Vučević na 26. godišnjicu NATO bombardovanja: Pamtimo zvuk sirena za vazdušnu opasnost i neprekidne detonacije

Predsednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu Miloš Vučević izjavio je na 26. gošinjicu početka NATO bombardovanja da je taj zločin do danas ostao zločin bez kazne i poručio da će Srbija čuvati sećanje na sve koji su branili zemlju i za nju dali živote.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

24.03.2025. 14:21

Vučević na 26. godišnjicu NATO bombardovanja: Pamtimo zvuk sirena za vazdušnu opasnost i neprekidne detonacije

"Na ovaj dan 24. marta 1999. godine, 19 najjačih napalo je Srbiju pogazivši tako međunarodno pravo i odluke Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, i narednih 78 dana su uništavali našu otadžbinu, ubijali našu decu, rušili naše mostove, fabrike, škole, bolnice, medijske kuće", naveo je Vučević na Instagram profilu.

Dodao je da se pamti zvuk sirena za vazdušnu opasnost i neprekidne detonacije.

"NATO zločin je do danas ostao zločin bez kazne. Mi smo narod koji ne zaboravlja svoje žrtve i svoju istoriju. Čuvamo sećanje na sve koji su hrabro branili našu zemlju, dali živote za slobodu i za budućnost naše dece", naglasio je Vučević.

Istakao je da Srbija danas vodi politiku koja pokušava da mirnim putem reši sve probleme, neprikosnoveno čuva mir i stabilnost i nastoji da se zločini iz prošlosti učinjeni nad našim narodom i našom otadžbinom nikada ne ponove.

"Srbija je slobodna i ponosna! NATO zločin ćemo zaboraviti samo ako nas ne bude bilo! Neka je večna slava svim žrtvama. Srbija tuguje i pamti! Srbija neće stati", poručio je Vučević.

Dačić položio venac na spomen-obeležje palim policajcima

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić položio je venac na spomen-obeležje ispred zgrade SIV 3 u Novom Beogradu, u znak sećanja na policijske službenike koji su žrtvovali svoje živote vršeći službenu dužnost zarad mira i bezbednosti Srbije.

Kako je Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo, Dačić je poručio da heroji koji su dali život za Srbiju nikada neće biti zaboravljeni, kao i da će MUP uvek biti podrška njihovim porodicama.

„24. mart je uvek dan kada se sećamo početka agresije na našu zemlju. Ilegalne agresije koja je pokrenuta bez odgovarajuće odluke SB UN. Građani Srbije, a tada Savezne Republike Jugoslavije su samo branili svoj teritorijalni integritet i suverenitet, i bili su izloženi brutalnoj agresiji gde je stradalo hiljade i vojnika i policajaca i običnih građana“, rekao je Dačić.

Foto: Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije

Izjavio je da je u istoriji Ministarstva unutrašnjih poslova stradalo više stotina policajaca koji su za slobodu zemlje, mir i stabilnost, i za bezbednost građana, žrtvovali ono najvrednije što su imali, svoje živote.

„Naša je obaveza da pomognemo njihovim porodicama. U Ministarstvu unutrašnjih poslova postoji obaveza da se stipendiraju i školuju, i pomognu da se zaposle, pripadnici porodica poginulih i teško ranjenih policajaca tokom čitave naše istorije. Moramo da čuvamo sećanje, da negujemo kult da je prioritet borba za slobodu, da negujemo patriotizam. Zato je ovaj dan veoma bitan, da se on nikada ne zaboravi kako se ne bi ponovio“, poručio je ministar Dačić.

U sklopu obeležavanja godišnjice NATO agresije, državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Vladan Zagrađanin položio je venac na spomen-obeležje na zgradi MUP-a u Ulici kneza Miloša, dok je v.d. direktora policije, general policije Dragan Vasiljević položio venac ispred Memorijalnog zida u Palati Srbija.

Nenad Popović položio venac na spomenik Milici Rakić

Ministar u Vladi Republike Srbije zadužen za međunarodnu ekonomsku saradnju i oblast društvenog položaja crkve u zemlji i inostranstvu Nenad Popović, položio je venac na spomenik devojčici Milici Rakić u Tašmajdanskom parku.

Kako se navodi u saopštenju njegovog kabineta, tim činom je odao počast svim nevinim žrtvama zločinačke NATO agresije na našu zemlju.

Devojčica Milica Rakić, postala je simbol stradanja tokom tromesečnog bombardovanja, u kojem je nastradalo na hiljade civila, među kojima i osamdeset devetoro nevine dece, navodi se i dodaje da je spomenik u Tašmajdanskom parku podignut 2000. godine i da je posvećen svoj deci koja su stradala tokom zločinačkog oružanog napada NATO alijanse.

