Vučević povodom Dana sećanja na 17. mart 2004: Za svega 48 sati etnički je očišćeno šest gradova i 10 sela
Predsednik Vlade Miloš Vučević ocenio je da pogrom nad Srbima na KiM, koji se dogodio na današnji dan 2004. godine predstavlja još jedan prilog ogromnoj knjizi stradanja koji srpski narod već vekovima unazad trpi na teritoriji južne pokrajine.
Vučević je poručio da ovaj dan treba da nas opominje i seća na žrtve srpskog naroda, kao i da to sećanje treba da bude temelj na kojem ćemo graditi složnu Srbiju.
"Neka vlada mir i razum, da ne bude podela i bratoubilačkih sukoba, da se svi okupimo oko Srbije, da je ne obrukamo, da prvo nju sačuvamo, a onda sve ostalo činimo, da je unapređujemo i uzdižemo, ali čuvamo i volimo, da ne blokiramo Srbiju i našu decu, jer blokada je samo uvod u haos i bezakonje", rekao je Vučević na Komemorativnoj akademiji povodom Dana sećanja na 17. mart 2004. godine - Pogrom na AP Kosovu i Metohiji, koja je održana u Narodnom pozorištu u Beogradu.
Dokumentarni film "Mart u crnom", u produkciji Radio televizije Puls Šilovo, emitovan je na Newsmax Balkans televiziji. U njemu je, između ostalih, sećanje na martovski pogrom podelila tadašnja vaspitačica iz Gnjilana Ljubica Cuckić.
Navršava se 21 godina od martovskog pogroma nad Srbima i svetinjama na Kosovu i Metohiji, a u srpskom narodu i državi Srbiji izaziva odlučnost i rešenost da ne dozvolimo da se takva bestijalnost nad Srbima ikada više ponovi, rekao je direktor Kancelarije za KiM Petar Petković.
Prema njegovom mišljenju, kriza u AP KiM kao da nikada nije ni prestala, a u najžešćem obliku eskalirala je krajem devedesetih godina prošlog veka, a posebno 1999. godine.
"Tada se Savezna Republika Jugoslavija morala suočiti sa više od hiljadu najmodernijih aviona NATO, albanskim teroristima u našoj zemlji i izvan nje, pa čak i sa otvorenom pretnjom napada kopnenim trupama na našu teritoriju od strane NATO.
Nakon Kumanovskog sporazuma i usvajanja rezolucije UN 1244, pred očima čitave međunarodne zajednice, naš narod na Kosovu i Metohiji ponovo je postao meta nezapamćenog nasilja", rekao je Miloš Vučević.
Egzodus dolaskom KFOR
Kako je naveo, dolaskom KFOR usledio je pravi egzodus Srba, Roma, Goranaca, Aškalija, kao i drugih koji se, kako je istakao, nisu uklapali u politiku zločinačke tzv. "OVK".
"Najmoćnija vojna alijansa u istoriji čovečanstva nije uspela da zaštiti čast, imovinu i živote nevinih građana. Liberalni mediji su ćutali, slobodni mislioci i organizacije za zaštitu ljudskih prava ostali su nemi. Sve je bilo dozvoljeno ako je bilo upereno protiv Srba. Cilj je bio da se otme naša pokrajina, da se namire ko zna kakvi dugovi i ko zna kojih sila, i da se slomi naš narodni duh. I da se ukrade, otme, prisvoji, baš ono što nema cenu i baš ono što nije na prodaju", rekao je Vučević.
Podsetio je da je u 21. veku u Evropi organizovan pogrom protiv civilnog stanovništva, kada su naoružane mase ekstremista napale srpske enklave širom Kosova i Metohije.
"Za svega 48 sati etnički je očišćeno šest gradova i 10 sela. Priština, Obilić, Kosovo Polje, Lipljan, Gnjilane, Prizren. Osmoro Srba mučki je ubijeno, još dvoje podleglo povredama, 930 srpskih kuća do temelja je spaljeno, a 4.012 Srba je proterano sa svojih vekovnih ognjišta", rekao je Vučević.
Foto: Tanjug/Miloš Milivojević
Naglasio je da je 21 godinu nakon ovog zločina položaj Srba na AP Kosovu i Metohiji i dalje težak. Pored svih nedaća, dodao je on, srpski narod na AP Kosovu i Metohiji opstaje.
