Glavna evropska tužiteljka Laura Koveši: Istražujemo kako se trošio novac EU, a ne nesreću u Novom Sadu
Evropsko javno tužilaštvo istražuje moguću zloupotrebu fondova EU u vezi sa rekonstrukcijom železničke stanice u Novom Sadu, potvrdila je u razgovoru za RTS glavna evropska tužiteljka Laura Koveši.
Navela je da je reč o zajmovima koje je za rekonstrukciju pruge i stanice dodelila Evropska investiciona banka. U konkretnom slučaju Srbije dobili smo pritužbu privatnog lica i to je bio osnov da otvorimo ovu istragu, rekla je Koveši navodeći da očekuje saradnju srpskih vlasti.
Koveši za RTS naglašava da se Evropsko javno tužilaštvo neće baviti istragom same nesreće u kojoj je život izgubilo 15 ljudi, već da je nadležno isključivo za moguće pronevere evropskih fondova.
Evropsko javno tužilaštvo sprovodi istragu povodom moguće zloupotrebe EU fondova kada je reč o nesreći u Novom Sadu. Advokat Stefan Ćorda rekao je da Srbija nema potpisan međunarodni ugovor sa nadležnim telom EU, zbog čega Evropsko javno tužilaštvo ne može da sprovodi radnje na njenoj teritoriji.
Upravnica Klinike za anesteziju, intenzivnu terapiju i terapiju bola Kliničkog centra Vojvodine Teodora Tubić izjavila je da pacijentkinja, povređena u padu nadstrešnice 1. novembra u Novom Sadu, više nije u jedinici intenzivne nege, a neophodna previjanja su proređena.
Ili će se uvesti zakonitost u postupanje javnog tužilaštva, pokretanjem disciplinskog postupka protiv glavnog tužioca Višeg suda u Beogradu, ili će sve potonuti u političke vode, izjavio je advokat Aleksandar Radivojević o optužnicama u vezi sa krivičnim delima koja su dovela do pada nadstrešnice.
Za postupak su nadležni sudovi u Belgiji ili Luksemburgu, jer je tu sedište potencijalno oštećenih institucija, navodi Koveši. Od tužilaštva u Srbiji očekuje saradnju u dostavljanju informacija i dokaza.
"Prvo smo transnacionalno evropsko tužilaštvo i naša glavna nadležnost je da istražujemo prevare sa novcem EU, i da štitimo njene finansijske interese. Imamo nadležnost u 24 države članice Evropskog tužilaštva, ali i u trećim zemljama u situaciji kada se koristi novac EU i postoji potencijalna šteta za bilo koju od evropskih institucija. To može da bude Evropska komisija, Evropska investiciona banka ili druge institucije koje finansiraju projekte izvan EU. Naša uloga je da istražimo kako je trošen novac EU, da li je potrošen pravilno, u svrhe za koje je dodeljen i zbog toga smo otvorili istragu u Srbiji. Da budem vrlo jasna, mi ne istražujemo samu nesreću u Novom Sadu, ne istražujemo kako su ti mladi ljudi i žrtve poginuli. To nije naša nadležnost. Naša nadležnost je da vidimo da li je u ukupnoj sumi novca koja je dodeljena kroz evropski projekat, bilo malverzacija sa novcem EU, korupcije ili pranja novca u odnosu na novac EU", objašnjava Koveši.
Za pokretanje istrage dovoljna dojava
Dodaje da istraga može da se otvori ako dobiju dojavu, čak i od privatne strane, ili od institucije, ili po službenoj dužnosti ako u javnom prostoru vide da postoji informacija koja daje mogućnost za istragu.
"U konkretnom slučaju Srbije, dobili smo pritužbu privatnog lica i to je bio osnov da otvorimo ovu istragu. Mogu da kažem da, ako bilo koji građanin Srbije ima bilo kakvu informaciju o načinu na koji se novac EU koristi u Srbiji, može da nam to pošalje, bilo koju vrstu žalbe, putem mejla, na našem sajtu ili bilo kojoj kancelariji Evropskog Javnog tužilaštva (EPPO) u 24 zemlje članice", istakla je Koveši.
Potrebna podrška srpskih vlasti
Prema njenim rečima, potrebna je podrška srpskih vlasti, kao i u bilo kojoj istrazi.
"Glavna razlika kada govorimo o državama članicama je ta što su naši evropski delegirani tužioci ugrađeni u nacionalni sistem, tako da svi oni mogu da vrše pretrage, imaju pristup bazama podataka, mogu da traže bilo koju vrstu informacija. Kada je reč o trećoj zemlji, kao što je Srbija, moramo da se oslonimo na podršku državnih organa", ukazala je ona.
Tužiteljka je istakla i da će svi njihovi zahtevi ići Javnom tužilaštvu i njihovim kolegama, srpskim tužiocima.
