(FOTO/VIDEO) "Ko se boji tišine": Zgrade RTS blokirane 24 sata, studenti uživo pratili doček biciklista u Strazburu
Studenti u blokadi od ponedeljka uveče blokiraju ulaze u zgrade Javnog servisa u Beogradu, a u Novom Sadu u 5.30 prekinuta je blokada RTV. U saopštenju RTS zahteva prekid blokade zgrada u Takovskoj i Aberdarevoj i na Košutnjaku, kao i "prestanak pristiska na medije".
Blokada zgrada RTS i dalje je u toku, od ponedeljka u 22 časa. Takovska ulica je zatvorena za saobraćaj, a okupljenim studentima su se pridružili i građani.
Studentska blokada ušla je u 24. sat i protest prolazi u mirnoj, ali bučnoj atmosferi.
Saobraćajna policija obezbeđuje skup.
Studenti Univerziteta u Beogradu saopštili su da su blokirali zgrade Radio-televizije Srbije (RTS) na Košutnjaku i u Takovskoj ulici. Kako su naveli, protest će trajati dok se ne raspiše novi konkurs za REM ili dok se RTS ne ugasi.
Studenti koji biciklima putuju do Strazbura stigli su na trg u nemački grad Karlsrue, gde su ih uz so i pogaču svečano dočekali brojni građani uz aplauz i ovacije.
Stanovnici opštine Stari grad krenuli su u šetnju od Rektorata Beogradskog univerziteta do Studentskog kulturnog centra, gde su im se pridružiti i žitelji Vračara i Savskog venca, a zatim su zajedno ići do Radio-televizije Srbije da podrže studente.
Foto: Newsmax Balkans
Učesnici šetnje prave buku pištaljkama i trubama, građana im aplaudiraju i uzvraćaju duvanjem u pištaljke.
Oni nose transparente na kojima piše "Zbor građana Stari grad", "Roditelji Starog grada uz studente i nastavnike", kao i zastave.
Šetnju obezbeđuju redari, ispred kolona je saobraćajna policija, a u tom delu grada je blokiran saobraćaj.
Studenti ispred zgrade RTS u Takovskoj gledaju prenos dočeka biciklista u Strazbur. pic.twitter.com/chnaYGKQvi
— Newsmax Balkans (@NewsmaxBalkans) April 15, 2025
Na raskrsnici Kneza Miloša i Kralja Milana pridružili su im se stanovnici Vračara i Savskog venca, koji su nosili transparent "Ko se boji tišine". Dok su prolazili pored Pionirskog parka, građani su pravili buku sirenama, pištaljkama i trubama, uzvikivali su "ko ne skače taj je ćaci", "pumpaj" i "niko nije umoran, RTS je blokiran", a one koji su stajali ispred šatora pozvali su da im se pridruže.
Radio televizija Srbije je ponovo pozvala studente da odustanu od blokade javnog servisa i poručila da je sprečavanje zaposlenih da dođu na svoja radna mesta, pa čak i da se onima koji u zgradi rade dostavi hrana, nasilje.
Foto: Newsmax Balkans
"Najtužnije je što to dolazi od onih koji se zalažu za društvo u kojem nasilja i nezakonitih pritisaka ne sme da bude i u kojem svaki glas mora da se čuje, a to je politika koju RTS podržava u svim svojim programima, više nego bilo koji drugi medij u Srbiji i više nego što svojim praktičnim ponašanjem studenti svedoče", navodi se u saopštenju pročitanom u Drugom dnevniku.
Ukazuje se da je verovanje da se takvo društvo može napraviti na razvalinama javnog servisa opasna zabluda, od koje su opasniji samo oni koji zabludele podstiču u tom verovanju.
"Ovo, nažalost, nisu samo metafore, jer zgrada koju su mnogi blokirali, kriveći je za sve manjkavosti društva u kojem žive, i dalje nosi ožiljke koje su joj naneli oni koji su poručivali da se ovo društvo samo nasiljem može prevaspitati", podsetili su iz RTS.
"Da li je onda rad na javnom servisu poseban oblik mazohizma? Nije, nikako, naprotiv. Javni servis je mesto gde prostor dobijaju svi koji doprinose da ovo društvo bude bolje, bilo da se bave naukom, umetnošću, sportom ili prosvećivanjem, i to svi odlično znaju", ukazuje se.
