(VIDEO) Bojana kao dete potpuno izgubila sluh: Sad je na doktorskim studijama, čita s usana, vozi, roni i sluša muziku
Bojana Pavlović je 1986. godine, kada je imala 14 meseci primila vakcinu, iako, kako jre navela, nije bila potpuno zdrava, zbog čega je pala u komu, doživela kliničku smrt i u potpunosti izgubila sluh. O svom iskustvu, odrastanju i životu bez zvuka, ali i bez granica govorila je za Newsmax Balkans.
Puna pozitivne energije, Bojana prepreke naziva samo izazovima koje treba prevazići.
Na doktorskim je studijama, ima vozačku dozvolu, roni, zna engleski, ide na koncerte.
"To može da bude nešto što nas inspiriše da budemo bolji i da rastemo kao ličnosti. Ništa nije nemoguće. Mogu da slušam muziku i igram jer dobro osećam vibracije", poručila je gošća emisije Tražim reč.
Procene kažu da u Srbiji od celijakije boluje oko 70.000 ljudi, mada zvanični registar ne postoji i stvarni broj može biti i veći. Udruženje za celijakiju Srbije aktivno radi na edukaciji, podršci novodijagnostikovanima i lobiranju za ravnomernu dostupnost bezglutenskih proizvoda širom zemlje.
U Srbiji danas živi oko 12.000 slepih i oko 40.000 slabovidih osoba. Iako svakodnevno nailaze na brojne izazove – od arhitektonskih barijera do društvene marginalizacije – oni neumorno dokazuju da invaliditet ne znači i ograničenje u potencijalu, talentu i radu.
Sagovornica je za Newsmax Balkans ispričala da je u komi bila 16 dana, a nakon nje je izgubila sluh. Ipak, takav razvoj događaja naziva čudom.
"To je životna priča koju biste nazvali čudom. Lekari su tada pozvali roditelje da se pozdrave sa mnom, ali je moj otac osetio neku izuzetnu energiju i pričao mi da moram da ustanem, da živim. Desilo se čudo, umesto da odem na onaj svet, probudila sam se", dočarala nam je Pavlović.
Meningitis doveo do gubitka sluha i poremećaja centra za ravnotežu
Dodala je da uprkos tome što je vakcinacija za nju bila kobna, nije protivnik vakcina.
"U to vreme nije postojala dovoljna svest o tome da dete mora da bude potpuno zdravo da bi primilo vakcinu. Čak i malo crveno grlo može da napravi ozbiljne posledice. Preporučujem da dete bude apsolutno zdravo, ali treba uraditi detaljne analize", rekla je Bojana.
Printscreen: Newsmax Balkans
Dodala je da želi da podigne svest o opasnosti koju neznanje o tome nosi.
"Izvukla sam se sa najblažom mogućom posledicom jer meningitis ostavlja teške invaliditete. Posledica meningitisa je potpuno oštećenje sluha i nervnog centra za ravnotežu", ukazala je sagovornica.
Čitanje sa usana
Za razliku od većine gluvih ljudi, Bojana ne koristi znakovni jezik, već čita sa usana.
"Imam prijatelje koji ga koriste, razumem ga, ali ga ne koristim. Nisam znala da postoji znakovni jezik do 17. godine", ukazala je naša sagovornica.
Traume od belih mantila
Bojana je istakla da njen invaliditet nije odmah dijagnostikovan.
"Imala sam traume od belih mantila i tri lekara su mislila da sam autistična, ali su kasnije procenili da fond mojih reči stagnira i da nema moje reakcije na pozive. Velika je bila borba mojih roditelja da dokažu da ne čujem", naglasila je sagovornica.
Navela je da je od druge do šeste godine radila s logopedima.
"Išla sam tri puta dnevno kod logopeda. Kada je trebalo da upišem školu, rekli su da mogu da idem u redovnu školu i hteli su da me prebace u viši razred odmah", rekla je ona.
"Fokusirala sam se na ono što imam"
Dodala je da je u detinjstvu uživala u učenju, ali da joj nije bilo lako.
"Obožavala sam da učim, čitala sam enciklopedije, nisam imala isto detinjstvo kao svi i trenutno sam na doktorskim studijama. Fokusirala sam se na ono što sam mogla. Moramo da se fokusiramo na ono što imamo, a ne šta nemamo", zaključila je Bojana.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
02:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
02:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
03:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Osam godina nakon eksplozije u fabrici "Milan Blagojević – Namenska" u kojoj su poginula dva radnika, pravosuđe je donelo novu odluku. U ponovljenom postupku, Vladimir Lončarević je oslobođen, dok je Tomu Stojiću kazna smanjena na dve godine zatvora.
Advokat Dragoslav Ljubičanović rekao je za Newsmax Balkans da u Advokatskoj komori Srbije (AKS), kao i u svim ostalim komorama, funkcije se vrše po časničkom principu, zato, kako je naveo, niko od advokata ne želi svoj lični ugled da dovede u pitanje zbog nesporazuma.
Sud pravde Evropske unije poništio je odluku Evropske komisije da odbije zahtev Njujork tajmsa za pristup SMS porukama između predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen i direktora kompanije Fajzer Alberta Burle. O pozadini te afere za emisiju Presek govori dr Branimir Nestorović.
Dok EU poručuje da su reforme ključ pristupanja, u Srbiji se i dalje otvara pitanje izbornih uslova. O njihovom unapređenju, preporukama ODIHR i mogućoj kandidaturi studenata govore pravnik i aktivista za ljudska prava Milan Antonijević i narodni poslanik Demokratske stranke Filip Tatalović.
U Srbiji će biti pretežno oblačno, osetno hladnije i vetrovito, dok će na severu biti suvo uz delimično razvedravanje, u ostalim krajevima sa kišom, a na visokim planinama jugozapadne i južne Srbije sa snegom, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Policija u Novom Sadu zaplenila je više od deset kilograma kokaina i uhapsili jedno lice, sa područja Inđije, zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Prema nezvaničnim podacima, temperatura u gradskom jezgru Niša porasla je za 3,5 stepena u poslednjih deset godina, što ukazuje na hitnu potrebu za sistemskim rešenjima u borbi protiv klimatskih izazova.
Po podacima Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut", u Srbiji godišnje oboli oko 1.500, a premine oko 700 žena od karcinoma grlića materice. Ovi podaci su poražavajući s obzirom na to da postoji vakcina koja sprečava nastanak oboljenja i koja je u Srbiji besplatna, ali nije obavezna.
Počinje sezona letovanja i planiranja gde otići na odmor. Kao i svake godine, među najpopularnijim destinacijama među Srbima i dalje su Turska, Grčka, Crna Gora, a Newsmax Balkans je istražio gde su najviše skočile cene i kako najpovoljnije otići na more.
Sve dosadašnje promene penzionog sistema u Srbiji uglavnom su išle na štetu penzionera, rekla je u "Preseku" predsednica Udruženja penzionera Stari grad, Snežana Šantić, upoređujući penzioni sistem u našoj državi sa drugim zemljama Evrope.
"Projekat Beograd na vodi se širi i tržište u Srbiji je dobro", kazao je direktor kompanije "Eagle Hills" Mohamed Alabar u ekskluzivnom intervjuu za Newsmax Balkans televiziju.
Komentari (0)