"Oni su pravi heroji koji svojom borbom svakodnevno svedoče istinu da Kosovo i Metohija jeste i zauvek biće srce i duša Srbije. Oni su predstavnici one vere i onog sna o slobodnoj i snažnoj Srbiji, koja nas je kroz vekove održala. Oni su svedočanstvo našeg zaveta da današnja Srbija nije slaba ni bespomoćna, kao što je bila onda kada su je vodili poslušnici pojedinih ambasada. Upravo zato pokušavaju da nas lome iznutra, da se o jadu zabavljamo međusobno i da zaboravimo na Kosovo i Metohiju. U složenim okolnostima jasno i glasno poručujemo da ćemo čuvati i štititi srpski narod ma gde on bio. Isto tako, da ćemo čuvati srpsku državu od svih onih koji bi više nego išta voleli da je satru", rekao je Vučević.
Pred Srbijom veliki izazovi
Dodao je da su pred Srbijom veliki izazovi.
"Moramo nastaviti borbu za izgradnju slobodne Srbije, borbu za nove fabrike, škole, bolnice i puteve. Srbija ne sme i neće stati. Nastavićemo da idemo napred, jer drugog puta nemamo. To dugujemo našim precima, našoj deci i našim potomcima. Dugujemo to pre svega našem narodu na Kosovu i Metohiji. Jer samo stabilna i ekonomski jaka Srbija može da čuva svoje nacionalne interese. Uporedo sa tom snagom, jačaćemo i duhovnu i moralnu snagu našeg društva. To je snaga svetosavlja, porodičnih vrednosti i naše tradicije. To je ogromna društvena i nacionalna obnova. I vraćanje onih vrednosti koje su nam naši slavni preci prenosili do današnjeg dana", zaključio je Vučević.
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
07:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
08:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Beli dim iz dimnjaka Sikstinske kapele označio je da je Rimokatolička crkva ovog popodneva dobila novog papu. Reč je o američkom kardinalu Robertu Fransisu Prevostu, koji je uzeo ime Lav XIV
Evropski parlament usvojio je izveštaj o Srbiji izvestioca Tonina Picule. Za usvajanje rezolucije je glasalo 419 evroposlanika, 113 je bilo protiv, dok je 88 njih ostalo uzdržano.
Stefan Drljača (37) zasadio je, pre deset godina, šumu u selu Dučalovići kod Čačka, podno planina Ovčar i Kablar. Drljača je za Newsmax Balkans govorio o motivima svog poduhvata, dosadašnjem napretku i novim idejama kojima planira da unapredi biodiverzitet i ekosistem.
Pravnica Jelena Krivokapić Nikolić, članica Romskog glasa za pravdu, rekla je da su napadači na porodicu Gaši pušteni na slobodu, navodeći da su žrtve napada uplašene jer dobijaju pretnje.
U subotu ujutro i pre podne biće umereno do potpuno oblačno i suvo vreme, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) u vremenskoj prognozi za 10. maj.
Kad bi se hipotetički izbori raspisali za 45 dana, studenti misle da mogu da pobede i u lošim izbornim uslovima, a iluzija je da će Aleksandar Vučić dati dobre uslove. Mora da se pobedi u lošim uslovima i da se brani pobeda, izjavio je za Newsmax Balkans novinar Zoran Panović.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kralјevu isklјučili su iz saobraćaja četrdesetpetogodišnjeg vozača "renoa" koji je vozio sa 3,9 promila alkohola u organizmu.
Patrijarh srpski Porfirije čestitao je papi Lavu XIV izbor za poglavara Rimokatoličke crkve ističući da je sabor kardinala u njemu prepoznao dostojnog naslednika blažene uspomene pape Franje, koji će u našem ličnom, ali i kolektivnom pamćenju srpskog naroda, ostati u najlepšem sećanju.
Sagovornici Newsmax Balkans govorili su oprečno o posledicama kojima bi Evropska unija eventualno mogla da pribegne zbog prisustva predsednika Srbije Aleksandra Vučića na proslavi Dana pobede u Rusiji, gde se sastao sa predsednikom Vladimirom Putinom.
Nakon što su studenti izašli sa zahtevom za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, postavilo se pitanje kako će kreirati izbornu listu. Studenti Pavle Petrović i Nikola Ilić objasnili su u emisiji Južnih vesti "15+15 minuta" kako će taj proces izgledati.
Šef delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre izjavio je na prijemu povodom Dana Evrope da očekuje da EU završi proširenje, a da Srbija zauzme mesto koje joj pripada u evropskoj porodici.
Komentari (0)