Foto: Newsmax Balkans
Građani, članovi zborova sa opština Stari grad, Vračar, Savski venac i Novi Beograd stigli su ispred Radio televizije Srbije uz uzvike "pumpaj" i "niko nije umoran, RTS je blokiran".
Njih su aplauzom i bukom koju su pravili trubama i pištaljkama dočekali studenti i građani koji su već bili ispred javnog servisa. Zajedno su uzvikivali "ko ne skače taj je ćaci" i "Srbija".
Ispred RTS, studenti primaju donacije građana i za sada kažu da imaju uglavnom sve, a potrebno im je još malih flašica vode. Studenti i građani prave konstantnu buku pištaljkama i vuvuzelama, prenosi FoNet.
Foto: Dijana Antonijević
Naša reporterka iz Jutarnjeg programa javila se ispred zgrade RTS u Takovskoj ulici. Kako je rekla, vozači koji su prolazili automobilina, trubili su i studentima na taj način davali podršku.
"Satima traje blokada ulaza u zgradu RTS. Koliko vidimo, policije u uniformi nema. Studenti će ovde boraviti u smenama, dolaze sa različitih fakulteta i u grupama su raspoređeni na ulazima. Donacije im stižu, te se očekuje da će oni ostati duže, ali se ne zna koliko", rekla je reporterka Newsmax Balkans.
UNS pozvao studente i građane da omoguće radnicima RTS nesmetan dolazak na posao
Udruženje novinara Srbije (UNS) protestovalo je zbog nove blokade ulaza u Radio-televiziju Srbije (RTS) i Radio-televiziju Vojvodine i pozvalo studente i građane da omoguće radno angažovanima u javnim servisima i gostima programa nesmetan rad i dolazak na posao.
U saopštenju je UNS istakao da je svako onemogućavanje rada novinarima neprihvatljivo, a da je izražavanje nezadovoljstva radom javnih servisa, uključujući i protest, legitimno.
Određen broj novinara i medijskih radnika RTS, kako je UNS saznao, dobio je jutros obaveštenje da ne dolazi na posao, a veliki broj njih od sinoć je u zgradi.
Više javno tužilaštvo: Pažljivo pratimo blokadu RTS
Povodom blokade zgrade Radio televizije Srbije, Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da pažljivo prati situaciju.
"Ukoliko bude došlo do izvršenja bilo kog krivičnog dela učinioci će biti identifikovani i procesuirani u skladu sa zakonom", saopšteno je iz tog tužilaštva.
Dodaje se da očekuje da će i svi drugi nadležni državni organi preduzeti radnje i mere iz svoje nadležnosti kako bi se zaštitila bezbednost novinara koji obavljaju svoje dužnosti, kao i prava svih građana.
RTS: Prekinite blokadu
Radio televizija Srbije zatražila je od studenata u blokadi da prekinu blokadu objekata javnog servisa ističući da je blokiranje objekata i sprečavanje zaposlenih javnog servisa da rade posao za koji su zakonski odgovorni predstavlja nedopustiv pritisak na medij kojem, kako se navodi, građani godinama ukazuju najveće poverenje.
Foto: Newsmax Balkans/Jasna Glintić
U saopštenju se ističe da razlog za blokadu koja traje jeste namera da se RTS ugasi.
"To jeste nasilje i jeste nezakonito ponašanje i u potpunoj je suprotnosti sa onim što su studenti objavili u Niškom ediktu. Po treći put studenti i građani nezakonito blokiraju Radio televiziju Srbije sprečavajući da javni medijski servis normalno radi", navedeno je u saopštenju.
Dodaje se da je prethodni put navodni razlog blokade bio da je RTS objavio netačnu vest o obnovi nastave na nekoliko fakulteta i naglašava da je vest bila tačna i da su tu odluku donela nastavno naučna veća fakulteta i da su te odluke objavljene na njihovim zvaničnim sajtovima.
"Netačno je i da RTS nije izveštavao o biciklistima koji su se uputili u Strazbur. Jedini razlog za blokadu koja traje jeste namera da se se RTS ugasi, kako je to navedeno u nekim objavama studenata", naglašava se u saopštenju.
Ističe se da RTS u svim svojim programima, na televiziji, radiju i internet portalu redovno objavljuje sve informacije značajne za građane Srbije, pa i vesti o studentskim blokadama i akcijama poput protestne vožnje studenata biciklista do Strazbura.
