(VIDEO) Stručnjaci za Newsmax Balkans upozoravaju: "U Srbiji je pomor pčela, a ako nestanu one, nestaćemo i mi"

Zamislite proleće bez zujanja pčela. Nažalost, to više nije scenario, već realnost koja polako uzima maha i u Srbiji.

Autor:  

Nemanja Lukić

|  

13.04.2025. 19:25

(VIDEO) Stručnjaci za Newsmax Balkans upozoravaju: "U Srbiji je pomor pčela, a ako nestanu one, nestaćemo i mi"

Košnice ostaju prazne, pčelari beleže ogromne gubitke, a stručnjaci upozoravaju da posledice ovakvog pomora pčela prevazilaze samo proizvodnju meda i osećaju se u čitavom lancu ishrane.

Ako se pomor pčela nastavi, nećemo ga više ni čuti. Košnice širom Srbije ostaju puste, bez i jedne pčele.
One koje su prošle godine bile bučne i medne, sada više ne postoje. Pčelari upozoravaju, bez polena i proteina, pčele ne mogu da prežive zimu, a slab imuni sistem, niske temperature i glad bile su smrtonosna kombinacija.

Sagovornik Newsmax Balkans prof. dr Zoran Stanimirović, šef katedre za biologiju na Fakultetu veterinarske medicine u Beogradu, kaže da jedan od uzroka može biti i prošlogodišnja suša.

"Sumnja se i na prošlogodišnju sušu, viruse i nepravilnu upotrebu pesticida. Ipak, pčele nestaju i tamo gde ničega od toga nije bilo. Pojava nije lokalna. Niti nova. Iste slike stižu iz Evrope, Amerike, Azije…  Zbog pomora pčela ne gasi se samo košnica već mnogi porodični biznisi pa čak i jedini izvor prihoda.
Pčelari kažu da situacija na terenu nije naivna i da ima porodica koji su od 350 košnica ostali na svega  tri ili četiri", rekao je dr Stanimirović.

Printscreen: Newsmax Balkans

Stručnjak dr Đorđe Marinković procenjuje da u Srbiji imamo oko 50 odsto gubitka.

"Ono što su utisci sa terena je da jako puno gubitaka imamo. Procenjuje se da čak ukupno u Srbiji imamo 50 odsto gubitaka, a sporadično imamo i do 90 odsto gubitaka. Kada govorimo o drugim zemljama, u Rusiji su jako veliki gubici, prelaze 50, a Sjedinjene države imaju preko 62 odsto gubitaka", kaže sagovornik Marinković.

Printscreen: Newsmax Balkans

Kažu da ako nestanu pčele, nestajemo i mi. One oprašuju tri četvrtine svega što jedemo. Zato su pčele proglašene za najvažnija bića na planeti. Tržište možda neće odmah osetiti udar, kažu stručnjaci, ali u narednim godinama posledice će biti neizbezne.

"Pčelari imaju velike zalihe meda kod sebe, čekaju cenu, ne prodaju ga zbog nekih nerealnih uvoza koji su napravljeni. Naravno, za nove količine meda imaće itekako posledicu, tim pre što su mnogi ljudi odustali od proizvodnje meda, od pčelarenja. Tako da, možda ove godine nećemo osetiti ali narednih godina posledica od ove godine će biti", izjavio je sagovornik dr Zoran Stanimirović.

U Srbiji postoji oko milion ipo registrovanih košnica, mada ni taj broj više nije siguran. Ovaj problem tiče se svih nas. Ako pčele iščeznu, nema oprašivanja, a kad toga nema, nema ni plodova.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)