Šest meseci od tragedije u Novom Sadu: Šesnaest žrtava, pad Vlade i talas protesta
Prošlo je šest meseci od kada je Novi Sad potresla tragedija nezapamćenih razmera – 1. novembra prošle godine, u 11.52 časova srušila se betonska nadstrešnica na novosadskoj železničkoj stanici, usmrtivši 16 ljudi i teško povredivši još jednu osobu.
U trenutku nesreće, više desetina prolaznika nalazilo se u blizini objekta. Nažalost, ispod nadstrešnice je tada bilo 17 osoba, među kojima i troje male dece.
Zvanično, do nesreće je došlo zbog toga što su popustile čelične zatege koje su povezivale krov zgrade i nadstrešnicu dugu 35 metara.
Menadžerka za razvoj investicija AD "Infrastruktura Železnica Srbije" Slobodanka Katanić, predsednik Komisije za tehnički pregled Milutin Savović i članica te Komisije Biljana Krstić pušteni su da se brane sa slobode, potvrđeno je Newsmax Balkans iz Apelacionog suda u Beogradu.
Mural sa likom Nemanje Komara, sedamnaestogodišnjeg mladića, koji je nastradao u padu nadstrešnice prvog novembra, oslikan je na zidu sportske hale Osnovne škole "Aleksa Šantić" koju je pohađao u rodnom Stepanovićevu.
U Beogradu održan "15. za 15" skup studenata u blokadi. Dok je trajala tišina za 15 žrtava tragedije u Novom Sadu, došlo je do incidenata kod Skupštine Srbije, nakon čega su redari skinuli prsluke i objavili da je, što se tiče studenata, protest završen, jer nisu mogli da garantuju bezbednost.
Podsećamo, zdanje železničke stanice podignuto je 1964. godine, u stilu moderne, po projektu arhitekte inženjera Imrea Farkaša i inženjera Milana Matovića. Renovirana je i ponovo puštena u rad 5. jula 2024. godine.
Talas protesta širom Srbije
Pad nadstrešnice teške 300 tona izazvao je talas građanskih i studentskih protesta. Studenti su se najpre okupili u Novom Sadu, a organizovani su protesti i u Beogradu, Nišu, Kragujevcu, Subotici, Čačku, Zaječaru, Užicu i Kraljevu.
Insistiranje na odgovornosti izazvalo je najveću pobunu studenata do sada - masovne proteste i blokadu više od 80 fakulteta širom zemlje. Blokade su počele 22. novembra kada su ispred Fakulteta dramskih umetnosti pretučeni studenti.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu predalo je 30. decembra optužni predlog protiv 13 osoba okrivljenih za pad nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu u kom je stradalo 16 osoba. Međutim, Viši sud u ovom gradu vratio je optužnicu na dopunu istrage.
"Vanpretresno veće od troje sudija Višeg suda u Novom Sadu izdalo je nalog višem javnom tužiocu u Novom Sadu da donese naredbu o dopuni istrage u ovom predmetu. Mi sada, dakle, imamo situaciju da optužnica nije potvrđena, da nije stupila na pravnu snagu i da zbog toga nisu ispunjeni uslovi za početak sudskog postupka koji javnost nestrpljivo iščekuje. Sud smatra da postoje razlozi koji zahtevaju da se određene činjenice dodatno razjasne i utvrde, pa da se podigne ponovo optužnica. I zbog toga se predmet vraća u fazu istrage, na dopunu istrage, radi boljeg razjašnjenja stvari kako bi se mogla ispitati osnovanost optužnice", rekao je za Newsmax Balkans advokat Ivan Ninić, koji u ovom postupku zastupa Dijanu Hrku, majku stradalog Stefana (27).
Foto: Tanjug/Nenad Mihajlović
"Puno propusta u istrazi"
Prema njegovim rečima, ovo nije čudno jer je faza ispitivanja optužnice veoma značajna faza krivičnog postupka, u kojoj se utvrđuje da li je stepen sumnje da je neko lice izvršilo krivično delo podignut na nivo opravdane sumnje.
"Tek kada se utvrdi da postoji opravdana sumnja, postupak prelazi u fazu prvostepenog suđenja i što manje grešaka se napravi u istrazi, to znači da bi sudski postupak i dokazivanje optužbi trebalo da bude kvalitetnije. S druge strane, javnost opravdano očekuje istinu i pravdu, pa je sve ove pravne zavrzlame i procedure teško objasniti i razumeti. Kada se analiziraju razlozi zbog kojih sud traži da tužilac sprovede dopunu istrage, onda dolazimo do saznanja da je u istrazi bilo puno propusta", smatra advokat Ninić i dodaje:
"Prvo, određena lica angažovana na projektu rekonstrukcije nisu uopšte saslušana, a morala su da budu saslušana. Drugo, određena lica moraju po drugi put da budu saslušana, jer su njihovi iskazi nepotpuni. Treće, dokumentacija na kojoj tužilac bazira optužnicu je haotična, a analiza te dokumentacije je nekvalitetno urađena u samom obrazloženju optužnice. Sada će biti potrebno dodatno vreme da tužilac ispravi sopstvene greške i propuste u radu i to sve baca senku i na stručnost tužioca i na rad same institucije tužilaštva. To je ono što od pada nadstrešnice do danas podriva poverenje javnosti u pravosuđe, a nije smelo da se dogodi."
