(VIDEO) Deca u kandžama ekstremizma i terorizma: Algoritmi postaju oružje, opasnost od radikalizacije maloletnika
U nekoliko evropskih zemalja uhapšeni su maloletnici osumnjičeni za planiranje terorističkih napada. Neki od njih imaju tek 14 godina. O ovom globalnom problemu za "Otvori oči" govore profesor Radomir Milašinović i stručnjak za bezbednost Dejan Milutinović.
Istraživanja pokazuju da iza procesa radikalizacije sve češće stoje digitalne platforme i veštačka inteligencija - od algoritama koji decu vode ka ekstremnom sadržaju do alata koji olakšavaju komunikaciju i pripremu nasilja.
Kako zaštititi najmlađe u vremenu kada se radikalizacija seli u digitalni prostor i mogu li bezbednosne službe efikasno delovati u okruženju koje se tehnološki ubrzano menja, za emisiju Newsmax Balkans govori profesor Radomir Milašinović, bivši dekan Fakulteta za bezbednost.
"Decu je najlakše izmanipulisati i angažovati, a osim toga, sve zavisi i od onog vaspitanja koje potiče prvo iz porodice, od stanja svesti u jednoj grupi ili grupaciji. Jer to nisu umreženi ljudi. Oni su samo donekle umreženi kroz ove društvene komunikacije koje mogu da budu vrlo opasne i da preporučuju nešto što može da dovede do ekstremnog shvatanja mnogih stvari, pa i onoga što je fundamentalizam", navodi profesor Milašinović.
U četvrtak uveče, u novopazarskom naselju Rasadnik 3, došlo je do incidenta u kojem su učestvovali maloletnici rođeni 2010. godine, koji su prilikom sukoba koristili nož.
Grčka policija saopštila je da njena antiteroristička jedinica ispituje tvrdnju do sada nepoznate organizacije Samoodbrana revolucionarne klase da je odgovorna za bombaški napad na železničku kompaniju Helenik Trejn.
Prema njegovim rečima, to sve nije samoniklo ni samoinicijativno. Te strukture imaju jednu hijerarhijsku mogućnost da komuniciraju sa onima koji su tvorci zločina, tvorci terorizma.
"A pošto je terorizam jedna pojava, jedan fenomen, koji je krajem 20. i početkom 21. veka postao faktor koji je izazvao mnoge ratove, pustošenja i milionske žrtve. Setimo se samo 11. septembra. Setimo se svega onoga što je bilo i kod nas prisutno, jer terorizam je kod nas vrlo razvijen fenomen od početka Drugog svetskog rata pa sve do današnjih dana. Mi tome ponekad ad hok poklanjamo pažnju. Onda smo imali terorističke pokrete, i kad su oni prerasli u politički faktor - priznati politički faktor - dakle, sa ekstremnih terorističkih lista prerasli su u borce za slobodu", kaže Milašinović.
Profesor dodaje da ovaj fenomen treba da objašnjavamo.
"Prvo treba da krenemo od nas, odnosno od tog pojedinačnog slučaja i onog što se dešavalo u slanju ili regrutovanju terorističkih grupa, pojedinaca za rat na Bliskom istoku, za stvaranje kalifata, za sve ono što je bila obuka i ovde i u Bosni i Hercegovini", dodaje on.
Foto: Milena Đorđević
Sagovornik "Otvori oči" dodaje da su se tamo otkrile baze, ali neko na teroriste gleda stvarno kao na teroriste, što je opšteprihvaćeno u svetu, i od strane Ujedinjenih nacija i drugih tela.
"Vidite ovo što se dešava dole na Bliskom istoku, što se dešava sa Hutima, što se dešava na prostorima Rusije, o čemu mi ne znamo mnogo. Mi smo upoznati samo sa nekim segmentima iz štampe. Plasira se kao aktuelno. Ono što se dešava između Pakistana i Indije - došlo je, i to ne prvi put, do ruba teškog oružanog rata. Nije svejedno kad u ratu učestvuje milijardu i sedamsto miliona ljudi ili kad na Bliskom istoku imamo Hamas, terorističke organizacije koje su i politički subjekti", zaključuje Milašinović.
Milutinović: Potrebna prevencija kroz institucije i društvo
Dejan Milutinović iz Strukovnog udruženja sektora bezbednosti, osvrnuo se na činjenicu kako, iz ugla operativnog sektora, izgleda proces identifikacije maloletnih lica koja se radikalizuju onlajn.
"Ono što se tiče operativnog rada - to je nešto što je standardno, što je sistemski već rešeno, ne samo kroz obaveštajni sektor, već i kroz kontraobaveštajni sektor. I ostale strukture u bezbednosti idu svojim pretragama po digitalnom prostoru. Ono na šta bih želeo posebno da skrenem pažnju jeste da prvo moramo da razumemo kako mladi postaju ranjivi na ekstremističke ideologije. To su procesi socijalizacije, traženje identiteta, pripadnosti, sam osećaj pripadnosti, odnosno ne-pripadnosti, uticaji društvenih mreža, kao i problemi u porodici, ali i psihološki faktori", navodi Milutinović.
