(FOTO) "Protest za Generalštab": Studenti i građani položili vence na Tašmajdanu, odali poštu stradalima u bombardovanju
Studentski protest, koji je u 15 sati počeo ispred zgrade starog Generalštaba u centru Beograda završen je oko 21 sat polaganjem venaca i odavanjem počasti svim žrtvama NATO bombardovanja na SR Jugoslaviju.
Učesnici protesta su u Tašmajdanskom parku položili venac na spomenik "Bili smo deca", posvećen najmlađim žrtvama NATO agresije, a pre svega devojčici Milici Rakić.
Nakon minuta ćutanja i čitanja molitve, venac je potom položen i na spomenik "Zašto", posvećen ubijenim radnicima Radio-televizije Srbije.
Studenti i građani su okupljanjem ispred Generalštaba želeli da iskažu protest zbog odluke Vlade Srbije o prestanku svojstva kulturnog dobra tom arhitektonskom kompleksu.
Kolona studenata i građana na čelu sa bubnjarima, kojima su se priključili i veterani 63. i 72. brigade Vojske Srbije, kao i učenici Treće gimnazije, blokirala je saobraćaj u Ulici kralja Milana.
Nešto posle 17 sati počela su obraćanja ispred Generalštaba.
Položeni venci na Tašmajdanu
Na skupu ispred Generalštaba minutom ćutanja oko 20 sati odata je pošta svim žrtvama bombardovanja 1999. godine.
Nakon minuta ćutanja, ratni veterani, koji su branili Srbiju od NATO bombardovanja, izveli su pozdravni poklič studentima i tri puta su na megafon uzviknuli "Živela Srbija".
"Na braniku otadžbine. Žrtve ne zaboravite, žive poštujte", poruka je sa transparenta koji su ratni veterani istakli na bini ispred zgrade Generalštaba.
To je propraćeno aplauzom i povicima: "Hvala, braćo".
Studenti i građani potom su krenuli u šetnju ulicom kneza Miloša do Tašmajdana, gde su položili vence kod spomenika "Bili smo samo deca", a potom kod spomenika "Zašto" posvećenom stradalim radnicima RTS.
Nastup blokadnog hora
Ispred zgrade Generalštaba, u okviru protesta studenata u blokadi, nastupio je i hor Fakulteta muzičke umetnosti.
Nastup je počeo himnom "Bože, pravde", a na repertoaru su bile i pesme "Vostani Serbije" i "Pod sjajem zvezda".
Foto: ATAImages/R.Z.
Hor je vraćen na bis i otpevali su "Nema sveta ni planete gde ne može stići dete" i još jednom "Pod sjajem zvezda".
Okupljeni su ih sve vreme pratili pesmom, ovacijama, aplauzima i uključivanjem svetla na mobilnim telefonima.
Savata: Generalštab svedočanstvo o snazi i razaranju
Arhitekta i član Grupe za odbranu Sajma i Generalštaba Miljan Savata rekao je da u se u razvalinama tog zdanja reflektuju i naša prošlost i naša budućnost.
Dodao je i to da Generalštab nije samo građevina, već i svedočanstvo o snazi i razaranju, otporu i zaboravu.
"Danas nam se postavija pitanje od kojeg ne možemo pobeći - pitanje arhitekture, istorije i kulture, ali iznad svega pitanje identiteta, pitanje koja je vizija budućnosti srpskog društva", istakao je Savata.
Foto: ATAImages/R.Z.
On je upitao da li je ovo vizija pravne, uređene, demokratske države, u kojoj obrazovani stručnjaci mogu da rade u skladu sa zakonom, države u kojoj građani imaju pravo na sopstveno kulturno nasleđe.
Savata je naglasio da ispred Generalštaba stoji sa studentima i građanima koji osećaju dužnost prema sopstvenom nasleđu i žele da pokažemo solidarnost sa stručnjacima iz Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, koji poštujući zakon odbijaju da izbrišu Generalštab iz registra kulturnih dobara.
"Naši hrabri stručnjaci mesecima se suočavaju sa pritiscima državnog aparata samo zato što, za razliku od onih na najodgovornijim pozicijama u društvu, svesno i profesionalno obavlijaju svoj posao", istakao je Savata.
Devojka rođena 1999. proslavila rođendan ispred Generalštaba
Na studentskom protestu ispred Generalštaba studentkinja doktorskih studija na Veterinarskom fakultetu Emilija Mićovi, koja je rođena 1999. godine, kada je bombardovana zgrada kojoj sada preti potpuno rušenje i pretvaranje u hotelski kompleks, obeležila je rođendan.
"Posebna je odgovornost nas koji smo rođeni te 1999. godine da budemo danas ispred ove zgrade", rekla je Emilija.
Foto: ATAImages/R.Z.
