Vučević na 26. godišnjicu NATO bombardovanja: Pamtimo zvuk sirena za vazdušnu opasnost i neprekidne detonacije
Predsednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu Miloš Vučević izjavio je na 26. gošinjicu početka NATO bombardovanja da je taj zločin do danas ostao zločin bez kazne i poručio da će Srbija čuvati sećanje na sve koji su branili zemlju i za nju dali živote.
"Na ovaj dan 24. marta 1999. godine, 19 najjačih napalo je Srbiju pogazivši tako međunarodno pravo i odluke Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, i narednih 78 dana su uništavali našu otadžbinu, ubijali našu decu, rušili naše mostove, fabrike, škole, bolnice, medijske kuće", naveo je Vučević na Instagram profilu.
Dodao je da se pamti zvuk sirena za vazdušnu opasnost i neprekidne detonacije.
"NATO zločin je do danas ostao zločin bez kazne. Mi smo narod koji ne zaboravlja svoje žrtve i svoju istoriju. Čuvamo sećanje na sve koji su hrabro branili našu zemlju, dali živote za slobodu i za budućnost naše dece", naglasio je Vučević.
Istakao je da Srbija danas vodi politiku koja pokušava da mirnim putem reši sve probleme, neprikosnoveno čuva mir i stabilnost i nastoji da se zločini iz prošlosti učinjeni nad našim narodom i našom otadžbinom nikada ne ponove.
Pukovnik 250. raketne brigade Vojske Jugoslavije Zoltan Dani 27. marta 1999. u 20.40 časova izdao je naređenje "Lansiraj". U tom trenutku nisu bili svesni da su pogodili F-117A, "nevidljivi" avion NATO alijanse, a Dani je za Newsmax Balkans ispričao detalje.
NATO bombardovanje SR Jugoslavije je počelo pre 26 godina i bez odobrenja Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. General u penziji Jovan Milanović izjavio je za Newsmax Balkans da je tokom boravka u Briselu za četiri godine poslao blizu 4.000 stranica informacija s tim u vezi.
"Srbija je slobodna i ponosna! NATO zločin ćemo zaboraviti samo ako nas ne bude bilo! Neka je večna slava svim žrtvama. Srbija tuguje i pamti! Srbija neće stati", poručio je Vučević.
Dačić položio venac na spomen-obeležje palim policajcima
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić položio je venac na spomen-obeležje ispred zgrade SIV 3 u Novom Beogradu, u znak sećanja na policijske službenike koji su žrtvovali svoje živote vršeći službenu dužnost zarad mira i bezbednosti Srbije.
Kako je Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo, Dačić je poručio da heroji koji su dali život za Srbiju nikada neće biti zaboravljeni, kao i da će MUP uvek biti podrška njihovim porodicama.
„24. mart je uvek dan kada se sećamo početka agresije na našu zemlju. Ilegalne agresije koja je pokrenuta bez odgovarajuće odluke SB UN. Građani Srbije, a tada Savezne Republike Jugoslavije su samo branili svoj teritorijalni integritet i suverenitet, i bili su izloženi brutalnoj agresiji gde je stradalo hiljade i vojnika i policajaca i običnih građana“, rekao je Dačić.
Foto: Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije
Izjavio je da je u istoriji Ministarstva unutrašnjih poslova stradalo više stotina policajaca koji su za slobodu zemlje, mir i stabilnost, i za bezbednost građana, žrtvovali ono najvrednije što su imali, svoje živote.
„Naša je obaveza da pomognemo njihovim porodicama. U Ministarstvu unutrašnjih poslova postoji obaveza da se stipendiraju i školuju, i pomognu da se zaposle, pripadnici porodica poginulih i teško ranjenih policajaca tokom čitave naše istorije. Moramo da čuvamo sećanje, da negujemo kult da je prioritet borba za slobodu, da negujemo patriotizam. Zato je ovaj dan veoma bitan, da se on nikada ne zaboravi kako se ne bi ponovio“, poručio je ministar Dačić.
U sklopu obeležavanja godišnjice NATO agresije, državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Vladan Zagrađanin položio je venac na spomen-obeležje na zgradi MUP-a u Ulici kneza Miloša, dok je v.d. direktora policije, general policije Dragan Vasiljević položio venac ispred Memorijalnog zida u Palati Srbija.
Nenad Popović položio venac na spomenik Milici Rakić
Ministar u Vladi Republike Srbije zadužen za međunarodnu ekonomsku saradnju i oblast društvenog položaja crkve u zemlji i inostranstvu Nenad Popović, položio je venac na spomenik devojčici Milici Rakić u Tašmajdanskom parku.
Kako se navodi u saopštenju njegovog kabineta, tim činom je odao počast svim nevinim žrtvama zločinačke NATO agresije na našu zemlju.
Devojčica Milica Rakić, postala je simbol stradanja tokom tromesečnog bombardovanja, u kojem je nastradalo na hiljade civila, među kojima i osamdeset devetoro nevine dece, navodi se i dodaje da je spomenik u Tašmajdanskom parku podignut 2000. godine i da je posvećen svoj deci koja su stradala tokom zločinačkog oružanog napada NATO alijanse.