Sagovornik Newsmax Balkans televizije navodi da svi oni igraju ulogu u procesu radikalizacije.
"Ja vrlo često pominjem i potenciram da je, kao jedan od glavnih uzroka svega što se dešava u tom kriminalnom ili ekstremističkom svetu, u kojem su prisutni i terorizam i ekstremizam, zapravo dobar deo toga u prirodi samih mladih, u njihovoj generacijskoj prirodi, ali i u neuspešnoj socijalizaciji", naglašava Milutinović.
Foto: Newsmax Balkans
Stručnjak iz Strukovnog udruženja sektora bezbednosti objašnjava da je socijalizacija izuzetno važna.
"Ako socijalizacija ne uspe u jednom društvu, imamo buduće probleme u kriminalnom svetu - odnosno u organizovanom kriminalu, ekstremizmu i terorizmu. Tako da ekstremističke grupe koriste ove ranjivosti kako bi manipulisale mladim ljudima, nudeći im osećaj pripadnosti, identiteta i svrhe. Mladi koji se suočavaju sa socijalnom izolacijom i imaju probleme, često postaju mete za regrutaciju", priča Milutinović.
Prema njegovim rečima, da bismo se efikasno borili protiv ovog problema, nije dovoljno da bezbednosne službe funkcionišu i reaguju samo represivno.
On navodi da se time ništa suštinski ne rešava. Neophodno je imati sveobuhvatan pristup koji kombinuje zakonske mere, sudsku praksu i prevenciju -prevenciju kroz institucije i prevenciju kroz društvo.
Gostovanje Radomira Milašinovića i Dejana Milutinovića pogledajte u videu:
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
Osnivač i vlasnik Newsmaxa Kristofer Rudi istakao je, tokom posete Beogradu, da je impresioniran onim što je Newsmax Balkans za kratko vreme postigao. Rudi, koji je blizak saradnik predsednika SAD Donalda Trampa, poručio je i da su ljudima u demokratiji potrebne tačne informacije da donesu odluke.
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal, u saradnji sa policijom, prikupilo je dokaze koji ukazuju na osnovanu sumnju da je Goran Vasić, vršilac dužnosti direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, zloupotrebio službeni položaj i falsifikovao službenu ispravu.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kragujevcu, uhapsili su B. R. (38) iz Kragujevca, zbog sumnje da je nožem ubio svoju bivšu suprugu B. S. (41).
Na zagrebačkom stadionu Maksimir, na današnji dan, 13. maja 1990. godine, dogodili su se neredi za koje mnogi smatraju da su bili uvod u raspad SFR Jugoslavije. Neodigrana fudbalska utakmica između Dinama iz Zagreba i Crvene zvezde najavila je krvavi rat na prostorima bivše Jugoslavije.
Sa radošću i nestrpljenjem vas obaveštavamo da će se 37. Dečji sajam održati 17. i 18. maja u Tržnom centru Galerija (TC u Beogradu na vodi), od 10 do 20 sati.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Srećka S. (41) zbog postojanja opravdane sumnje da je 28. marta 2025. godine neovlašćeno, radi prodaje prenosio skoro šest kilograma opojne droge kokain.
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal, u saradnji sa policijom, prikupilo je dokaze koji ukazuju na osnovanu sumnju da je Goran Vasić, vršilac dužnosti direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, zloupotrebio službeni položaj i falsifikovao službenu ispravu.
Zemljotres jačine 4,4 stepena Rihtera pogodio je trusno područje Flegrejska polja u blizini Napulja, izazvavši uznemirenost stanovnika koji su izašli na ulice, dok je lokalni železnički saobraćaj u prekidu, a škole su evakuisane.
Ministarstvo unutrašnjih poslova obaveštava da je 9. maja puštena u rad unapređena uslu eZakazivanje na Portalu eUprava, koja se odnosi na zakazivanje termina za podnošenje zahteva za izdavanje lične karte i putne isprave (pasoša), a sada može i 60 dana unapred.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Sadu rasvetlili su krivično delo razbojništvo i uhapsili šest osoba osumnjičenih za učešće u ovom događaju, dok se za još jednom osumnjičenom osobom intenzivno traga.
Advokat Aleksandar Petrović koji zastupa jednog od osumnjičenih iz novosadskog odbora Pokreta slobodnih građana (PSG) rekao je za Newsmax Balkans da je prema optužnom predlogu Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu moguće da sud izrekne kaznu i do pet godina zatvora.
Beogradski nadbiskup i kardinal Ladislav Nemet izjavio je da je izbor novog pape Lava XIV protekao izuzetno brzo i da su svi bili spremni da izaberu čoveka koji će najbolje odgovarati potreba Katoličke crkve.
Komentari (0)