Miketić za Newsmax Balkans o početku demontaže Starog savskog mosta: Upitna je njegova sudbina, biramo borbu telima

Radnici su u postupku ilegalnog rušenja Starog savskog mosta skinuli jedno parče konstrukcije, čime je ona ugrožena. Sve je to još reverzibilno, ali se postavlja pitanje sudbine mosta, a mi biramo borbu, izjavio je za Newsmax Balkans aktivista inicijative "Most ostaje" Đorđe Miketić.

Autor:  

Ana Pešić

|  

03.04.2025. 19:16

Miketić za Newsmax Balkans o početku demontaže Starog savskog mosta: Upitna je njegova sudbina, biramo borbu telima

Miketić je rekao da je negde oko 14 časova dežurna ekipa mostobrana primetila veliki kran, dok su prethodno združene inicijative i pokreti saopštili da je počela demontaža Starog savskog mosta.

"Stojeći i braneći most pet meseci i gledajući Beograd na vodi, Autobusku i Železničku stanicu, Bristol, prvi beogradski park koji se ruši, shvatili smo da je sve što se dešava u gradu metastaza Beograda na vodi. Ta metastaza jede i proždire naš grad", naveo je Miketić.

Naš sagovornik je dodao i to da će u subotu biti organizovan zbor građana i aktivista zbog rušenja Starog savskog mosta. 

"U subotu ćemo u 17 sati pozvati na veliki zbor svih aktivista, lokalnih inicijativa i ljudi koji žele da brane ovaj grad telima da se skupe kod mosta i dogovorimo se da moramo braniti Beograd u svakom kutku, parceli, mostu ili bilo kom drugom objektu", zaključio je  aktivista inicijative "Most ostaje".

Podsetimo, u toku popodneva počela je demontaža Starog Savskog mosta kao što je i bilo najavljeno. 

Inicijative mnogih pokreta koji su bili protiv, nisu urodile plodom. 

Stari savski most jedan od najfrekventnijih u Beogradu

Stari savski most je jedan od tri mosta u centru srpske prestоnice, uz Brankov i Gazelu, koji je povezivao stari i novi deo Beograda i predstavljao je važnu saobraćajnicu koju su svakodnevno koristile hiljade ljudi.

Početak rušenja ovog mosta bio je najavljen za početak novembra 2024, ali su aktivisti udruženja "Most ostaje" to sprečavali.

Gradske vlasti su još pre nekoliko godina najavile uklanjanje konstrukcije, ali su se protivili opozicioni političari i pojedini stručnjaci, tvrdeći da nema pravnog akta za rušenje mosta napravljenog još 1940-ih godina.

Kažu i da su Beogradu potrebni novi mostovi, a ne da se ruši postojeći i da će se sada samo stvoriti dodatne gužve u saobraćaju koje su ionako ogromne.

Zvali ga Nemački most

Nakon Drugog svetskog rata ga je lokalno stanovništvo zvalo Nemački most.

Najmanji je most koji služi za putni saobraćaj u Beogradu, dugačak je 430 metara, a raspon između dva stuba je 157 metara.

Ima samo po jednu traku u oba smera, koju su koristili i tramvaji.

Nekoliko ideja o premeštanju mosta

Još pre pet godina vlasti su najavile izmeštanje Starog mosta, a sprovedena je i onlajn anketa i ponuđene dve varijante gde bi objekat mogao da završi.

Do sada je pominjano nekoliko ideja o premeštanju mosta: da će biti razmontiran i prebačen na parcelu uz reku, u Borči ili Krnjači, naseljima u Beogradu pored reke Dunav, pa do spajanja Zemuna i Ratnog ostrva, takođe na Dunavu.

Jedna od ideja bila je da most bude preseljen između Novog Beograda i Ade Ciganlije, kao i da bude skulptura u parku Ušće.

Ministarstvo građevine, saobraćaja i infrastrukture izdalo je 19. septembra 2024. godine Rešenje o uklanjaju Starog savskog mosta koje se tek sada realizuje. 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)