Popović je istakao da gotovo nema grada u Srbiji koji se tokom 11 nedelja sramnih, agresorskih napada nije našao na meti snaga NATO-a, kao i da bombardovanje naše zemlje predstavlja događaj bez presedana u novijoj istoriji, tokom kojeg je napadom na jednu suverenu državu najgrublje prekršeno međunarodno pravo i potkopani temelji bezbednosti u Evropi.
Foto: Tanjug/Ministarstvo bez portfelja/bs
"Pod licemernim izgovorom donošenja vrednosti slobode i demokratije, sa osećajem sopstvene superiornosti i nepogrešivosti, NATO savez zločinački je napao našu zemlju, zasuo je bombama i municijom ispunjenom osiromašenim uranijumom. Njihov cilj bilo je podmuklo i protivpravno ostvarivanje vojnih interesa na Balkanu i uspostavljanje vojne kontrole nad delom naše teritorije", rekao je Popović.
Dodao je da Srbija danas jasno zna ko su njeni prijatelji, a ko njeni neprijatelji, kao i da su članice NATO-a kukavički i bez trunke savesti ubijale našu nevinu decu.
"Njihove bombe nisu birale žrtve, nisu pravile razliku između starih i mladih, uništavale su sve pred sobom u zločinačkoj misiji potpunog razaranja. NATO bombardovanje, moderno divljaštvo sakriveno iza lažne maske humanosti, nije uspelo da nas slomi. Nikada se nećemo odreći Kosova i Metohije, naše svete zemlje. Na agresorske napade uvek ćemo odgovoriti punom snagom, sa ponosom, kako i dolikuje, u želji da sačuvamo svoje dostojanstvo, nacionalni identitet i državni suverenitet", rekao je Popović.
Naglasio je i da ne zaboravljamo nevine žrtve, ne zaboravljamo strah, bol i patnju srpskog naroda i ne zaboravljamo NATO zločine.
"Poruka svima je da je Kosovo i Metohija bilo, jeste i biće uvek deo samo Republike Srbije", zaključio je Popović.
Nikodijević položio venac na spomen-obeležje "Glasnik sa Straževice"
Predsednik Skupštine Grada Beograda Nikola Nikodijević položio je danas venac na spomen-obeležje "Glasnik sa Straževice" povodom obeležavanja 26 godina od početka agresije NATO-a na tadašnju SR Jugoslaviju.
Nikodijević je istakao da se danas nizom državnih manifestacija u gradu obeležava ovaj tragični događaj iz srpske istorije, a prva je simbolično na brdu Straževica, gde je pala prva bomba na Beograd, navodi se u saopštenju Grada.
Foto: Tanjug/Beoinfo
"Na ovom mestu pala je i prva bomba na naš grad, kao i prve žrtve agresije. Svoje živote tada za odbranu otadžbine dali su vojnici SRJ, zastavnici Vlastimir Lazarević i Vladimir Vujović. Drago mi je što i dalje gajimo sećanje na one naše sugrađane koji su svoje živote položili za odbranu nezavisnosti naše zemlje. Naša obaveza je da čuvamo sećanje na te ljude i da čuvamo ono što su nam podarili, a to su sloboda i nezavisnost", rekao je on.
Predsednik gradske skupštine rekao je da su "vremena u kojima živimo turbulentna" i da je obaveza države da očuva mir i slobodu.
"Živimo u veoma turbulentnim vremenima kada su međunarodni odnosi zategnuti i kada imate veliki broj sukoba ne samo u svetu već i u samoj Evropi, a naša je obaveza, kao države i odgovornih ljudi, da ljubomorno čuvamo mir i slobodu koje imamo. Ne želimo da se ikada više ponovi da svojim životima moramo da branimo svoj grad i svoju zemlju. Verujem da ćemo mudrom i pametnom politikom, koju vodi državno rukovodstvo, uspeti da sačuvamo svoju zemlju i mir na ovim prostorima", rekao je Nikodijević.
Prema podacima Ministarstva odbrane Srbije, tokom 78 dana bombardovanja ubijen je 1.031 pripadnik Vojske i policije, a poginulo oko 2.500 civila, među njima 89 dece. Ranjeno je oko 6.000 civila, od toga 2.700 dece, a 25 osoba vodi se kao nestalo.
Kako je svetskoj javnosti predstavljeno, razlog je bila situacija na Kosovu i Metohiji, odnosno teška humanitarna kriza na tom prostoru, a naredbu za napad dao je tadašnji generalni sekretar NATO Havijer Solana, generalu SAD Vesliju Klarku.
