Kad dete ubije roditelja: "Najčešće nelečeni pacijenti, obratiti se lekaru na pojavu prvih simptoma psihoze"
Od početka godine u Srbiji je zabeleženo šest brutalnih ubistava roditelja, a iza ovih krvavih zločina stajala su njihova deca. Šta je zajedničko ovim zločinima i koji su dublji razlozi ovakvih tragedija? Postoji li način da prepoznamo znakove koji mogu da nas upozore i možemo li da ih sprečimo?
Ubistvo roditelja od strane deteta uvek potrese javnost i prvo pitanje koje se postavlja je da li je dete koje je počinilo zločin psihijatrijski slučaj.
Međutim, prema engleskom istraživanju svega pet odsto počinitelja ovakvih dela čine teški psihijatriski slučajevi, dok su 95 odsto formalno normalne osobe.
Uglavnom su počinitelji oni koji imaju psihotične poremećaje poput neotkrivene šizofrenije.
"Počinitelj obično muška osoba, a žrtva ženska"
Psihijatrica Jovana Stojković pojasnila je da su to najčešće pacijenti koji nisu lečeni.
"Toga ima u celom svetu, a naročito kod nas. Neko napuni 30-40 godina i 20 godina bude nelečen. Ljudi koji imaju šizofreniju su najčešće usmereni na svoju porodicu, pa članovi porodice budu i žrtve. Obično je to osoba muškog pola, mada desi se i da ćerka ubije roditelje, a žrtva je najčešće osoba ženskog pola, odnosno majka", izjavila je Stojković.
Dodala je i to da ukoliko dođe do zloupotrebe alkohola i nekih supstanci i ukoliko postoje stesogeni faktori, situacija postaje još komplikovanija.
"Osoba sa svim tim faktorima i bolešću, koja pritom nije lečena, lako može da tu agresivnost, koja je preplavljujuća i za koju ima osećaj da preti da će mu dezintegrisati ličnost, odluči da ispolji napolje", pojasnila je Stojković.
"Ako dete uživa u mučenju životinja, to pokazuje da će imati potrebu da naudi ljudima"
Neretko se dešava da u slučajevima gde dete ubije roditelja reakcije bližnjih i poznanika budu neverica i tvrdnje da se tako nešto nije moglo ni u snu očekivati.
Prema rečima stručnjaka razlog je neispoljena agresivnost u trenucima njihovog osećaja ugroženosti.
Međutim, potencijalna prevencija krije se u ranim godinama deteta.
Psihološkinja Dunja Ilić istakla je da postoje neke indikacije po kojima možemo da prepoznamo da li je dete sklono nekoj vrsti nasilja ili zločina nad nekim drugim.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kikindi uhapsili su T. DŽ. (53) iz Beograda, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično delo ubistvo.
U Čačku se u ponedeljak uveče dogodilo dvostruko ubistvo. Uhapšen je M. B. (40) zbog postojanja osnova sumnje da je ubio roditelje, potvrđeno je za Newsmax Balkans u Policijskoj upravi u Čačku.
"To možemo da prepoznamo kada su deca mala, kad imaju tendenciju da muče decu manju od sebe ili čak životinje, insekte i ako vrše neke obrede sa njima. Ako primetite da dete uživa da muči i da vidi kako se muči neka mala životinja, to može biti indikacija da će kasnije u životu imati potrebu da naudi i nekom ljudskom biću", napomenula je Ilić.
"Bilo koja vrsta psihoze mora da se leči"
Prema rečima stručnjaka, sprečavanje tragedije, usled vidljivih znakova agresije, moguće je samo ukoliko se lečenje izvrši na vreme.
"Imala sam slučaj gde su roditelji podržavali da se dotični mladić ne leči i na kraju je došlo do pokušaja ubistva majke i oca. Na prvu pojavu nekih simptoma koji su zabrinjavajući, a roditelji to jako dobro osete, treba se obratiti lekaru zato što se sve to može sprečiti jedino lekovima. Dakle, ne postoji nijedan drugi način da se šizofrenija ili bilo koja psihoza drži pod kontrolom sem lekovima i to se danas radi vrlo uspešno", ukazala je Stojković.
