorije za termotehniku i energetiku Instituta Vinča.
Sagovornik je naglasio i to da gasna postrojenja imaju visok stepen korisnosti i emituju manje štetnih materija u odnosu na ugalj.
"Najštetnija struja je iz obnovljivih izvora energije, ali to u budućnosti neće biti tako, prvo plaćaćemo takste na emisiju gasova staklene bašte. Drugo, obavezali smo se da ćemo smanjiti udeo proizvodnju energije iz fosilnih goriva. To su naše obaveze koje moramo da ispunimo", naveo je Erić.
"Zelena tranzicija može biti skupa"
Prelazak na čiste izvore energije nije samo ekološki već i ekonomski izazov, jer zelena tranzicija zahteva velika ulaganja, a teška su vremena.
"To će sniziti troškove za privredu, te mere zelene tranzicije umeju da budu skupe na neki način, ali jednostavno treba imati u vidu da zelene politike za cilj imaju borbu protiv klimatskih promena, čistiji vazduh i čistija voda - tako da sve treba posmatarti u nekom paketu. Treba gledati ciljeve zelene politike, a ne samo ekonomski rast", izjavio je ekonomista Ivan Lakićević.
Elektrodistribucija Srbije (EDS) uvela je novu digitalnu uslugu prijave očitanih stanja brojila u mobilnoj aplikaciji ED Srbije i na kompanijskom sajtu, čime je omogućila korisnicima da sami dostave stanje mesečne potrošnje električne energije.
Profesor Mašinskog fakulteta Miloš Banjac izjavio je da se više od 50 odsto stanovnika Srbije greje na drva što je i najjeftinije, a istovremeno ocenjuje i da će najskuplje proći oni koji se greju na električnu energiju.
Srbija već dugo zaostaje u investicijama u obnovljive izvore energije i komunalnu infrastrukturu u odnosu na zemlje Evropske unije.
"Treba imati u vidu da Srbija već dugo zaostaje po tim investicijama, ne samo u obnovljive izvore energije, nego i u komunalnu infrastukturu, zaostaje čak i za zemljama koje su se relativno skoro priključile EU. Srbija mora da nadoknadi taj nedostatak, to je bitnije kada govorimo o Srbiji", naveo je ekonomista.
Printscreen: Newsmax Balkans
Iako je Srbija počela da ulaže u zelenu tranziciju, to je još malo.
"Kao glavno rešenje se nudi jedna dugoročna startegija, odnosno naš integrisani plan za energiju i klimu kojim ćemo povećavati u narednom periodu udeo iz proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije gde ćemo morati da smanjimo proizvodnju iz ugljeva. Koristićemo gas kao tranzicioni energent dok ne usvojimo da možemo da proizvodimo sve iz obnovljivih izvora energije", naglasio je Erić.
Srbija se nalazi na prekretnici – energetska tranzicija je neizbežna, ali – donosi izazove.
Dok je ugalj i dalje glavni izvor električne energije, ulaganja u gasna postrojenja i obnovljive izvore sve će biti prisutnija.
Ostaje pitanje – da li će Srbija uspeti da sprovede zelenu tranziciju dovoljno brzo i efikasno, balansirajući između ekoloških ciljeva i ekonomskih ograničenja.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
special
11:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-IZA BIOGRAFIJE ( R )
Umesto standardnog prikaza postignuća i titula, ovaj serijal pruža dubinski uvid u njihove životne puteve, izazove, unutrašnje borbe i trenutke koji su oblikovali njihov karakter.