Obustavljen saobraćaj u Kneza Višeslava
Saobraćaj u ulice Kneza Višeslava je obustavljen, a trase linija 23 i 53 su izmenjene zbog blokade zgrade RTS-a koja se nalazi u toj ulici na Košutnjaku. Autobuske linije 23 i 53 saobraćaju preko Žarkova.
Zgrada RTV odblokirana
Studenti koji su blokirali ulaze u zgradu Radio-televizije Vojvodine (RTV) razišli su se oko 5.30, objavljeno je na sajtu pokrajinskog javnog servisa. Kako navode iz RTV-a, od jutros je zaposlenima omogućen ulaz u zgradu.
Blokada svih ulaza u zgradu RTV-a tokom noći je bila pojačana, a zaposleni koji su kasno sinoć završili smenu uspeli su da izađu iz zgrade u pratnji žandarmerije. Studenti u blokadi fakulteta i građani stigli su ispred RTV-a oko 22 sata.
Nakon toga, studenti su blokirali sve ulaze u zgradu RTV-a zbog čega je generalni direktor Goran Karadžić u objavi na portalu RTV-a saopštio da su "oteti i da zaposleni koji su završili redovnu smenu ne mogu da napuste zgradu".
Na TV Nova se, takođe, ne emituje Jutarnji program, jer su studenti blokirali prilaz studiju ove televizije koji se nalazi u "Avala filmu". Kako izveštava voditeljka Nevena Madžarević, zaposleni su onemogućni da realizuju program.
"Jutros smo stigli u pet sati do Avala filma, gde su smešteni studiji televizije Nova. Međutim, zatekli smo studente. Zašto su oni blokirali i ovaj ulaz? Studio RTS-a nalazi se tik do našeg. Studenti su blokirali sve moguće prilaze i tako onemogućili i našoj ekipi da dođe do studija", objasnila je Nevena, naglašavajući da se njihov studio nalazi do zgrade RTS-a.
Zašto blokada RTS?
Studenti su na Instagram nalogu objavili da će protest trajati dok se ne raspiše konkurs za članove saveta REM ili dok se "RTS ne ugasi", piše RTS.
Studenti u blokadi od 22 časa u ponedeljak blokiraju sve ulaze u zgradu RTS, u Aberdarevoj i Takovskoj, kao i na Košutnjaku. U Aberdarevoj su podigli šator, a na Košutnjaku su ispisali grafite na prilazima zgrade.
Studenti u blokadi su uoči okupljanja na svom Instagram nalogu objavili: "Javni medijski servis radi protiv svih nas".
"Kako Regulator elektronskih medija (REM) ne postoji - niko ih ne može ukrotiti. Protest traje dok se ne raspiše novi konkurs za REM ili dok se RTS ne ugasi“, piše u objavi.
Studenti iz Novog Sada su rekli da su akciju koordinisali sa studentima beogradskog univerziteta, koji su pozvali na blokadu RTS jer, navode, oba javna servisa nisu izveštavala o biciklistima koji putuju do Strazbura, niti je o tome urađena "nijedna pristojna rubrika".
Serijal prati političke, društvene i kulturne događaje koji su oblikovali zajednički život naroda na Balkanu, osvetljavajući ključne ličnosti, sporazume i konflikte koji su obeležili ovaj period. Kroz svedočanstva istoričara, analize događaja i bogate arhivske snimke, Država Južnih Slovena pruža gledaocima dublje razumevanje jugoslovenske ideje, njenog uticaja na generacije i razloga za njen neizbežan kraj. Ovaj serijal poziva publiku da sagleda složene odnose i nasleđe države koja je bila simbol zajedništva, ali i epicentar političkih previranja.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA (R)
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
07:00
SINTEZA (R)
U Americi se vodi velika pravna debata oko toga da li Donald Tramp ima pravo da povuče Sjedinjene Američke Države iz međunarodnih organizacija. On je za vreme prvog mandata pokrenuo neke procese povlačenja, sad je još uporniji, izjavio je Goran Sandić sa Fakulteta političkih nauka. Za 100 dana mandata američkog predsednika Donalda Trampa svedoci smo da se Sjedinjene Američke Države povlače iz međunarodnih organizacija i da ukidaju institucije koje su proteklih decenija činile američku "meku" moć, kao što su USAID, NED, IRI, Glas Amerike. Sandić je istakao je da se to tiče javne politike koju zagovara Tramp. Komentarišući niz odluka administracije Donalda Trampa koje su šokirale svet, profesor i bivši šef diplomatije Severne Makedonije Ljubomir Fričkovski istakao je da smo izgubili zemlju koja nam je bila svetionik demokratije i ljudskih prava. Vojni analitičar iz Zagreba Igor Tabak istakao je da je Ukrajina sporazumom o mineralima dobila malo, a nije dobila glavno. Čemu svedočimo u prvih 100 dana Trampovog mandata?
