Groznica Zapadnog Nila: Javlja se tokom letnjih meseci, oporavak od uboda zaraženog komarca dugotrajan i usporen
U Beogradu je aktuelan medicinski slučaj u kom je pacijentkinja posle ujeda komarca zaraženog virusom Zapadnog Nila završila u komi koja je trajala 50 dana, iz koje se probudila nepokretna. Sad čeka na odlazak na lečenje u Tursku, gde će pokušati da joj vrate osnovne fizičke funkcije ruku i nogu.
Koliko može da bude opasan naizgled bezazlen ubod komarca, objasnile su u gostovanju na RTS doktorka Slavica Maris, epidemiološkinja u Gradskom zavodu za javno zdravlje, koja je načelnica Jedinice za zarazne bolesti i profesorka doktorka Aleksandra Ignjatović Ćupina, rukovodilac Centra i Laboratorije za medicinsku i veterinarsku entomologiju Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu.
U prošloj godini zabeleženo je više od 60 slučajeva oboljevanja od groznice izazvane virusom Zapadnog Nila, za poslednjih 15-ak godina bilo je više od 100 smrtnih ishoda.
Šta se desi u organizmu od uboda zaraženog komarca? Koji organi stradaju i postoji li terapija?
U toku je Evropska nedelja prevencije raka grlića materice. Cilj obeležavanja je informisanje, podizanje svesti, kao i prevencija. Važno je znati da je ova bolest malignitet koji se može sprečiti. Jedna od preventivnih mera je i HPV vakcina, koju je u Srbiji primilo svega šest odsto stanovništva.
"Ovo je uobičajen broj obolelih kada su u pitanju neepidemijske godine. Od prvog slučaja, zabeleženog 2012. godine, registrovano je obolevanje od ove bolesti u našoj zemlji. Velika epidemija je bila 2013. godine, zatim u periodu od 2018. do 2022, na četiri pet godina dolaze te godine epidemije. Tokom prethodne godine imali smo 23 uboda, od toga su dva bila sa smrtnim ishodima", istakla je dr Slavica Maris.
Šta se dešava kada nas ubode zaraženi komarac?
"Kada nas ubode zaraženi komarac, u oko 80 odsto slučajeva ne moramo da idemo kod lekara, nemamo apsolutno nikakve simptome bolesti, imunitet odreaguje. Onih 20 odsto ima blagu kliničku sliku koja podseća na grip", rekla je doktorka.
Ističe da se groznica Zapadnog Nila javlja u letnjim mesecima, a da su pik jul i avgust.
"Teža forma bolesti je neuroinvazivna forma, kada je zahvaćena ovojnica mozga, kada se javlja dezorijentacija, slabost i paraliza mišića, koma, pa se hitno treba javiti lekaru", rekla je doktorka Maris.
Šta je prevencija, kako da se zaštitimo?
U 2013. i 2018. godini Srbija je bila prva u Evropi po broju obolelih od groznice Zapadnog Nila. Odakle kod nas toliko zaraženih komaraca i kako da prepoznamo ujed zaraženog komarca?
"Kada je u pitanju virus Zapadnog Nila on potiče iz Afrike, a Srbija i Balkansko poluostrvo su na jednoj od glavnih migracionih ruta ptica. One su glavni rezervoari u kojima se virus razmnožava. Komarac koji je bio na inficiranoj ptici, pa ubode čoveka, on će biti zaražen", rekla je prof. dr Aleksandra Ignjatović Ćupina.
Foto: Envato
Ističe da se kućni komarac razlikuje od tigrastog ili rečnog komarca jer je više žućkaste boje. Vrste prepoznaju stručna lica iz Zavoda za biocide.
"Terapija koja je usmerena na sam virus ne postoji, misli se na terapiju koja bi mogla da uništi virus. Primenjuje se suportivna terapija. Oporavak je dugotrajan i usporen, a može se javiti i depresija, otežan hod...", rekla je Slavica Maris, epidemiološkinja u Gradskom zavodu za javno zdravlje.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
01:00
PRESEK 3 ( R )
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
02:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
02:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
03:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
Muriz Memić, otac ubijenog mladića Dženana Memića, u emisiji Razumno sa Borisom Brezom otkrio je dosad nepoznate detalje i novine iz predmeta o kojem godinama bruji cijeli Balkan.
Prema preliminarnim podacima Rumuske izborne komisije, u drugom krugu predsedničkih izbora pobedio je nezavisni kandidat i gradonačelnik Bukurešta Nikušor Dan, koji je osvojio 53,60 odsto glasova.
Strahinja Trivković (19), maturant Treće beogradske gimnazije, dobitnik je više od 160 nacionalnih i međunarodnih nagrada iz različitih oblasti, a 2025. godine proglašen je za najboljeg diplomatu na svetu. Za Newsmax Balkans govorio je o svojim priznanjima i otkrio u čemu je ključ njegovog uspeha.
Politički analitičar Zoran Vuletić rekao je da novi potencijal i novi izvor opozicionih glasova leži u dogovoru studenata, opozicije, univerziteta i profesora, dok je Sava Stambolić iz Centra za društvenu stabilnost dodao da će izbora biti kada se proceni da je to dobro za društvo.
Ilija Cvitanović, predsjednik HDZ 1990 i izaslanik u Domu naroda BiH, govorio je u emisiji "Razumno" sa Borisom Brezom o aktualnoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini.
U Srbiji će biti promenljivo, uz smenu sunčanih i oblačnih intervala i retkom pojavom kratkotrajne kiše ili pljuska i najvišom temperaturom do 24 stepena.
Ova godina će biti izuzetno teška za voćare. Na to ukazuje izuzetno loše stanje u voćnjacima, koji su praktično u najvećem broju ostali bez roda. Nepovoljne vremenske prilike uništile su i rod šljive u Podgorini, jednom od centara šljivarske proizvodnje.
Studentski pokret je najjača društvena grupa u ovom trenutku, koja će verovatno postati i politička. Pokret slobodnih građana smatra da studenti imaju legitimitet i imaju našu punu podršku, nećemo ići protiv njihovih odluka, izjavio je predsednik Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović.
Skup podrške pritvorenoj profesorki gimnazije u Novom Sadu Mariji Vasić završen je nešto posle 21 sat, a traženo je oslobađanje nje i drugih aktivista Pokreta slobodnih građana (PSG).
Učenici četvrtog razreda osnovne škole "Milan Ilić Čiča" u Aranđelovcu nisu otišli na planiranu ekskurziju, a razlog tome bio je alko-test, koji je kod jednog vozača pokazao određenu količinu alkohola.
Kraljevčani Igor Ristović, Srđan Pantić, Aleksandar Ilić i Dušan Klinčić prešli su oko 400 kilometara biciklima do Manastira Ostrog kako bi prikupili novčanu pomoć za malu Dunju Mijailović (6) iz Kraljeva, koja ima dijagnozu cerebralne paralize, epilepsije i polimikrogirije.
Veterinarska inspekcija je između naseljenih mesta Dublje u opštini Bogatić i Slepčević u opštini Šabac u i oko metalnog kontejnera zatekla 10 leševa odraslih svinja, 10 do 12 leševa prasadi, dva leša odraslih ovaca i 10 do 12 leševa jagnjadi.
U Ministarstvu informisanja i telekomunikacija članovima radne grupe, novinarskim i medijskim udruženjima predstavljena su tri medijska zakona, koji bi u najkraćem roku trebalo da se nađu u skupštinskoj proceduri.
Komentari (0)