Dodala je i to da za nelečenje nema objektivnog razloga, osim nekog straha od stigme ili nekog ličnog uverenja.
U Srbiji je od početka ove godine zabeleženo makar pet ubistva roditelja koje su počinili sinovi i jedno gde je ćerka ubila svoju majku.
Sve počinitelje ovih zločina povezuje brutalan način ubistva i odsutvo osećaja krivice.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-IZA BIOGRAFIJE ( R )
Umesto standardnog prikaza postignuća i titula, ovaj serijal pruža dubinski uvid u njihove životne puteve, izazove, unutrašnje borbe i trenutke koji su oblikovali njihov karakter.
dokumentarni
16:30
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
17:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
Imao sam prilike da razgovaram sa njim i on je čestit čovek, što je teško naći u politici, kaže dopisnik Newsmax Balkans iz Čikaga Antonije Kovačević, komentarišući imenovanje Marka Brnovića za novog ambasadora SAD u Beogradu.
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović napadnuta je nožem na Trgu Pavla Stojkovića i ona se nalazi u Urgentnom centru, potvrđeno je za Newsmax Balkans u Policijskoj upravi Niš.
Liderka krajnje desničarske francuske stranke Nacionalno okupljanje Marin Le Pen proglašena je krivom zbog pronevere fondova Evropskog parlamenta. Osuđena je na četiri godine zatvora, a dobila je i zabranu kandidovanja za javnu funkciju u narednih pet godina.
Privremena otpravnica poslova u ambasadi Republike Srbije u Mjanmaru Gordana Jakšić izjavila je za Newsmax Balkans da su svi srpski državljani dobro nakon razornog zemljotresa koji je pogodio ovu azijsku zemlju.
Pet osoba, koje su pre tri dana nestale na području Žagubice, pronašli su lovočuvari u kolibi na Beljanici. Prethodno je pronađen automobil u kome su se nalazili.
Odbijamo da učestvujemo u formiranju vlade koja bi predstavljala kontinuitet dosadašnje politike i koja bi narod i državu terala samo dalje u podele i ka sukobu, saopštio je predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodni poslanik Miroslav Aleksić.
Obilne padavine prethodnih dana podigle su vodostaje brojnih reka u Srbiji, prilikom čega su poplavljena poljoprivredna zemljišta i pojedini pomoćni objekti, dok su stambeni zasad bez većih oštećenja. Direktor JVP "Srbijavode" Goran Puzović naveo je za Newsmax Balkans da je situacija pod kontrolom.
Aktuelna akademska godina je pod znakom pitanja zbog blokada fakulteta, a govori se i o tome da je ugrožena i naredna. Profesor Filozofskog fakulteta Čedomir Antić i Bojan Vranić sa Fakulteta političkih nauka objasnili su šta bi moglo da se uradi da bi se akademski život što pre vratio u normalu.
Javni tužioci koji su prvi put izabrani na tu funkciju, položili su zakletvu pred predsednicom Skupštine Srbije Anom Brnabić i Vrhovnom javnom tužiteljkom Zagorkom Dolovac.
Prošireni rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu saopštio je da "napad na dekanku Filozofskog fakulteta Univerziteta u Nišu, izvršen nožem, na javnom mestu, pred velikim brojem okupljenih građana, izazvao strah, uznemirenost i zgražavanje širom Srbije".
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Sadu rasvetlili su krivično delo izazivanje opšte opasnosti, počinjeno 25. marta, na Keju žrtava racije.
Zašto nam se decenijama ponavljaju krize i protesti? Ko će odlučivati o našoj budućnosti - vlast, studenti ili birači na izborima? Odgovore tražimo od psihologa i nekadašnjeg potpredsednika Vlade Srbije Žarka Koraća.
Komentari (0)