Ona je rođena 22. marta 1999. godine u porodilištu Narodni front, dva dana pre početka bombardovanja, a majka joj je pričala o tome kako su se majke pred porođaj, ili one sa tek rođenim bebama, sklanjale u podrumske prostorije.
Radonjić Živkov: Nedopustivo da ovde nikne kockarnica
Okupljenima se obratila bivša zamenica direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Estela Radonjić Živkov.
Ona je istakla da je nedopustivo da na mestu koje ima višestruku spomeničku i istorijsku vrednost "nikne" kompleks hotela, kockarnica i kula.
Radonjić Živkov smatra da građani nikako ne smeju da dozvole da se na taj način unište ponos i identitet jednog naroda.
"Zamislite da za godinu dana ili za dve godine na ovom mestu budu neke kule, kockarnice, hoteli. Da li će to trajno umanjiti naše sećanje, identitet i državu", rekla je Radonjić Živkov.
Ona je podsetila da je Vlada Srbije 14. novembra 2024. godine donela odluku, mimo Zakona o kulturnom nasleđu, da Generalštab više nije kulturno dobro, čime su zgrada i prostor oko nje prepušteni novom investitoru, u skladu sa tajnim ugovorom.
Prema njenim rečima, Zakon o kulturnom nasleđu jasno propisuje proceduru kako neko kulturno dobro gubi svoj status, a zgrada Generalštaba nije izgubila svoja svojstva spomenika.
"To je remek delo srpske arhitekture, kapija Beograda i tvrđava koja nas brani i podseća na našu antifašističku prošlost", navela je Radonjić Živkov.
Govoreći o odluci Vlade, ona je istakla da nisu ispoštovani ni zakoni o propisanoj proceduri, jer je bilo neophodno da Republički zavod za zaštitu spomenuka kulture izradi predlog odluke, što struka nije uradila, uprkos ucenama i pretnjama.
Radonjić Živkov je poručila da ako ta odluka Vlade "prođe", nijedno kulturno dobro u Srbiji više neće biti bezbedno.
Foto: Newsmax Balkans
Okupljeni nose transparente sa natpisima: "Konzervatori podržavaju studente", "Narod bez kulturnog pamćenja je narod bez budućnosti", "Umetnost prodire u moral", "Studentski zahtevi su i naši zahtevi", a okupljeni viču i "Ostavke pa robija", "Ko ne skače, taj je ćaci".
Podsetimo, studenti u blokadi objavili su na svojim društvenim mrežama plan "Protesta za Generalštab" povodom 26. godišnjice početka NATO bombardovanja.
Najavljeno je da će na skupu biti organizovano prikupljanje kontakata građana za pokretanje narodne inicijative.
NATO bombardovanje SR Jugoslavije je počelo pre 26 godina i bez odobrenja Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. General u penziji Jovan Milanović izjavio je za Newsmax Balkans da je tokom boravka u Briselu za četiri godine poslao blizu 4.000 stranica informacija s tim u vezi.
Pukovnik 250. raketne brigade Vojske Jugoslavije Zoltan Dani 27. marta 1999. u 20.40 časova izdao je naređenje "Lansiraj". U tom trenutku nisu bili svesni da su pogodili F-117A, "nevidljivi" avion NATO alijanse, a Dani je za Newsmax Balkans ispričao detalje.
Neurohirurg-onkolog Danica Grujičić izjavila je za Newsmax Balkans da je NATO bombardovanjem 1999. godine od Savezne Republike Jugoslavije "napravljen biološki eksperiment".
Od 18 časova su planirani govori, a sat kasnije nastup hora Fakulteta muzičke umetnosti, dok će u 19.55 časova biti održan minut ćutanja za žrtve NATO bombardovanja 1999. godine.
Zbog stupanja u obustavu rada Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, studenti u blokadi odlučili su da ne idu do sedišta te ustanove, već do spomenika kod RTS i u Tašmajdanskom parku.
Planirano je da se protest završi oko 21 čas.
Foto: Newsmax Balkans
Ranije tokom dana studenti beogradskih fakulteta u blokadi predali su Ustavnom sudu inicijativu za ocenu ustavnosti odluke Vlade Srbije kojom je kompleksu zgrada Generalštaba oduzet status kulturnog dobra.
A za 1.maj od ranog jutra pohrle građani da zauzmu lepo mesto na Jajincima ili u Nišu na Bubnju da se vesele, roštiljaju i pevaju ceo dan. Sajmište da ne pominjem. NEKO stalno gura priču o nekim počastima, stajanjima mirno, a ko misli da život treba da ide dalje taj je NEHUMAN, ova zemlja je toliko natopljena krvlju da po tom shvatanju ne treba nikad da se smejemo. Tašmajdanu se održavaju koncerti, a tu je bilo groblje, gunulo se na svakom uglu beogradskih ulica.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
02:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
02:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
03:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
04:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEPOZNATE PRIČE PRIRODE ( R )
Nepoznate priče prirode je dokumentarni serijal koji istražuje netaknutu lepotu prirodnih predela Srbije, otkrivajući skrivene tajne, jedinstvenu floru i faunu, kao i živote ljudi koji ih okružuju.
