(VIDEO) Izazovi Srbije u procesu energetske tranzicije: Proizvodnja struje iz uglja najisplativija, ali najštetnija
Najveći deo električne energije u zemlji dolazi iz termoelektrana na ugalj, koje proizvode oko 65 odsto struje, ali istovremeno predstavljaju i najveće zagađivače. Kako uspešno poslovati, a što manje negativno uticati na životnu sredinu.
Srbija je u procesu energetske tranzicije suočena s izazovima održivog razvoja.
Stručnjaci upozoravaju da se emisija gasova sa efektom staklene bašte, kao i štetnih materija poput azotnih oksida, sumpornih oksida i ugljen-monoksida, mora smanjiti u skladu sa evropskim i globalnim standardima zaštite životne sredine.
Proizvodnja iz uglja najisplativija, ali najštetnija
Termoelektrane na ugalj emituju ogromne količine zagađujućih materija.
"Najeftinija proizvodnja trenutno je iz uglja, ali se emituje velika količina gasova sa efektom staklene bašte, pored toga imamo i emisiju zagađujućih materija kao što su praškaste materije, azotni oksidi, sumporni oksidi, ugljen monoksid u vazduh i od svih ovih energenata najveća emsija je iz uglja", izjavio je za Newsmax Balkans dr Milić Erić iz Laboratorije za termotehniku i energetiku Instituta Vinča.
Sagovornik je naglasio i to da gasna postrojenja imaju visok stepen korisnosti i emituju manje štetnih materija u odnosu na ugalj.
"Najštetnija struja je iz obnovljivih izvora energije, ali to u budućnosti neće biti tako, prvo plaćaćemo takste na emisiju gasova staklene bašte. Drugo, obavezali smo se da ćemo smanjiti udeo proizvodnju energije iz fosilnih goriva. To su naše obaveze koje moramo da ispunimo", naveo je Erić.
"Zelena tranzicija može biti skupa"
Prelazak na čiste izvore energije nije samo ekološki već i ekonomski izazov, jer zelena tranzicija zahteva velika ulaganja, a teška su vremena.
"To će sniziti troškove za privredu, te mere zelene tranzicije umeju da budu skupe na neki način, ali jednostavno treba imati u vidu da zelene politike za cilj imaju borbu protiv klimatskih promena, čistiji vazduh i čistija voda - tako da sve treba posmatarti u nekom paketu. Treba gledati ciljeve zelene politike, a ne samo ekonomski rast", izjavio je ekonomista Ivan Lakićević.
Elektrodistribucija Srbije (EDS) uvela je novu digitalnu uslugu prijave očitanih stanja brojila u mobilnoj aplikaciji ED Srbije i na kompanijskom sajtu, čime je omogućila korisnicima da sami dostave stanje mesečne potrošnje električne energije.
Profesor Mašinskog fakulteta Miloš Banjac izjavio je da se više od 50 odsto stanovnika Srbije greje na drva što je i najjeftinije, a istovremeno ocenjuje i da će najskuplje proći oni koji se greju na električnu energiju.
Srbija već dugo zaostaje u investicijama u obnovljive izvore energije i komunalnu infrastrukturu u odnosu na zemlje Evropske unije.
"Treba imati u vidu da Srbija već dugo zaostaje po tim investicijama, ne samo u obnovljive izvore energije, nego i u komunalnu infrastukturu, zaostaje čak i za zemljama koje su se relativno skoro priključile EU. Srbija mora da nadoknadi taj nedostatak, to je bitnije kada govorimo o Srbiji", naveo je ekonomista.
Printscreen: Newsmax Balkans
Iako je Srbija počela da ulaže u zelenu tranziciju, to je još malo.
"Kao glavno rešenje se nudi jedna dugoročna startegija, odnosno naš integrisani plan za energiju i klimu kojim ćemo povećavati u narednom periodu udeo iz proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije gde ćemo morati da smanjimo proizvodnju iz ugljeva. Koristićemo gas kao tranzicioni energent dok ne usvojimo da možemo da proizvodimo sve iz obnovljivih izvora energije", naglasio je Erić.
Srbija se nalazi na prekretnici – energetska tranzicija je neizbežna, ali – donosi izazove.
Dok je ugalj i dalje glavni izvor električne energije, ulaganja u gasna postrojenja i obnovljive izvore sve će biti prisutnija.
Ostaje pitanje – da li će Srbija uspeti da sprovede zelenu tranziciju dovoljno brzo i efikasno, balansirajući između ekoloških ciljeva i ekonomskih ograničenja.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
Portparolka Bele kuće Kerolajn Livit kategorično je demantovala neproverene izveštaje da je šefica kabineta predsednika Sjedinjenih Američkih država Donalda Trampa, Suzan Vajls, zabranila predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da prisustvuje događaju u Mar-a-Lagu.
Ministarstvo prosvete pripremilo je izmene i dopune pravilnika o školskom kalendaru za 2024/2025. godinu koje predviđaju da se školska godina može produžiti za osnovne škole najviše pet nastavnih dana, a za srednje škole najviše 20, odnosno 25 nastavnih dana (za gimnazije).
Stanari ulice Kneza Miloša već pet dana blokiraju gradilište kod broja 42 gde je planirana izgradnja stambeno-poslovne zgrade na šest spratova. Kako su najavili, ostaju do daljnjeg na istom mestu i sa istim ciljem.
Ministarstvo građevinarstva saopštilo je da je 25. decembra prošle godine izdalo građevinsku dozvolu investitoru, ali da je građevinski inspektor 29. aprila naredio investitoru obustavu daljeg izvođenja radova dok ne sprovede naložene bezbednosne mere na koje su ukazali stanari susednih zgrada.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da napreduju radovi na izgradnji podstrojenja za odsumporavanje dimnih gasova u Termoelektrani "Nikola Tesla B" (TENT B), navodeći da je završeno više od 96 odsto građevinskih radova i da je ugrađena kompletna krupna opreme.
U Srbiji se najveći deo plate izdvaja za hranu - čak više od 40 odsto. Zemlje regiona beleže nešto drugačiju statistiku: u Sloveniji se za hranu izdvaja oko 18 procenata, u Hrvatskoj 27, a u Crnoj Gori oko 30 odsto, pokazuju podaci najnovijeg istraživanja Demostata.
Niš je grad u kom su cene nekretnina najviše porasle u poslednjih pet godina, pokazuju podaci Republičkog geodetskog zavoda. Stručnjaci navode da je na poskupljenje kvadrata od više od 50 odsto uticalo mnogo faktora.
Iako je prošla godina bila rekordna po prilivu stranih direktnih investicija, čak 5,1 milijarda evra, prva tri meseca ove godine pokazuju drugačiji trend. Investicije su, kako navode predstavnici države, na najnižem nivou u poslednjih šest godina.
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević obišla je radove na izgradnji pruge Zemun Polje - Aerodrom "Nikola Tesla" - Nacionalni stadion i tom prilikom istakla da radovi napreduju odlično i da će biti završeni do ugovorenog roka, odnosno do kraja 2026. godine.
Komentari (0)