Printscreen: Newsmax Balkans
Glavnu istragu vodi Više javno tužilaštvo u Novom Sadu, finansijski deo istrage vodi Tužilaštvo za organizovani kriminal, a jedna optužnica protiv tri osobe već je potvrđena u Višem sudu u Beogradu.
"Pravnička javnost, koju čine i pojedini tužioci, sve vreme je isticala da ova istraga treba da bude objedinjena zbog efikasnosti, koncentracije dokaza i utvrđivanja pune istine. Moj stav je, od prvog dana, da se 'cepkanjem' predmeta istraga razvodnjava i da je ceo predmet morao da bude u nadležnosti TOK, jer to tužilaštvo ima stručne kapacitete i resurse za vođenje složenih istraga. Mi sada imamo tri tužilačka predmeta i izvesno je da će po dve optužnice biti suđeno ljudima koji neće sedeti na istoj optuženičkoj klupi. To znači da će se sudske dokazne radnje multiplikovati i da će isti ljudi, na iste okolnosti, povodom istog događaja, svedočiti pred različitim sudskim većima u Beogradu i Novom Sadu. To je loše, to nije trebalo i nije smelo da se dogodi imajući u vidu razmere ove tragedije, uznemirenje javnosti i haos na ulicama i u društvu koji je zavladao nakon tog tragičnog događaja. Treći predmet se odnosi isključivo na finansijsku istragu tokova novca, a u tom slučaju smatram da neće biti političke volje da se ide do kraja", izjavio je advokat.
Prema njegovim rečima, zbog sporijeg toka objavljivanja dokumentacije, teško je reći da li je objavljena kompletna dokumentacija ili ne.
"Proces objavljivanja dokumentacije je bio prilično spor i on se odvijao sukcesivno, što je izazvalo sumnju i kod studenata, ali i kod javnosti generalno, da vlast nešto krije. Kada su nadležni saopštili da su objavili sve, profesori Građevinskog fakulteta su napravili spisak dokumenata koji nedostaju. Zato je teško i danas reći da li je objavljena kompletna dokumentacija o rekonstrukciji železničke stanice, ali evidentno je da je fazni proces publikovanja dokumenata prilično kompromitovan", izjavio je sagovornik Newsmax Balkans.
Kako kaže, javnost je iz objavljene dokumentacije saznala mnogo detalja o ugovorima, cenama i akterima ovog posla.
"Za mene je, svakako, iz dostupne dokumentacije i dalje upitna uloga firme 'Starting' iz Batajnice, koja je sa oko 71 odsto učestvovala u projektu kao glavni podizvođač Kinezima. Takođe, poražavajuće je saznanje da nadzorni organ, koji čini francusko-nemački konzorcijum firmi, nije kvalitetno vršio posao nadzora, a za to su plaćeni novcem građana Srbije čak 40 miliona evra", navodi Ninić.
Foto: ATAImages/Milos Tešić
Podsetimo, optužnicom su obuhvaćeni J. T, bivši v.d. generalnog direktora "Infrastruktura železnice Srbije" a.d., G. V, bivši ministar u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, A. D, bivši v.d. pomoćnika ministra u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, i N. Š, bivši generalni direktor "Infrastruktura železnice Srbije" a.d, zbog opravdane sumnje da su izvršili krivično delo Teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim delom Izazivanje opšte opasnosti, kao i okrivljeni: S. N, odgovorni projektant građevinske konstrukcije, M. J, glavni projektant idejnog projekta, Lj. M. M, glavni projektant projekta za građevinsku dozvolu, M. S, izvestilac za konstrukcije Republičke revizione komisije, J. S. M, lice odgovorno za tehničku kontrolu, Z. S. M. i D. J, lica odgovorna za izvođenje građevinskih radova, M. G. i D. T, lica odgovorna za stručni nadzor, zbog opravdane sumnje da su izvršili krivično delo Teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim delom Nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova.
Podeljen postupak – tri optužnice
U okviru istrage ispitani su svedoci, tužilaštvo je navelo da je iz tri dela na svom zvaničnom sajtu objavilo svu dokumentaciju na uvid javnosti, a na osnovu koje je optužnica i predata sudu.
