(VIDEO) Diploma ženama ne donosi ravnopravnost: Iako obrazovanije od muškaraca, još uvek nisu na odgovornim pozicijama

Obrazovanje u Srbiji danas ima žensko lice, ali moć i dalje uglavnom pripada muškarcima. Iako žene prednjače u broju diploma, mastera i doktorata, retko ih viđamo na rukovodećim pozicijama u IT sektorima ili među donosiocima odluka.

Autor:  

Isidora Nedić

|  

20.04.2025. 20:23

(VIDEO) Diploma ženama ne donosi ravnopravnost: Iako obrazovanije od muškaraca, još uvek nisu na odgovornim pozicijama

U rukama imaju diplome, znanje i ambicije. Statistika kaže, nikad obrazovanije. Društvene promene, modernizacija i veća dostupnost obrazovanja dovele su do jedne tihe revolucije. Žene su danas među mlađim generacijama obrazovanije od muškaraca.

Međutim, uprkos ovim podacima, žene su i dalje manje prisutne na tržištu rada.

"Emancipacija žena se desila, ali nije se desila emancipacija muškaraca. I dalje je žena veoma vezana u toj privatnoj sferi i podrazumeva se da će raditi poslove koji se tipično i dalje u društvu kakvo je naše, relativno dominantno patrijarhalno, zovu ženskim poslovima. Tako da je to opterećenje izuzetno veliko na ženu koja je već na tržištu rada, i ako mora da uglavnom prihvati i te poslove iz domaćinstva. Tako da određeni deo žena to ne može, naravno, da podnese, i to je jedan od razloga zašto mi imamo manje prisutstvo žena, pre svega u tim mlađim i starijim starosnim grupama na samom tržištu rada", kaže Vladimir Nikitović, upravnik Centra za demografska istraživanja Instituta društvenih nauka.

Printscreen: Newsmax Balkans

Diploma ženi u Srbiji ne donosi ravnopravnost. Iako obrazovanije, žene u Srbiji i dalje ne zauzimaju odgovorne pozicije, koje su uglavnom rezervisane za muškarce, jer poslodavci ne očekuju njihova odsustva.

"Muškarci imaju jednaka prava da odlaze i da uzimaju porodiljska bolovanja za negovanje deteta i nadam se da će to da postane praksa. Ne očekujem da će se to desiti brzo, ali smatram da muškarci o tome treba da budu obavešteni i da zajedno sa svojim suprugama donesu odluku koja će se povući na tržištu rada. Ako budemo imali takvu situaciju, onda mislim da će doći i do promene obrazca, odnosa prema ženama, jer isto kao što žena može da odsustvuje godinu dana, tako možete očekivati to isto od muškarca", navodi Milica Vesković Anđelković, sociološkinja i profesorka Filozofskog fakulteta.

Printscreen: Newsmax Balkans

Žena nosi teret duplih standarda između karijere i porodice, između uspeha i očekivanja da rađa. Često se postavlja pitanje da li roditeljstvo zaista ostaje po strani.

"Ako gledamo naše društvo, zapravo taj stereotip i dalje važi, da žene koje su visoko obrazovane imaju u proseku skoro jedno dete manje nego nisko obrazovane žene. Istina je da je nisko obrazovanih danas jako malo, ispod 10 procenata, ali svejedno, ta razlika je veoma upadljiva i ono što je interesantno, žene u Beogradu pre svega, kao najvećem gradskom centru kod nas, u suštini su najduže izražene tim faktorima niskog fertiliteta", ukazuje Nikitović.

Obrazovanje jeste otvorilo vrata ženama, ali društvene barijere nisu nestale.

Da bi žene bile ravnopravne, ne treba im samo diploma, već i društvo i sistem koji prepoznaju njihove izbore, olakšavaju roditeljstvo i ruše stereotipe.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)