Obeležava se 83 godine od Novosadske racije, masovnog zločina mađarskih okupatora nad Srbima, Jevrejima i Romima
U Novom Sadu se obeležava 83 godine od Novosadske racije tokom koje je od 4. do 29. januara 1942. godine u Novom Sadu i drugim mestima Vojvodine ubijeno nekoliko hiljada ljudi.
Godišnjica će biti obeležena na platou ispred skulpture "Porodica" na Keju žrtava racije gde će biti održan pomen i položeni venci. Mađarski okupatori su januara 1942. izvršili masakr, masovni zločin, u Južnoj Bačkoj, u Novom Sadu, Šajkaškoj, Bečeju.
Navodno je cilj bio obračun sa ustanicima, a u stvari sistematski su uništavani ugledniji Srbi, posebno oni koji su doživljavani kao opredeljeni za srpski identitet Bačke. Sistematski su takođe uništavani i tamošnji Jevreji.
Ubijeno je, koliko se zna, 3.809 ljudi, a među njima 1.068 žrtava su bili Jevreji, kao i Romi. Činjenica da su među ubijenima 477 njih bila deca, a 927 osobe ženskog pola dokazuje da je cilj zločina bilo uništenje istaknutih Srba i Jevreja, a najmanje nekakvih ustanika. Racija je započela 4. januara, prvih dana u selima Šajkaške, Čurugu, Gospođincima, Đurđevu, Šajkašu, Titelu, Mošorinu, Vilovu, Gardinovcima, Žablju, Loku, a potom je nastavljena u Novom Sadu. Tragično su stradali takođe, Srbi i Jevreji u Srbobranu, Temerinu, Bečeju.
U Hramu Svetog Save u Beogradu održan je pomen povodom sedam godina od ubistva lidera Građanske inicijative "Srbija, demokratija i pravda" Olivera Ivanovića.
Francuski satirični list "Šarli ebdo" deceniju nakon napada džihadista na redakciju u Parizu, u kojem je poginulo 12 osoba, saopštio da će ostati odlučan u svojoj misiji i nastaviti da kritikuje sve religije.
Akcija je okončana 29. januara. Ubijanja je bilo na nizu lokacija, a savremenicima je posebno ostalo sećanje na masovno ubijanje novosađana na obali Dunava i potom guranje žrtva pod led koji je tada okovao reku.
Među ubijenima i dr Ignjat Pavlas
Među ubijenima januara te 1942. tokom masakra u Južnoj Bačkoj, koji se najčešće naziva Novosadska racija, bio je i dr Ignjat Pavlas, kao i njegova supruga Olga.
Ignjat Pavlas bio je istaknuti javni i nacionalni radnik u Novom Sadu, nosilac prisajedinjenja Vojvodine Srbiji 1918, uz Jašu Tomića, a tragično je stradao 23. januara 1942. godine. Ugledni advokat, istakao se zalaganjem za Srbe i u vreme Austrougarske, kao tokom Svetskog rata kada je organizovao prihvat i smeštanje srpske dece, žrtava rata, i posebno u vreme raspleta 1918. godine.
U Srpskom narodnom odboru, obrazovanom u Novom Sadu 1918. bio je potpredsednik. Bio je član delegacije koja je 1918. u Beogradu, tražila da srpska vojska najbrže moguće uđe u Novi Sad i Bačku, i dočekao je srpsku vojsku 9. novembra.
Dr Pavlas je takođe predsedavao Velikom narodnom skupštinom u Novom Sadu 25. novembra 1918. kada je proglašeno prisajedinjenje Vojvodine Kraljevini Srbiji.
Najzaslužniji za izgradnju Sokolskog doma u Novom Sadu
Kao kulturni i nacionalni radnik, u međuratnom periodu jedan je od prvaka pokreta Sokola u Bačkoj. Bio je starešina Bačke sokolske župe. Izvesno je najzaslužniji za izgradnju Sokolskog doma u Novom Sadu 1936. godine.
Tada je zvanično ime bilo Spomen dom kralja Aleksandra I. Pored drugog, bio je i predsednik Veslačkog kluba "Danubius", osnivač je i predsedavajući planinarskog društva "Fruška gora".
Organizovao je gradnju planinarskih domova na Fruškoj gori, na Zmajevcu, Osovlju, Iriškom vencu, kao i na Rudniku kod Gornjeg Milanovca. Ignjat Pavlas rođen je u Slavoniji, u Gornjem Moholjcu.
Otac je poreklom bio Čeh, majka Srpkinja, rođena u Tovarniku, u Sremu. Srpsku veliku gimanziju pohađao je u Novom Sadu.