"Vanpretresno veće je donelo odluku da je potrebno bolje razjašnjenje stvari da bi se ispitala osnovanost optužnice. Veće je analiziralo detaljne i obimne navode odgovora na optužnicu koje su dostavili branioci svih okrivljenih", rekla je ranije Sanja Ćetojević, portparolka Višeg suda u Novom Sadu.
Foto: Milena Đorđević
Polazeći, pre svega, od krivičnih dela koja se okrivljenima stavljaju na teret i navedenih bitnih obeležja, blanketnih odredbi koje se navode u činjeničnom opisu optužnice, te propusta koje javni tužilac okrivljenima stavlja na teret, a u vezi sa navodima odbrana iznetih u odgovorima na optužnicu, vanpretresno veće je donelo odluku da je potrebno bolje razjašnjenje stvari da bi se ispitala osnovanost optužnice, navodi se u obrazloženju Višeg suda u Novom Sadu.
Za razliku od prve optužnice, Viši sud u Beogradu je potvrdio optužnicu protiv Slobodanke K., menadžera za razvoj investicija AD "Infrastruktura železnice Srbije" sa sedištem u Beogradu, kao i predsednika Komisije za tehnički pregled železničke stanice u Novom Sadu Milutina S. i člana te komisije Biljane K, a u vezi sa izvršenjem nekoliko krivičnih dela sa koruptivnim elementom, koja su imala za posledicu pad nadstrešnice. Oni su u ponedeljak, odlukom istog suda, pušteni da se brane sa slobode.
Istražni postupak u vezi sa finansijskim delom, koji vodi Tužilaštvo za organizovani kriminal, još je u toku.
Atraktivni i aktuelni gosti iz celog regiona. Autor Boris Brezo kroz razgovore sa relevantnim sagovornicima ogoliće događaje i teme koje izazivaju kontraverzne reakcije.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
14:00
NAŠA PRIČA 1. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
Četiri osobe nastradale su na porodičnoj farmi u Topoli utopivši se u septičkoj jami, koja se nalazila u zatvorenom objektu, potvrđeno je Newsmax Balkans iz PU Kragujevac.
Povodom navoda o cenzuri intervjua s bivšim premijerom Crne Gore Zdravkom Krivokapićem, Newsmax Balkans ističe da dosledno gradi kredibilitet u Srbiji i regionu na principima profesionalnog novinarstva, poštovanja različitih stavova i insistiranja na objektivnom pristupu svim temama i sagovornicima.
Srbi u Štrpcu su pre nedelju dana ostali bez jedinog javnog komunalnog preduzeća za upravljanje otpadom i snabdevanje vodom. Priština je, pod izgovorom da je u pitanju paralelna institucija, zatvorila ovu kompaniju koja je poslovala u srpskom sistemu.
Dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Bojan Milisavljević podneo je ostavku, saznaje Tanjug. Pored dekana, ostavku je podnela i celokupna uprava Pravnog fakulteta.
Premijer Srbije Đuro Macut i komesarka za proširenje Evropske unije (EU) Marta Kos sastali su se u Beogradu. Na zajedničkoj konferenciji za medije potvrdili su evropski put Srbije.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je, po nalogu predsednika Srbije Aleksandra Vučića, reagujući na nezabeležene šumske požare u okolini Jerusalima, Ministarstvo unutrašnjih poslova ponudilo državi Izrael pomoć.
Da li se o pravima radnika i delovanju sindikata i dalje najviše govori uoči njihovog praznika? Šta Prvog maja požele zaposleni, a šta njihovi poslodavci? Odgovore tražimo od potpredsednika Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije Dragana Todorovića.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je imao odličan razgovor sa bivšim gradonačelnikom Njujorka Rudolfom Đulijanijem o uspostavljanju bližih odnosa između Srbije i Sjedinjenih Američkih Država.
Dobri, pravi prolećni uslovi vožnje obeležiće prvomajski uranak i praznik rada, što će biti razlog pojačanog saobraćaja počev od ranih jutarnjih sati, a potom i tokom celog dana ka omiljenim izletištima, jezerima, planinama, manastirima i parkovima, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS)
U Subotici je uhapšen muškarac pod sumnjom da je presreo devetogodišnju devojčicu i neprimerenim ponašanjem polno je uznemiravao, saopštila je PU Subotica.
Ljudi dovode druge vrste, ali i sebe na ivicu propasti. Priroda može i naći će način da se obnovi, ali mi nećemo moći da se prilagodimo drastičnim klimatskim promenama, izjavila je Aleksandra Ugarković iz Svetskog fonda za prirodu.
Komentari (0)