(VIDEO) Deca u kandžama ekstremizma i terorizma: Algoritmi postaju oružje, opasnost od radikalizacije maloletnika
U nekoliko evropskih zemalja uhapšeni su maloletnici osumnjičeni za planiranje terorističkih napada. Neki od njih imaju tek 14 godina. O ovom globalnom problemu za "Otvori oči" govore profesor Radomir Milašinović i stručnjak za bezbednost Dejan Milutinović.
Istraživanja pokazuju da iza procesa radikalizacije sve češće stoje digitalne platforme i veštačka inteligencija - od algoritama koji decu vode ka ekstremnom sadržaju do alata koji olakšavaju komunikaciju i pripremu nasilja.
Kako zaštititi najmlađe u vremenu kada se radikalizacija seli u digitalni prostor i mogu li bezbednosne službe efikasno delovati u okruženju koje se tehnološki ubrzano menja, za emisiju Newsmax Balkans govori profesor Radomir Milašinović, bivši dekan Fakulteta za bezbednost.
"Decu je najlakše izmanipulisati i angažovati, a osim toga, sve zavisi i od onog vaspitanja koje potiče prvo iz porodice, od stanja svesti u jednoj grupi ili grupaciji. Jer to nisu umreženi ljudi. Oni su samo donekle umreženi kroz ove društvene komunikacije koje mogu da budu vrlo opasne i da preporučuju nešto što može da dovede do ekstremnog shvatanja mnogih stvari, pa i onoga što je fundamentalizam", navodi profesor Milašinović.
U četvrtak uveče, u novopazarskom naselju Rasadnik 3, došlo je do incidenta u kojem su učestvovali maloletnici rođeni 2010. godine, koji su prilikom sukoba koristili nož.
Grčka policija saopštila je da njena antiteroristička jedinica ispituje tvrdnju do sada nepoznate organizacije Samoodbrana revolucionarne klase da je odgovorna za bombaški napad na železničku kompaniju Helenik Trejn.
Prema njegovim rečima, to sve nije samoniklo ni samoinicijativno. Te strukture imaju jednu hijerarhijsku mogućnost da komuniciraju sa onima koji su tvorci zločina, tvorci terorizma.
"A pošto je terorizam jedna pojava, jedan fenomen, koji je krajem 20. i početkom 21. veka postao faktor koji je izazvao mnoge ratove, pustošenja i milionske žrtve. Setimo se samo 11. septembra. Setimo se svega onoga što je bilo i kod nas prisutno, jer terorizam je kod nas vrlo razvijen fenomen od početka Drugog svetskog rata pa sve do današnjih dana. Mi tome ponekad ad hok poklanjamo pažnju. Onda smo imali terorističke pokrete, i kad su oni prerasli u politički faktor - priznati politički faktor - dakle, sa ekstremnih terorističkih lista prerasli su u borce za slobodu", kaže Milašinović.
Profesor dodaje da ovaj fenomen treba da objašnjavamo.
"Prvo treba da krenemo od nas, odnosno od tog pojedinačnog slučaja i onog što se dešavalo u slanju ili regrutovanju terorističkih grupa, pojedinaca za rat na Bliskom istoku, za stvaranje kalifata, za sve ono što je bila obuka i ovde i u Bosni i Hercegovini", dodaje on.
Foto: Milena Đorđević
Sagovornik "Otvori oči" dodaje da su se tamo otkrile baze, ali neko na teroriste gleda stvarno kao na teroriste, što je opšteprihvaćeno u svetu, i od strane Ujedinjenih nacija i drugih tela.
"Vidite ovo što se dešava dole na Bliskom istoku, što se dešava sa Hutima, što se dešava na prostorima Rusije, o čemu mi ne znamo mnogo. Mi smo upoznati samo sa nekim segmentima iz štampe. Plasira se kao aktuelno. Ono što se dešava između Pakistana i Indije - došlo je, i to ne prvi put, do ruba teškog oružanog rata. Nije svejedno kad u ratu učestvuje milijardu i sedamsto miliona ljudi ili kad na Bliskom istoku imamo Hamas, terorističke organizacije koje su i politički subjekti", zaključuje Milašinović.
Milutinović: Potrebna prevencija kroz institucije i društvo
Dejan Milutinović iz Strukovnog udruženja sektora bezbednosti, osvrnuo se na činjenicu kako, iz ugla operativnog sektora, izgleda proces identifikacije maloletnih lica koja se radikalizuju onlajn.
"Ono što se tiče operativnog rada - to je nešto što je standardno, što je sistemski već rešeno, ne samo kroz obaveštajni sektor, već i kroz kontraobaveštajni sektor. I ostale strukture u bezbednosti idu svojim pretragama po digitalnom prostoru. Ono na šta bih želeo posebno da skrenem pažnju jeste da prvo moramo da razumemo kako mladi postaju ranjivi na ekstremističke ideologije. To su procesi socijalizacije, traženje identiteta, pripadnosti, sam osećaj pripadnosti, odnosno ne-pripadnosti, uticaji društvenih mreža, kao i problemi u porodici, ali i psihološki faktori", navodi Milutinović.
