(VIDEO) "Pokušaćemo da preživimo godinu na bedan način": Voćari u problemu, mraz i pesticidi uništavaju rod i pčele

Problemi poljoprivrednika, pre svega voćara, počinju aprilskim mrazevima koji poslednjih godina u zapadnoj Srbiji oberu deo roda.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

12.04.2025. 16:44

(VIDEO) "Pokušaćemo da preživimo godinu na bedan način": Voćari u problemu, mraz i pesticidi uništavaju rod i pčele

Ali tu nije kraj problemima sa kojima se suočavaju zemljoradnici, jer da bi postigli visoke prinose, većina voćara sarađuje sa pčelarima. Međutim, usled nepovoljne klime, ali i nesavesnih poljoprivrednika koji prskaju svoje zasade pesticidima, dolazi do uginuća pčela i velikih šteta.

Prethodne četiri do pet godina, aprilski mraz obara deo roda. A na udaru su  šljive i jabuke. 

"Što se tiče koštičavih vrsta voćaka, mraz ih sve obara. Situacija nije nimalo dobra kada je reč o koštičavom voću - tu su štete i do 100 odsto. Sve zavisi od terena, ako su negde zaklonjeni šumom, možda nešto i opstane. Ali što se tiče šljive, breskve i nektarine - toga ovde u Lipnici, kao i u većem delu Srbije, za berbu neće biti ništa. Kada je reč o jabučastom voću, tu je situacija nešto drugačija. Tučak je pocrneo, možda i ostane neka količina roda", objašnjava Tiosav Salemović, poljoprivrednik iz sela Lipnica.

Jabuke samo za industriju

Prema Salemovićevim rečima, biće velikih oštećenja na plodovima, koji će imati deformacije poput prstena, pa takve jabuke neće biti pogodne za tržište, već samo za industrijsku preradu.

"Kada je reč o breskvi, kajsiji i šljivi - nema ništa. A što se tiče jabuke, još je rano da se prognozira, ali definitivno neće biti prve klase. Jedino ako su primenjeni neki savremeni sistemi, ako je neko bio u mogućnosti to da uradi. U mom selu, od nas koji se time bavimo, to nema niko. Tako da ćemo ove godine ostati bez berbe - i industrijske i bilo kakve druge", kaže naš sagovornik.

Poljoprivrednici odustaju od voćarske proizvdonje

Zbog ovih meteoroloških problema, voćari često, kako bi ekonomski preživeli sezonu, sade različite kulture voća i povrća.

"Uz voće koje radim do nekih 50 ari sadim i lubenice. Sadio sam i dinju, mada ove godine nisam. Imam u planu da sadim krompir, pošto imam svoje seme. Imam i nešto stoke, pa ćemo pokušati da preživimo godinu na bedan način. Iz godine u godinu sve više se udaljavamo od voćarske proizvodnje", kaže sagovornik Newsmax Balkans televizije.

I pčele na udaru

Pčele su ključne za oprašivanje voća. U prethodnom periodu dogodio se pomor velikog broja pčela, delom zbog suše i mraza, a delom i zbog nesavesnih pčelara.

Printscreen: Newsmax Balkans

"Posledice se vuku još od polovine prošle godine. Od jula meseca bila je katastrofalna suša, tako da su, da tako kažem, sve biljke izgorele - paše nije bilo. Do bagrema je paše i bilo, lipa je dala nešto, šumski med je bio dobar. Međutim, početkom jula su krenule katastrofalne suše. Izostao je polen, a on je najbitniji za proizvodnju zimskih pčela koje odgajaju mlade pčele“, naveo je za Newsmax Balkans Tiosav Salemović.

Prema njegovim rečima, došlo je do gubitka velikog broja pčela, pčelinjaci su stradali, a na nivou Srbije gubici premašuju 50 odsto.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)