Student niškog Pravnog fakulteta Pavle Petrović istakao je da je prelomni trenutak za odluku da traže raspisivanje izbora bio protest 15. marta i razbijanje petnaestominutne tišine i odavanje počasti.
"Tada smo shvatili da oni koji sede u izvršnoj vlasti zapravo neće i ne žele da stvore uslove kako bi se naši zahtevi ispunili. Naši zahtevi su upućeni sudskoj vlasti, ali izvršna vlast drži svoju šapu nad njom i ne daje joj da samostalno radi. Zato smatramo da je smena izvršne i zakonodavne vlast preko vanrednih parlamentarnih izbora ključ do stvaranja uslova za ispunjenje naših zahteva", rekao je Petrović, pišu Južne vesti.
"Studenata neće biti na listi"
Istakli su da će svaki univerzitet imati svoj broj kandidata i da će broj kandidata, a potom i mandata, biti raspodeljen ravnopravno prema univerzitetima, te da će niški imati 49 kandidata na izbornoj listi od 250 mesta.
Dodali su da među kandidatima neće biti studenata, kao ni predstavnika opozicije, već da će poverenje dati ljudima iz različitih struka koji su uvek dizali glas za prave vrednosti.
Sve njih direktno će birati studenti.
"Naša struktura odlučivanja je od početka jasna, da imamo decentralizovanu strukturu. Želimo da imamo jednaku raspodelu struka, jer vidimo da u parlamentu ima sve manje ljudi koji imaju neko stvarno životno iskustvo u radu, već da se tu uglavnom nalaze partijski poslušnici. Ali glavna stvar kojom ćemo se voditi jeste njihova prošlost. Mi želimo ljude koje mi poznajemo, kojima mi verujemo, koji su uvek dizali glas za prave vrednosti, za pravnu državu, poštovanje Ustava", objašnjava Nikola Ilić sa Elektronskog fakulteta u Nišu.
"Ne bi bilo dobro da se mešamo s opozicijom"
Kada je reč o tome da li će biti predstavnika opozicije na listi, niški studenti u emisiji su istakli da je njihov imperativ da ne bude stranački aktivnih lica i onih koji su politički ukaljani.
"Radi zajedničkog cilja svih, a to je smena kriminalnog režima i ispunjenje studentskih zahtefva, smatram da ne bi bilo dobro da se u ovom trenutku mešamo sa opozicijom", istakao je Petrović.
Izjavu predsednika Aleksandra Vučića koji je poručio studentima da neće dugo čekati da izbore studenti vide kao nejasnu, jer veruju da je vladajući režim još nesiguran oko raspisivanja izbora i da će ih raspisati tek kada bude siguran da će imati većinu.
"Verujemo samo sebi"
Smatraju da će izbori u Zaječaru i Kosjeriću biti možda ključna prevaga u odluci režima.
Na pitanje šta ako dobiju ultimatum da prekinu s blokadama, ako dobiju izbore, napominju da blokade ostaju dok ne budu ispunjeni svi zahtevi.
"Imamo velike planove, planiramo pre svega terensku kampanju. Vidimo već sada kada odemo u okolna mesta, kad čujemo šta njih muči i čemu se nadaju, da su to sve naše zajedničke vrednosti. Da želimo da se rešimo korupcije, kriminala i na tome možemo da stvorimo neko poverenje. Poverenje je nešto što sada celoj zemlji nedostaje, mi trenutno verujemo samo sebi", ukazao je Ilić.
Ne beže i od toga da su izborni uslovi loši, ali napominju da je tu bitna podrška svih kako bi se sprečile moguće izborne krađe.
Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:
Pratite nas na društvenim mrežama:
Komentari (0)