(VIDEO) Diploma ženama ne donosi ravnopravnost: Iako obrazovanije od muškaraca, još uvek nisu na odgovornim pozicijama
Obrazovanje u Srbiji danas ima žensko lice, ali moć i dalje uglavnom pripada muškarcima. Iako žene prednjače u broju diploma, mastera i doktorata, retko ih viđamo na rukovodećim pozicijama u IT sektorima ili među donosiocima odluka.
U rukama imaju diplome, znanje i ambicije. Statistika kaže, nikad obrazovanije. Društvene promene, modernizacija i veća dostupnost obrazovanja dovele su do jedne tihe revolucije. Žene su danas među mlađim generacijama obrazovanije od muškaraca.
Međutim, uprkos ovim podacima, žene su i dalje manje prisutne na tržištu rada.
Italijanski naučnici prvi put su otkrili mikroplastiku u folikularnoj tečnosti jajnika i postavili su pitanje o uticaju toksičnih supstanci na plodnost žena.
Vrhovni sud Velike Britanije presudio je da se termin "žena" odnosi isključivo na biološki pol prema britanskom Zakonu o ravnopravnosti, čime su transrodne žene isključene iz zakonske definicije žene.
"Emancipacija žena se desila, ali nije se desila emancipacija muškaraca. I dalje je žena veoma vezana u toj privatnoj sferi i podrazumeva se da će raditi poslove koji se tipično i dalje u društvu kakvo je naše, relativno dominantno patrijarhalno, zovu ženskim poslovima. Tako da je to opterećenje izuzetno veliko na ženu koja je već na tržištu rada, i ako mora da uglavnom prihvati i te poslove iz domaćinstva. Tako da određeni deo žena to ne može, naravno, da podnese, i to je jedan od razloga zašto mi imamo manje prisutstvo žena, pre svega u tim mlađim i starijim starosnim grupama na samom tržištu rada", kaže Vladimir Nikitović, upravnik Centra za demografska istraživanja Instituta društvenih nauka.
Printscreen: Newsmax Balkans
Diploma ženi u Srbiji ne donosi ravnopravnost. Iako obrazovanije, žene u Srbiji i dalje ne zauzimaju odgovorne pozicije, koje su uglavnom rezervisane za muškarce, jer poslodavci ne očekuju njihova odsustva.
"Muškarci imaju jednaka prava da odlaze i da uzimaju porodiljska bolovanja za negovanje deteta i nadam se da će to da postane praksa. Ne očekujem da će se to desiti brzo, ali smatram da muškarci o tome treba da budu obavešteni i da zajedno sa svojim suprugama donesu odluku koja će se povući na tržištu rada. Ako budemo imali takvu situaciju, onda mislim da će doći i do promene obrazca, odnosa prema ženama, jer isto kao što žena može da odsustvuje godinu dana, tako možete očekivati to isto od muškarca", navodi Milica Vesković Anđelković, sociološkinja i profesorka Filozofskog fakulteta.
Printscreen: Newsmax Balkans
Žena nosi teret duplih standarda između karijere i porodice, između uspeha i očekivanja da rađa. Često se postavlja pitanje da li roditeljstvo zaista ostaje po strani.
"Ako gledamo naše društvo, zapravo taj stereotip i dalje važi, da žene koje su visoko obrazovane imaju u proseku skoro jedno dete manje nego nisko obrazovane žene. Istina je da je nisko obrazovanih danas jako malo, ispod 10 procenata, ali svejedno, ta razlika je veoma upadljiva i ono što je interesantno, žene u Beogradu pre svega, kao najvećem gradskom centru kod nas, u suštini su najduže izražene tim faktorima niskog fertiliteta", ukazuje Nikitović.
Obrazovanje jeste otvorilo vrata ženama, ali društvene barijere nisu nestale.
Da bi žene bile ravnopravne, ne treba im samo diploma, već i društvo i sistem koji prepoznaju njihove izbore, olakšavaju roditeljstvo i ruše stereotipe.
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Osnivač i vlasnik Newsmaxa Kristofer Rudi istakao je, tokom posete Beogradu, da je impresioniran onim što je Newsmax Balkans za kratko vreme postigao. Rudi, koji je blizak saradnik predsednika SAD Donalda Trampa, poručio je i da su ljudima u demokratiji potrebne tačne informacije da donesu odluke.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kragujevcu, uhapsili su B. R. (38) iz Kragujevca, zbog sumnje da je nožem ubio svoju bivšu suprugu B. S. (41).
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa tako traumatičnim iskustvom.
Na jugozapadu, jugu i istoku Srbije očekuje se niska oblačnost, a ponegde i pojava magle, dok će u ostalim oblastima biti vedro i hladno sa lokalnom pojavom slabog prizemnog mraza, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
U Srbiji sa nekom retkom bolešću živi, prema najnovijim procenama stručnjaka, između 350.000 i 400.000 građana, koji se svakodnevno suočavaju sa različitim poteškoćama, od kasne dijagnostike, preko izražene diskriminacije, do prevelike birokratije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dočekao je na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla" predsednika Evropskog saveta Antonija Koštu, koji je doputovao u posetu Srbiji.
Femicid koji se dogodio u Kragujevcu osmi je po redu u Srbiji od početka godine. Programska direktorka Femplaca Kosana Beker istakla je da se o ovakvim slučajevima priča samo kada se dese, a da žene u suštini nemaju poverenja da prijave nasilje kako bi dobile adekvatnu zaštitu.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Leskovcu tokom vikenda su alkotestirali 428 vozača, od kojih je troje zadržano u službenim prostorijama zbog vožnje pod dejstvom alkohola, dok je jedan vozač zadržan zbog vožnje pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.
Srbija je među zemljama sa najnižim udelom visokoobrazovanih građana u Evropi, pokazali su najnoviji podaci Eurostata. U populaciji od 25 do 74 godine, manje od 25 odsto građana ima završeno tercijarno obrazovanje. Irska prednjači sa najvišim udelom, dok su iza Srbije ostale samo Italija i Rumunija.
Univerzitet u Beogradu saopštio je da podržava zahteve studenata i brani njihovo pravo na društveni angažman u okvirima akademskih normi i zakona, ističući ujedno da je kontinuitet obrazovanja javni interes i da je potrebno obezbediti uslove za završetak školske godine.
Komentari (0)