Zvižduk koji se tog 13. maja nije čuo: Utakmica Dinamo - Crvena zvezda na Maksimiru 1990. najavila krvavi raspad SFRJ

Na zagrebačkom stadionu Maksimir, na današnji dan, 13. maja 1990. godine, dogodili su se neredi za koje mnogi smatraju da su bili uvod u raspad SFR Jugoslavije. Neodigrana fudbalska utakmica između Dinama iz Zagreba i Crvene zvezde najavila je krvavi rat na prostorima bivše Jugoslavije.

13.05.2025. 07:06

Zvižduk koji se tog 13. maja nije čuo: Utakmica Dinamo - Crvena zvezda na Maksimiru 1990. najavila krvavi raspad SFRJ

Umesto fudbalskog derbija, Maksimir je postao poprište žestokih nereda. Utakmica nikada nije odigrana. U masovnim sukobima navijača -Dinamovih "Bed blu bojsa" i Zvezdinih "Delija", uz učestvovanje tadašnje milicije, povređeno je više od 200 ljudi.

Snimci haosa koji su usledili obišli su svet: polomljene stolice, kamenice, suzavac, dim i krv po tribinama i terenu. Taj događaj je američka televizijska kuća CNN uvrstila među pet utakmica koje su promenile svet, a neodigrani derbi Zvezde i Dinama zauzeo je četvrto mesto.

Zvezdin navijač Jovan Majstorović te 1990. godine bio je pitomac srednje vojne škole u Zagrebu. Sa 20 drugova iz klase, i pored zabrane, došli su organizovano na stadion.

"Danima pred utakmicu osećala se napeta atmosfera u Zagrebu. Na zidovima je bilo raznih poruka, što od Dinamovih navijača, što od nas", priseća se sagovornik Newsmax Balkansa.

Navijači Zvezde iz Zagreba nisu mogli direktno da uđu na donji deo južne tribine, koji je bio rezervisan za "Delije", već su išli na bočni istok ili zapad. Međutim, Majstorović je sa svojim drugovima preskočio ogradu i otišao na deo stadiona gde su bili navijači koji su došli iz Srbije.

"Dva sata pre meča, navijači Zvezde su bili na atletskoj stazi. Sećam se, Nišlije su odnele zastavu na centar terena. A onda smo u nekom trenutku bili smešteni na južni deo tribine. Sukobi su počeli kada su sa gornjeg nivoa južne tribine na nas poletele kamenice. Razvalili smo reklame koje su nas delile, i onda je počela tuča. Brzo smo ih oterali", seća se Majstorović.

Delije su pretukle navijače Dinama koji su se tu nalazili. Policija nije reagovala na ovaj obračun, što je izazvalo eksploziju besa kod ostalih Dinamovih navijača. Prvo su navijači sa istočne tribine preskočili ogradu, prišli Delijama i uzeli jednu od njihovih zastava, ali ih je policija rasterala.

Boban udara policajca

Posle poraza na južnoj tribini, najvatreniji Dinamovi navijači polomili su ogradu na severnoj tribini. Nameravali su da pretrče ceo teren kako bi se obračunali sa Delijama.

Policija je oštro reagovala. Suzavcem, vodenim topovima i pendrekima su ih sprečili u toj nameri. Najviše se pamti trenutak kada je tadašnji kapiten Dinama Zvonimir Boban nogom udario milicionera Refika Ahmetovića u pokušaju da, kako je tvrdio, zaštiti jednog navijača. Taj čin je izazvao duboke podele i kontroverze koje traju i danas.

Delije stigle vozom

Tog dana (13. maja 1990) nekoliko hiljada "Delija" stiglo je u Zagreb vozom, a problemi su počeli već na putu ka stadionu, što je u to vreme bilo "uobičajeno". Pravi neredi počeli su na stadionu, pre samog meča.

Delije su bile smeštene u donjem delu južne tribine, a iznad njih su bili navijači Dinama.

Nakon svega, 117 policajaca, 39 navijača Crvene zvezde i 37 navijača Dinama bilo je povređeno, a više od 100 navijača je uhapšeno. Broj povređenih je verovatno bio i znatno veći.

Raspad SFRJ

Incident na Maksimiru se često navodi kao prelomni trenutak – simbolički početak raspada Jugoslavije i najava krvavih ratova koji će uslediti. Atmosfera na stadionu tog dana odražavala je sve ono što je tada ključalo u društvu: nacionalne tenzije, političke promene i kraj jedne ere.

Foto: AP

U to vreme, Hrvatska je već održala višestranačke izbore, a pobedu je odnela stranka Franje Tuđmana - HDZ. Rast nacionalnih tenzija bio je očigledan, a meč Dinamo-Zvezda, nekadašnji derbi dve velike jugoslovenske ekipe, pretvorio se u politički i nacionalni boj.

Političari pre navijača počeli rušenje SFRJ

Političari su četiri meseca pre navijača počeli rušenje SFRJ. Četrnaesti kongres Saveza komunista Jugoslavije održan je u januaru 1990. godine u Beogradu i obeležen je dubokim ideološkim i političkim sukobima između delegacija Srbije i Slovenije. Slovenačka delegacija, nesaglasna sa centralističkim stavovima srpskog rukovodstva, demonstrativno je napustila kongres, a za njom i delegacija Hrvatske, čime je de facto došlo do raspada SKJ. 

Posle nereda na Maksimiru i promene političke vlasti, hrvatska policija je temeljno restrukturirana. Srpski kadrovi su sistematski uklanjani iz MUP-a, a njihova mesta su popunjavali ljudi odani novoj, nacionalnoj hrvatskoj vlasti. Ovaj proces bio je deo šireg političkog prelaska iz socijalističke republike ka nezavisnoj hrvatskoj državi i predstavljao je jednu od ključnih preteča oružanog sukoba koji je usledio 1991. godine.

Za mnoge građane bivše Jugoslavije, sećanje na taj dan ostaje bolno i opominjuće - ne zbog utakmice koja nikad nije odigrana, već zbog svega što je usledilo nakon nje.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)