"Knez Pavle nije imao drugi izlaz": Istoričar za Newsmax Balkans o pristupanju Jugoslavije Trojnom paktu pre 84 godine
Potpisivanje sporazuma o pristupanju Trojnom paktu 25. marta 1941. godine bilo je iznuđeno jer Kraljevina Jugoslavija nije imala izbora zbog brojnih unutrašnjih i spoljašnjih problema, ocenio je u razgovoru za portal Newsmax Balkans istoričar Danijel Kulačin.
"Jugoslavija je imala unutrašnje i spoljne probleme, a Treći rajh je još 1938. godine bio na našim granicama. Najpre zauzimanjem Austrije, tu je bila Italija, paktu je zatim pristupila i Bugarska, a bilo je izvesno da će to učiniti i Mađarska... Sa svih strana bili smo okruženi članicama Trojnog pakta, tako da nije bilo puno opcija za odbijanje da im se pridružimo", rekao je Kulačin.
Podsetio je na činjenicu da je Velika Britanija daleko, a da je Rusija bila nemoćna.
"Treba uzeti u obzir i to da je SSSR bio komunistički, a da je Jugoslavija bila kraljevina, tako da pomoć od njih svakako nije dolazila u obzir", dodao je istoričar.
U Novom Sadu polaganjem venaca na spomenik na Keju žrtava racije obeležena je 83. godišnjica Pogroma u Novosadskoj raciji kada je ubijeno više od 1.300 Novosađana.
Nacistički lider Adolf Hitler više neće biti počasni građanin gradića pored Bona, a, kako piše Dojče vele, za tu odluku zaslužni su učenici desetog razreda Gimnazije Zibengebirge (SIBI) u Bad Honefu koji su za to podneli inicijativu koju je potpisalo više od 1.300 ljudi.
Kritikovana je tada politika kneza Pavla, ali kako je objasnio Kulačin, on nikako nije bio naklonjen Nemačkoj i potpisivanje saveza sa Trojnim paktom je bio potez na koji se nerado odlučio, znajući da resursa za rat nema dovoljno.
"Knez Pavle je bio anglofil i nikako nije bio naklonjen Nemcima, kako su ga nakon svega predstavili. Unutrašnji problemi bili su veliki pogotovo jer Hrvatska nije učestvovala u političkom životu Jugoslavije još od atentata u Skupštini 1928. godine. Knez Pavle je zbog toga dao Dragiši Cvetkoviću ingerencije da napravi dogovor sa Hrvatskom i Vlatkom Mačekom, a koji je rezultirao stvaranjem Banovine Hrvatske, autonomne teritorijalne jedinice unutar Kraljevine Jugoslavije", naveo je sagovornik Newsmax Balkans.
Foto: AP
On je objasnio da je potpisivanju saveza prethodio niz događaja u februaru i martu 1941. godine.
"Trajali su pregovori, a britanska služba imala je svoje ljude u centrali, da bi mogla da 'vrati Jugoslaviju na pravi put'. Britanci su čak i preko radija iz Indije govorili da Sloveni treba da stanu na pravu stranu. Britanija je bila sama u borbi i morali su da utiču gde god su mogli", istakao je Kulačin.
Foto: Ustupljena fotografija
Naglasio je da je više faktora uticalo na to da knez Pavle pristane na pristupanje Trojnom paktu - pitanje vojske i naoružanja, integritet i suverenitet, okruženost zemljama koje su na strani Nemačke i potencijalna izdaja Hrvatske. Svi pokušaji odlaganja potpisivanja su propali jer je Nemačka pristala na predloge Kraljevine Jugoslavije i stavila kneza u bezizlaznu situaciju.
"Ministar vojni Petar Pešić govorio je da naša odbrana nije dovoljna u slučaju rata i da Jugoslavija ne bi mogla da se odbrani od eventualnih napada, pogotovo okružena zemljama članicama", zaključio je naš sagovornik.
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
Portparolka Bele kuće Kerolajn Livit kategorično je demantovala neproverene izveštaje da je šefica kabineta predsednika Sjedinjenih Američkih država Donalda Trampa, Suzan Vajls, zabranila predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da prisustvuje događaju u Mar-a-Lagu.
Ministarstvo prosvete pripremilo je izmene i dopune pravilnika o školskom kalendaru za 2024/2025. godinu koje predviđaju da se školska godina može produžiti za osnovne škole najviše pet nastavnih dana, a za srednje škole najviše 20, odnosno 25 nastavnih dana (za gimnazije).
Stanari ulice Kneza Miloša već pet dana blokiraju gradilište kod broja 42 gde je planirana izgradnja stambeno-poslovne zgrade na šest spratova. Kako su najavili, ostaju do daljnjeg na istom mestu i sa istim ciljem.
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa jednim tako traumatičnim iskustvom.
U Srbiji će biti malo svežije vreme, promenljivo, u prvom delu dana na severu i zapadu Srbije pretežno oblačno, a mestimično se očekuju kiša i lokalni pljuskovi sa grmljavinom, najavio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Udruženi roditelji Srbije su, povodom najavljenog produžetka školske godine, zatražili da bude okončana u razumnom roku, uz eventualno produženje od najviše pet radnih dana i da se organizacija nastave do kraja izvede u skladu sa zakonom i u najboljem interesu učenika i zaposlenih.
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula izjavio je da je politička realnost u Srbiji izuzetno složena već duže vreme, pogotovo u proteklih šest meseci od pada nadstrešnice u Novom Sadu, koji je postao simbol korupcije.
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos poručila je u Evropskom parlamentu da je Evropska unija (EU) predana da podrži Srbiju na putu ka članstvu, ali je potrebno da Beograd obavi ključne reforme, koje i studenti i građani traže već pet meseci.
Policija u Šapcu uhapsila je Z. P. (53) iz Vladimiraca, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivična dela teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja i nepružanje pomoći povređenom u saobraćajnoj nezgodi.
Kako će izgledati kraj školske godine za osnovce sasvim je izvesno, ali izmene školskog kalendara od strane Ministarstva prosvete ne daju odgovor na pitanje kako će i kada maturanti srednjih škola polagati maturski i prijemni.
Komentari (0)