Đukić Dejanović: Nastava se odvija u 96 odsto škola, očekujem da neki fakulteti počnu s radom 1. aprila
Većina učenika osnovnih i srednjih škola se vratila u klupe, a plan nadoknade časova se već primenjuje, kaže ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović i dodaje da ukoliko nastava na fakultetima ne počne u aprilu, možemo govoriti o ugrožavanju akademske godine.
Đukić Dejanović kaže da samo jedna osnovna škola u Srbiji ne radi i da je slika danas znatno drugačija nego prethodnih meseci. U 96 odsto škola održava se nastava, a kako kaže, u većim gradovima uglavnom nastave nema još samo u gimnazijama.
Većina dece vratila se u klupe ove nedelje, a škole su napravile plan nadoknade.
"One škole koje su manje gubile, već su ušle u plan nadoknade, ali ima škola koje nikada neće moći da u potpunosti nadoknade izgubljeno. Ali važno je da se školska godina završi, i da se u sledeću uđe neopterećeno", smatra Slavica Đukić Dejanović.
Različiti načini nadoknade nastave
Kada je reč o školama koje i dalje ne rade ministarka prosvete kaže za RTS da su se neki roditelji snašli tako što su decu prebacivala u odeljenja koja rade.
"Mi smo pozvali direktore škola kojima je potrebna pomoć u nadoknadi da se jave. Za podršku ćemo im poslati nastavnike iz drugih škola koji imaju manji fond časova. Bitno je da škole što pre imaju pune programe kako bi deca imala bar jedan deo letnjeg raspusta. Neki imaju po šest-sedam časova dnevno, neki radne subote, neke sve ovo navedeno", objašnjava Đukić Dejanović.
Roditelji učenika Devete beogradske gimnazije koji se nalaze u blokadi nastave okupili su se ispred te škole kako bi pružili podršku svojoj deci kojoj su, kako tvrde, pojedini nastavnici pretili i govorili im da su ekstremisti i teroristi.
Dekanka Fakulteta političkih nauka Maja Kovačević istakla je u razgovoru za Newsmax Balkans da ne deli stav pomoćnika ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandra Jovića, koji je ranije tokom dana izneo tvrdnju da je akademsku godinu nemoguće završiti do 1. oktobra.
Vlada u tehničkom mandatu nastavlja sa represivnim merama prema direktorima škola, a nas kao roditelje brine što se veoma malo pitamo u celoj ovoj situaciji, kažu sagovornice Newsmax Balkans iz Udruženih roditelja Srbije.
Ministarka prosvete međutim kaže da deca moraju da savladaju osnovne pojmove i da se vrši nadzor jer se moraju postići rezultati na zadovoljavajući način u savladavanju gradiva.
"Kvalitet učenja jeste poremećen, nije normalno da dete svaki dan ima šest-sedam časova ali je to sada neophodno da bi se gradivo nadoknadilo. Ja se zahvaljujem onim nastavnicima koji su sve vreme držali nastavu u punom kapacitetu, pa i oni koji su držali časove od 30 minuta. Nama su problem one škole koje su bile potpuno blokirane", kaže Slavica Đukić Dejanović.
Kakva je situacija sa fakultetima?
Kada je reč o nastavi na fakultetima i akademskoj godini situacija je još kompleksnija, ali da nije sve izgubljeno.
"Ako se u aprilu ne krene sa nadoknadom, možemo govoriti da je akademska godina ugrožena. A to u mnogo čemu zavisi i od fakulteta. Nije isto da li se nadoknađuje nastava na recimo medicinskom ili nekom sličnom fakultetu gde znanje ne možete da steknete bez praktične nastave. Mislim da će jedan broj fakulteta početi sa nastavom od 1. aprila", kaže ministarka prosvete. Imate studente koji i te kako žele da nastave sa studijama, da imaju kolokvijume, ispite, a profesori su dužni da im to obezbede", ističe Slavica Đukić Dejanović.
Foto: Milena Đorđević
Inicijativu za ocenu ustavnosti i zakonitosti Vladine uredbe, koja se odnosi na standarde uslova rada i za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta, potpisalo je 470 profesora, saradnika i članova univerzitetskog osoblja Beogradskog univerziteta.
Ministarka prosvete ne veruje da će odluke Vlade biti osporene.
"U istoj proceduri Vlada je donela odluku o povećanju plata od 16 odsto, i tada nije bilo primedbi. Mislim da je procedura apsolutno ispoštovana, ali ako sud drugačije odluči onda i jedna i druga uredba mogu biti osporene. Mi smo rekli da će plate biti umaljene ako se nastava ne bude izvodila na fakultetima, isto kao i u školama. Ono što treba da znaju profesori, kao što je to rečeno i nastavnicima, nadoknada nastave biće im plaćena", objašnjava Slavica Đukić Dejanović.
