(VIDEO) "Smanjeni prinosi i višemilionska šteta": Mrazevi i pad temperature brinu voćare, kajsija najteže pogođena

Nagli pad temperature, sneg i jutarnji mrazevi ponovo brinu naše voćare. Kajsija je, šestu godinu zaredom, najteže pogođena, a pitanje je koliko su ugrožene i ostale voćne vrste. Stručnjaci upozoravaju da je šteta ogromna, a da će prinosi biti znatno umanjeni.

Autor:  

Nemanja Lukić

|  

08.04.2025. 19:32

(VIDEO) "Smanjeni prinosi i višemilionska šteta": Mrazevi i pad temperature brinu voćare, kajsija najteže pogođena

Temperature ispod nule oštetile su voćnjake u najosetljivijoj fazi razvoja - tokom cvetanja.

Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu Dejan Đurović istakao je za Newsmax Balkans da je šteta velika i da će prinos biti manji za oko 90 odsto.

"Štete su velike. Imali smo pre dve nedelje neki mraz ovde od minus šest, kada je stradala kajsija i breskva. Jutros je bilo negde oko minus četiri, i nakon nekog detaljnijeg pregleda vidimo da je dosta izmrzla, praktično trešnja je skoro, ne desetkovana, nego mislim da će prinosi biti skoro 90 odsto smanjeni, ako ne i jače, slično je i sa višnjom. Kruška je takođe jako izmrzla. Jabuka, koja je u principu najotpornija, odnosno nalazi se još uvek u fazi početka cvetanja ili u fazi 10 do 15 odsto otvorenih cvetova, vidimo da je i kod nje jako veliko izmrzavanje", rekao je Đurović. 

"Prirodna katastrofa"

Autor i voditelj emisije "Dobra zemlje" Uroš Davidović naveo je za Newsmax Balkans da se od 2002. ovako nešto nije desilo i da možemo reći da je ovo prirodna katastrofa. 

"Što se tiče ukupne štete na nivou cele Srbije, pričamo sigurno o desetinama miliona evra, gde smo izgubili ova dva dana ili dan, možda kažemo da je prošla noć bila najgora, ali na nivou Srbije možda i više desetina miliona evra, pogotovo kod voća koje je izvozni proizvod, kao što je jabuka, pa i kruška, trešnja. Tu su problemi veliki, i država će mnogo ostvariti mnogo manje prihoda. Biće prilično velike štete generalno za poljoprivredu, za BDP. Ceo taj sistem i lanac su sada ugroženi", naglasio je Davidović. 

Direktor Instituta za voćarstvo rekao je da su očekivali ekstremno plodnu godinu, jer je voće dobro pripremljeno tokom zime i zaključuje da ove godine ipak nećemo ostati bez roda. 

"Ove godine sigurno nećemo ostati bez roda voćaka, jer uvek ima lokaliteta gde mraza nije bilo ili je bilo jako blagih i niskih temperatura ispod nule koje nisu nanela velike štete. I očekivali smo jednu ekstremno rodnu godinu, jer je voće ušlo jako dobro pripremljeno u zimu i očekivali smo svi da ove godine imamo rekordne prinose u zasadima", objasnio je sagovornik Newsmax Balkans.

Mali broj osiguravajućih kuća nudi osiguranje za voće

Šteta na terenu će tek biti vidljiva. Pitanje koje najviše brine voćare jeste da li će moći i koliko da je naplate. Mali broj osiguravajućih kuća nudi osiguranje voćnih vrsta jer su rizici veliki i rastu iz godine u godinu.

"Osiguravajuće kuće se jako teško odlučuju. Mislim da je to možda zanemarljivo mali broj. I pitanje da li uopšte rade osiguranje voćnih vrsta kao što su kajsija, trešnja, jer je rizik jako velik iz godine u godinu veći. Morale bi premije da budu nenormalno velike što praktično proizvođači ne bi mogli da isfinansiraju. Oni osiguravaju tek kad 50 odsto dođe do precvetavanja", zaključio je profesor Poljoprivrednog fakulteta Dejan Đurović.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)