specijal
08:00
TRAŽIM REČ (R)
Diskretni heroji Srbije. Gosti: Nemanja Crnatović, Đorđe Isailović i Jovica Spajić.
specijal
09:30
PROZORI BALKANA (R)
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Užicu uhapsili su P. L. (41), M. B. (34) i N. S. (52) iz Užica, kao i P. DŽ. (51), državljanina Crne Gore, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo ubistvo u pokušaju.
Viši sud u Beogradu doneo je presudu kojom su roditelji dečaka koji je počinio masovno ubistvo u školi "Vladislav Ribnikar" i sama škola obavezani da solidarno isplate 3,1 milion dinara ranjenom učeniku J. D, zbog pretrpljene nematerijalne štete.
Posle širenja dopisničke mreže van granica Srbije i otvaranja studija u Sarajevu i Podgorici, Newsmax Balkans je nedavno uspostavio i dopisnički centar u Skoplju.
Dve 22-godišnje devojke iz Lazarevca preminule su od povreda zadobijenih u sudaru putničkog i teretnog vozila u mestu Čepelica na magistralnom putu Bileća-Trebinje.
Propala su još dva pokušaja konstituisanja Skupštine u Prištini je propao pa kandidatkinja Aljbuljena Hadžiju nije izabrana za predsednicu Skupštine. U ponoć ističe rok od 30 dana koji je dao Ustavni sud da se formira to telo, a pritisak na Prištinu stiže iz zapadnih prestonica.
Predsednik Srpske napredne stranke i savetnik predsednika Srbije za regionalna pitanja Miloš Vučević izjavio je da će se zemlja "dugo oporavljati od posledica obojene revolucije", a da u prilog tome ide i broj upisanih brucoša na državne fakultete u Srbiji za 2025/26. godinu.
Na Trgu svetog Save u Kraljevu, nešto posle 19 časova, održan je protest pod nazivom "Srbija traži pravdu", povodom optužnice protiv šestorice osumnjičenih za navodno planiranje nasilne promene vlasti.
Budući brucoši Fakulteta političkih nauka borili su se za indeks na jednom od četiri smera - međunarodni odnosi, politikologija, novinarstvo ili socijalni rad. Prijemni ispit trajao je dva sata, a kandidati su odgovarali na ukupno 60 pitanja.
U čačanskom naselju Preljina oko 14 časova došlo je do požara na otvorenom koji je zahvatio nisko rastinje kao i jedan voćnjak, a vatrogasci su intervenisali sa jednim terenskim i jednim vatrogasnim vozilom, te su na vreme uspeli da lokalizuju požar i spreče njegovo širenje na obližnju šumu.
Na teritoriji Srbije trenutno je aktivno više od 100 požara na otvorenom prostoru, a najugroženije lokacije beleže se u okolini Niša, Vranja, Kragujevca, Prijepolja, Malog Zvornika, Užica i Kruševca, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP).
Ambicije roditelja i želje dece često nisu u istom pravcu, ali se u savremenom društvu sve češće preslikavaju jedni na druge. Roditelji ulažu, sanjaju, projektuju, očekuju, često zaboravljajući da su njihova deca samostalne osobe u razvoju, a ne produžeci njihovih neostvarenih težnji.
Veliki požar zahvatio je područje u okolini sela Mečkovac, nadomak Vranja, a vatrena stihija, potpomognuta jakim vetrom i visokim temperaturama, opasno se približava kućama i poljoprivrednim imanjima.
Koje su posledice višemesečnih blokada u zemlji? Kako se Srpska napredna stranka nosi sa teškim izazovima? Da li je na pomolu rešavanje kosovskog problema?
Komentari (1)
Čeda
Blokade su nezakonite.
pre 3 meseca
0 0 Odgovori