Popović je istakao da gotovo nema grada u Srbiji koji se tokom 11 nedelja sramnih, agresorskih napada nije našao na meti snaga NATO-a, kao i da bombardovanje naše zemlje predstavlja događaj bez presedana u novijoj istoriji, tokom kojeg je napadom na jednu suverenu državu najgrublje prekršeno međunarodno pravo i potkopani temelji bezbednosti u Evropi.

Foto: Tanjug/Ministarstvo bez portfelja/bs

"Pod licemernim izgovorom donošenja vrednosti slobode i demokratije, sa osećajem sopstvene superiornosti i nepogrešivosti, NATO savez zločinački je napao našu zemlju, zasuo je bombama i municijom ispunjenom osiromašenim uranijumom. Njihov cilj bilo je podmuklo i protivpravno ostvarivanje vojnih interesa na Balkanu i uspostavljanje vojne kontrole nad delom naše teritorije", rekao je Popović.

Dodao je da Srbija danas jasno zna ko su njeni prijatelji, a ko njeni neprijatelji, kao i da su članice NATO-a kukavički i bez trunke savesti ubijale našu nevinu decu.

"Njihove bombe nisu birale žrtve, nisu pravile razliku između starih i mladih, uništavale su sve pred sobom u zločinačkoj misiji potpunog razaranja. NATO bombardovanje, moderno divljaštvo sakriveno iza lažne maske humanosti, nije uspelo da nas slomi. Nikada se nećemo odreći Kosova i Metohije, naše svete zemlje. Na agresorske napade uvek ćemo odgovoriti punom snagom, sa ponosom, kako i dolikuje, u želji da sačuvamo svoje dostojanstvo, nacionalni identitet i državni suverenitet", rekao je Popović.

Naglasio je i da ne zaboravljamo nevine žrtve, ne zaboravljamo strah, bol i patnju srpskog naroda i ne zaboravljamo NATO zločine.

"Poruka svima je da je Kosovo i Metohija bilo, jeste i biće uvek deo samo Republike Srbije", zaključio je Popović.

Nikodijević položio venac na spomen-obeležje "Glasnik sa Straževice"

Predsednik Skupštine Grada Beograda Nikola Nikodijević položio je danas venac na spomen-obeležje "Glasnik sa Straževice" povodom obeležavanja 26 godina od početka agresije NATO-a na tadašnju SR Jugoslaviju.

Nikodijević je istakao da se danas nizom državnih manifestacija u gradu obeležava ovaj tragični događaj iz srpske istorije, a prva je simbolično na brdu Straževica, gde je pala prva bomba na Beograd, navodi se u saopštenju Grada.

Foto: Tanjug/Beoinfo

"Na ovom mestu pala je i prva bomba na naš grad, kao i prve žrtve agresije. Svoje živote tada za odbranu otadžbine dali su vojnici SRJ, zastavnici Vlastimir Lazarević i Vladimir Vujović. Drago mi je što i dalje gajimo sećanje na one naše sugrađane koji su svoje živote položili za odbranu nezavisnosti naše zemlje. Naša obaveza je da čuvamo sećanje na te ljude i da čuvamo ono što su nam podarili, a to su sloboda i nezavisnost", rekao je on.

Predsednik gradske skupštine rekao je da su "vremena u kojima živimo turbulentna" i da je obaveza države da očuva mir i slobodu.

"Živimo u veoma turbulentnim vremenima kada su međunarodni odnosi zategnuti i kada imate veliki broj sukoba ne samo u svetu već i u samoj Evropi, a naša je obaveza, kao države i odgovornih ljudi, da ljubomorno čuvamo mir i slobodu koje imamo. Ne želimo da se ikada više ponovi da svojim životima moramo da branimo svoj grad i svoju zemlju. Verujem da ćemo mudrom i pametnom politikom, koju vodi državno rukovodstvo, uspeti da sačuvamo svoju zemlju i mir na ovim prostorima", rekao je Nikodijević.

Prema podacima Ministarstva odbrane Srbije, tokom 78 dana bombardovanja ubijen je 1.031 pripadnik Vojske i policije, a poginulo oko 2.500 civila, među njima 89 dece. Ranjeno je oko 6.000 civila, od toga 2.700 dece, a 25 osoba vodi se kao nestalo.

Kako je svetskoj javnosti predstavljeno, razlog je bila situacija na Kosovu i Metohiji, odnosno teška humanitarna kriza na tom prostoru, a naredbu za napad dao je tadašnji generalni sekretar NATO Havijer Solana, generalu SAD Vesliju Klarku.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)