Sagovornik Newsmax Balkans televizije navodi da svi oni igraju ulogu u procesu radikalizacije.
"Ja vrlo često pominjem i potenciram da je, kao jedan od glavnih uzroka svega što se dešava u tom kriminalnom ili ekstremističkom svetu, u kojem su prisutni i terorizam i ekstremizam, zapravo dobar deo toga u prirodi samih mladih, u njihovoj generacijskoj prirodi, ali i u neuspešnoj socijalizaciji", naglašava Milutinović.
Foto: Newsmax Balkans
Stručnjak iz Strukovnog udruženja sektora bezbednosti objašnjava da je socijalizacija izuzetno važna.
"Ako socijalizacija ne uspe u jednom društvu, imamo buduće probleme u kriminalnom svetu - odnosno u organizovanom kriminalu, ekstremizmu i terorizmu. Tako da ekstremističke grupe koriste ove ranjivosti kako bi manipulisale mladim ljudima, nudeći im osećaj pripadnosti, identiteta i svrhe. Mladi koji se suočavaju sa socijalnom izolacijom i imaju probleme, često postaju mete za regrutaciju", priča Milutinović.
Prema njegovim rečima, da bismo se efikasno borili protiv ovog problema, nije dovoljno da bezbednosne službe funkcionišu i reaguju samo represivno.
On navodi da se time ništa suštinski ne rešava. Neophodno je imati sveobuhvatan pristup koji kombinuje zakonske mere, sudsku praksu i prevenciju -prevenciju kroz institucije i prevenciju kroz društvo.
Gostovanje Radomira Milašinovića i Dejana Milutinovića pogledajte u videu:
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Stradalo lice izvučeno je na bezbedan način iz kamenoloma kod Kraljeva od strane spasilačkog Tima za spasavanje iz ruševina iz Kragujevca, uz ispomoć vatrogasaca-spasilaca iz VSJ Kraljevo.
Grupa studenata koji blokiraju Pravni fakultet u Novom Sadu i građana koji ih podržavaju, okupili su se oko sedam časova ispred oba ulaza u Novosadski sajam, navodeći da im je cilj da spreče održavanje ispitnog roka za Pravni fakultet koji je predviđen u prostorijama Sajma.
Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja, koji je u Grčkoj stupio na snagu sredinom juna, donosi niz izmena i pooštravanje kaznene politike na putevima u zemlji u kojoj letuje najveći broj građana Srbije.
Advokati Nebojša Perović i Vladimir Terzić smatraju da je nepotrebno cepanje Advokatske komore Srbije osnivanjem manjih komora, kako je nedavno najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Oni su ukazali da advokatura kod nas ima ozbiljnije probleme od ovog.
Na glavnom tgu u Uživu održana je 16-minutna tišina za poginule u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine i ponovljen je zahtev za oslobađanje aktivistia uhapšenih na prethodnim protestima u tom gradu, a nakon toga i održanih govora okupljeni su blokirali magistalu.
Kosovske bezbednosne snage (KBS) jačaju svoju opremljenost, a stigla je i nova isporuka oklopnih vozila iz Sjedinjenih Američkih Država, potvrđeno je iz kosovskog Ministarstva odbrane, prenosi danas Kossev.
Zaječar je grad u kom živi pretežno sredovečno i starije stanovništvo, a prosek godina je oko 50. Ima 16.500 penzionera, koji preko Centra za socijalni rad mogu da dobiju usluge gerontodomaćice dva puta nedeljno. Oni kojima treba svakodnevna nega angažuju medicinske sestre jer doma za stare nema.
Policija u Nišu je, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u tom gradu, uhapsila sedamnaestogodišnjeg mladića iz Niša, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo silovanje.
Na teritoriji Topličkog upravnog okruga, prema primljenim dojavama, trenutno su aktivna tri požara na otvorenom prostoru - u selima Kožince, Rastelica i Pestiš, saopštio je MUP.
Bivši šef Službe državne bezbednosti Srbije Jovica Stanišić, koji je u Hagu osuđen na 15 godina zatvora zbog ratnih zločina u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, služiće ostatak kazne u Nemačkoj, saopšteno je danas iz Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Hagu.
Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, uhapsila S. M. (19) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično delo teško ubistvo u pokušaju.
Na 57. Međunarodnoj hemijskoj olimpijadi, održanoj u Dubaiju, među 354 takmičara iz 90 zemalja, svi predstavnici Srbije osvojili su medalje - jednu srebrnu i tri bronzane.
Policija je uhapsila četiri osobe zbog sumnje da su oštetile privredno društvo iz Čačka za više od 134 miliona dinara kroz zloupotrebe, pranje novca i poreske utaje. Među uhapšenima su vlasnik firme, knjigovođa i odgovorna lica iz dve firme.
Ulazak na Visoku školu elektrotehnike i računarstva (VIŠER) zabranjen je osim za administrativne radnike i radnike iz tehničke službe Akademije tehničko-umetničkih strukovnih studija, navedeno je u odluci predsednice Akademije, istaknutoj na vratima te visokoškolske ustanove.
Komentari (0)