Serijal osvetljava ključne trenutke koji su ostavili dubok trag na generacije i nudi sveobuhvatan pogled na period socijalizma, kulturnog razvoja i političkih previranja.
dokumentarni
21:00
DIJAGNOZA
Emisija Dijagnoza sa Borislavom Višnjićem tražiće odgovore na ključna pitanja od kojih zavisi dalji razvoj Crne Gore i regiona. Glavne teme koje će biti otvarane u emisiji su implikacije koje ključna dešavanja u međunarodnoj politici imaju na Crnu Goru i region. Takođe, bavićemo se i ključnim ekonomskim projektima koji bi doveli do bržeg razvoja naših zemalja ali i koliko na sve procese i neophodne reforme utiče korupcija.
dokumentarni
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-ZASTAVA FILM ( R )
Filmovi « Zastava filma » obuhvataju teme koje su najvećim delom vezane za događaje u kojima je vojska, kroz motiv odbrane zemlje, požrtvovanosti i hrabrosti, simbol jedne države i njenog istorijskog nasleđa. U tom pogledu dokumentarni filmovi obrađuju kako događaje pre Drugog svetskog rata, tako najvećim delom one priče koji su vezani za posledice ratnih godina ili i za same životne sudbine onih koji su bili deo njih. Svojim izborom tema filmovi « Zastava filma » su ceo svoj serijal posvetili i istoriji Jugoslovenske narodne armije koju su činili građani na odsluženju vojnog roka, njihovim pričama i dogodovštinama, ali i onim temama koje su deo razvoja moderne srpske vojske, a posebno njenom zadatku odbrane državnih granica. Duga filmska tradicija « Zastave filma » tako doprinosi rasvetljavanju jedne od najvažnijih tema za opstanak jednog društva i otvara brojne teme i dileme vezane za uspon i očuvanje teritorijalnih vrednosti srpske države
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Sve što se dešava u vezi sa sporazumima između Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata je "slika i prilika jedne neodgovorne, nesposobne i agresivne vlasti", rekao je emisiji "Perspektiva" Duško Marković, lider Stranke evropskog progresa, nekadašnji premijer i visoki funkcioner DPS-a.
Nepoznata osoba pucala je iz vazdušne puške u Novom Sadu, dve osobe, od kojih je jedna trudnica, zadobile su površinske rane, a NN lice tereti se za ugrožavanje sigurnosti. Koje su zaprećene kazne i kako su procesuirana prethodna srodna dela, za Newsmax Balkans odgovara advokat Milan Alanović.
Patrijarh srpski Porfirije ocenio je da se čitav svet, pa i srpski narod, nalazi u dubokoj krizi, ali da je ona uvek ispit i šansa da kroz lično i zajedničko preispitivanje prepoznamo svoje nedostatke, kao i da otkrijemo put izlaska iz nje.
Studenti i građani koji ih podržavaju peti dan blokiraju zgrade Radio-televizije Srbije u Takovskoj, Aberdarevoj ulici i na Košutnjaku. Javni servis nije emitovao Jutarnji program ni Dnevnik 2, a neće biti ni prenosa ponoćne i jutarnje liturgije povodom Uskrsa.
Obrazovanje u Srbiji danas ima žensko lice, ali moć i dalje uglavnom pripada muškarcima. Iako žene prednjače u broju diploma, mastera i doktorata, retko ih viđamo na rukovodećim pozicijama u IT sektorima ili među donosiocima odluka.
Sa vestima o uvođenju obavezog vojnog roka u Hrvatskoj, ponovo je aktuelna i priča o obaveznom, redovnom vojnom roku u Srbiji. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u septembru prošle godine potpisao saglasnost za obavljanje redovnog vojnog roka od 75 dana.
Titula najjačeg jajeta na svetu ove godine je ostala u Mokrinu, pošto je na tradicionalnom Svetskom takmičenju u kucanju farbanim uskršnjim jajima pobedio Stevan Prodanov iz tog vojvođanskog mesta.
Zbor radnika Radio-televizije Srbije (RTS) zatražio je hitno reagovanje skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje i raspisivanje konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Kardinal i beogradski nadbiskup Ladislav Nemet predvodio je Uskršnju misu u Župi svetog Petra u Beogradu i tom prilikom poželeo da radost uskrsnuća prožme život svih vernika.
Nekoliko stotina vernika sa Kosova i Metohije, iz Beograda i Crne Gore, prisustvovalo je Vaskršnjoj liturgiji koju je je u Pećkoj Patrijaršiji služio patrijarh Porfirije.
U Srbiji bi prinosi kajsije, breskve, trešnje, rane sorte višnje i šljive zbog poznih prolećnih mrazeva i izuzetno niske temperature za kraj aprila mogli biti manji ove godine od 30 do 90 odsto, a negde čak i do 100 procenata, izjavio je agroanalitičar Goran Đaković.
Komentari (0)