Načelnik ORL Kliničkog centra: Nijedan od pacijenata nakon protesta u Beogradu nije odbijen, osmoro se žalilo na zujanje
Načelnik Klinike za ORL Kliničkog centra Srbije prof. dr Nenad Arsović izjavio je za Newsmax Balkans da nije tačno da su pacijenti koji su se žalili na tegobe usled udara "zvučnog topa" bili odbijeni.
Komentarišući saopštenje studenta u blokadi Medicinskog fakulteta da pacijente koji se žale na tegobe usled "zvučnog udara" lekari odbijaju da pregledaju, Arsović je naveo da to nije tačno.
Dodao je da u subotu i u noći između subote i nedelje nije bio nijedan pacijent koji se žalio na zujanje i slične simptome, a pregledano su svega 22 pacijenata sa uobičajnom patologijom koja nema nikakve veze sa demonstracijama ili povredama.
Printscreen: Newsmax Balkans
"Urgentni centar nema dežurnog ORL, nego je dežuran Klinički centar. Do samog jutra, dok je bila dežurna ekipa, nismo imali pacijente koji su se žalili na zujanje, osećaj gluhoće, nagluvost i vrtoglavicu", rekao je Arsović u emisiji "Presek".
"Nije bilo akutne akustične traume"
Kako je naveo, dan nakon protesta su se javili, što ukazuje da nije bilo neke akutne akustične traume.
"U slučaju kad imate neku akutnu akustičku traumu, koja se opisuje u takvim situacijama, kod pacijenata postaje jako zujanje, osećaj nagluvosti, možda se javlja vrtoglavica i neki drugi vegetativni simptomi, naročito strah koji se tada javlja pod dejstvom simpatikusa. Takvi pacijenti sigurno ne bi zaobišli Kliniku za ORL ili Urgentni centar", pojasnio je načelnik ORL.
"Osmoro pacijenata se žalilo na zujanje, ali ne i na bol"
Prema njegovim rečima, u nedelju je 77 pacijenata pregledano u Kliničkom centru na odeljenju za ORL.
"Osmoro se žalilo na zujanje i neki osećaj nagluvosti, ti pacijenti su svi pregledani, niko nije imao nestabilnost, što kod akutne akustične traume može da se desi u nekim situacijama, čak i da dođe do pucanja bubne opne. Nikakve povrede bubnih opni nije bilo, niko se nije žalio na bol i sami pacijenti, su ukazivali da su se ti simptomi smirivali sami od sebe, što ukazuje da su možda imali neku hroničnu akustičku traumu, jer su dugotrajno bili izloženi zvucima, pištaljkama i vuvzelama", rekao je Arsović.
Predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Aleksić upitao je na konferenciji za novinare da li je tačno da je "zvučni top" Bezbednosno-informativna agencija preuzela od Žandarmerije nekoliko dana pre protesta 15. marta. BIA je tim povodom saopštila da to nije tačno.
Građani koji su stajali u Ulici Kralja Milana, tokom petnaestominutne tišine na skupu 15. za 15, kažu da su osetili nešto poput nadolazećeg zvuka velike brzine nakon čega je nastao stampedo.
Upitan da li može da dođe do kratkoročne ili dugoročne posledice po zdravlje ljudi, Arsović je naveo da kod akutne akustične traume može, uglavnom su dugoročne, odnosno trajne posledice oštećenja sluha kod hronične, to može da se povuče samo od sebe u nekom periodu.
Na dnevnom redu sednice Skupštine Srbije bila je jedna tačka - izbor Vlade i polaganje zakletve predsednika i članova Vlade. Mandatar Đuro Macut izložio je ekspoze pred narodnim poslanicima, te je usledila rasprava o novom sastavu vlade. Rad parlamenta nastavljen je u 15 sati, posle pauze.
Studenti u blokadi od ponedeljka uveče blokiraju ulaze u zgrade Javnog servisa u Beogradu, a u Novom Sadu u 5.30 prekinuta je blokada RTV. U saopštenju RTS zahteva prekid blokade zgrada u Takovskoj i Aberdarevoj i na Košutnjaku, kao i "prestanak pristiska na medije".
Poslanici Skupštine Srbije izabrali su, nakon dva dana rasprave, novu Vladu Srbije, sa 153 glasa "za". Članovi nove Vlade Srbije, na čelu sa premijerom Đurom Macutom, položili su svečanu zakletvu u parlamentu, čime je počeo mandat 19. vlade od obnavljanja višestranačja u Srbiji.
Srbija je na putu da dobije novu vladu. Premijer Đuro Macut predstavio je svoj tim i prioritete u radu. Ko su najverovatnije novi ministri i šta se od njih očekuje, za Stav dana govorili su analitičar Stevica Deđanski i Stefan Srbljanović iz Centra za društvenu stabilnost.
Studenti u blokadi blokiraju ulaze u zgrade RTS u Takovskoj i Aberdarevoj i na Košutnjaku. Blokada RTV u Novom Sadu završena je oko 17 časova. Oko šest časova ujutru došlo je do guranja policije i građana, a kako RTS piše policajac je tada zadobio povredu skočnog zgloba.
U Srbili pretežno toplo pre podne sa dužim sunčanim intervalima, a posle podne novo naoblačenje sa
zapada koje će uveče i tokom noći usloviti kišu i lokalne pljuskove.
Pored odluke Nastavno-stručnog veća o nastavku nastave, studenti Visoke tehničke škole strukovnih studija u Subotici poručili su da se blokada nastavlja.
Koronavirus je neke genetičke varijante brže zaražavao. Ipak, to nije oružje koje se može individualizovati kao u filmu, da se napravi virus u odnosu na genetički profil pojedinca, rekao je u SIntezi profesor genetike na Medicinskom fakultetu i načelnik Instituta za sudsku medicinu Oliver Stojković.
U Vladi Srbije, kao ministar finansija po peti put zaredom sedeće Siniša Mali, koji je, uz Milana Krkobabića, drugi najdugovečniji srpski ministar, ali i rekorder po "držanju" iste ministarske funkcije u kontinuitetu od bezmalo sedam godina.
Pripadnici Uprave saobraćajne policije presretačem su zaustavili tridesetosmogodišnjeg vozača D. M. koji je u 15.46 časova na državnom putu Subotica - Sombor upravljao vozilom "BMW" koje se kretalo brzinom od 205,4 kilometara na čas, gde je ograničenje brzine 80.
Predlog sastava nove Vlade Srbije, koji je podneo mandatar Đuro Macut, potvrdio je da će Ivica Dačić ponovo obavljati funkciju ministra unutrašnjih poslova - onu koju je već obavljao u nekoliko mandata.
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) ozbiljno zabrinjavaju informacije da su nakon zbora zaposlenih u Radio-televiziji Srbije (RTS), po našim saznanjima, najmanje petoro koleginica i kolega pozvani na informativni razgovor od strane različitih inspektora, navodi se u saopštenju NUNS.
Studenti koji su biciklima u utorak veče stigli u Strazbur sastali su se sa troje poslanika Evropskog parlamenta i predali im pismo u kome su objasnili šta se desilo 15. marta na protestu u Beogradu, a evroposlanici su se nakon sastanka sa njima oglasili na društvenim mrežama.
Statistika o saobraćajnim nesrećama na teritoriji Srbije godina je zabrinjavajuća, a nadležni organi apeluju na sve učesnike u saobraćaju da poštuju pravila i voze po propisima kako ne bi ugrozili sebe, ni druge. Stručnjaci za Newsmax Balkans objašnjavaju ko su i zašto najugroženiji u saobraćaju.
Komentari (0)