Urbanističke inspektorke izvršile su inspekcijski nadzor i utvrdile nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola za gradilište u Ulici kneza Miloša broj 42, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Veliki šumski požar koji je izbio u sredu uveče u šumovitom području Glikadija na severnom egejskom ostrvu Tasos nastavio je da gori i u četvrtak, a situacija, prema izveštajima, opisana kao teška.
Iza protesta u Srbiji stoji Evropska unija. Iz njihovih centara se finansira sve što se dešava. Cilj je destabilizacija Srbije čime se pod kontrolu stavljaju i ostali srpski prostori. Destabilizacija u BiH je koordinisana usko sa svim što se dešava kod nas, izjavio je advokat Goran Petronijević.
U Užicu je održan protest ispred Gradske uprave zbog određivanja jednomesečnog pritvora za sedmoro građana koji su osumnjičeni za napad na pripadnike policije tokom blokade saobraćajnica, nakon čega je ponovo blokiran magistralni put Užice-Zlatibor.
Vatra je opustošila nekoliko sela u Topličkom okrugu, na jugu Srbije. Izgorele su kuće, traktori, stoka, a mnogi meštani ovih sela ostali su bez ičega. U suzama su za Newsmax Balkans ispričali da je u trenu nestalo sve što su godinama i decenijama stvarali.
Ana Ilić (33) iz Vatrogasno-spasilačke jedinice iz Niša osvojila je prvo mesto među ženama na takmičenju "Najjači vatrogasac-spasilac" održanom u Sankt Peterburgu. Ana je za Newsmax Balkans govorila kako je postala prva žena vatrogasac u Nišu i kako je vatrogastvo od hobija postalo njeno zanimanje.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da država nikada neće dati "zeleno svetlo" policiji da oštrije reaguje prema onima koji blokiraju, već samo uz minimalnu upotrebu sile i u krajnjoj nuždi.
Bivši ministar spoljnih poslova Goran Svilanović rekao je u emisiji GrađaNIN, govoreći o trenutnoj situaciji u društvu, da smo svi zaglavljeni u političkoj situaciji, za koju je ocenio da je komplikovana.
Studenti i građani blokirali su saobraćaj na Autokomandi u Beogradu, a blokade su održane i u Užicu, Novom Sadu, Nišu, Boru, Čačku, Zrenjaninu i još nekoliko gradova Srbije.
Profesor Pravnog fakulteta Vladan Petrov kazao je za Newsmax Balkans da Rezolucija o Srebrenici spada u domen tzv. kulture sećanja, pa se kao takva usvaja u Generalnoj skupštini UN po olakšanoj proceduri, a uz to nema obavezujuće dejstvo prema međunarodnom pravu.
Evropska komisija objavila je novi izveštaj o vladavini prava u Srbiji, sa lošijom ocenom u odnosu na prethodne. Predsednik Građanskog demokratskog foruma Zoran Vuletić istakao je za Newsmax Balkans da se u Srbiji reforme ne sprovode i da je put ka Evropskoj uniji zatvoren.
U Srbiji su gotovo svakodnevni slučajevi nestalih osoba, a nažalost, nije retkost da porodice danima, pa i godinama čekaju na bilo kakvu informaciju o svojim bližnjima. Takođe, svedoci smo brojnih nestanaka koji nikada nisu rešeni.
Štrajkački odbor zaposlenih Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu saopštio je da je većinom glasova odlučio da obustavi štrajk započet 5. maja i da, kako se navodi, borbu za dobrobit društva nastavi drugim oblicima društvenog i profesionalnog delovanja.
Komentari (2)
Bane
Sve namešteno,treba da sačuvaju ruševine dok opozicija ne dodje na vlast pa da oni prodaju.
pre 3 meseca
0 0 OdgovoriPera pravda
A za 1.maj od ranog jutra pohrle građani da zauzmu lepo mesto na Jajincima ili u Nišu na Bubnju da se vesele, roštiljaju i pevaju ceo dan. Sajmište da ne pominjem. NEKO stalno gura priču o nekim počastima, stajanjima mirno, a ko misli da život treba da ide dalje taj je NEHUMAN, ova zemlja je toliko natopljena krvlju da po tom shvatanju ne treba nikad da se smejemo. Tašmajdanu se održavaju koncerti, a tu je bilo groblje, gunulo se na svakom uglu beogradskih ulica.
pre 3 meseca
0 0 Odgovori