Godišnje se u Srbiji ulovi 100.000 ptica pevačica: Otkriven nelegalni poligon za hvatanje lepljivim mamcima u Doljevcu
Krajem prošle godine ornitolozi Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) su u ataru sela Pukovac u opštini Doljevac otkrili nelegalni poligon za hvatanje ptica pevačica lepljivim mamcima, sa desetak namenski postavljenih klopki.
Zahvaljujući brzoj i odlučnoj reakciji inspektora MUP, Jedinice za suzbijanje ekološkog kriminala, počinioci su blagovremeno privedeni i protiv njih su podnete krivične prijave.
Kod počinioca je pronađeno više od 30 jedinki češljugara i konopljarki koje su uhvaćene u prirodi i koje su još na svom perju imale tragove lepka.
Počinioci su u svojim dvorištima imali i aktivne klopke za hvatanje ptica, u narodu poznate kao "kapani".
Foto: Envato
Sve jedinke ptica su nakon skidanja lepka i pregleda stručnjaka Zavoda za zaštitu prirode Srbije puštene nazad u prirodu.
"Hvatanje ptica pevačica je aktivnost koja je nažalost rasprostranjena širom Srbije, prema prikupljenim podacima radi se o skoro 100.000 jedinki uhvaćenih ptica godišnje, što je izuzetno štetno po populacije ptica pevačica. Hvatanje lepkom je karakteristično za jug naše zemlje, što je i najokrutniji način hvatanja ptica jer jako često dolazi do trajnih povreda uhvaćenih jedinki", istakao je ornitolog DZPPS Slobodan Marković u saopštenju.
Najugroženije zaštićene vrste
Jedan od primarnih razloga za ovakvo hvatanje ptica jesu trgovina i materijalna dobit, iako su cene jedinki uhvaćenih ptica veoma niske i najčešće se kreću u rasponu od nekoliko stotina dinara.
Najugroženije su obično strogo zaštićene vrste ptica iz porodice zeba, među njima najčeše češljugari, konopljarke, čišci, zimovke i zebe.
Zatvorske kazne do tri godine
Hvatanje strogo zaštićenih divljih ptica zarad držanja u kavezima i nezakonite prodaje je krivično delo za koje preti kazna zatvora do tri godine, dok prema Pravilniku o odštetnom cenovniku za utvrđivanje visine naknade štete prouzrokovane nedozvoljenom radnjom u odnosu na strogo zaštićene i zaštićene divlje vrste, kazne za hvatanje ptica pevačica, i to iz porodica zeba, iznose i do 30.000 dinara po jedinki.
Ni nakon godinu dana otkako je u atarima sela Nakova kod Kikinde stradalo preko 1.000 ptica, ovaj slučaj najmasovnijeg trovanja ptica u Evropi ne samo da nije dobio sudski epilog, već je javnost uskraćena i za saznanja o rezultatima analiza uginuća i istrage.
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) podseća građane da će kod većine ptica uskoro početi sezona gnežđenja i poziva ih da u narednim danima postave kućice koje pticama mogu postati bezbedan dom.
"Poslednjih godina smo svedoci sve češćeg procesuiranja ovakvih slučajeva i verujemo da će ovakva efikasnost Jedinice za suzbijanje ekološkog kriminala doprineti da intenzitet ovih nelegalnih aktivnosti polako opada", zaključuje Marković.
Kako bi smanjilo slučajeve nezakonitog hvatanja ptica i olakšalo građanima proces njihovog otkrivanja, DZPPS je pokrenulo i namenski sajt "Poslednji let" na kojem možete da saznate više o različitim načinima stradanja ptica i prijavite slučajeve.
O politici Fridriha Merca, Kristijanu Šmitu i krizi u BiH. Spirala ćutnje-zašto se sve manje iznose politički stavovi u BiH? Gosti: Josep Juratović i Ivana Marić
specijal
15:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo i da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
TRAŽIM REČ
Uloga oca u zdravoj porodici.Gosti: Mirko Mitrović, Milorad Ristić i Đorđe Gaćeša
Otkrijte prirodnu moć srpskih banja – mesto gde telo ozdravljuje, a duša se odmara. Na izvoru zdravlja je serijal o banjama sa lekovitim svojstvima. Upoznajte banje iz drugog ugla i otkrijte njihove dobrobiti. Prezenterka: Jovana Ljubisavljević
dokumentarni
17:30
PROZORI BALKANA (R)
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
18:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo i da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Viši sud u Beogradu doneo je presudu kojom su roditelji dečaka koji je počinio masovno ubistvo u školi "Vladislav Ribnikar" i sama škola obavezani da solidarno isplate 3,1 milion dinara ranjenom učeniku J. D, zbog pretrpljene nematerijalne štete.
Dve 22-godišnje devojke iz Lazarevca preminule su od povreda zadobijenih u sudaru putničkog i teretnog vozila u mestu Čepelica na magistralnom putu Bileća-Trebinje.
Sonja (57) i Marko Mirotić (69) iz Podgorice ispunili su svoj dugogodišnji san i pokazali da je sve moguće - ostvarili su se kao roditelji posle 22 godine borbe za potomstvo. Sonja je za Newsmax Balkans ispričala kako je izgledao put na kom nikada nisu izgubili nadu, veru i upornost.
Veliki požar zahvatio je područje u okolini sela Mečkovac, nadomak Vranja, a vatrena stihija, potpomognuta jakim vetrom i visokim temperaturama, opasno se približava kućama i poljoprivrednim imanjima.
U pucnjavi u Budvi koja se dogodila rano ujutru na Slovenskoj plaži ubijeni su otac i sin. Za dvostruko ubistvo osumnjičen je S. S. (65), brat i stric dvojice ubijenih, koji je uhapšen.
Predsednik Aleksandar Vučić ukazao je danas da Srbija neće uvoditi sankcije Ruskoj Federaciji, kao i da će država nastaviti da vodi principijelnu politiku.
U Prištini je na snagu stupila privremena mera Ustavnog suda kojom se poslanicima zabranjuje da donose bilo kakve odluke ili preduzimaju bilo kakve radnje, budući da nisu uspeli da konstituišu Skupštinu Kosova u roku od 30 dana.
Predsednik Aleksandar Vučić poručio je tokom obilaska Centra za palijativno zbrinjavanje Klinike za pulmologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije (UKCS), da država mora da pokaže veću brigu o starima i svim drugim građanima za koje nema mesta u bolnicama.
Ministar za evropske integracije Nemanja Starović izjavio je da je prva sledeća mogućnost za otvaranje Klastera 3 u pristupnim pregovorima sa EU krajem septembra.
U Srbiji je nešto više od 1.500 pedijatara i oko 300 lekara na specijalizaciji iz te grane medicine, što je 12 odsto manje nego pre 10 godina, podaci su Ministarstva zdravlja.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je od subote do nedelje 6.00 sati u Srbiji evidentirano je 236 požara na otvorenom prostoru, a da je trenutno aktivno 27 požara.
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) upozorio je danas na lokalno jake pljuskove sa grmljavinom, kratkotrajnom pojavom grada i jakim vetrom na području Kolubarskog i Mačvanskog okruga.
U Srbiji će, prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ), biti promenljivo oblačno, osetno svežije i veoma nestabilno vreme sa pljuskovima i grmljavinom.
Komentari (0)