Studirao je potom pravne nauke u Zagrebu, zatim u Budimpešti, gde stiče zvanje doktora nauka 1912. godine. Pošto je okončao advokatski ispit otvara kancelariju Novom Sadu iste 1912.
Godine 1918. imao je izuzetnu ulogu u sklopu Srpskog narodnog odbora u tom gradu.
Odborom je predsedavao Jaša Tomić dok je Pavlas bio potpredsednik.
Ne samo da je kao delegat Srpskog narodnog odbora putovao u tek oslobođeni Beograd, s molbom da srpska vojska što pre stupi u Novi Sad, odnosno Bačku, nego je zapovedništvu austro-nemačkih trupa prosledio ultimatim zahtevajući neodložno napuštanje Novog Sada.
Prilikom svečanosti ulaska srpskih trupa 9. novembra Ignjat Pavlas ih je dočekao između ostalog i pozdravnim govorom patriotske sadržine sa balkona zgrade Matice srpske, na glavnom gradskom trgu.
Pošto je predsedavao 25. novembra 1918. Velikom narodnom skupštinom u Novom Sadu na kojoj je proglašeno prisajedinjenje Kraljevini Srbiji, izvesno vreme je bio poverenik za unutrašnje poslove. Jedan je od osnivača Advokatske komore u Novom Sadu, 1921. godine. Za okupacione mađarske vlasti dr Ignjat Pavlas bio je oličenje neprijatelja. Kada je ubijen 23. januara 1942. imao je 55 godina.
Profesor Pravnog fakulteta Miodrag Jovanović smatra da su blokade fakulteta najbolje što je moglo da se dogodi za afirmaciju univerziteta, dok profesor Filozofskog fakulteta Vladimir Vuletić ocenjuje da studenti ne vode računa o sopstvenim interesima i da je pitanje dugoročnih posledica po njih.
Da je direktor Crvene zvezde Zvezdan Terzić negde u inostranstvu objavio poruku sa simbolom srednjeg prsta, momentalno bi bio sankcionisan, ali Fudbalski savez Srbije očigledno neće reagovati, kaže advokat Miroje Jovanović, koji je podneo prijave protiv Terzića disciplinskim organima FIFA i UEFA.
Viši sud u Beogradu osudio je bivšu državnu sekretarku MUP-a Dijanu Hrkalović na kaznu zatvora od 16 meseci jer je iskorišćavanjem svog položaja u MUP-u kočila istrage i procesuiranje kriminalaca. Drugooptuženi Dejan Milenković je oslobođen, a Milorad Šušnjić je dobio kaznu zatvora od godinu dana.
Advokat Goran Petronijević izjavio je za Newsmax Balkans da je tužilaštvo u slučaju pada nadstrešnice zgrade Železničke stanice u Novom Sadu "neverovatno ekspresno radilo", ocenjujući da je bilo i propusta odnosno da je istragom moralo biti obuhvaćeno još osoba.
Premijer Srbije Miloš Vučević poručio je građanima Srbije, povodom najavljenog generalnog štrajka, da budu mirni i strpljivi i čak i tolerantniji nego inače prema onima koji drugačije misle, a onima koji će učestvovati na protestnim skupovima da ne ometaju ljude koji žele normalno da funkcionišu.
Više javno tužilaštvo u Beogradu pokrenulo je istragu protiv M. B. (70) zbog sumnje da je 20. januara ove godine u porodičnoj kući ubio svog bivšeg zeta D. N, tokom proslave slave Sveti Jovan Krstitelj.
Poljoprivrednici, članovi udruženja "Šajkača" i Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja blokirali su u 12 časova poljoprivrednim mašinama Ibarsku magistralu u Mrčajevcima.
Prema podacima Ministarstva prosvete, u Srbiji se nastava odvija u 97 odsto od ukupno 1.773 osnovnih i srednjih škola, a u tri odsto škola nastava se ne održava.
Studentski parlament Univerziteta u Beogradu saopštio je da je od uprave Univerziteta u Beogradu tražio da studentima dostave plan nadoknade nastave i organizaciju ispitnih rokova kako je, navodi se, u utorak na sednici skupštinskog odbora za obrazovanje saopšteno.
Studenti i deo radnika Elektroprivrede Srbije (EPS) završili su u 12.30 časova protest ispred sedišta EPS u Balkanskoj ulici u Beogradu, na kojem su tražili ispunjenje studentskih zahteva i ostavku rukovodstva tog preduzeća, koje je pretvoreno u akcionarsko društvo.
Predsednik Srpske liste Zlatan Elek izjavio je da očekuje da ta stranka osvoji svih 10 mandata predviđenih za srpsku zajednicu, jer je, kako je istakao, to jedini način za opstanak srpskog naroda na Kosovu i Metohiji.
Komentari (0)