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
20:00
PORTAL
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
20:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
21:00
GRADJA (NIN)
GradjaНИН sa Aleksandrom Timofejevim je emisija informativnog karaktera u kojoj autor, inače glavni i odgovorni urednik NIN-a, razgovara sa kolegama i gostima o aktuelnim temama kojim se već punih 90 godina bavi ugledni NIN, najstariji nedeljnik na Balkanu i šesti po „krštenici“ u Evropi. Gosti dolaze iz različitih sfera interesovanja publike i autora. Nema tabu tema i što je možda najvažnije u ovim vremenima velike podeljenosti u Srbiji, emisija prati uredjivačku politiku NIN-a, a to je da ima sagovornike sa svih strana kako iz politike tako i svega ostalog iz zemlje, regiona i sveta važnog za život gradjana Srbije. GradjaНИН је еmisija koja prati život, postavlja pitanja, dobronamerno kritikuje i trudi se da nam svako danas bude bar malo bolje nego juče, a svako sutra bolje nego danas.
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-ZASTAVA FILM
Filmovi « Zastava filma » obuhvataju teme koje su najvećim delom vezane za događaje u kojima je vojska, kroz motiv odbrane zemlje, požrtvovanosti i hrabrosti, simbol jedne države i njenog istorijskog nasleđa. U tom pogledu dokumentarni filmovi obrađuju kako događaje pre Drugog svetskog rata, tako najvećim delom one priče koji su vezani za posledice ratnih godina ili i za same životne sudbine onih koji su bili deo njih. Svojim izborom tema filmovi « Zastava filma » su ceo svoj serijal posvetili i istoriji Jugoslovenske narodne armije koju su činili građani na odsluženju vojnog roka, njihovim pričama i dogodovštinama, ali i onim temama koje su deo razvoja moderne srpske vojske, a posebno njenom zadatku odbrane državnih granica. Duga filmska tradicija « Zastave filma » tako doprinosi rasvetljavanju jedne od najvažnijih tema za opstanak jednog društva i otvara brojne teme i dileme vezane za uspon i očuvanje teritorijalnih vrednosti srpske države
Rektor Univerziteta u Beogradu prof. dr Vladan Đokić izašao je posle skoro dva i po sata iz Uprave kriminalističke policije, gde je bio pozvan u svojstvu građanina radi prikupljanja obaveštenja u predistražnom postupku zbog krivičnog dela zloupotreba službenog položaja.
"Izjave pojedinaca da je 15. marta zvučni top prekinuo tišinu na protestu u Beogradu su ne samo zlonamerne, nego smatram da treba ispitati odgovornost lica koja su to izjavila", rekao je za Newsmax Balkans profesor Miroslav Bjegović, stručnjak za bezbednost.
Dušan Radenković, kreator serijala "Avantura Balkan", uskoro šalje nekoga na put oko sveta. U subotu od 11h na kanalu Newsmax Balkans počinje trka tri ekipe. Crvena, plava i bela, takmiče se po celom Balkanu.
Koronavirus je neke genetičke varijante brže zaražavao. Ipak, to nije oružje koje se može individualizovati kao u filmu, da se napravi virus u odnosu na genetički profil pojedinca, rekao je u SIntezi profesor genetike na Medicinskom fakultetu i načelnik Instituta za sudsku medicinu Oliver Stojković.
Bivša ambasadorka Srbije u Savetu Evrope Dragana Filipović izjavila je za Newsmax Balkans da je vladavina prava ključno pitanje kada je reč o napretku naše zemlje na putu ka Evropskoj uniji (EU).
U Srbiji će biti pretežno sunčano, osim na istoku i jugoistoku Srbije gde se uz promenljivu oblačnost još ponegde očekuje kratkotrajna kiša ili pljusak, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Razvoj sela, povratak mladih i ulaganje u lokalne zajednice ostaju u fokusu Ministarstva za brigu o selu, izjavio je ministar Milan Krkobabić gostujući u emisiji "Otvori oči".
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, ministar spoljnih poslova Marko Đurić i ministar pravde Nenad Vujić održali su sastanak sa predstavnicima zemalja Kvinte i delegacije EU, kako bi ih informisali o ozbiljnosti situacije u vezi sa blokadom RTS.
Radio-televizija Srbije podnela je krivičnu prijavu Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu protiv NN lica koja se predstavljaju kao studenti u blokadi, a koji su od 14. aprila blokirali objekte RTS-a u Takovskoj i Aberdarevoj ulici i na Košutnjaku.
Osnovni sud u Prištini doneo je odluku da odbije predlog da se suđenje za 42 optužena lica - 41 fizičko i jedno pravno, koji se terete za teroristički napad u Banjskoj nastavi u odsustvu, prenosi portal "Kosovo Online".
Nastavno-naučno veće Fakulteta medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu donelo je Odluku o usvajanju akademskog kalendara, po kome bi onlajn nastava na tom fakuletu počela u utorak, 22. aprila, kako se navodi u obaveštenju objavljenom na sajtu te ustanove.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Čačku uhapsili su A. Š. (20) iz okoline Lučana zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo ubistva u pokušaju.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kako je rekao, najsnažnije "osuđuje nasilje" koje studenti u blokadi i građani "preduzimaju protiv novinara i urednika RTS" i poručio da će Srbija imati snage da zaštiti ustavni poredak.
Komentari (0)