Članovi akademske zajednice i studenti predali pisma o projektu "Jadar" Delegaciji Evropske unije u Srbiji

Članovi akademske zajednice i studenti predali su danas Delegaciji Evropske unije u Srbiji zahtev da Evropska komisija odbaci predlog kompanije Rio Tinto da se Projekat "Jadar" uvrsti u listu strateških projekata za EU koji se realizuju u trećim zemljama.

Izvor: FoNet   |  

01.04.2025. 15:02

Članovi akademske zajednice i studenti predali pisma o projektu "Jadar" Delegaciji Evropske unije u Srbiji

Akademik Slobodan Vukosavić pročitao je zahtev Akademske zajednice u vezi sa protivljenjem nameri Rio Tinta da, uz podršku Vlade Srbije i institucija EU, realizuje Projekat eksploatacije i prerade minerala jadarita "Jadar".

Vukosavić je naveo da se tim pismom, sa potpisom oko 3.000 članova Akademske zajednica, iskazuje zabrinutost zbog predloga Rio Tinta.

"Neki od razloga zabrinutosti su ignorisanje naučno i stručno utemeljenih upozorenja o potencijalno štetnim posledicama Projekta "Jadar" po prirodne vrednosti, kao i zbog naučno dokazanih, već nastalih štetnih posledica u vidu kontaminacije voda i zemljišta na lokacijama gde se već skoro dve decenije obavljaju primenjena geološka istraživanja za potrebu eksploatacije rude jadarita", izjavio je Vukosavić.

On je izrazio i zabrinutost i zbog odsustva bilo kakve ozbiljne procene uticaja Projekta "Jadar" na zdravlje stanovništva u dosadašnjoj ključnoj strateškoj dokumentaciji i potpune netransparentnosti poslovanja Rio Tinta u Srbiji, uključujući zabranu državnim organima da javnosti omoguće pristup relevantnoj dokumentaciji vezanoj za projekat.

"Zabrinuti smo i zbog osnovane sumnje u sistemsku korupciju koja prati razvoj tog projekta, kao i indicija da su nadležni organi Srbije dali direktno odobrenje Rio Tintu da podnese prijavu Projekta 'Jadar' na konkurs za strateške projekte EU", izjavio je Vukosavić.

On je izrazio uverenje da milioni građana Srbije neće dozvoliti eksploataciju i preradu jadarita na svojoj teritoriji.

Evropska komisija je svesna da bi finansijska ulaganja institucija EU u “Jadar” bila visokorizična, zbog nemogućnosti realizacije projekta kome se protivi velika većina građana, rekao je Vukosavić.

Predato i pismo studenata

Studenti u blokadi su u svom pismu Evropskoj komisiji iskazali zabrinutost povodom Rio Tinta.

Predstavnik studenata Vanja pročitao je pismo, u kojem se tvrdi da se stučnom analizom dolazi do “apsurda”, jer projekat koji je u javnosti predstavljen kao bezbedan za životnu sredinu i prosperitetan za stanovništvo i ekonomiju Srbije, izričito šteti životnoj sredini i ugrožava živote stanovništva, kako na lokalnom, tako i na regionalnom nivou.

Navedeno je da su istražne bušotine već dovele do zagađenja poljoprivrednog zamljišta, podzemnih voda visokog kvaliteta i reka.

Projekat „Jadar" bi bio jedinstven slučaj u celom svetu - prvi rudnik litijuma na naseljenom području i veoma plodnom tlu. Rio Tinto je iza sebe ostavio brojne ekološke i društvene katastrofe u Papui Novoj Gvineji, Indoneziji i na Madagaskaru, tvrdi se u pismu.

Dodaje se da nije jasno zbog čega se favorizuje eksploatacija litijuma iz rude za koju je nauka utvrdila da je ekološki pogubna.

Zlatko Kokanović iz udruženja “Ne damo Jadar” je izjavio da će i oni predati svoje pismo, čija je glavna poruka da “neće kopati”, bez obzira na odluku Evropske komisije.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)