dokumentarni
11:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-ZASTAVA FILM ( R )
Filmovi « Zastava filma » obuhvataju teme koje su najvećim delom vezane za događaje u kojima je vojska, kroz motiv odbrane zemlje, požrtvovanosti i hrabrosti, simbol jedne države i njenog istorijskog nasleđa. U tom pogledu dokumentarni filmovi obrađuju kako događaje pre Drugog svetskog rata, tako najvećim delom one priče koji su vezani za posledice ratnih godina ili i za same životne sudbine onih koji su bili deo njih. Svojim izborom tema filmovi « Zastava filma » su ceo svoj serijal posvetili i istoriji Jugoslovenske narodne armije koju su činili građani na odsluženju vojnog roka, njihovim pričama i dogodovštinama, ali i onim temama koje su deo razvoja moderne srpske vojske, a posebno njenom zadatku odbrane državnih granica. Duga filmska tradicija « Zastave filma » tako doprinosi rasvetljavanju jedne od najvažnijih tema za opstanak jednog društva i otvara brojne teme i dileme vezane za uspon i očuvanje teritorijalnih vrednosti srpske države
dokumentarni
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Newsmax Balkans televizija nastavlja ekspanziju u regionu. U ponedeljak, 24. marta, pokrenut je poseban kanal u BiH i počeli smo sa emitovanjem programa u Crnoj Gori gde je otvoreno prošireno dopisništvo Newsmax Balkansa.
Ukazima predsednika Aleksandra Vučića, koji su objavljeni u Službenom glasniku, na dužnost izvanrednog i opunomoćenog ambasadora Republike Srbije u SAD postavljen je Dragan Šutanovac, a opozvana je Jelena Milić sa dužnosti izvanrednog i opunomoćenog ambasadora u Hrvatskoj.
Predrag Milovanović iz Udruženja tužilaca Srbije istakao je u razgovoru za Newsmax Balknas da predsednik države nije nadležan da vrši selekciju u tužilaštvu, dok je Vladimir Gajić dodao da ni sud ni tužilaštvo nikada nisu bili samostalni ni nezavisni.
U Višem sudu u Beogradu odloženo je suđenje dvojici optuženih za krivično delo Nasilničko ponašanje, odnosno napad na studente Fakulteta dramskih umetnosti 22. novembra prošle godine, nakon što je trećeoptužena priznala delo i zaključila sporazum sa tužilaštvom.
U fabrici FIAT-Krajsler automobili Srbija u Kragujevcu, koja je u sastavu Stelantisa, proizvedeni su prvi probni primerci električnog automobila citroen C3, saznaje Tanjug.
Poslodavci iz Hrvatske i Crne Gore već aktivno traže sezonske radnike iz Srbije, posebno u turizmu i ugostiteljstvu, gde plate dostižu i do 3.000 evra, pokazuju podaci Infostuda. Kako je navedeno, najtraženiji su kuvari, konobari, barmeni i recepcioneri, a mnogi poslodavci nude i smeštaj.
Prosečna bruto zarada za januar 2025. godine iznosila je 148.440 dinara, a prosečna neto zarada bez poreza i doprinosa 107.476 dinara, saopštio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Vlada Srbije uputila je pismo američkoj administraciji kojim je podržala zahtev Naftne industrije Srbije (NIS) za novo odlaganje primene sankcija koje su Sjedinjene Američke Države najavile zbog ruskog vlasništva u toj kompaniji, preneo je RTS.
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA) Aleksandar Seničić izjavio je za Newsmax Balkans da je oko 30 odsto stranih turista otkazalo rezervacije u poslednje vreme, dok je oko 40 odsto onih koji su otkazali neku vrstu kongresnog turizma.
Udruženje "Efektiva" i studenti u blokadi pozvali su na novi bojkot trgovinskih lanaca zbog rasta cena, a poziv za ovu nedelju odnosi se na lanac supermarketa "DIS".
Srbija je već nekoliko godina zaredom lider u regionu po privlačenju stranih direktnih investicija. Tokom prošle godine privukla je 5,1 milijardu evra stranih direktnih investicija.
Nekada su se novčanici punili papirnim novcem, a danas su sve tanji, ali ne zato što imamo manje novca, već zato što sve češće koristimo kartice za plaćanja. Da li će papirni novac otići u prošlost?
Oko 1.500 zahteva za stambene kredite za mlade podneto je Banci Poštanska štedionica. U toj grupi mladih najviše je onih između 30 i 35 godina starosti.
Komentari (0)