"Moramo da se oslonimo na njihovu pomoć. Videćemo hoće li nam pomoći. Mogu da kažem da smo 2022. godine započeli razgovor sa Javnim tužilaštvom kako bismo potpisali radni aranžman koji ima za cilj unapređenje saradnje i uspostavljanje kontakt tačaka. Poslali smo nacrt dokumenta. Još nismo dobili odgovor o njegovom potpisivanju. U međuvremenu, moram da kažem da smo poslali tri zahteva u tri različita predmeta Javnom tužilaštvu i u svim tim slučajevima sa nama su sarađivali srpski tužioci. Nadam se da će i u ovom slučaju sarađivati i dostaviti sve informacije i dokaze koji su nam potrebni", navela je Koveši.
Foto: ATAImages/M.M.
Srbija je jedina zemlja kandidat koja još nema sklopljen radni sporazum sa vašim tužilaštvom. Tužiteljka kaže da ne zna razlog zašto još nije dogovoren radni sporazum.
"Na njima je da odgovore. Otvoreni smo za potpisivanje. Potpisali smo sa Ukrajinom, Moldavijom, Gruzijom, Bosnom i Hercegovinom, sa Crnom Gorom. čekamo i njihov odgovor, ali možemo da sarađujemo čak i ako nemamo ovakav radni aranžman. Po našoj regulativi obično predmete šaljemo domaćim sudovima. Na primer, ako vodimo istragu u Nemačkoj, u Rumuniji, ili Francuskoj, obično se slučajevi šalju nacionalnim sudovima u tim zemljama. U ovom slučaju, s obzirom da je reč o trećoj zemlji, smatra se da je mesto oštećenja ili u Luksemburgu ili u Belgiji, gde je sedište evropskih institucija. To znači da imamo priliku da istražimo ovaj slučaj i eventualno ga pošaljemo sudu u ovim zemljama", objasnila je ona.
Dodala je i da je veoma pozitivan znak ako građani Srbije dižu glas protiv korupcije.
"To je veoma pozitivan znak, jer građani shvataju koliko je to ozbiljno i reagovali su. Ako oni žele da žive u čistoj zemlji, i bore se za to, mislim da je to najvažniji razvoj koji možete imati u nekoj zemlji", zaključila je Laura Koveši.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Na dnevnom redu sednice Skupštine Srbije je jedna tačka - izbor Vlade i polaganje zakletve predsednika i članova Vlade. Mandatar Đuro Macut izložio je ekspoze pred narodnim poslanicima, te je usledila rasprava o novom sastavu vlade. Određena je pauza do 15 sati.
Studenti u blokadi od ponedeljka uveče blokiraju ulaze u zgrade Javnog servisa u Beogradu, a u Novom Sadu u 5.30 prekinuta je blokada RTV. U saopštenju RTS zahteva prekid blokade zgrada u Takovskoj i Aberdarevoj i na Košutnjaku, kao i "prestanak pristiska na medije".
U Crnoj Gori su održani lokalni izbori u Nikšiću i Herceg Novom. U Nikšiću je Demokratska partija socijalista osvojila 16 mandata, dok je lista "Za budućnost Crne Gore", osvojila 15 mandata. U Herceg Novom pobedu je proglasio dosadašnji gradonačelnik Stevan Katić ispred liste "Znamo se po djelima".
Osnovna škola "Jovan Dučić" obijena je u ponedeljak oko 8 sati, a kako nezvanično saznaje Newsmax Balkans ukraden je sitan inventar iz više kancelarija i školske biblioteke.
Studenti u blokadi visokoškolskih ustanova u Beogradu zatražili su od Odbora Skupštine Srbije za kulturu i informisanje ponavljanje procesa izbora članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) i poručili da će protest ispred RTS trajati dok Odbor ne objavi Javni poziv za to.
U kojoj je meri je vlada čiji je sastav predložio mandatar Đuro Macut ekspertska i da li može doprineti izlasku Srbije iz političke i društvene krize, za Newsmax Balkans govorili su vršilac dužnosti direktora JP "Pošta Srbije" Zoran Anđelković i predsednik Foruma za etničke odnose Dušan Janjić.
Viši sud u Novom Sadu produžio je za još 30 dana pritvor članovima Pokreta slobodnih građana (PSG) i članu organizacije "Stav", koji su osumnjičeni da su pripremali krivično delo protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije, u vezi sa krivičnim delom pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja.
Studenti koji su iz Novog Sada krenuli biciklima stići će u večernjim satima do ciljne tačke svoje ture, Strazbura, gde će evropskim zvaničnicima ukazati na stanje u Srbiji i skrenuti pažnju na svoje zahteve postavljene vlastima.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije saopštilo je u toku je identifikacija svih osoba koja su počinile krivična dela i prekršaje tokom blokade zgrade Radio-televizije Vojvodine i protiv svih njih biće podnete odgovarajuće prijave.
Komentari (0)